Labirynt duchów

Patronat LC
Nominacja w plebiscycie 2017
Carlos Ruiz Zafón Wydawnictwo: Muza Cykl: Cmentarz Zapomnianych Książek (tom 4) literatura piękna
El Laberinto de los Espíritus
Katarzyna Okrasko, Carlos Marrodán Casas
Muza
Barcelona Hiszpania lata 50. XX w. literatura hiszpańska niebezpieczeństwo przyjaźń rodzina szantaż tajemnica
El Laberinto de los Espíritus
Cmentarz Zapomnianych Książek (tom 4)
literatura piękna
Katarzyna Okrasko, Carlos Marrodán Casas
Inne

Recenzje oficjalnych recenzentów i

W labiryncie słów

78 Link do recenzji

Niezmiernie żałuję, że moja przygoda z rodziną Sempere właśnie dobiegła końca. Doskonale pamiętam ten dreszczyk emocji, który towarzyszył mi podczas czytania pierwszego tomu – Cienia Wiatru. Jeszcze nie wiedziałam, był to dopiero początek. Początek wielu intryg oraz tajemnic. Początek przygody w towarzystwie wspaniałych postaci.
Cmentarz Zapomnianych Książek to wielowątkowa...

Myślałem, że nie ma lepszej powieści niż "Cień Wiatru". Myliłem się. Zafon pokazał, że jest legendą. Nie chcę wychwalać nadto, ale gdyby autor zrobił promocję, gwarantowana satysfakcja albo zwrot pieniędzy pewnie nikt nie żądałby ich zwrotu. Książka wielowątkowa niczym szkatułka, albo matrioszka. Postaci są doszlifowane i wielowymiarowe. Fabuła dopracowana i dopieszczona....

Dla mnie zdecydowanie najsłabsza z części. Zbyt długa, momentami rozwleczona fabuła. Zakończenie po części rekompensuje trud przeczytania , bo rzeczywiście podnosi poziom do rangi pierwszego tomu.

Kilka dni temu skończyła ją czytać. Bedzie mi brakowało tych historii. Niesamowita historia w klimacie Barcelony, tajemniczość, piękny język, no i to coś, co sprawia, że ponad 800 stron nie przeraża, ale wręcz szkoda, że kartki tak szybko umykają.

Książka z tych, które się smakuje, czyta niespiesznie ciesząc się pięknym językiem, jakim została napisana. Autor umieścił w niej historię miasta i państwa, wojnę, miłość, wszystkie możliwe uczucia. Opowieść uczy (sięgnąłem do historii rządów Franco) i wzrusza. Niesamowite zakończenie opowieści o rodzinie Sempere i nie tylko.

Zakończenie cyklu Cmentarza Zapomnianych Książek... Książka pokaźnych rozmiarów powoli ukazuje rozwiązania wielu nierozwiązanych wcześniej kwestii. Całą historię łączy nowa postać Alicji. Nie zgodzę się z autorem, że książki można czytać w dowolnej kolejności, bo każda z nich prowadzi do serca opowieści innym korytarzem. Może pierwsze trzy pozycje owszem można by czytać...

Ciekawa intryga, bohaterowie z krwi i kości. Niesamowita książka. Nie można się od niej oderwać.

Pozwolę sobie na małe zapożyczenie i parafrazę: "Zafón..Zafón....Zafón- ach to Ty...."
i odnosi się do WSZYSTKIEGO co napisał Zafón.

Coś tak wspaniałego, że aż żal kończyć serię. Pewnie będę do niej wracać po latach. Mieszanka dreszczyku, niesamowitgo splotu wydarzeń, przyjaźni, miłości, zagadki i wielu innych. Polecam!

Nie mogę uwierzyć, ze to jest już koniec najpiękniejszej przygody w moim życiu

Dyskusje

5 532