rozwiń zwiń

Zapowiedzi książkowe na luty 2024 roku. Co będziemy czytać?

LubimyCzytać LubimyCzytać
30.01.2024

Zapraszamy do zapoznania się z przeglądem najciekawszych lutowych zapowiedzi książkowych. Co będziemy czytać w drugim miesiącu roku 2024? Do wyboru są i nowości, i wznowienia, książki i dla dzieci i młodzieży, i oczywiście, dla starszych czytelników. Sprawdźcie, po które tytuły warto sięgnąć!

Zapowiedzi książkowe na luty 2024 roku. Co będziemy czytać?

Książkowe prezenty świąteczne już (zapewne!) dawno przeczytane, plany czytelnicze na nowy rok zrobione, pora więc kontynuować ich realizowanie. W końcu akurat czytanie książek jest dla ich miłośników tym postanowieniem, które z przyjemnością wcielają w życie. W lutym proponujemy wam, tradycyjnie zresztą, zapoznanie się z tytułami z różnych gatunków, wśród których (zapewne) każdy znajdzie odpowiedni tytuł dla siebie. Znajdziecie wśród nich zapowiedzi, jak i jedną późnostyczniową premierę. Przekonajcie się sami!

Zapowiedzi wydawców na luty 2024

Literatura piękna

„Rajski ogród”Ernest Hemingway
Wydawnictwo: Marginesy
Premiera: 7 lutego 2024 roku

Młody amerykański pisarz David Bourne spędza miesiąc miodowy z piękną i niezwykle bogatą żoną Catherine na francuskiej Riwierze. W ich małżeństwie szybko pojawiają się problemy – David zauważa, że Catherine się zmienia, i niepokoi go, że żona coraz odważniej bada swoją tożsamość seksualną.

Gdy poznają Maritę, oboje się w niej zakochują i wdają się z nią w romans. Cała trójka tworzy skomplikowany układ erotyczny. Relacje Davida z Catherine pogarszają się, gdy ta przestaje trzymać się oczekiwanej od niej roli oraz krytykuje jego twórczość i potrzebę uznania przez krytyków. Tymczasem Marita stopniowo przechodzi do roli wspierającej żony. David znajduje u niej podziw dla swoich bardzo osobistych opowiadań.

W „Rajskim ogrodzie” Hemingway po raz kolejny eksploruje relacje damsko-męskie, tym razem jednak idzie o krok dalej i skupia się na androginizmie swoich bohaterów. Pisarz pracował nad powieścią przez piętnaście lat, nigdy jej jednak nie ukończył. Opublikowano ją dopiero dwadzieścia pięć lat po jego śmierci i choć spotkała się z bardzo burzliwym przyjęciem, weszła do kanonu najważniejszych dzieł Hemingwaya.

„Podróż wokół mojej czaszki”Frigyes Karinthy
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy

Premiera: 19 lutego 2024 roku

Frigyes Karinthy to znany na Węgrzech, a mało jak dotąd w Polsce, prozaik, poeta, satyryk. Publicysta legendarnego pisma „Nyugat", tłumacz Kubusia Puchatka, autor parodii literackich, humorystycznych opowiadań, nowych przygód Guliwera. Podróż wokół mojej czaszki to fascynujące studium powolnego odkrywania choroby, bolesny, precyzyjny opis pierwszych symptomów guza mózgu, pierwszych, a potem kolejnych. Pełen dystansu, przez co wolny od ckliwości, opis życia w chorobie i z chorobą. Autor-narrator amatorsko zafascynowany medycyną wchodzi w rzeczywistość, której się dotąd z uwagą przyglądał.

Patrzył jednak głęboko przekonany, że „mnie to nigdy nie spotka". W 1936 roku przeszedł operację guza mózgu, co stało się kanwą prezentowanej powieści, dwa lata później zmarł.

„To, co zapamiętane. To, co zapomniane”Kyoko Nakajima
Wydawnictwo: Kirin
Premiera: 23 lutego 2024 roku

Książkę można zakupić na stronie wydawcy!

Czym jest rzeczywistość, jeśli nie mozaiką tego, co zapamiętane i tego, co zapomniane?

