rozwiń zwiń

2018-01-17
2018-01-17
Data 1. wydania:
2015-01-01
Jędrzej Polak Indonezja literatura indonezyjska morderstwo tajemnica człowiek tygrys nominacja do Nagrody Bookera

Oficjalne recenzje i

O ludziach, nie o tygrysach

Link do recenzji

1917 14 297

Ojjj, jaka ciężka była to dla mnie książka! Niby stron miała niewiele (coś około 200), ale jednak strasznie zmęczyła mnie forma tej powieści. Czytałam ją ponad tydzień a w moim przypadku to o czymś świadczy.

Teoretycznie ta historia miała w sobie coś, co powinno sprawić, że ją polubię. Małe indonezyjskie miasteczko, niewielka specyficzna społeczność, niespodziewane morderstwo i duszny klimat. Sposób przedstawienia tej opowieści był jednak na tyle charakterystyczny, że doprowadzał mnie miejscami do szału. Już na samym początku poznajemy główne wydarzenie całej książki i z biegiem kolejnych stron dochodzimy do tego, dlaczego stało się to, co się stało. Z tym, że towarzyszy temu tak wiele powtórzeń, że miałam ochotę rzucić tabletem o ścianę. One były tak irytujące, tak niepotrzebne, że eee. Szkoda słów po prostu.

Najgorsze jest to, że ta książka pomimo swojej denerwującej formy, zostaje w pamięci. Jest na tyle egzotyczna, brutalna, taka wręcz oniryczna, że nie da się jej tak szybko wyrzucić z głowy. Zobaczymy, jak długo zostanie w mojej.

W tej chwili oceniam ją tak a nie inaczej. Zobaczymy, może zmienię zdanie i liczba gwiazdek ulegnie z czasem zmianie.

Poruszająca saga rodzinna, pokazująca jak trudne jest życie w azjatyckich krajach, takich jak Indonezja, czy Indie. Dla nas smaczkiem jest egzotyczny klimat.

bardzo smutna historia

jednak czy otrzymanie chociaż jednego listu przez nureani albo przeprowadzka do innego domu coś by zmieniła?
czy przeznaczenie można zmienić?
czy da się ujarzmić tygrysa?

bardzo smutna historia

czy przeznaczenie można zmienić?
czy da się ujarzmić tygrysa?

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ciekawa konstrukcja powieści.
Zastanawiam się czy losy Margia i jego rodziny potoczyłyby się inaczej gdyby Komar wysłał Nuraeni list.

Ciekawa konstrukcja powieści.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Pewną niewielką, indonezyjską wioską wstrząsa sensacyjna wieść: młody, spokojny chłopak zagryzł starszego, szanowanego mężczyznę. W miejscowości takiej jak ta, gdzie wszyscy się znają, nikt nie może uwierzyć w to, co się stało. Margio był znany jako dobrze ułożony młodzieniec, aż do momentu, w którym rozszarpał zębami gardło Anwara Sandata. Co więcej: chłopak twierdzi, że morderstwa dokonał nie on sam, ale żyjący w nim biały tygrys. To groteskowe i na pozór bezsensowne wydarzenie rozpoczyna powieść “Człowiek tygrys”. Nie jest to jednak ani sensacja, ani kryminał. Zaraz w pierwszym zdaniu książki dowiadujemy się kto, kogo i jak zabił. Musimy przeczytać jednak ją całą, do samego końca, żeby dowiedzieć się: dlaczego? To piękna książka, w mistrzowski sposób napisana przez wschodzącą gwiazdę indonezyjskiej literatury Ekę Kurniawana.

“Człowiek tygrys” to jedna z lepszych książek, które czytałam. Intrygująca, poruszająca, świetnie skonstruowana. Chociaż narrator przenosi nas w przeszłość raz bliższą, raz dalszą, historia jest spójna i splata się w logiczną całość. Im bliżej jesteśmy odpowiedzi na pytanie dlaczego zabił, tym bardziej mamy wrażenie, że Margio nie mógł postąpić inaczej. Książka nie jest objętościowo imponująca – to raptem 188 stron, bez problemu można ją przeczytać w jeden wieczór, ale uważam, że w ten sposób mogłyby umknąć naszej uwadze pewne subtelne znaki, pozwalające lepiej zgłębić psychologię postaci. Warto zatrzymać się, by zadać sobie kilka pytań o naszą własną hierarchię wartości, bo choć historia Margio rozgrywa się w egzotycznym kraju, jest na tyle uniwersalna, że możemy przejrzeć się w niej jak w lustrze.

Całość recenzji można przeczytać na blogu http://ksiazkiswiata.pl/2019/12/14/czlowiek-tygrys/

„Japonia ma Murakamiego, Indonezja – Kurniawana” - ten blurb na okładce nie mógł ujść mojej uwagi. Jednakże wystarcza lektura tej najsłynniejszej powieści Indonezyjczyka, by dostrzec, że są to dwaj bardzo odmienni pisarze. Kurniawan to autor bardziej klasyczny, piszący jakby pod wpływem wielkich mistrzów XIX wieku. To bardzo sprawnie napisana proza w oparciu o solidny warsztat. Uwagę czytelnika przyciąga też egzotyczna sceneria, kultura zupełnie odmienna od europejskiej. Czyta się gładko, z rosnącym zainteresowaniem wraz ze zbliżaniem się finału ale bez wielkich emocji. Można odpocząć przy tej książce od dzieł pochodzących z naszego euroamerykańskiego kręgu kulturowego, ale nie ma specjalnych uniesień ( przynajmniej mnie ona ich nie dostarczyła. Dlatego daję sześć gwiazdek, bo książka, owszem, dobra ale nie przyprawiająca o żywsze bicie serca.

