Czarny łabędź. Jak nieprzewidywalne zdarzenia rządzą naszym życiem

Okładka książki Czarny łabędź. Jak nieprzewidywalne zdarzenia rządzą naszym życiem Nassim Nicholas Taleb
Nassim Nicholas Taleb Wydawnictwo: Zysk i S-ka popularnonaukowa
popularnonaukowa
The black swan. The impact of the highly improbable
Zysk i S-ka

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

„To czego nie wiemy, jest znacznie ważniejsze od tego, co wiemy”

663 9 49

Na półkach: , , , , ,

Może błędem było wysłuchanie tej książki, a nie przeczytanie jej. Temat książki interesujący, autor analizuje zdarzenie Czarnych Łabędzi, czyli zjawiska lub wydarzenia niespodziewane, które trudno przewidzieć. Nie miałam trudności z jej zrozumieniem i zgadzam się z większością tez, szczególnie dotyczących rozkładu normalnego. Niestety styl autora nie przypadł mi do gustu. Nie lubię, jak autor zaczyna jakąś kwestię, aby później stwierdzić, że temat rozwinie później. Tak więc przez pierwszą część ciągle słyszałam, że pomówimy o tym później, a przez drugą połowę ciągle słyszałam, że mam sobie przypomnieć, co autor mówił na początku powieści. Miałam wrażenie, że autor chce mnie przytłoczyć swoją wiedzą i swoją osobą. Ilość anegdot, dygresji z życia autora i nie tylko autora, przykładów jest po pewnym czasie męcząca. Według mnie czasami mniej znaczy więcej.

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Pozycja warta uwagi, ale niestety momentami monotonna.. szczególnie ten esej na końcu książki .

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wciągająca książka, aczkolwiek momentami jest monotonna... bynajmniej w moim przypadku niektóre słowa nie zrozumiałe. Aczkolwiek to czego oczekiwałem od tej książki zostało mi przedstawione. Trzeba ostrożnie w życiu podejmować decyzje, ponieważ mogą uratować naszą przyszłość przed gorszą przeszłością, która może wpłynąć na naszą teraźniejszość.
Bardzo szybko się ją czyta.
Książka genialna, ale 9/10

Bardzo szybko się ją...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Moja relacja z tą książką to: love-hate relationship.
W zasadzie powinno być 6,5/10

Studiowałem matematykę i rzeczywiście Thaleb przedstawia w niej inspirującą koncepcję prawdopodobieństwa. Nie wiem czy nową, na pewno te 20 lat temu nie opisywaną na kursach prawdopodobieństwa czy statystyki, z drugiej strony rzeczywiście intuicyjnie zrozumiałą. To zaleta tej książki.

Moj sceptycyzm jednak rósł wprost proporcjonalnie do negowania prac rzeszy najwybitniejszych matematyków i filozofów… w zasadzie z pozycji autorytetu i niewiele więcej (osobiście dostaję wysypki na argumenty bazujące na autorytecie). Rozumiem, że książka jest skierowana do szerokiego grona, ale właśnie dlatego, że na studiach wpojono mi nie ufać intuicji i autorytetom, spodziewalbym się aby autor jednak pogłębił ten obszar. Tego troche zabrakło. Po lekturze można wyjść z błędnym wrażeniem, że cała Gaussowska matematyka jest dla ‚frajerów’, bazując na anegdotycznych dowodach, jak często mawia autor.

Na szczęście są i matematycy, którym się nie dostało jak Poincare i Mandelbrot.

W książce razi trochę wiele dużych kwantyfikatorów, które moga zostawić czytelnika, z mylnym przeświadczeniem o tym, że statystyka klasyczna nie ma sensu. Tak nie jest.

Nużące są również pierwsze dwie części książki, które w kółko i w kółko opisują za pomocą niezliczonych anegdot ekstremistan.

Pomijając to - warta przeczytania ze zdrową dawką sceptycyzmu z tyłu głowy.

Myślę, że wrócę do tej książki za jakiś czas jednak ponownie.

Moja relacja z tą książką to: love-hate relationship.
W zasadzie powinno być 6,5/10

Moj...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

,,Czarny łabędź” jest książką adekwatną dla osób, które myślą, że wszystko jest zero jedynkowe. Niestety, ale osoby, które interesują się filozofią, obserwują świat i mają na podstawie tego jakieś spostrzeżenia, nie znajdą tutaj niczego nadzwyczajnego. Dałabym tej książce 7, aczkolwiek autor cały czas w tej książce pisze o tym samym co na początku książki. Myślę, że mógłby całą tę wiedzę, którą przelał na te 600 stron, zmieścić w 200 stronach

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Fenomenalna książka, fenomenalna idea, z którą bardzo się utożsamiam.

Z jednej strony nie dostajesz nic na tacy, natomiast z drugiej dostajesz potężną wędkę, która nie jest łatwo udźwignąć.

Świat jest dużo bardziej skomplikowany niż nam się wydaję, a nasze tezy, stwierdzenia dowody mogą być bardzo elastycznie i patrząc na te same dane można udowodnić w zależności od potrzeby 2 sprzeczne ze sobą tezy ... i trzeba o tym pamiętać

Fenomenalna książka, fenomenalna idea, z którą bardzo się utożsamiam.

+ cieka idea

- szkoda, że nie jest JESZCZE GRUBSZA, bo czytając czułbym się mądrzejszy
- książkę można zredukować do 30 stron i nie straci na jakości
- autor egotop

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zachęcona komentarzami i oceną skusiłam się. Towarzyszyły mi bardzo mieszane odczucia. Początek wciągający, później monotonnie i miałam wrażenie, ze już o tym czytałam. Zgadzam się z opiniami, że autor trochę sobie wystawił laurkę - co w odbiorze dla mnie było chwilami nieznośne. Podsumowując, gdyby książkę skrócić o co najmniej połowę, zmienić trochę narrację to oceniłabym ją zdecydowanie wyżej.

Ciekawa i bardzo wciągająca książka. Polecam

Ciekawa i bardzo wciągająca książka. Polecam

Książka jest:
- wartościowa, mówi o czymś ważnym z perspektywy makro (i dla niektórych osobiście),
- przegadana, można by ją znacznie skrócić bez straty dla przekazu,
- chaotyczna, dość trudno się połapać dlaczego tak a nie inaczej została podzielona na rozdziały i podrozdziały,
- przesycona nieprzyjemnym ego autora, czyli pełna sarkastycznych uwag i docinków pod adresem grup społecznych i pojedynczych osób, a także stwierdzeń z którymi nawet czytelnik może się osobiście zgadzać, ale co z tego, skoro autor je słabo argumentuje, za to wygłasza z pewnością siebie graniczącą z zadufaniem.
Książka robi się nieco znośniejsza pod koniec (ostatnie rozdziały i esej napisany trzy lata później),kiedy już się nie chce jej czytać.

Książka jest:

• Popularnonaukowe
  • 2021
  • 2023
  • 2020

Nassim Nicholas Taleb Czarny łabędź. Jak nieprzewidywalne zdarzenia rządzą naszym życiem Zobacz więcej
Nassim Nicholas Taleb Czarny łabędź Zobacz więcej