Dziesięć opowiadań Kyōko Nakajimy, pochodzących z różnych antologii twórczości japońskiej pisarki, łączy motyw pamięci i jej ulotności. Czytelnik znajdzie tu historie rodzinne i wątek subiektywność ich postrzegania; motyw kultywowania tradycji wbrew zacieraniu się ich sensu w kolejnych pokoleniach; problem demencji i przeżywania żałoby, a także chimeryczności codziennych wspomnień. Bohaterami tych błyskotliwych, a jednocześnie wzruszających i ciepłych opowieści są nie tylko ludzie, ale także przedmioty, zwierzęta i… duchy.

„To, co zapamiętane. To, co zapomniane” to opowiadania, od których trudno się oderwać, a po skończonej lekturze jeszcze długo pozostaną z Czytelnikiem.

„Dintojra”, Sylwia Chutnik
Wydawnictwo: Znak
Premiera: 26 lutego 2024 roku

Czasami największą zemstą jest po prostu przeżyć. Na własnych zasadach, wbrew trudnościom, nie pytając o zgodę. Czasem, jak w przypadku Dzidki, nadejście vendetty poprzedza desperacki krzyk: Ludzieeee, czemu mi nikt nie pomaga? Jeśli się wylosowało od losu nie willę z basenami, a lepiankę w Polsce B, C, elgiebete, to inaczej nie będzie.

Dintojrę trzeba zrobić po swojemu i do widzenia. „Dintojra” znaczy zemsta, a różne jej oblicza znajdziemy w najnowszej książce Sylwii Chutnik. Sprzedawca z sexshopu, samotna aktorka, zakochana dziewczyna – wszyscy mają złamane serca, zmagają się z samotnością i własnymi demonami oraz marzą o lepszym życiu. I wszyscy chcą wyrównać swoje porachunki ze światem.

„Żyć szybko”Brigitte Giraud
Wydawnictwo: W.A.B.
Premiera: 28 lutego 2024 roku

Gdybym nie chciała sprzedać mieszkania.

Gdyby mój dziadek nie popełnił samobójstwa w momencie, kiedy potrzebowaliśmy pieniędzy.

Gdybym nie przesunęła wizyty u wydawcy w Paryżu.

Gdyby Stephen King zginął w strasznym wypadku, którego doznał trzy dni przed Claude’em.

Gdyby padało.

Gdyby dni poprzedzające wypadek nie obfitowały w nieoczekiwane i niewyjaśnione wydarzenia.

W rozgorączkowanej, pełnej napięcia narracji Brigitte Giraud usiłuje zrozumieć, jak doszło do wypadku, w którym dwadzieścia lat wcześniej zginął jej mąż. Robi bilans i jeszcze raz stawia te wszystkie pytania, które przez lata pozostały bez odpowiedzi. Przypadek, przeznaczenie czy zbieg okoliczności? Autorka wraca do tych dziwnych dni, pozornych drobiazgów, które doprowadziły do śmierci męża. Przejęci perspektywą przeprowadzki, niecierpliwi, żeby zacząć remont, małżonkowie zapomnieli, że życie bywa ryzykowne. Pisarka prowadzi śledztwo, z czułością naświetla postać Claude’a i, po raz ostatni, cudownie wskrzesza ich związek.

Książka zdobyła najważniejsze wyróżnienie we francuskojęzycznej literaturze za rok 2022 – Nagrodę Goncourtów.

Literaura obyczajowa i romans

„Słowa wdzięczności”Anna H. Niemczynow
Wydawnictwo Luna
Premiera: 24 stycznia 2024 roku

Czy można być wdzięcznym mimo doświadczenia anoreksji, bulimii, przemocy słownej, cielesnej, rozwodu i wielu innych?

Otóż można.

Niemczynow udowadnia to na kartach Słów wdzięczności. Mało tego, sugeruje, że tym, co może pomóc w uzdrowieniu relacji z samym sobą, jest koncentracja na rzeczach z pozoru małych, takich jak chociażby wypicie filiżanki kawy.

Nie zachwycisz się wielkimi rzeczami, jeśli nie uradują cię rzeczy drobne. Nie zmienisz nic, zrzucając na innych odpowiedzialność za swoje upadki.