Na początku nie byłam przekonana do książki. Nie wiem czemu ale miałam przeświadczenie, że będzie pełna zabobonów i dziwnych wierzeń. Książka jest inna, w dobrym tego słowa znaczeniu. Jest napisana inaczej, nie pośpiesza akcji, nie przekazuje niepotrzebnych dialogów, jest praktyczna. Opowiadanie jest złożone w całość poprzez wątki wydarzeń, które miały na celu opowiedzieć o całej historii.
Poznając głównego bohatera Margio, nic o nim nie wiemy, jest dla nas zwyczajnym człowiekiem, który w intrygujący sposób zabił swoją ofiarę. Później dowiadujemy się innych okoliczności związanych z morderstwem, których nawet nie możemy się domyślać.
Dobrze rozbudowana fabuła, nie dająca nawet cienia odpowiedzi na zagadkę. Z końcem książki dowiadujemy się całej historii. Zdumiewająca fabuła, która zaciekawia i nie nudzi.

Ciekawa opowieść, chociaż nie moje klimaty. Podobało mi się oparcie powieści na udowodnieniu, że całe życie ( a nawet życia kilku ludzi) może zmienić się po jednym wypowiedzianym zdaniu.

W pewnym indonezyjskim miasteczku dochodzi do straszliwej zbrodni. Szanowany przez tamtejszych mieszkańców Anwar Sadat zostaje znaleziony we własnym domu martwy. Sprawca rozszarpał mu gardło. Mieszkańcy zaczynają podejrzewać, że zbrodni dopuściło się groźne zwierzę. Nagle jednak do winy przyznaje się Margio- pochodzący z patologicznej rodziny chłopak odpowiedzialny za naganianie dzików.

Książka zaczyna się w nietypowy sposób, bowiem już na początku dowiadujemy się, jakie jest jej zakończenie. Dla mnie ten zabieg nie jest niczym nowym, gdyż z czymś podobnym spotkałem się podczas lektury powieści Rei Kimury pt. "Motyl na wietrze". O ile w tamtej książce zabieg ten okazał się nieudany, że względu na to, że od razu wszystko zostało wyjaśnione, o tyle tutaj z czasem dowiedziałem się, dlaczego Margio dopuścił się zbrodni i jakie pobudki nim kierowały.

Powieść ta skupia się wokół zagadnienia przemocy i konsekwencji z nią związanych. Jak już wcześniej wspomniałem Margio żyje w patologicznej rodzinie. Jego ojciec Komar z byle powodu znęca się nad swoją żoną, a niekiedy potrafi być brutalny nawet wobec swoich dzieci. Nie liczy się z nimi i wykazuje się w stosunku do nich daleko idącą podejrzliwością. Margio nie ma dobrych relacji z ojcem i snuje plany odebrania mu życia, tylko po to, by uwolnić siebie oraz swoją rodzinę od ciążącego na nich cierpienia.

Sama rodzina Anwara Sadata również nie należy do tzw. rodzin wzorowych. Zanim ożenił się z położną o imieniu Kasia, zarabiał na malowaniu obrazów. Po ślubie z nią odziedziczył grunty w wyniku czego stał się bogaty. Choć z jednej strony jest szanowany, to z drugiej ostentacyjnie zdradza swoją żonę z innymi kobietami, co nie uchodzi uwadze mieszkańców. Jest więc osobą o podwójnej moralności. Małżeństwo to ma również trzy córki, z czego dwie we wczesnym okresie zostają matkami, zaś ich postępowania sprawia, że są uznawane w miasteczku za dziewczęta o wątpliwej reputacji. Najmłodsza zaś Mahrani spotyka się z Margio. W przededniu zbrodni opuszcza swój dom, nie podając przyczyny.

Miasteczko opisywane w książce "Człowiek Tygrys" jawi się jako miejsce, gdzie nie ma miejsca na pozytywne emocje, zaś ludzkim życiem rządzą gniew, lubieżność i bezwzględność. W miasteczku tym brakuje szacunku i zaufania. Jest to również powieść o tym, jak trudna przeszłość może oddziaływać na ludzkie życie i pchać go dokonania zemsty.

Podsumowując. "Człowiek Tygrys" jest to świetna powieść trzymająca w napięciu i zmuszająca do przemyśleń nad ludzkim postępowaniem. Jest to też książka o tym, że nasza rzeczywistość jest pełna brutalnych zdarzeń. Warto przeczytać.

Jak rodzi się przemoc? W jaki sposób narasta nieposkromiony gniew? To pytania, które w literaturze zadawane były już wielokrotnie. Swoje odpowiedzi na powyższe prezentuje tym razem Eka Kuriawan.
Indonezyjski pisarz, zgodnie ze starą zasadą Hitchcocka, rozpoczyna od trzęsienia ziemi. Następnie krótkimi zdaniami prowadzi wnikliwą retrospekcję w trzecioosobowej narracji. W ten sposób ukazuje długotrwały proces rozpadu relacji rodzinnych, które stopniowo obrastają zgorzkniałą skorupą skrywanej nienawiści. I tak oto w gąszczu indonezyjskich wierzeń i tradycji, niczym w orientalnej baśni toczącej się na azjatyckiej prowincji, na światło dzienne wypełzają pierwotne instynkty…
"Człowiek tygrys" to cierpka, uniwersalna powieść z przemyślaną konstrukcją oraz elementami realizmu magicznego i naturalizmu. Porównania do klasyków rosyjskiej literatury nie są tu na pewno przywoływane bezzasadnie. Warto przeczytać.

Eka Kurniawan Człowiek tygrys Zobacz więcej
Eka Kurniawan Człowiek tygrys Zobacz więcej