Nie żyje Carlos Ruiz Zafón, autor „Cienia wiatru”. Pisarz miał 56 lat

LubimyCzytać
19.06.2020

Zmarł Carlos Ruiz Zafón, jeden z najpopularniejszych współczesnych pisarzy hiszpańskich. Autor „Cienia wiatru” przegrał walkę z rakiem. Jak podają światowe media, Carlos Ruiz Zafón zmarł w swoim domu w Los Angeles, po ciężkiej, dwuletniej walce z nowotworem okrężnicy.

Nie żyje Carlos Ruiz Zafón, autor „Cienia wiatru”. Pisarz miał 56 lat

Autor „Cienia wiatru”, hiszpański pisarz Carlos Ruiz Zafón, zmarł. Pisarz od dwóch lat walczył z rakiem. Informację o jego śmierci podał między innymi dziennik „El Pais". „Zawsze będziemy Cię pamiętać, Carlos”, czytamy we wpisie na oficjalnym koncie pisarza na portalu Facebook.

Reklama

Carlos Ruiz Zafón urodził się w Barcelonie w 1964 roku – dokładnie za trzy miesiące skończyłby 56 lat. Od 1993 roku mieszkał w Los Angeles. Światową popularność zyskał w 2001 roku, gdy na rynku ukazała się książka „Cień wiatru", wkrótce określana jako literacki fenomen. Był żonaty z MariCarmen Bellver.

Pisarz chorował na nowotwór okrężnicy. Choroba miała krótki i gwałtowny przebieg – pierwsze objawy poczuł podczas podróży do Londynu w 2018 roku. Zafón leczył się w Stanach Zjednoczonych, gdzie zmarł 19 czerwca 2020 roku.

Zgodnie z życzeniem pisarza ceremonia pogrzebowa się nie odbędzie.

Carlos Ruiz Zafón – od książek dla młodzieży po światowe arcydzieło

Zafón z wykształcenia był dziennikarzem, studiował w jezuickiej szkole San Ignacio de Sarrià. Od 19. roku życia pracował w reklamie, do 1992 roku był dyrektorem kreatywnym dużej agencji marketingowej w Barcelonie. Zdecydował jednak, że woli poświęcić się pisarstwu. Jego kariera literacka zaczęła się w 1993 roku, gdy na hiszpańskim rynku ukazała się pierwsza książka dla młodzieży jego autorstwa. Za „Księcia Mgły" otrzymał Nagrodę Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej Edebé. Dzięki nagrodzie, która miała również wymiar finansowy, autor zrealizował swoje marzenie o przeprowadzce do Stanów Zjednoczonych i wyjechał do Los Angeles. Tam pisał scenariusze filmowe oraz kolejne książki. Następne trzy powieści, czyli „Pałac Północy” i Światła września, razem złożyły się na „Trylogię mgły”. Kolejna publikacja, zatytułowana „Marina”, również była skierowana do młodych czytelników. 

Światowy sukces przyniósł mu jednak dopiero opublikowany w 2001 roku „Cień wiatru”. Pomysł na napisanie tej książki powstał, gdy pisarz odwiedził pewną starą księgarnię na obrzeżach Los Angeles. Był pod wrażeniem jej rozmiarów i niezwykłej atmosfery, którą zapragnął oddać na kartach swej powieści. Tak powstała historia Daniela Sempere i jedna z najpiękniejszych opowieści o miłości do książek. 

Reklama

„Cień wiatru” Carlosa Ruiza Zafóna i międzynarodowy sukces

Jak podkreślano, pisarzowi udało się napisać książkę, po którą sięgali nawet ci, którzy zwykle stronili od literatury. Powieść, którą uważano za literacki fenomen, została przetłumaczona na ponad 30 języków i opublikowana w 45 krajach. „Cień wiatru” sprzedał się w piętnastu milionach egzemplarzy i uważany jest za najbardziej znaną powieść hiszpańską po „Don Kichocie”. W serwisie lubimyczytać.pl „Cień wiatru” ma 40805 ocen i 3909 opinii.

„Cień wiatru” otworzył cykl „Cmentarz zapomnianych książek”. Na tetralogię składają się także powieści zatytułowane „Gra Anioła”, „Więzień nieba” i „Labirynt duchów”, które razem z „Cieniem wiatru” tworzą złożoną gotycką opowieść osadzoną w mrocznej i literackiej Barcelonie, czasów od początku XX wieku do współczesności. Książki te łączą cechy gatunkowe thrillera, kryminału, powieści historycznej i sagi rodzinnej, a historie ich bohaterów nierozerwalnie zwiazane są z losami książek. 

