Śpiewajcie, z prochów, śpiewajcie

Okładka książki Śpiewajcie, z prochów, śpiewajcie Jesmyn Ward
Nominacja w plebiscycie 2019
Okładka książki Śpiewajcie, z prochów, śpiewajcie
Jesmyn Ward Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie literatura piękna
2019-02-13
Data 1. wydania:
2017-09-05
Jędrzej Polak
poszukiwanie własnej tożsamości powieść drogi powieść obyczajowa przemoc rozrachunek z przeszłością USA
Inne

Oficjalne recenzje i

Tam nie ma miejsca na nadzieję*

1250 131 96

Niestety książka nie dla mnie. Strasznie mnie wynudzila i ledwo dotrwałam do końca. Ani mnie nie poruszyła, ani nie wzruszyła ani też nie zachwyciła. Wszystkie wątki jak dla mnie chaotyczne, bez żadnej głębi.
Matka uzależniona od narkotyków, dziadek z przeszłością i przyglądający się temu wszystkiemu chłopiec, tak można opisać tę książkę w jednym zdaniu.
Zdecydowanie zmarnowany potencjał.

Zdecydowanie...

Lewacki czerwony Zachód zrobił wielką gwiazdę i arcydzieło literackie a to zwykła szmira. Można przeczytać ale żaden mus. Być może ktoś znajdzie w tym jakieś piękno.

"Elegia dla bidoków" przygotowała mnie na książkę Ward. Obserwowanie życia klas niższych jest w pewien sposób niepokojące. Nie znam tego. Jest to dla mnie coś niezrozumiałego. Jednocześnie cała ta otoczka bardzo dobrze współgra z mitami Afroamerykanów. Tak więc otrzymujemy smutną opowieść o codziennej walce skazanej na porażkę.

Lektura z listy zanotowanej podczas czytania "Z niejednej półki" Michała Nogasia. Zwyciężczyni National Book Award. Opowieść o amerykańskiej rodzinie z południa kraju, z Missisipi. Lub raczej Afroamerykańskiej by być bardziej precyzyjnym i od razu wskazać, że opowieść nie jest słodka i przyjemna. Trzynastoletni Jojo (Joseph) dowiaduje się o trudnym życiu swojego dziadka z jego opowieści o młodości w więzieniu Parchman, obserwuje i osobiście doświadcza problemów swojej matki, a także zna nieutulony żal babci po tragicznej śmierci syna. Każda z tych historii przedstawia koszmarne aspekty z życia czarnoskórej społeczności. Lecz tym, co mnie najbardziej przerażało podczas czytania nie były straszne relacje na temat traktowania więźniów czy powodów z jakich czarnoskórzy mogli wylądować w więzieniu, czy nawet dokonywanych linczów i łatwości zwrócenia się przeciwko czarnoskórym. Najgorszy był obraz Leonie, młodej kobiety i matki, która sama swoje życie czyniła beznadziejnym. Pośród złości na nią pojawiało się jednak pytanie czy dziedzictwo jej przodków i wszystko co przeżyła jej rodzina i ona sama nie uczyniły jej taką jaką poznaliśmy na kartach książki? Lektura z bardziej bolących niż kojących, przypominających, że świat jest niezwykle skomplikowany, a życie niełatwe i nie wszystkie historie mają szczęśliwe zakończenie. Często przed taką prawdą uciekamy w fikcję literacką, lecz i takie lektury są potrzebne, bo opowiadają o sprawach WAŻNYCH.

Pierwsza połowa - genialna, później niestety coś się psuje i pewne zastosowane przez pisarkę zabiegi sprawiają, że w opowiedzianą historię ciężej jest się zanurzyć. Niemniej - warto.

Dla wielu jest to pewnie niezwykła książka, ale czytałem lepsze o podobnej tematyce, ta wydaje mi się wyprana ze wszystkiego co ważne, taka współczesna, taka dla każdego, taka... marketowa...

Magiczna proza o rodzinie, miłości i międzyludzkich niedopowiedzeniach. Trudno się rozstać z tak urokliwymi, pełnymi życia postaciami a następuje to szybko, gdyż "Śpiewajcie..." czyta się jednym tchem. Powieść Ward, pełna ludzkich słabości i cierpienia, ostatecznie wypełnia nadzieją.
Dla fanatyków formy jest to prawdziwa gratka i popis porządnego warsztatu autorki. Ogromny ukłon w stronę tłumacza, znakomity przekład.

Świetnie napisana powieść. Jej czytanie było bolesne, wymagało zanurzenia się w historię naznaczoną cierpieniem. Chociaż akcja obejmuje zaledwie kilka dni z życia rodziny, to Autorce udało się nakreślić postaci wielowymiarowe. Otrzymujemy dojmujący obraz prowincji na Południu, gdzie różnice rasowe nadal determinują życie jednostek, a pamięć o linczach trwa nie tylko wśród duchów. Plus za intrygujące okruchy wierzeń i obyczajowości z Delty Missisipi.

Piękna powieść, w której świat żywych i świat zmarłych łączą się ze sobą. To opowieść o dysfunkcyjnej, ale jednak kochającej się rodzinie prześladowanej przez dramatyczną historię. Warto przeczytać.

Jesmyn Ward Śpiewajcie, z prochów, śpiewajcie Zobacz więcej
Jesmyn Ward Śpiewajcie, z prochów, śpiewajcie Zobacz więcej