Dziennik

Okładka książki Dziennik Jerzy Pilch Patronat LC
Okładka książki Dziennik
Jerzy Pilch Wydawnictwo: Wielka Litera Seria: Czytelnia polska biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik

Oficjalne recenzje i

Krajobraz pełen paradoksów

Link do recenzji

1835 304 182

Styl bardzo dobry i pewnie poszukam czegoś innego tego autora. Niestety ksiazka musi być o czymś, felieton też musi być o czymś interesującym, aktualnym, a tutaj pusto.

Moje odczucia z lektury Dziennika:

Moje odczucia z lektury Dziennika:

Nie przeczytałem, a wysłuchałem i to był strzał w dziesiątkę. Nie sądzę, bym czytając tę książkę wydobył z niej to, co uczynił swoją mistrzowską interpretacją P. Krzysztof Gosztyła.
Nie podzielam krytycznych, sceptycznych ocen tej książki jakie przeczytałem w niektórych recenzjach. Mnie się „Dziennik” bardzo spodobał, momentami jest wręcz rewelacyjny. Na tę ocenę na pewno ma wpływ zgodna interpretacja i podobny punkt widzenia na większość zdarzeń, na przemyślenia czy komentarze autora. To oczywiście - ma dla mnie znaczenie. Jednak, najważniejszym wrażeniem, które pozostanie po tej lekturze - jest poczucie, że gdybym spotkał Pilcha w swoim życiu, to musiałbym zaprzyjaźnić się z nim, tak bliski jest mi jego sposób postrzegania rzeczywistości i świata, poczucie humoru, sarkazm czy dystans do siebie. Tak - żałuję, że tego faceta w życiu nie spotkałem i nie dane mi było usiąść, wypić z nim piwa i pogadać - tym bardziej, że w miejscach niego ważnych , opisywanych (lub ich bliskim sąsiedztwie) mieszkam, mieszałem lub długo przebywałem.
Inna sprawa, że chyba byłbym bardzo zbity z tropu, gdyby Pilch przemówił, a nie byłby to głos Krzysztofa Gosztyły... -)

Ku mojemu przerażeniu w trakcie czytania Dziennika Jerzego Pilcha, odkryłam, że zahacza o nieszczęsną datę 10.04.2010r.
Byłam przekonana, że teraz Pilch mnie zajedzie tematem katastrofy smoleńskiej, (którym po prostu nadal mi się ulewa) - podobnie jak zrobił to Jerzy Stuhr w czytanym parę lat temu dzienniku "Tak sobie myślę". Bardzo lubię Stuhra (i starego i młodego), ale w tym dzienniku wyjątkowo marudził.
Na szczęście Pilch pozytywnie mnie zaskoczył! Zdemoralizować też mnie jakoś specjalnie nie próbował i generalnie bardzo przyjemnie przebywało mi się w jego towarzystwie. Podobał mi się jego cięty dowcip, intelektualna samokrytyka, humorystyczny opis niemocy fizycznej wywołanej początkiem choroby, trafne obserwacje otoczenia i rozważania na temat luteranizmu.
Ze spokojem i przyjemnością mogę polecić ten Dziennik.

Bez rewelacji. Bez zachwytów. Oczywiście czuć erudycję, swadę i doskonały język. I to wszystko. Trochę szkoda.

Rewelacyjna pozycja. Dzięki Pilchowi na nowo odkryłam sztukę czytania i chęć zgłębiania się w literaturze, nie tylko jako forma spędzania wolnego czasu.

Mimo wszystko warto, chociaż dla kilku smaczków, czy anegdot. Całość nierówna - czuć, że to zbiór felietonów.

Nuda. Jakieś takie płaskie, wymęczone.

Nuda. Jakieś takie płaskie, wymęczone.

Nierówne.
Wstyd powiedzieć (napisać), lecz to moje pierwsze spotkanie literackie z panem Pilchem. Czy będą więc inne? Będą.
Dzienniki nierówne. Kiedy autor pisze o polityce, filozofuje, bądź skręca w dziwne rejony umysłu - słabiej mi się czytało.
natomiast
wszelkie anegdoty, wspomnienia i retrospekcje z lat młodzieńczych, było miodem dla moich oczu. Takich stronic mógłbym pochłaniać dziennie i tysiąc. Jak wspominał o Gombrowiczu i Miłoszu, lewitowałem ze szczęścia. Wiele lektur mamy wspólnych z panem Pilchem, co mnie niezmiernie zadowala. Fajnie wiedzieć, co autor miał na myśli pisząc o Pamuku, Czechowie, Llosie i, przede wszystkim, Tamaszu Mannie.
Zamówiłem sobie tom drugi "Dzienników". Mam nadzieję, iż sprawią mi równie taką samą frajdę jak ten tom.
Polecam każdemu, kto lubi uśmiechać się gorzko.

Nierówne.
natomiast

Pilch, mimo nękającej choroby, w doskonałej formie.

Pilch, mimo nękającej choroby, w doskonałej formie.