rozwiń zwiń

Nie żyje Carlos Ruiz Zafón, autor „Cienia wiatru”. Pisarz miał 56 lat

LubimyCzytać LubimyCzytać
19.06.2020

Zmarł Carlos Ruiz Zafón, jeden z najpopularniejszych współczesnych pisarzy hiszpańskich. Autor „Cienia wiatru” przegrał walkę z rakiem. Jak podają światowe media, Carlos Ruiz Zafón zmarł w swoim domu w Los Angeles, po ciężkiej, dwuletniej walce z nowotworem okrężnicy.

Nie żyje Carlos Ruiz Zafón, autor „Cienia wiatru”. Pisarz miał 56 lat

Autor „Cienia wiatru”, hiszpański pisarz Carlos Ruiz Zafón, zmarł. Pisarz od dwóch lat walczył z rakiem. Informację o jego śmierci podał między innymi dziennik „El Pais". „Zawsze będziemy Cię pamiętać, Carlos”, czytamy we wpisie na oficjalnym koncie pisarza na portalu Facebook.

Carlos Ruiz Zafón urodził się w Barcelonie w 1964 roku – dokładnie za trzy miesiące skończyłby 56 lat. Od 1993 roku mieszkał w Los Angeles. Światową popularność zyskał w 2001 roku, gdy na rynku ukazała się książka „Cień wiatru", wkrótce określana jako literacki fenomen. Był żonaty z MariCarmen Bellver.

Pisarz chorował na nowotwór okrężnicy. Choroba miała krótki i gwałtowny przebieg – pierwsze objawy poczuł podczas podróży do Londynu w 2018 roku. Zafón leczył się w Stanach Zjednoczonych, gdzie zmarł 19 czerwca 2020 roku.

Zgodnie z życzeniem pisarza ceremonia pogrzebowa się nie odbędzie.

Carlos Ruiz Zafón – od książek dla młodzieży po światowe arcydzieło

Zafón z wykształcenia był dziennikarzem, studiował w jezuickiej szkole San Ignacio de Sarrià. Od 19. roku życia pracował w reklamie, do 1992 roku był dyrektorem kreatywnym dużej agencji marketingowej w Barcelonie. Zdecydował jednak, że woli poświęcić się pisarstwu. Jego kariera literacka zaczęła się w 1993 roku, gdy na hiszpańskim rynku ukazała się pierwsza książka dla młodzieży jego autorstwa. Za „Księcia Mgły" otrzymał Nagrodę Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej Edebé. Dzięki nagrodzie, która miała również wymiar finansowy, autor zrealizował swoje marzenie o przeprowadzce do Stanów Zjednoczonych i wyjechał do Los Angeles. Tam pisał scenariusze filmowe oraz kolejne książki. Następne trzy powieści, czyli „Pałac Północy” i Światła września, razem złożyły się na „Trylogię mgły”. Kolejna publikacja, zatytułowana „Marina”, również była skierowana do młodych czytelników. 

Światowy sukces przyniósł mu jednak dopiero opublikowany w 2001 roku „Cień wiatru”. Pomysł na napisanie tej książki powstał, gdy pisarz odwiedził pewną starą księgarnię na obrzeżach Los Angeles. Był pod wrażeniem jej rozmiarów i niezwykłej atmosfery, którą zapragnął oddać na kartach swej powieści. Tak powstała historia Daniela Sempere i jedna z najpiękniejszych opowieści o miłości do książek. 

„Cień wiatru” Carlosa Ruiza Zafóna i międzynarodowy sukces

Jak podkreślano, pisarzowi udało się napisać książkę, po którą sięgali nawet ci, którzy zwykle stronili od literatury. Powieść, którą uważano za literacki fenomen, została przetłumaczona na ponad 30 języków i opublikowana w 45 krajach. „Cień wiatru” sprzedał się w piętnastu milionach egzemplarzy i uważany jest za najbardziej znaną powieść hiszpańską po „Don Kichocie”. W serwisie lubimyczytać.pl „Cień wiatru” ma 40805 ocen i 3909 opinii.

„Cień wiatru” otworzył cykl „Cmentarz zapomnianych książek”. Na tetralogię składają się także powieści zatytułowane „Gra Anioła”, „Więzień nieba” i „Labirynt duchów”, które razem z „Cieniem wiatru” tworzą złożoną gotycką opowieść osadzoną w mrocznej i literackiej Barcelonie, czasów od początku XX wieku do współczesności. Książki te łączą cechy gatunkowe thrillera, kryminału, powieści historycznej i sagi rodzinnej, a historie ich bohaterów nierozerwalnie zwiazane są z losami książek. 

Pisarz odrzucał liczne oferty przeniesienia powieści na ekran kinowy. Wielokrotnie powtarzał, że nie zgodzi się na powstanie filmu na podstawie „Cienia wiatru”, niezależnie od kwoty zaoferowanej za prawa do ekranizacji. Stał na stanowisku, że taka produkcja byłaby „zbędna, nieistotna, całkowicie niepotrzebna”. 

Literackimi mistrzami Zafóna byli Fiodor Dostojewski, Lew Tołstoj i Charles Dickens.

Polskim wydawcą książek Carlosa Ruiza Zafóna jest wydawnictwo Muza.

