Bezpowrotnie utracona leworęczność

W dobie sezonowych prawd i kieszonkowych, na kolanie pisanych epifanii, w dobie programowej bylejakości i braku głębi, twórczość Pilcha jest ewenementem.

Bohaterem a taże narratorem Pilchowskich powieści („Miasto utrapienia” i „Pod mocnym aniołem”) i opowiadań z tomu „Moje pierwsze samobójstwo” jest everyman, którego autor obsadza w dyskusyjnej fabule. W przypadku „Miasta utrapienia” odważę się napisać, iż jest to fabuła zwyczajnie głupia (perypetie faceta słyszącego kody (piny) kart płatniczych),jednakowoż – co niebywałe w przypadku powieści i opowiadań – w tej prozie zupełnie nie chodzi o fabułę. Ta proza ukazuje, że dzięki słowom, dzięki ich głębi, dzięki namysłowi możliwemu dzięki pojęciom, życie każdego z nas może być pełne i bogate, bo to podmiot jest wszystkim i od niego zależy, ile cudowności zechce dostrzec w codzienności.

Jeżeli Jacek Dukaj ma rację i doświadczamy właśnie schyłku epoki pisma, jeżeli niedługo będziemy tylko bezrefleksyjnie doświadczać, zaiste, w pisarstwie Pilcha odnajdujemy mistrzowski akord świadczący o tym, że pismo tanio skóry nie sprzeda.

Na początku był Niziurski,a potem Pilch słowem się stał.

Na początku był Niziurski,a potem Pilch słowem się stał.

Ciekawsze i mniej: najlepsze to:
"Cud czasu ujemnego" jak ganiali po mszy na poranki do kina.
"Seans z wielbicielką' o filmie "Przejrzeć Harrego" Allena.
"Obloki nad Czantorią" o podróżowaniu.
"Kocia muzyka" o kocie :)
"Szczegółowy opis jednego doznania" o spódniczkach mini.
"Romantyczna sklonność do zwierzeń": psy vs. koty ;D

Ciekawsze i mniej: najlepsze to:
"Cud czasu ujemnego" jak ganiali po mszy na poranki do kina.
"Seans z wielbicielką' o filmie "Przejrzeć Harrego" Allena.
"Obloki nad Czantorią" o podróżowaniu.
"Kocia muzyka" o kocie :)
"Szczegółowy opis jednego doznania" o spódniczkach mini.
"Romantyczna sklonność do zwierzeń": psy vs. koty...

To jest moje pierwsze spotkanie z twórczością Jerzego Pilcha, które na pewno nie będzie ostatnie, a moją pierwszą styczność z tym autorem mogę uznać za w pełni udaną. Rewelacyjna powieść, wyrażająca się bardzo bogatym i świetnie wyszukanym słownictwem, napisana z lekkością i polotem, a także z ironią, humorem i dystansem przedstawiająca wydarzenia z życia samego autora oraz jego nastawienie do poszczególnych kwestii, z którymi praktycznie wszystkimi wypada się zgodzić.

Po Pilcha sięgam, aby delektować się bogatym,, pięknym językiem, aby wydobyć - jak z tego zbioru esejów-szkiców, jakim jest "Bezpowrotnie utracona leworęczność" - obraz świata taki, jakim widział go autor. Te obrazki naszej rzeczywistości sprzed lat, przechowane w pamięci autora, powracają w postaci niebanalnych, uniwersalnych prawd,, chociaż Pilch nie nadaje im sztucznego blichtru.

To jedna z takich książek, które się ma na półce i sięga po nie od czasu do czasu.

Jest to moja pierwsza książka tego autora ale nie ostatnia. Będą kolejne. Zdecydowanie warto przeczytać te 230 str. Zabawne pełne przemyśleń i rozważań którkie opowiadania.

Moja ulubiona pozycja Pana Jerzego. Wracam do niej co jakiś czas. Pięknie opisana a'la biografia autora, rodziny i Wisły.