Bycie "tylko” człowiekiem to wychodzenie na zero. Bycie człowiekiem wdzięcznym to niezwykła postawa szacunku dla otaczającego nas świata. Wszak z wdzięcznością jest tak, że gdy zaczniemy ją praktykować, to nasz sposób odbierania świata zewnętrznego całkowicie się przeistoczy.

Wyzbądźmy się oczekiwań, że ktoś coś musi dla nas robić. To niezwykle uwalniające uczucie, które ściągnie z naszych ramion ogrom stresu. Warto spróbować, nie mamy nic do stracenia. A MOŻEMY ZYSKAĆ.

„Z głębi serca”Agata Przybyłek
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Premiera: 24 stycznia 2024 roku

Kontynuacja "Nic piękniejszego od miłości".

Mijają dwa lata od tragicznych wydarzeń. Emilia próbuje ułożyć sobie życie na nowo, dlatego przyjmuje propozycję kuzynki i przenosi się do leśnej głuszy, by pomóc w prowadzeniu ośrodka wypoczynkowego.
Poznaje tam Tomasza, który na co dzień pracuje w Lubece, ale jego miejsce na ziemi jest w domu odziedziczonym po rodzicach, do którego wraca każdego lata.
Mimo początkowej niechęci i uprzedzeń Emilia i Tomasz coraz bardziej się do siebie zbliżają. Okazuje się, że łączy ich więcej, niż początkowo zakładali, a zdobyte doświadczenia pozwalają lepiej zrozumieć siebie nawzajem.
Czy w życiu można przeżyć tylko jedną wielką miłość? Czy po wielu trudnych latach jest jeszcze szansa na szczęście?

Agata Przybyłek snuje opowieść o życiu zwykłych ludzi i udowadnia, że miłość i przyjaźń nie podlegają upływowi czasu. A nowych początków może być wiele.

„Zima zasypie miłością”Karolina Wilczyńska
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Premiera: 24 stycznia 2024 roku

Odkryj Wrzosową Polanę otuloną białym puchem, gdzie mimo mrozu znajdziesz ciepło i szczęście.

Diana kończy warsztaty mikołajkowe i zamyka pracownię na zimę. Odśnieżanie podwórka staje się okazją do bliższego kontaktu z sąsiadką, byłą nauczycielką. Diana poznaje także córkę kobiety, Joannę, z którą zaczyna współpracować.

Stach wraca do zdrowia pod troskliwą opieką Wandy i Grety. Pojawia się też młody rehabilitant Daniel, który od razu łapie kontakt z chorym.

Ale okoliczni mieszkańcy nadal skrywają swoje sekrety. Czy niektóre z nich zostaną ujawnione w blasku zimowego nieba? Czy bohaterowie pozwolą na to, by zasypała ich miłość?
Do Wrzosowej Polany przyjeżdżają kolejne osoby, które szukają ukojenia i odpoczynku. To tu odnajdują siłę i spokój oraz chęć do tego, by całkowicie zmienić swoje życie.

„Dziewczyna ze stetoskopem”Kamila Kur
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Premiera: 8 lutego 2024 roku

Camille ma w Londynie całe swoje życie – mieszkanie, pracę pielęgniarki oraz przyjaciół, których wprost uwielbia. Niespodziewanie w sylwestra odbiera telefon od Amber, swojej siostry bliźniaczki. Propozycja niezwykłej zamiany miejsc początkowo wywołuje jej opór, lecz ostatecznie Camille decyduje się na wyzwanie i udaje na staż lekarski do Seattle.
Już w samolocie spotyka Michaela, niezwykłego mężczyznę, który wkrótce okaże się jej mentorem na oddziale chirurgii.

Wydarzenia nabierają tempa, ich relacja rozwija się zarówno na płaszczyźnie zawodowej, jak i prywatnej, a intrygujące przypadki medyczne przeplatają się z burzliwymi uczuciami.
Wszystko jednak staje pod znakiem zapytania, gdy nadchodzi czas powrotu do prawdziwego życia.
Czy spotkanie w samolocie rzeczywiście było przypadkowe i czy Camille może połączyć z Michaelem prawdziwe uczucie? A może skrywana tajemnica stanie na drodze miłości?

