Czarny łabędź. Jak nieprzewidywalne zdarzenia rządzą naszym życiem

- Kategoria:
- popularnonaukowa
- Tytuł oryginału:
- The black swan. The impact of the highly improbable
- Wydawnictwo:
- Zysk i S-ka
- Data wydania:
- 2020-04-21
- Data 1. wyd. pol.:
- 2014-01-01
- Data 1. wydania:
- 2008-02-28
- Liczba stron:
- 698
- Czas czytania
- 11 godz. 38 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788382020144
- Tłumacz:
- Olga Siara
- Tagi:
- ekonomia ryzyko
NAJBARDZIEJ PROROCZA KSIĄŻKA XXI WIEKU!
Co łączy wynalazek koła, zagładę Pompejów, krach na Wall Street, Harry'ego Pottera i Internet? Dlaczego wszyscy prognostycy są oszustami? Co miłośnicy Katarzyny Wielkiej mogą nam powiedzieć o prawdopodobieństwie? Dlaczego nigdy nie powinieneś gonić ruszającego pociągu ani wierzyć codziennym gazetom?
Bestsellerowa książka Nassima Nicholasa Taleba analizuje zjawisko Czarnych Łabędzi: niespodziewanych wydarzeń, które spadają na nas nagle i odciskają ogromne piętno na naszym życiu. Czy to będzie wybuch I wojny światowej, dojście Hitlera do władzy, zamachy z 11 września 2001 roku w Nowym Jorku, kryzys finansowy 2008 roku czy aktualna pandemia koronawirusa Covid-19, wydarzenia te całkowicie zmieniają podstawy naszego życia. Ich wpływ na los świata jest ogromny, ale są niemożliwe do przewidzenia, dopiero po ich wystąpieniu staramy się je zracjonalizować.
"Połączenie niskiej przewidywalności i znacznych skutków dla otaczającej rzeczywistości czyni Czarnego Łabędzia wielką zagadką" - pisze Nassim Nicholas Taleb. I proponuje czytelnikowi rozwiązanie tej zagadki. Jego książka to niezmiernie ważna lektura dla wszystkich, którzy chcą żyć świadomie w dzisiejszym, pełnym niepewności i niebezpieczeństw, szybko zmieniającym się świecie.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
„To czego nie wiemy, jest znacznie ważniejsze od tego, co wiemy”
Ludzkość od dawna szczyci się swoimi osiągnięciami, stopniowym zapełnianiem białych plam wiedzą z różnych dziedzin. Szkoda, że wiedząc coraz więcej mamy coraz mniejszy respekt wobec tego, czego nie wiemy. Ignorujemy fakt, że to, do czego poznania usilnie dążymy, może nie mieć aż takiego znaczenia jak wszystko, czego się dowiemy niezamierzenie, zwyczajnie przez przypadek. Podobnie jak z poznawaniem ludzi, więcej powie nam o nich to, jak zachowają się w jednej ekstremalnej sytuacji, niż będziemy w stanie ocenić na podstawie wielu konwencjonalnych rozmów. Także dziś coraz większy wpływ na kształt świata mają rzadkie, niespodziewane zdarzenia, które doczekały się wdzięcznego określenia „czarne łabędzie”. Czym dokładnie są, dlaczego jest i prawdopodobnie będzie ich coraz więcej, a przede wszystkim jak zminimalizować negatywne skutki ich wystąpienia?
Zadanie wyjaśnienia tych kwestii jest arcytrudne, gdyż trzeba przekonać ludzi, że będąc coraz bardziej zaawansowani na wielu polach, stajemy się jednocześnie coraz bardziej bezbronni w zderzeniu z zagrożeniami, których się nie spodziewamy i dlatego zwyczajnie nie bierzemy pod uwagę. Jest to bardzo widoczne, chociażby w dziedzinie badań naukowych. Spośród ogromu tego, co jeszcze niepoznane, ludzie częściej zajmują się badaniem sytuacji typowych, bo łatwiej im wyobrazić sobie uzasadnienie dla konkretnych, powtarzalnych zjawisk. Zdecydowanie trudniej zająć się wydarzeniami niespodziewanymi, które nierzadko wywracają dotychczasowy stan wiedzy do góry nogami.
