ROZWIŃ ZWIŃ

Oficjalne recenzje i

Vardø – zapomniana historia nieposłuszeństwa

Link do recenzji

330 15 13

Jestem zachwycona ta książka. Powinna być obowiązkowa w szkołach. Niesie tyle dobrego dla czytelnika. Będę długo o niej myślała. Brawooo

Książkę sięgnęłam głównie przez wzgląd na opis z tyłu i szumne zainteresowanie nią wśród środowisk bookstagramowych.
Zawiodła mnie. Początkowo czytało się ją dobrze, ale gdzieś do momentu przyjazdu obcego na wyspę już zaczęłam się gubić. Główny wątek, główny problem, gdzieś autorce znikł, wręcz się rozmył.
A szkoda, bo historia jest może i tragiczna, ale w jakiś sposób...

Mocne 8
Bardzo dobrze napisana i angażująca opowieść. Dziwiłam się, że tak mało polowania na czarownice w książce, o takiej tematyce, ale ostatecznie to wyszło na dobre. Bardzo mocna i wciągająca

Z tej książki tak bardzo wieje chłodem, że można zmarznąć nawet w środku lata. Pięknie przedstawione surowe i trudne warunki życia na dalekiej północy.
Niektóre wątki mogłyby być pominięte na rzecz większego rozbudowania charakterów postaci.
Całość wyszła bardzo ciekawie, na pewno warto zapoznać się z tą historią jak i z tłem historycznym.

Niestety nie podobala mi się. Rozwleczona akcja. Dużo opisów, które nic nie wnoszą. Ciężko się czyta. Temat ważny i liczyłam na lepiej napisaną książkę.

Książka "ciężka", ale absolutnie nie jest to jej wada. Pomimo, że akcja rozgrywa parę wieków temu, temat traktowania kobiet jest nadal aktualny. I wcale nie uważam tej książki za "literaturę feministyczną", po prostu pokazuje rzeczy, tak jak się mają w rzeczywistości.
Przyznam szczerze, że pierwsze 100 stron "szło" mi niemrawo i już miałam odpuścić, ale raptem coś...

Mam mieszane uczucia - tematyka oraz miejsce akcji są fantastyczne, jedne z moich ulubionych klimatów. Nietuzinkowy pomysł, książka zapowiadała się wspaniale. Niestety, dużo w niej obszernych opisów mało istotnych akcji, które też nie wnoszą żadnych emocji. Prawdziwa tematyka książki zaczyna się dopiero pod koniec lektury. Spodziewałam się zupełnie czegoś innego, lekko się...

Bardzo przeciętna. Akcja rozwleczona, postacie płytkie, "siostrzeństwo" z okładki to wątek lesbijski, procesy czarownic dzieją się gdzieś daleko na 3 planie. Brak jakiejkolwiek analizy psychologicznej postaci. Autorka podobno przeglądała źródła, w ogóle tego nie widać niby książka historyczna a nie ma żadnych "smaczków", przydałby się np chociaż opis jakiejś potrawy,...

Opowieść nie wciągnęła mnie specjalnie, historia ciekawa.

Piękna powieść opisująca niełatwe życie kobiet w surowej XVII-wiecznej Norwegii. Oprócz wciągającej fabuły, dostajemy również porządną dawkę informacji dotyczących życia kobiet w niewielkiej osadzie. Przykre, że to, co się tam wydarzyło, jest niepokojąco aktualne.

1 200
  • 2021