„O nic nie pytaj”Dagmara Leszkowicz-Zaluska
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Premiera: 22 lutego 2024 roku

Druga wojna światowa ma się ku końcowi, ale na ziemiach polskich rozpoczyna się kolejny konflikt. Jest to przemilczana i zapomniana przez historię – chociaż równie krwawa jak poprzednia – wojna bratobójcza. Batalia toczy się o władzę w odradzającej się Polsce, a naprzeciwko siebie stają ci, którzy niegdyś mieli wzniosłe ideały i dla których odradzająca się Polska miała być domem i spokojną przystanią. W tym podłym czasie dwudziestodwuletnia Lonia Bielak, córka podkuchennej z majątku Kozłówka, podąża do Warszawy, gdzie stacjonuje jej narzeczony, którego poznała w Lublinie. Teraz jedzie, by wyjść za niego za mąż.

Nie spodziewa się, że droga do stolicy całkowicie odmieni jej los, gdyż człowiek, którego spotka, stanie się miłością jej życia, natomiast jej przyszły mąż okaże się bezwzględnym funkcjonariuszem Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Obaj uwikłani są w wojnę domową, co sprawia, że trójkąt miłosny szybko wpada w tryby wielkiej historii, skąd nie ma ucieczki, a każda decyzja może kosztować czyjeś życie. Dagmara Leszkowicz-Zaluska – dziennikarka i pisarka. Dziennikarstwa uczyła się, pracując przez wiele lat jako anglojęzyczny korespondent agencji informacyjnej Reuters. Współpracowała przy pisaniu biografii Położna. O mojej cioci Stanisławie Leszczyńskiej .

Pracuje również nad scenariuszem pełnometrażowego filmu o położnej z Auschwitz. Autorka sagi wielkopolskiej Dziewczyna z kamienicy . Mama trzech synów, mieszka pod Warszawą, a jej pasje to lotnictwo i zwykłe historie rodzinne.

„Ostatnia tajemnica”, Anna Ziobro
Wydawnictwo: Dragon
Premiera: 28 lutego 2024 roku

Sabina zdaje sobie sprawę, że jej dni są policzone. Podejmuje więc decyzję o przeniesieniu się do hospicjum. W podróż na miejsce zabiera ją taksówkarz Artur. Tam z kolei wspieraniem pacjentów na ostatnim etapie ich życia zajmuje się jego żona, Eliza. Małżeństwo nie podejrzewa, że ich drogi zetkną się z seniorką ponownie. Odliczając dni, Sabina skupia się na wspominaniu przeszłości, roztrząsa podjęte decyzje, oddaje się nostalgicznym chwilom i wraca z sentymentem do młodości. Jej jedynym pragnieniem jest nawiązanie kontaktu z mieszkającą w Berlinie wnuczką Heike. Niestety przez pewien rodzinny sekret kontakt Sabiny z rodziną jej syna Piotra całkowicie się urwał. 

Czy Sabina spotka się z wnuczką?  Czy uda się rozwikłać ostatnią tajemnicę?  Jaką rolę odegra w tym taksówkarz Artur i jego żona Eliza?

„Czerwony pamiętnik” Ewelina Klimko
Wydawnictwo: Dragon
Premiera: 28 lutego 2024

Emilia prowadzi pracownię konserwacji dzieł sztuki i galerię wraz z przyjacielem. Jej fascynacja starymi domami sprawia, że staje się specjalistką od przedwojennych domów i starych przedmiotów, którym nadaje nowe życie. Kiedy otrzymuje w spadku od babci piękną biblioteczkę, chce zająć się jej renowacją. Wtedy odkrywa ukryte zapiski starszej pani, które na zawsze zmienią opinię o Michalinie Lobsdorf. 

