Więzień nieba

Okładka książki Więzień nieba
Carlos Ruiz Zafón Wydawnictwo: Muza Cykl: Cmentarz Zapomnianych Książek (tom 3) literatura piękna
literatura piękna
Cmentarz Zapomnianych Książek (tom 3)
El prisionero del cielo
Muza
2017-10-11
2012-04-19
Data 1. wydania:
2011-01-01
Katarzyna Okrasko, Carlos Marrodán Casas
Barcelona tajemnica romans tragedia literatura hiszpańska thriller fikcja

Kontynuacja historii z poprzednich powieści. Objętościowo skromniejsza, ale z mnóstwem niedokończonych wątków, które pozostawiają nas z ogromnym apetytem na ciąg dalszy. Zanurzam się więc od razu w tom czwarty.

Pan Zafon po raz trzeci słowem namalował nam Barcelonę. Ten styl jest nie do podrobienia, szczególnie tym razem doceniłem po dłuższej przerwie od serii Cmentarza Zapomnianych Książek.

Mój ulubieniec z pierwszego tomu - Fermin Romero de Torres został głównym punktem tego tomu, to był murowany przepis na powodzenie. Język Fermina wciąż bawi i wzbudza podziw wobec wielości wyszukanych metafor.

Fabuła była jakby mniej surrealna niż w drugim tomie, wręcz dość prosta, jednak to właściwie nie ujmuje wiele tej opowieści. Sama głębia postaci i łączenie wątków wystarczają, by nazwać Więźnia genialną prozą.

Nie zawiodłam się. "Cieniem wiatru" Zafon podniósł poziom wysoko i nie zaniżył go w żadnym z trzech pozostałych tomów Cmentarza Zapomnianych Książek. Natomiast Fermin jest jedyny w swoim rodzaju.

Mistrzostwo! A postać Fermina genialna.

Mistrzostwo! A postać Fermina genialna.

Mocny kandydat do top 10 za rok 2022. Gorąco polecam

Mocny kandydat do top 10 za rok 2022. Gorąco polecam

Ledwo skończyłam czytać a już nie mogę doczekać się następnej części..

Ledwo skończyłam czytać a już nie mogę doczekać się następnej części..

Kiedy przeczytałam kilka pierwszych stron trzeciej części Cmentarza Zapomnianych Książek poczułam się tak jakbym wróciła do domu. Do starej księgarni i pana Sempere. Do Daniela, który kolejny raz podąża śladami cieni przeszłości. Do pięknej Bei.
Gra Anioła została pięknie utkana siecią intryg i tajemnic. Zafon mistrzowsko połączył wszystkie wątki kilkoma zdaniami. Nigdy nie czytałam piękniejszego zakończenia żadnej książki, ale to Więzień Nieba smakuje jak złocista, dobrze wypieczona kromka świeżego chleba.
I chociaż Autor zarzeka się, że prawdziwa historia jeszcze się nie skończyła, a dopiero zaczyna to każdą stronę czytam wolniej, bo przede mną jeszcze tylko Labirynt Duchów. Parafrazując recenzenta cyklu zazdroszczę osobom, które nie przeczytały jeszcze ani jednej książki z tej serii, bo wszystko co najlepsze jeszcze przed nimi.
I jednocześnie tak pięknie i smutno.

Umiejętność Zafona do budowania - tworzenia - wymyślania historii jest tak niesamowita, że epitet "fantastyczny" jest zbyt ograniczony do oceny jego talentu - taką historią jest "Więzień nieba" - i jakże pokrzepiające jest to, że czyta się m.in. o pięknej przyjaźni i szacunku wobec drugiego człowieka. Mnie to buduje...

Dalsze losy bohaterów "Cienia wiatru" i "Gry anioła". Wysoki poziom utrzymany. Nie można oderwać się od myśli, co będzie dalej.

Cenię za lekkość pióra.

Cenię za lekkość pióra.