Rosnąca rola czarnych łabędzi skłania autora do przeciwstawienia dzisiejszych warunków, które nazywa Ekstermistanem, warunkom życia w Przeciętnostanie, rzeczywistości oswojonej, dobrze znanej z przeszłości. Chce tym samym uwypuklić ogromne zmiany, jakie zaszły we współczesnej rzeczywistości, a które są powszechnie ignorowane nawet przez ekspertów i środowiska naukowe. Przekonuje, że powinniśmy zmienić nasze myślenie o świecie, w jakim funkcjonujemy, bo zasady, które dotąd zwykle się sprawdzały, stają się bezużyteczne przy analizie obecnych czasów. Przeciętnostan charakteryzuje się niewielkimi odchyleniami od normy, większość osób i zjawisk jest tam typowa, przewidywalna, w mniejszym stopniu narażona na przypadek. W Ekstermistanie przeciwnie rządzi przypadek, z bliżej nieznanych przyczyn wynosząc jednych i umniejszając pozostałych, a ryzyko wystąpienia czarnych łabędzi wzrasta. Problem z nimi polega na tym, że wymykają się wszelkim prognozom, bazującym przecież na zdarzeniach przewidywalnych, powtarzalnych i mierzalnych a czarny łabędź żadnego z tych kryteriów nie spełnia. Czy wobec tego da się na jego wystąpienie jakkolwiek przygotować?
Przede wszystkim należy poważnie traktować już samą ewentualność wystąpienia „czarnego łabędzia”. Jest to trudne, bo od dawna przyzwyczailiśmy się polegać na prognozach tzw. ekspertów, oraz wszystkich tych, którzy zawodowo zajmują się szacowaniem ryzyka. Pora pozbyć się złudzeń co do ich trafności i w większym stopniu polegać na własnym zdrowym rozsądku. Nie lekceważyć potencjalnego problemu, tylko dlatego, że ryzyko jego wystąpienia ocenia się na znikome, bo gdy jednak wystąpi, jego skutki mogą przerosnąć najśmielsze oczekiwania. Dziś w dobie pandemii brzmi to szczególnie przekonująco, zwłaszcza że autor już kilkanaście lat temu dostrzegł ryzyko pojawienia się na świecie wirusa, jako konsekwencji globalizacji.
Ale jeśli sięgniemy po książkę w poszukiwaniu kolejnych złowrogich przewidywań, będziemy zawiedzeni. Autor, krytykując wszelkie prognozy, sam broni się przed ich formułowaniem. Poza tym jednym, na pewno nie uznamy czasu poświęconego na lekturę za stracony. Rzadko zdarza się, aby ktoś z taką łatwością poruszał się w wielu, pozornie niezwiązanych ze sobą dziedzinach. Taleb zgrabnie i płynnie żongluje przykładami i anegdotami z dziedziny ekonomii, filozofii, historii i matematyki. Każda kolejna część pracy utwierdza nas w przekonaniu o jego erudycji i oczytaniu. Mimo kompetencji nie narzuca własnej wizji, zachęca do stawiania pytań i sam potrafi zasiać w czytelniku ziarno niepewności. I bardzo dobrze, koniec końców niepewnością zajmuje się zawodowo.
Monika Kurek
Oceny
Książka na półkach
- 5 088
- 1 703
- 394
- 329
- 43
- 37
- 28
- 17
- 17
- 17
OPINIE i DYSKUSJE
Właśnie skończyłam czytać "Czarny Łabędź" Nassima Nicholasa Taleba i muszę przyznać, że ta książka zaskoczyła mnie na wiele sposobów! Pomimo swojego naukowego podejścia do tematu, autora udało się napisać książkę, która jest niezwykle angażująca i łatwa w zrozumieniu.
Jednak muszę przyznać, że w niektórych momentach Taleb wydaje się być trochę arogancki w swoim tonie, a nawet zbyt pewny swoich przekonań. Mimo to, warto przeczytać tę książkę, aby poszerzyć swoje horyzonty myślowe i intelektualne.
Właśnie skończyłam czytać "Czarny Łabędź" Nassima Nicholasa Taleba i muszę przyznać, że ta książka zaskoczyła mnie na wiele sposobów! Pomimo swojego naukowego podejścia do tematu, autora udało się napisać książkę, która jest niezwykle angażująca i łatwa w zrozumieniu.
więcej Pokaż mimo toJednak muszę przyznać, że w niektórych momentach Taleb wydaje się być trochę arogancki w swoim tonie, a...
Inspirująca koncepcja spojrzenia na zdarzenia na świecie z perspektywy ich (nie)przewidywalności. Cała teoria czarnych łabędzi zostaje w książce Taleba opleciona ogromną liczbą anegdot, ludzkich historii (prawdziwych i zupełnie zmyślonych) co, z jednej strony, ją uwiarygadnia, ale z drugiej sprawia, że książka jest niebywale długa i ciężka do przebrnięcia. To, co dla mnie jest w tej książce niestrawne, to w jaki sposób Taleb za jej pomocą dyskredytuje, w mało elegancki sposób, imiennie wiele osób. Niezależnie od racji lub jej braku, przypomina to Pudelka opakowanego w intelektualny celofan.
