Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka

Okładka książki Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka
Robert B. Cialdini Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
2009-01-01
2009-01-01

Okładka książki Świat na TAK!  Zdobywaj przyjaciół, zyskuj pewność siebie i skutecznie przekonuj innych Robert B. Cialdini, Noah Goldstein, Steve Martin
Ocena 6,4
Świat na TAK! ... Robert B. Cialdini,...
Okładka książki TAK! 60 sekretów nauki perswazji. Sztuka przekonywania i wywierania wpływu Robert B. Cialdini, Noah Goldstein, Steve Martin
Ocena 6,8
TAK! 60 sekret... Robert B. Cialdini,...
Okładka książki HBRs 10 Must Reads for New Managers Robert B. Cialdini, Michael D. Watkins, Daniel Goleman, Herminia Ibarra, John P. Kotter, William Oncken Jr., Donald L. Wass
Ocena 7,0
HBRs 10 Must R... Robert B. Cialdini,...

Super książka. R. Cialdini to jeden z nielicznych autorytetów w dziedzinie wywierania wpływu, manipulacji. Polecam

Chyba każdy z nas miał kiedyś sytuację, w której kupił/zrobił coś wbrew swojej woli, poddany na działanie osoby sprzedającej/chcącej coś osiągnąć. Czy wiemy, jaką techniką zostaliśmy zmanipulowani? Dzięki tej książce nauczymy się nie tylko tego, jak je dostrzegać i rozróżniać, lecz także sposobów obrony przed niechcianym wpływem. Autor dodatkowo podpowiada nam, jak my możemy sprawić, aby ktoś nas wysłuchał.

Jak ja się cieszę, że poznałam kolejną rozwojową pozycję, w której kompletnie nie ma przerostu formy nad treścią! Ta genialna, wymagająca ciągłego skupienia książka została napisana przez światowej sławy profesora psychologii społecznej. Tłumaczy nam przystępnym językiem, na jakie manipulacje zostajemy poddawani w naszej codzienności. Oczywiście niektóre z tych zachowań niby znamy, niby domyślamy się, jak działają, a jednak jesteśmy zaskoczeni skalą problemu, jaką przedstawił nam Cialdini. Dowiadujemy się tu wiele ciekawych rzeczy na temat psychologii człowieka, a także poznajemy różne subtelne pułapki, na które nieświadomie zostajemy łapani przez osoby chcące nas wykorzystać do swoich celów. Osoby zainteresowane tematem z pewnością nie będą zawiedzeni. W tej książce przeczytamy również o sposobach, jakimi możemy obronić się przed niepożądanym działaniem, a przy okazji poznamy techniki, dzięki którym to my możemy na kogoś wpłynąć, a autor każdy sposób ubarwia kilkoma rozbudowanymi przykładami, pomagającymi nam wiele zrozumieć i zapamiętać. Wyniki eksperymentów oraz badań, które profesor przedstawia na poparcie swoich tez są interesujące i nierzadko zaskakują. Książka jest wzbogacona o doniesienia czytelników, którzy mieli podobne przeżycia, a każdy rozdział kończy się podsumowaniem, pytaniami sprawdzającymi oraz zadaniami na myślenie - utrwalają nam one właśnie otrzymaną wiedzę. Klasyka i obowiązkowa pozycja tego gatunku. Zdecydowanie polecam!

Myślę, ze każdy powinien choć raz w życiu ją przeczytać. Treść zaskakująca, praktyczna, niesamowita. Książka napisana w łatwej do przyswojenia formie. Jestem pod ogromnym wrażeniem.

W książce znajdziesz teorię i praktykę w wywieraniu wpływu na ludzi. Przykłady pomagają lepiej zrozumieć informacje, którymi dzieli się Cialdini. Na końcu każdego rozdziału znajdziesz część praktyczną - pytania od autora. W ten sposób lepiej utrwalisz sobie zdobyte informacje.

Osoby, które chcą wykorzystać sposoby wywierania wpływu na ludzi, mają ku temu świetny oręż. Jednak autor pokazuje, że to broń obosieczna. Co to oznacza? W każdym rozdziale jest informacja o tym, jak bronić się przed manipulacjami.