Emilia wyrusza na wakacje, gdzie spotyka jednego z pracowników, Szymona. Razem otrzymują zaproszenie na wernisaż i aukcję u jednego z milionerów, któremu Emilia szybko imponuje wiedzą. Jednocześnie dziewczyna zapoznaje się z notatkami babci, próbując dowiedzieć się, dlaczego babcia posługiwała się pseudonimem Jarzębina. Emilia nie wie jeszcze, jak bardzo historia przeplata się ze współczesnością… 

Kim babcia Michalina była w młodości?  Czy Szymon stanie się kimś więcej w życiu Emilii?  Co jeszcze Emilia odkryje w pamiętniku babci?

Kryminał

„Pamięci mordercy”Pascal EngmanJohannes Selåker
Wydawnictwo: Czarna Owca
Premiera: 14 lutego 2024 roku

W cieniu masowej strzelaniny w szwedzkim Falun latem 1994 roku, dochodzi do kolejnego morderstwa. Znaleziono uduszoną kobietę. Wkrótce okazuje się, że jest to jedna z wielu ofiar zamordowanych w podobny sposób.

Odnalezieniem sprawcy zajmuje się Tomas Wolf, funkcjonariusz policji, który niedawno powrócił z misji pokojowej w Bośni. Z pomocą przychodzi mu Vera Berg, dziennikarka wieczornych wiadomości, która ucieka przed szukającym zemsty byłym chłopakiem i jego gangiem motocyklowym.

Głównym podejrzanym jest popularny aktor filmowy Micael Beatt, jednak zarówno Vera jak i Tomas podejrzewają, że prawdziwy morderca jest zupełnie bliżej śledztwa niż się wszystkim wydaje.

Pascal Engman – pisarz i dziennikarz wieczornej gazety „Expressen”. Od debiutu w 2017 roku cieszy się uznaniem krytyków i czytelników na całym świecie. Seria książek o detektyw Vanessie Frank przetłumaczona na 19 języków uczyniła go jednym z najpopularniejszych szwedzkich autorów kryminałów.

Johannes Selåker – pisarz i dziennikarz, który pracował jako dyrektor ds. wiadomości oraz redaktor naczelny w „Aftonbladet”, „Expressen” i „Aller Media”. Był odpowiedzialny za prowadzenie głównych śledztw ruchu #metoo w 2017 roku. Jako autor zadebiutował powieścią sensacyjną w 2020 roku.

„Blizna”Juan Gómez-Jurado
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Premiera: 15 lutego 2024 roku

Simon Sax mógłby być szczęściarzem. Jest młody, inteligentny, a jeśli sprzeda swój niesamowity algorytm międzynarodowej korporacji, zostanie także miliarderem. A mimo to czuje się samotny. Jego sukces kontrastuje z całkowitym brakiem zdolności towarzyskich.

Aż pewnego dnia pokonuje swoje uprzedzenia, wchodzi na portal randkowy i szaleńczo, z pasją i niedoświadczeniem nastolatka, zakochuje się w Irinie, pomimo tysięcy dzielących ich kilometrów. Ona jednak skrywa mroczny sekret… Kim jest ta dziewczyna? Czy to naprawdę przypadek, że trafiła do jego życia? Jaka tragiczna historia kryje się za blizną na jej policzku? Co jest prawdą, a co misternie opracowanym kłamstwem?

Kolejna książka hiszpańskiego mistrza sensacji w duchu doskonale przyjętej przez czytelników w Polsce serii thrillerów Reina Roja, Loba Negra i Rey Blanco. Blizna to jej prequel, w którym piętrzą się tajemnice, buzują emocje, a pozory i przekonania prowadzą w ślepe zaułki.

„Ofiary”Thomas EngerJørn Lier Horst
Wydawnictwo: Smak Słowa

Premiera: 19 lutego 2024 roku

Nowy intrygujący thriller z serii o Alexandrze Blixie i Emmie Ramm autorstwa jednego z najlepszych norweskich duetów pisarskich.

Alexander Blix jest byłym szefem ekipy śledczej, który stracił wszystko: pracę i córkę. Dawni koledzy z policji trzymają go na dystans. Kiedy więc kontaktuje się z nim nieznajomy mężczyzna i ujawnia, że popełnił zbrodnię, która od dwóch lat nie daje Blixowi spokoju, były policjant zostaje z tym sam.