Czytelnicy o książkach Carlosa Ruiza Zafóna

Tajemnicza, straszna, romantyczna, wzruszająca, porywająca, smutna, piękna historia. Czułam się jak w transie gdy ją czytałam. Mol36

Jeżeli zastanawiasz się czy jakaś książka jest w stanie odmienić życie człowieka, to tak - jest. Alicja Marczewska

To jedna z najpiękniejszych książek, jakie w życiu przeczytałam. Dramatyczna, porywająca powieść o ludzkich namiętnościach i pasjach, wielkiej odwadze, rozczarowaniu, nadziei, mroku, przewrotności, pokorze i jej braku, fortunie i nędzy, wielkiej mocy, dobroci, poświęceniu, odrzuceniu, delikatności i szlachetności. Eliza Korpalska

Zafón zagrał na moich uczuciach niczym Mozart symfonie Es-dur na pianinie. Recenzjaprzykawie

Zafón to mistrz słowa, na myśl, o którym przeciętny zjadacz chleba aspirujący do miana pisarza może tylko zzielenieć z zazdrości i zakopać się ze swoimi zapiskami głęboko pod ziemią. Każde zdanie jest ucztą, a każdy wyraz w niej doskonale dobranym składnikiem. Ciężko znaleźć tu choć jedną fałszywą nutę. EraPapieru Blog

To takie książki, które całym sercem kocham – zanurzam się w ich świat całkowicie, jestem tuż obok bohaterów powieści i przeżywam wszystko z nimi; nic innego nie istnieje. Remi

Przeczytaj cytaty z książek Zafóna.

„Istniejemy póki ktoś o nas pamięta”.
Carlos Ruiz Zafón, „Cień wiatru”

Fot. otwierająca: EAST NEWS/ Leemage

[ec]


komentarze [58]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Piotr Drwięga - awatar
Piotr Drwięga 23.06.2020 12:11
Bibliotekarz

Nie czytałem książek autora, jednak mam zamiar. Mimo to, że jest mi nieznajomy uważam to za bardzo smutną informację. Każda śmierć jest smutną informacją. Słyszałem, że zmarł na raka i był słynnym hiszpańskim pisarzem. Jego książka na pewno zawidnieje na mojej półce. Chciałbym teraz życzyć mu spoczynku w spokoju.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
narcyz_1  - awatar
narcyz_1 23.06.2020 11:01
Czytelniczka

Mój ulubiony pisarz. Wielka szkoda, wielki talent. A tak czekałam na jego następne powieści. Bardzo żałuję, że już nie podzieli się z nami swoimi pięknymi słowami i miłością do książek.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Iselor  - awatar
Iselor 21.06.2020 18:54
Bibliotekarz

Najlepsza była "Marina" i ta trylogia dla młodzieży....."Cień wiatru" wymęczyłem...."Grę anioła" rzuciłem w cholerę po kilkunastu stronach. Jednak za "Marinę" i Trylogię Mgły szanuję Autora. Szkoda że tak młodo umarł....

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Anemona  - awatar
Anemona 21.06.2020 09:07
Czytelniczka

Jeden z moich ulubionych współczesnych pisarzy... Wielka szkoda 😔

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
czomicz  - awatar
czomicz 20.06.2020 22:48
Bibliotekarz

Muszę się przyznać, iż już od dawna zawieszam oko na dorobku literackim pana Zafona. Tak skutecznie zawieszam, iż pozwoliłem sobie zakupić wszystkie jego powieści (co prawda w e-bookach, więc co prawda zasilają moje wirtualne regały, ale zawsze zasilają przecież). I na tym koniec. Jestem święcie przekonany, iż twórczość Pana Zafona mocno trafi w moje gusta, ale mimo...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
lily_rose  - awatar
lily_rose 20.06.2020 19:19
Czytelniczka

Wielka szkoda. Facet potrafił czarować słowem. "Cień wiatru jest fenomenalny!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
McRap1972  - awatar
McRap1972 20.06.2020 15:38
Bibliotekarz

Cóż za strata! Pamiętam jak wielkie wrażenie wywarł na mnie "Cień wiatru". Ogromny żal :(

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Fragola  - awatar
Fragola 20.06.2020 11:11
Czytelnik

Dość późno sięgnąłem po dzieła Carlosa Ruiza Zafona. Został mi do przeczytania ,,Labirynt duchów '' i czeka już na półce. Książka ostatnia, wieńcząca dzieło z cyklu ,,Cmentarz zapomnianych książek '' Ale książki tego Pana nigdy nie zostaną zapomniane. Późno, ale nie za późno odkryte prze zemnie Jego wspaniałe książki, wspaniale spisane myśli, niezwykła głębia uczuć,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Mili  - awatar
Mili 20.06.2020 10:57
Czytelniczka

Przykro, że zmarł w tak młodym wieku, mógł jeszcze wiele wnieść do literatury i uszczęśliwić wielu czytelników. Potrafił stworzyć niezwykły klimat w swoich dziełach.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
BIETKA  - awatar
BIETKA 20.06.2020 08:47
Czytelniczka

Ojej, to bardzo przykre, odszedł w sile wieku:((
Cześć jego pamięci!
Jest moim ulubionym pisarzem- jednym z wielu- hiszpańskim, nie
wiedziałam, że mieszkał w Los Angeles.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post