Inspirująca koncepcja spojrzenia na zdarzenia na świecie z perspektywy ich (nie)przewidywalności. Cała teoria czarnych łabędzi zostaje w książce Taleba opleciona ogromną liczbą anegdot, ludzkich historii (prawdziwych i zupełnie zmyślonych) co, z jednej strony, ją uwiarygadnia, ale z drugiej sprawia, że książka jest niebywale długa i ciężka do przebrnięcia. To, co dla mnie...
więcej Pokaż mimo toMocna pozycja. Lektura obowiązkowa wszystkich zajmujących się szacowaniem i analizą ryzyka (zwłaszcza kontrolą zarządczą :-)). Wszelkie planowanie, kwantyfikowanie założeń jest...psu na budę :-)). Pozostaje nam tylko ograniczać straty.
Mocna pozycja. Lektura obowiązkowa wszystkich zajmujących się szacowaniem i analizą ryzyka (zwłaszcza kontrolą zarządczą :-)). Wszelkie planowanie, kwantyfikowanie założeń jest...psu na budę :-)). Pozostaje nam tylko ograniczać straty.
Pokaż mimo toBardzo dobra książka.
Bardzo dobra książka.
Pokaż mimo toŚwietna książka!
Świetna książka!
Pokaż mimo toTrochę nierówna książka. Momentami wciąga, ciekawie Autor pisze ale są fragmenty rozwleczone bezzasadnie, męczące wręcz. Warto przeczytać, inne spojrzenie na rzeczywistość, plus za język i styl. Natomiast lekki klaps za naginanie momentami faktów do teorii oraz wyraźną niechęć do ekonomistów ;)
Trochę nierówna książka. Momentami wciąga, ciekawie Autor pisze ale są fragmenty rozwleczone bezzasadnie, męczące wręcz. Warto przeczytać, inne spojrzenie na rzeczywistość, plus za język i styl. Natomiast lekki klaps za naginanie momentami faktów do teorii oraz wyraźną niechęć do ekonomistów ;)
Pokaż mimo toWszystko mi w tej ksiazce zagralo. Ciekawa historia, interesujacy bohaterowie i duzo emocji.
Wszystko mi w tej ksiazce zagralo. Ciekawa historia, interesujacy bohaterowie i duzo emocji.
Pokaż mimo toBardzo ciekawa ale też i niezwykle rozwlekła. Do tego Thaleb używa bardzo dosadnego języka, który może nieco odrzucać bardziej wrażliwych czytelników
Bardzo ciekawa ale też i niezwykle rozwlekła. Do tego Thaleb używa bardzo dosadnego języka, który może nieco odrzucać bardziej wrażliwych czytelników
Pokaż mimo toZaskakująco niskie oceny (7,3/10)! Ta książka olśniewa świeżością, erudycją i zmusza do krytycznej refleksji nad systemem edukacji, wrodzonymi błędami poznawczymi i uleganiu wzorcom narzuconym przez społeczeństwo. Otwiera oczy na wiele zagadnień kluczowych w życiu każdego człowieka, przede wszystkim dotyczących sposobu podejmowania wyborów i decyzji.
Zaskakująco niskie oceny (7,3/10)! Ta książka olśniewa świeżością, erudycją i zmusza do krytycznej refleksji nad systemem edukacji, wrodzonymi błędami poznawczymi i uleganiu wzorcom narzuconym przez społeczeństwo. Otwiera oczy na wiele zagadnień kluczowych w życiu każdego człowieka, przede wszystkim dotyczących sposobu podejmowania wyborów i decyzji.
Pokaż mimo to"Antykruchość" skończyłam w sumie z przyjemnością, a tego już nie zmęczyłam. Zasadnicza teza jest łatwo przyswajalna, żeby nie powiedzieć trywialna i o ile rozumiem, że wydawca zmusza do sprokurowania większej ilości stron niż wymagałoby sedno książki, to powtarzanie dykteryjek okazało się przekraczać mój próg wytrzymałości. Polecam może komuś, dla kogo będzie to pierwsza książka Taleba.
"Antykruchość" skończyłam w sumie z przyjemnością, a tego już nie zmęczyłam. Zasadnicza teza jest łatwo przyswajalna, żeby nie powiedzieć trywialna i o ile rozumiem, że wydawca zmusza do sprokurowania większej ilości stron niż wymagałoby sedno książki, to powtarzanie dykteryjek okazało się przekraczać mój próg wytrzymałości. Polecam może komuś, dla kogo będzie to pierwsza...
więcej Pokaż mimo to