Po przeczytaniu kilku książek pana Pilcha, wiąż miałam wrażenie, że to osoba bardzo utalentowana, której brakuje naprawdę niewiele by stać się wyjątkowym pisarzem. Sięgnęłam więc po kolejną pozycję. Szczerze mówiąc zastanawiało mnie jak ten pan zdobył swoją sławę. Logika wskazuje, że któraś z poprzednich książek zapewniła mu na tyle duży szacunek, który owocował w kolejnych latach. Niestety moim skromnym zdaniem "Pod Mocnym Aniołem" nie zasługiwało na zdobycie nagrody NIKE, podobnie jak "Tezy o głupocie, piciu i umieraniu" nie zasługiwały na nominację. Byłam więc ciekawa czy może ta pozycja, która przyciągnęła mnie bardzo intrygującym tytułem jest właśnie tą , która zapewniła autorowi tak znaczną pozycję w środowisku. Po przeczytaniu prawie stu stron, już wiedziałam, że "Bezpowrotnie utracona leworęczność" jest dokładnie takim samym zbiorem nieskładnych opowieści co poprzednie książki autora. Przewertowałam na koniec i ostatnie trzy rozdziały mnie tylko w tym utwierdziły.
Podsumowując spotkanie z Jerzym Pilchem, mam temu panu sporo za złe. Mieć tyle inteligencji i talentu, a tworzyć tak nieskładnie, tak chaotycznie, tak bogato pod względem stylu, a tak ubogo pod względem treści. Być może ta złość powoduje następne słowa, ale według mnie pan Pilch zasługuje co najwyżej na miano gawędziarza, a nie pisarza. Pisarz musi tworzyć bohaterów, fabułę, jakąś akcję, historię, a Jerzy Pilch tego nie robi. Po przeczytaniu 4 książek tego autora nie wiem o czym były i to we wszystkich czterech przypadkach. Pan Pilch ma polot, ma swadę, ma humor, ale nie ma treści, dlatego uważam go gawędziarza-intelektualistę a nie pisarza. Swoją drogą zastanawiają mnie jego liczne sukcesy. Mam poczucie, że w literackim światku kumoterstwo jest równie powszechne co w polityce. A szkoda, może brak uwielbienia zmobilizowałby Jerzego Pilcha do napisania powieści z prawdziwego zdarzenia.

Szczerze i bez napinki ale niektóre historię banalne

Szczerze i bez napinki ale niektóre historię banalne

Wyzwanie LC 2021 - maj - przeczytam opowiadanie lub zbiór opowiadań"

Nazwisko Pilch w Wiśle jest jednym z najbardziej popularnych. Jerzy zasłynął jako prozaik i felietonista. Każdy słyszał o tytule "Pod mocnym Aniołem" - film o tym samym tytule został nakręcony na podstawie ksiazki. Ale do sedna sprawy. Pilch był wybitny. Na jego cześć, w ten weekend 28-30 maja odbywa się w Wiśle szereg wydrzeń z plejadą znanych nazwisk ze świata literatury, filmu i kultury "Granatowe Góry" www.granatowegory.pl Dlaczego robię taki długi wstęp? Bo do Pilcha podejść należy na spokojnie..

"Bezpowrtonie utracona leworęczność" to jak Autor na początku uprzedza zbiór opowieści o znanych mu osobach, które będą.. złośliwe, trochę prześmiewcze? Można się uśmiechnąć owszem, ale często wpaść w zadumę. Będzie tu o Wiśle, ewangelikach, kobietach, T"ygodniku Powszechnym" i alkoholu, kotach i relacjach. Niektórych czytelników może drażnić mówienie o tym samym, zapętlanie się na pół strony, by dość do zdania, które zapadnie w pamięć, jak to:

"Książek nie czyta się po to, aby je pamiętać. Książki czyta się po to, aby je zapominać, zapomina się je zaś po to, by móc znów je czytać."

Przy niektórych opowiadaniach rzeczywiście odpływałam i traciłam wątek.. I to najlepsze podsumowanie tego zbioru. Można do nich wracać i za każdym razem odkryć coś nowego.

Wyzwanie LC 2021 - maj - przeczytam opowiadanie lub zbiór opowiadań"

• Polska