rozwiń zwiń

Moby Dick. Tom 1

Okładka książki Moby Dick. Tom 1
Herman Melville Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Proza Światowa klasyka
klasyka
Proza Światowa
Moby Dick or the White Whale
Państwowy Instytut Wydawniczy
2018-10-10
2018-10-10
biały wieloryb klasyka literatury literatura amerykańska morze powieść przygodowa szaleństwo śmierć walka o przetrwanie walka z przyrodą wyprawa wielorybnicza
Inne

Rzuciłam na koniec książka, jak wściekła książkara.

Rzuciłam na koniec książka, jak wściekła książkara.

Ocena tej książki jest ściśle uzalezniona od naszych wobec niej oczekiwań. Moje nastawienie było bardzo pozytywne i lektura dostarczyła mi wiele przyjemności. Przyznać jednak trzeba, że książka jest już dzisiaj bardzo niemodna.
Można w niej wydzielić trzy równoległe warstwy: warstwa fabularna (całkiem OK), warstwa przyrodnicza (dla mnie bardzo interesująca), wartwa filozoficzna, czyli monologi Ahaba (te omijałam szerokim łukiem, bo mam wstręt do takich myślotoków).
Półka wstydu skróciła się o jedną pozycję :)

Najtrafniejszy komentarz, jaki przeczytałam:
"Za dużo encyklopedii, za mało Moby Dicka".
Z tej pozycji dowiesz się naprawdę dużo o wielorybach, jeśli odpowiednio przesiejesz to przez dwustuletnie sitko wiedzy zdobytej od czasu publikacji. Z grubych błędów warto wspomnieć, że uważano wieloryba za rybę oraz że nigdy nie uda się go sfotografować pod wodą, ale nie ujmowało to książce. Niestety, treści są niezwykle szczegółowe. Oddzielne rozdziały dotyczące różnych części Lewiatana (głowa doczekała się nawet kilku!), poszczególnych członków załogi, olbrotu (wielorybi olej) czy wyposażenia statku. Dialogi również odebrałam jako przydługawe. Sama akcja natomiast niezwykle wciągała. Czuło się obok zapach soli i kaszalotów. Ostatnie rozdziały przemknęły błyskawicznie i pozwoliły pocieszyć się wysoce satysfakcjonującym zakończeniem. Bez spoilerowania - ale uwielbiam prawdziwie szczęśliwe zakończenia. Rozumiem, że powieść przedstawia zapewne bogatą wartość historyczną i literacką, ale nie zmieni to, że czytając ją współcześnie - dwie setki po tym, jak stworzył ją wielorybnik Herman Melville - odbieram ją jako po prostu zbyt nudną.

Najtrafniejszy komentarz, jaki przeczytałam:
"Za dużo encyklopedii, za mało Moby Dicka".

Na półkach: , , , ,

Przeczytana po angielsku - dosyć trudna, więc ciężko ocenić. Zdecydowanie będzie mi potrzebne drugie podejście po polsku.

Najlepsza książka jaką czytałem!

Najlepsza książka jaką czytałem!

Opisy w Moby Dicku są fenomenalne, opisują rzeczywistość jednocześnie bardzo precyzyjnie jak i z pewną dozą humoru czy spostrzeżeń które mogą dać do myślenia. Postacie również są barwne i wielowymiarowe. W innych recenzjach na to napisano że Melville "lał wodę" i że książka "jest nudna". Wstyd. Z całego serca polecam każdemu, kto czyta książki dla kunsztu słownego, nie dla lansowania się.

Trudne!

Trudne!

Nie mogę przebrnąć, książka po prostu nudna.

Nie mogę przebrnąć, książka po prostu nudna.

Klasyka literatury amerykańskiej, z czasów gdy jej autorzy nie gonili za zyskami. Razem z narratorem Izmaelem (pierwsze i nie ostatnie imię biblijne na kartach powieści) obserwujemy łowy na wieloryby, a szczególnie na jednego – mitycznego białego – Moby Dicka.
Pojedynek z nim to misja dowódcy statku wielorybniczego Pequod – kapitana Ahaba (kolejne starotestamentowe imię – są jeszcze m.in.Bildad i Peleg). Tylko i właściwe aż tyle.
Stopniowo poznajemy załogę statku, pochodzącą z różnych krajów (m.in. wytatuowany harpunnik z Polinezji – Queequeg) oraz samą łódź. Dzisiejsi redaktorzy dochodowych wydawnictw z powieści Melville‘a wycisnęliby destylat w postaci maksymalnie dwustu stron czystej fabuły polowania na Moby Dicka. Ale na szczęście 170 lat temu jeszcze nie istnieli i dzięki temu czytelnicy mogli się dowiedzieć wiele o wielorybniczych statkach i rzemiośle, technikach polowań, wielorybach i w ogóle legendach o morskich potworach, krążących wśród marynarzy.
Do tego jeszcze dość prosta fabularnie konstrukcja powieści oraz symboliczne biblijne imiona pozwalają na wiele interpretacji od psychologicznych aż do historyczno-politycznych. Można patrzeć na nią jako na historię zmagań człowieka z naturą, człowieka z samym sobą lub ze swoim fatum, imperatyw walki,apoteozę postawy honoru etc. Ale zawsze jest to jednak książka o wielkiej przygodzie, nawet gdy z dzisiejszego punktu widzenia połowy kaszalotów traktujemy jako naganne.
Klasyka którą warto przeczytać. Ale nie dla czytelników, którzy nie lubią długich XIX-wiecznych powieści.

30% treści to to, co wszyscy znają z filmów, 70% to fachowa wiedza z dziedziny wielorybnictwa