Jego dawna współpracowniczka i była dziennikarka Emma Ramm pracuje właśnie nad sprawą mężczyzny podejrzewanego o zabójstwo kobiety, który został aresztowany, mimo że ciała ofiary nie odnaleziono.

Byli partnerzy pomagają sobie nawzajem. Ale gdy na miejscu zbrodni zostają ujawnione odciski palców Blixa, Alexander boi się, że dopadły go demony przeszłości. Wiele wskazuje na to, że dawna ofiara przemocy podjęła specyficzną formę terapii…

"Ofiary" to powieść kryminalna mówiąca o ranach, jakie nosimy w sobie przez całe życie, i o tym, co z nimi robimy.

„Zabij mnie, tato”Stefan Darda
Wydawnictwo: Czarna Owca
Premiera: 28 lutego 2024 roku

„Zabij mnie, tato” to powieść trzymająca czytelnika w niepewności od pierwszej do ostatniej strony. Stefan Darda umiejętnie buduje napięcie i kreśli psychologiczne portrety bohaterów, sprawiając, że nie można oderwać się od lektury.

Rok 2015, mała miejscowość w centralnej Polsce. Trzynastoletnia Wiktoria wraz z dwiema młodszymi siostrami wraca ze szkoły. Już w pobliżu domu, nastolatka spotyka znajomych. Zostawia dziewczynki, by dalej poszły same. Te jednak nigdy nie docierają do celu…

Zdzisław Mokryna, przyjaciel zrozpaczonej rodziny i emerytowany policjant, zniecierpliwiony opieszałością służb, podejmuje prywatne śledztwo. Dzięki dawnym znajomościom dowiaduje się, że zwolniony niedawno z więzienia psychopatyczny zabójca zniknął bez śladu. Ani „ustawa o bestiach”, ani dyskretna obserwacja policji nie okazały się wystarczające, by kontrolować kolejne kroki zwyrodnialca. Niestety coraz więcej zatrważających faktów wskazuje na to, że to on może mieć związek ze zniknięciem Oli i Julki.

Czy dziewczynki żyją? Co robi państwo, żeby chronić swoich obywateli przed podobnymi tragediami? I czy uda się ocalić rodzinę, którą los wystawił na tak okrutną próbę?

Reportaż

„Zmącony obraz. Leki psychotropowe i epidemia chorób psychicznych w Ameryce”, Robert Whitaker
Wydawnictwo: Czarne
Premiera: 21 lutego 2024 roku

Ze wstępem dr hab. Katarzyny Klinger-Prot.

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat medycyna dokonała ogromnych postępów. Dzięki przełomowym odkryciom udało się całkowicie wyeliminować niektóre choroby, inne zaś w dużym stopniu opanować.

Wydawałoby się, że postęp dotyczy również psychiatrii. Dysponujemy coraz większą liczbą farmaceutyków najnowszej generacji, które lekarze chętnie przepisują cierpiącym pacjentom. Dlaczego zatem liczba osób zmagających się z poważnymi kryzysami psychicznymi zamiast spadać, rośnie, i to w zastraszającym tempie? Czy wynika to ze zmiany podejścia diagnostycznego? Czy zaczęliśmy patologizować – i leczyć – każdą odmienność? Co powinno być celem leczenia psychiatrycznego – całkowicie usunięcie objawów choroby, bez względu na skutki uboczne, czy raczej stworzenie pacjentowi warunków do satysfakcjonującego życia, czasem pomimo objawów?

"Zmącony umysł" ukazał się w 2010 roku i wówczas był lekturą kontrowersyjną. Dziś, choć wyniki kolejnych badań publikowane w najważniejszych periodykach naukowych potwierdzają trafność spostrzeżeń Whitakera, książka nadal budzi emocje. Tym bardziej warto zmierzyć się z pytaniami, które przed nami stawia.

„Krew i burza. Historia z Dzikiego Zachodu”, Hampton Sides
Wydawnictwo: Czarne
Premiera: 21 lutego 2024 roku

W 1846 roku Stany Zjednoczone, wiedzione ideą terytorialnego ekspansjonizmu, zwanego Boskim Przeznaczeniem, zaatakowały Meksyk, żeby zająć jego zachodnie terytoria; w konsekwencji rozpoczęły trwającą kilkadziesiąt lat walkę z plemieniem Nawahów, nieustraszonych władców rozległych górzystych pustkowi.

