Źródło: By Lloyd Arnold - http://www.phoodie.info/2013/07/19/from-the-desk-of-ernest-hemingway-this-weekend-cuba-libre-celebrates-my-birthday/, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1456168
Pisarz, dziennikarz, sportowiec, myśliwy. Urodził się w Chicago, jako drugie z szóstki dzieci. W 1917 rozpoczął pracę dla dziennika Kansas City Star. Rok później zgłosił się na ochotnika jako kierowca ambulansu na Włoskim froncie, gdzie został ciężko ranny, ale odznaczony za swoją służbę. Te doświadczenia posłużyły za inspirację dla jego powieści "Pożegnanie z bronią". Powrócił do Stanów w 1919 roku i w 1921 ożenił się z Hadley Richardson, pierwszą z czterech żon. W 1922 był reporterem w czasie wojny grecko-tureckiej, po czym zrezygnował z dziennikarstwa na rzecz poświęcenia się pisarstwu. Osiadł w Paryżu, utrzymując znajomość z innymi emigrantami, jak Ezra Pound oraz Gertruda Stein. Z pasją oddawał się walkom byków, polowaniom na grubego zwierza i połowom dalekomorskim. W uznaniu dla jego pozycji w świecie literatury otrzymał w 1954 literacką Nagrodę Nobla po publikacji "Starego człowieka i morza". Krótko po wydaniu tej książki, udał się do Afryki na safari, gdzie dwukrotnie niemal zginął w sukcesywnych katastrofach lotniczych, które sprawiły, że spędził resztę życia w bólu oraz złym stanie zdrowia. W 1961 roku popełnił samobójstwo.
Podczas swojego pobytu w Paryżu znalazł się pod wpływem modernistów. Jako pisarz rozpoczynający karierę po Wielkiej Wojnie, jego styl i koncepcje literackie kształtowały się w reakcji i opozycji do wojny oraz złożonemu stylowi XIX-wiecznych pisarzy. Hemingway uważał, że motywy pisarza nie powinny być częścią tekstu, ale znajdować się "pod powierzchnią" - nazwał to "teorią lodowca". Jego styl był zwięzły, pozbawiony ozdobników, rzadko korzystający ze zdań złożonych. To ekonomiczne wykorzystanie języka wywarło silny wpływ na literaturę XX wieku.
Bardzo dobra książka. Ta opowieść jest bardziej intymna od pozostałych, ponieważ Hemingway opisuje w niej wydarzenia i osoby, które (prawdopodobnie) miały miejsce naprawdę, bez fikcyjnych imion i nazwisk. Tak poznajemy Gertrudę Stein, F. S. Fitzgeralda i wielu innych. Czuć w niej nutkę nostalgii za tym, co przeminęło i czym był Paryż w czasach, kiedy "stracone pokolenie" było "biedne i szczęśliwe". Polecam!
Wspomnienia Hemingwaya z okresu jego pobytu w Paryżu, które ukazały się już po śmierci pisarza. W konsekwencji nieukończone przez niego samego, w aktualnym wydaniu przygotowane przez jego wnuka w sposób jak najbliższy oryginału. Sporo o tym w nadającej kontekst przedmowie.
Po wysłuchaniu… Ciekawe życie miał Hemingway i w ciekawy sposób postrzegał i interpretował świat. Kilkanaście tekstów w których odczuwa się smutek za czasami, które minęły. W zasadzie… Z perspektywy wiedzy o tym, ze Hemingway popełnił samobójstwo, tym bardziej wybrzmiewa ton wspomnień za tym, co już dawno minęło i już nie wróci, że miło już było.
Słuchając, aż chciałoby się zabrać ze sobą książkę do Paryża, usiąść gdzieś przy stoliku z widokiem na miasto. Zamówić kawę i spokojnie się delektować. Jakże ten Paryż Hemingwaya jest inny od tego z „Emily w Paryżu”. No i przecież nie o ubrania w tej książce chodzi, co kilkakrotnie wybrzmiewa.
Miłe spotkanie ze światem widzianym oczami Ernesta Hemingwaya.