Być może dotychczas robisz to nieświadomie. Jeśli jednak, podobnie jak Cialdini, padasz "ofiarą" namawiania przez sprzedawców, a co gorsza manipulatorów, znajdziesz w książce wskazówki, jak przeciwdziałać nieetycznemu zachowaniu nagabywaczy. Dzięki temu "limitowana oferta", "ostatnie sztuki", "oferta ograniczona czasowo", nie zrobią na Tobie wrażenia.

Świetne, wartościowe i przede wszystkim bardzo ciekawe kompendium podstawowych zasad wywierania wpływu na ludzi. Pomimo faktu, iż teoretycznie jest to podręcznik dla studentów psychologii, to wiedza przekazywana przez profesora Cialdiniego jest bardzo przystępna i łatwo przyswajalna. Uważam, że jest to zasługa bardzo dużej ilości przykładów zastosowania wyżej wspomnianych zasad w prawdziwym życiu. Całą kompozycję książki urozmaicają wiadomości od czytelników, którzy chwalą się w nich własnymi spostrzeżeniami z życia codziennego. Bardzo polecam każdemu amatorowi psychologii ;)

Zachęcający tytuł, mniej zachęcająca treść.
Pierwsze rozdziały książki były ciekawe i przedstawione przykłady sztuczek manipulacyjnych zrobiły na mnie wrażenie. Mniej więcej od połowy zacząłem odczuwać schematyczność i powtarzalność przez co "zaczęło wiać nudą".

Zachęcający tytuł, mniej zachęcająca treść.

Bardzo ważna i pouczająca książka napisana przez profesora psychologii. Czyta się ją bardzo dobrze, chociaż autor pisze dosyć rozwlekle, a tłumaczenie jest trochę toporne (i z literówkami). Na plus dużo ciekawych i pouczających przykładów (m.in. o sądach, jeńcach, sektach) oraz przytoczonych badań naukowych.

Przedstawione treści w większości nie powinny być zaskoczeniem, opisane narzędzia wpływu znamy bardzo dobrze z życia, ale dla solidnej analizy i uporządkowania tych spraw w głowie warto się z nimi zapoznać. Najlepiej by było poruszać takie tematy w szkole, no ale zbyt dużo osób korzysta z głupoty społeczeństwa ( ͡€ ͜ʖ ͡€).

Książka nadaje się również jako ochrona przed wszelakimi naciągaczami, domokrążcami i trikami w sklepach. Śmiało można ją polecić babci czy po prostu osobie niezbyt rozgarniętej. Z drugiej strony początkujący wyzyskiwacz też znajdzie coś ciekawego ( ͡~ ͜ʖ ͡°).

Przedstawione treści w większości nie powinny być zaskoczeniem,...

Gorąco polecam każdemu, nie tylko managerom i sprzedawcom. Największym atutem książki jest fakt, że została opracowana na podstawie empirycznych badań, sytuacji, obserwacji z życia. Praktyka przelana na teorię, bez zbędnych "naukowych dyrdymałów" Duży plus za ciekawe anegdoty. Taka podstawowa wiedza przydatna dla każdego, która pomoże zrozumieć co może kierować drugim człowiekiem.

Z przyjemnością sięgnę do pozostałych książek autora.

Daje 9 na 10 gwiazdek bo mimo tego że książka napisana prostym językiem i ktoś może powiedzieć po jej przeczytaniu że nie ma w niej nic odkrywczego to właśnie dzięki temu jest wybitna. Zdanie sobie sprawy z mechanizmów których jesteśmy częścią zupełnie zmienia naszą percepcję rzeczywistości. Książka wydaje się być dzisiaj bardziej aktualna niż kiedykolwiek. Szerokie zastosowanie nie tylko na rynku konsumenckim ale też np. finansowym. Gorąco polecam.

Autor opisuje podstawowe techniki manipulacji, którym jesteśmy poddawani jako konsumenci, członkowie rodziny, obywatele, pracownicy, uczniowie, czy partnerzy w relacjach. Mnóstwo faktów historycznych i życiowych anegdotek na poparcie działania każdej z reguł wywierania wpływu. Książka napisana prostym językiem z lekką nutą humoru, można odczuć dystans do siebie autora. Każdy rozdział kończy sekcja 'jak obronić się przed działaniem danej reguły wpływu', podsumowanie niniejszego oraz kilka zadań weryfikujących przyswojoną zeń wiedzę.
Czyta się przyjemnie, aczkolwiek nie spodziewałem się jedynie tak absolutnych podstaw jeśli chodzi o 'wywieranie wpływu na ludzi'.