Hampton Sides z rozmachem i swadą opowiada imponującą historię podboju Dzikiego Zachodu. W centrum opowieści znajduje się Kit Carson, niepiśmienny człowiek gór, traper i żołnierz, który dzięki swoim niezwykłym przygodom i brawurowym dokonaniom jeszcze za życia stał się legendą. Carson szanował zachodnie plemiona i zapewne rozumiał je lepiej niż jakikolwiek inny Amerykanin, a jednak zgodził się wykonywać rozkazy, które doprowadziły do upadku dzielnych Nawahów.

„Oscarowe wojny. Historia Hollywood pisana złotem, potem i łzami”Michael Schulman
Wydawnictwo: Marginesy
Premiera: 28 lutego 2024 roku

Ameryka nie ma rodziny królewskiej. Ma Oscary. Od dziewięciu dekad starannie uczesane gwiazdy, wytwórni odtwórcy głównych ról i goniący za zyskiem producenci polują na nieuchwytnego Oscara. To, co rozpoczęło się w 1929 roku jako branżowy bankiet, przerodziło się w wystawną ceremonię z czerwonym dywanem i tłumem fotoreporterów. Ale nie dajcie się zwieść – Oscary to przede wszystkim pole bitwy, na którym historia Hollywood – i samej Ameryki – rozgrywa się w dużych i małych dramatach. Droga do Oscarów może być złota, ale wybrukowano ją krwią, potem i złamanymi sercami.

„Oscarowe wojny” to kronika niezwykłej i rozległej historii rozdania Oscarów wzbogacona o (liczne!) osobiste dramaty – niektóre już kultowe, inne nigdy wcześniej nieujawnione – które rozgrywały się na scenie i poza nią. Poszczególne rozdziały szczegółowo opisują konkretny oscarowy rok, konflikt, a nawet kategorię, opowiadając szerszą historię zmian kulturowych: od Louisa B. Mayera po „Moonlight”. Schulman obserwuje ścierające się na oscarowej scenie sprzeczne interesy, zmieniające się tendencje i kolejne punkty zwrotne w historii filmu. A w krzyżowym ogniu wielkiego biznesu znajdują się ludzie: ich zawiedzione ambicje, artystyczne epifanie, chaotyczne współprace i marzenia – spełnione lub zniszczone.

To urzekająca historia z iście gwiazdorską obsadą, w skład której wchodzą najpotężniejsi hollywoodzcy gracze – dawni i współcześni – a także osoby z zewnątrz, które próbowały szturmować bramy oscarowej twierdzy. Każda z opowieści stanowi punkt zwrotny dla Akademii i sztuki filmowej, a czasem dla kultury w ogóle.

Fantasy

„Foxglove”Adalyn Grace
Wydawnictwo: Uroboros
Premiera: 14 lutego 2024 roku

Kontynuacja bestsellerowej Belladonny.

Intrygująca, magiczna, gotycka opowieść, rozgrywająca się wśród szelestu jedwabi, lśniących posadzek sal balowych i ogrodów rodzących śmiercionośne rośliny.

Właściciel Thorn Grove, Elijah Hawthorne zostaje oskarżony o zabójstwo.

Los, perfidny brat Śmierci, zamieszkał w pobliskiej posiadłości. W przeszłości boleśnie skrzywdzony, za wszelką cenę pragnie zemsty i zadośćuczynienia, którym ma być... Signa Farrow. Zaangażowane w ratowanie Hawthorne’a dziewczyna i jej kuzynka Blythe podejmują ryzykowną grę. Odkrywają nowe, nieznane wcześniej moce, które zmieniają bieg wydarzeń w Thorn Grove. Szukając mordercy, wikłają się w sieć dworskich intryg i złowrogich tajemnic, przez co ich przyjaźń zawiśnie na włosku.

„Sokół”Margaret Owen
Wydawnictwo: Feeria Stories
Premiera: 15 lutego 2024 roku

Zobacz, jak królowie stają się wyrzutkami, a kochankowie wrogami w drugiej części cyklu Szepty zębów.