Pisarz odrzucał liczne oferty przeniesienia powieści na ekran kinowy. Wielokrotnie powtarzał, że nie zgodzi się na powstanie filmu na podstawie „Cienia wiatru”, niezależnie od kwoty zaoferowanej za prawa do ekranizacji. Stał na stanowisku, że taka produkcja byłaby „zbędna, nieistotna, całkowicie niepotrzebna”. 

Literackimi mistrzami Zafóna byli Fiodor Dostojewski, Lew Tołstoj i Charles Dickens.

Polskim wydawcą książek Carlosa Ruiza Zafóna jest wydawnictwo Muza.

Czytelnicy o książkach Carlosa Ruiza Zafóna

Tajemnicza, straszna, romantyczna, wzruszająca, porywająca, smutna, piękna historia. Czułam się jak w transie gdy ją czytałam. Mol36

Jeżeli zastanawiasz się czy jakaś książka jest w stanie odmienić życie człowieka, to tak - jest. Alicja Marczewska

To jedna z najpiękniejszych książek, jakie w życiu przeczytałam. Dramatyczna, porywająca powieść o ludzkich namiętnościach i pasjach, wielkiej odwadze, rozczarowaniu, nadziei, mroku, przewrotności, pokorze i jej braku, fortunie i nędzy, wielkiej mocy, dobroci, poświęceniu, odrzuceniu, delikatności i szlachetności. Eliza Korpalska

Zafón zagrał na moich uczuciach niczym Mozart symfonie Es-dur na pianinie. Recenzjaprzykawie

Zafón to mistrz słowa, na myśl, o którym przeciętny zjadacz chleba aspirujący do miana pisarza może tylko zzielenieć z zazdrości i zakopać się ze swoimi zapiskami głęboko pod ziemią. Każde zdanie jest ucztą, a każdy wyraz w niej doskonale dobranym składnikiem. Ciężko znaleźć tu choć jedną fałszywą nutę. EraPapieru Blog

To takie książki, które całym sercem kocham – zanurzam się w ich świat całkowicie, jestem tuż obok bohaterów powieści i przeżywam wszystko z nimi; nic innego nie istnieje. Remi

Przeczytaj cytaty z książek Zafóna.

„Istniejemy póki ktoś o nas pamięta”.
Carlos Ruiz Zafón, „Cień wiatru”

Fot. otwierająca: EAST NEWS/ Leemage

[ec]

Reklama

komentarze [58]

Sortuj:
2651
4
19.06.2020 12:02

Zapraszamy do dyskusji.


379
101
19.06.2020 12:07

Bardzo smutna wiadomość. Szczere wyrazy współczucia dla najbliższych.


551
11
19.06.2020 12:14

Wielka strata 😭. "Wierzę, że nic nie dzieje się przez przypadek, wiesz? We wszystkim zawarty jest tajemny zamysł, którego nie pojmujemy[...] Wszystko stanowi część czegoś, czego nie możemy pojąć, ale co nami włada." Do zobaczenia po drugiej stronie. ❤


472
0
19.06.2020 12:38

Miałam i mam ogromny sentyment do niego.
Wielki smutek.


236
55
19.06.2020 12:40

Mój ulubiony pisarz. Wielka strata dla literatury :(


71
18
19.06.2020 12:45

Smutna wiadomość :( Jego cząstka będzie żyła w książkach, które napisał, a pamięć o Nim nie umrze.


286
1
19.06.2020 12:46

Serce mi pękło :( ogromna strata :(


530
37
19.06.2020 12:59

Szkoda - to jeden z moich ulubionych autorów.
Pisarz odchodzi ale jego książki pozostaną.


203
4
19.06.2020 12:59

Ja akurat pokochałam najbardziej "Grę anioła" jego autorstwa. Do tej pory pozostaje najpiękniejszą książką jaką przeczytałam i moją osobistą perłą. Głęboko wierzę, że jego dzieła nigdy nie zostaną zapomniane i bezustannie będą zdobywać kolejnych wielbicieli, zachwyconych wrażliwością słów płynących spod jego pióra. Niech spoczywa w pokoju.


307
156
19.06.2020 13:03

Był mistrzem nastroju, klimatu, niepowtarzalnej narracji.
Cykl "Cmentarza zapomnianych książek" uważam za jeden z najlepszych powieści jakie przeczytałem.
Masa cytatów z jego powieści przytaczanych przez czytelników LC dowodzi, że był wielki. Szkoda...


zgłoś błąd