Fe zdaje sobie sprawę, że członkowie rodziny królewskiej nie słyną z dotrzymywania obietnic. Ma jednak nadzieję, że książę Jasimir potraktuje poważnie swoją przysięgę i będzie chronił jej ukochaną kastę Wron. Wkrótce każda pomoc będzie na wagę złota…

Śmierć króla Surimira daje początek bezlitosnej walce królowej Rhusany o tron. Kobieta jest gotowa posłużyć się nawet śmiercionośną zarazą, by wzmocnić swoje wpływy i zjednoczyć naród przeciwko Wronom. Fe musi połączyć siły z dawnymi sojusznikami, by stawić czoła śmiertelnie niebezpiecznej armii królowej, powstrzymać zarazę i ujawnić tajemnice Rhusany.

Jednak dziedzictwo Wron również jest pełne sekretów, które mogą je ocalić lub przeciwnie – sprowadzić katastrofę na cały świat.

„Podzieleni. Unwind”Neal Shusterman
Wydawnictwo: Uroboros
Premiera: 28 lutego 2024 roku

Pierwszy tom kultowej dystopii young adult autora bestsellerowych Kosiarzy!

Troje nastolatków walczy o przetrwanie i o siebie nawzajem…

Po długiej i krwawej drugiej wojnie domowej armie zwolenników życia i tych opowiadających się za wyborem doszły do porozumienia i uchwalono „Ustawę za życiem”. Chroniła ona ludzką egzystencję od chwili poczęcia do trzynastego roku życia. Jednak między trzynastymi a osiemnastymi urodzinami rodzic mógł zdecydować o „rozszczepieniu” swojego dziecka, czyli podzieleniu na narządy i części, które przekazywano do przeszczepu. Ten proces według władz państwa gwarantował zdrowie społeczeństwa, a także bezpieczeństwo. Osobniki niechciane lub sprawiające kłopoty były eliminowane, jednak formalnie nie umierały.

Connor się buntował, więc rodzice podpisali zlecenie rozszczepienia. Mieszkająca w domu dziecka Risa została wysłana do ośrodka transplantacyjnego ze względu na cięcia budżetowe. A Lev, dziesiąte dziecko w religinej rodzinie, już od urodzenia miał zostać poświęcony w ofierze. Kiedy tej trójce udaje się uciec z transportu, rodzi się w nich nadzieja, że jeszcze nie wszystko stracone. Muszą tylko przetrwać do swoich osiemnastych urodzin. To bardzo długo, jeśli ten czas mają spędzić w ukryciu…

„Siła tej powieści tkwi w tym, czego nie robi: nie opowiada się jednoznacznie po jednej lub drugiej stronie”. New York Times Book Review

Poradniki

Życie, którego pragniesz. Sztuka i nauka sięgania po szczęście”, Oprah Winfrey, Arthur C. Brooks
Wydawnictwo: Znak Literanova
Premiera: 5 lutego 2024 roku

Oprah Winfrey i Arthur C. Brooks – profesor Harvardu, który zawodowo zajmuje się badaniem szczęścia – dają ci do ręki sprawdzony przepis na lepsze życie.

Jeśli czujesz, że nie jesteś tak szczęśliwy, jak chciałbyś być, to ta książka jest właśnie dla ciebie. Ale czym właściwie jest szczęście? Winfrey i Brooks pokazują, że nie jest to gwiazdka z nieba, ale coś, po co każdy z nas może sięgnąć. Opierając się na najnowszych badaniach naukowych i doświadczeniach ze swojego życia, autorzy pokazują, co możesz zrobić już teraz, żeby poczuć się szczęśliwszym, zamiast czekać na to, co przyniesie los.

Bo choć trudno mieć wpływ na to, co dzieje się wokół nas, możemy decydować o swoich reakcjach. Winfrey i Brooks prezentują skuteczne narzędzia do zarządzania emocjami. Nauczą cię, jak kontrolować te negatywne, które zatruwają nas każdego dnia, bez ich wypierania. Pokażą cztery filary, które pozwalają na budowanie szczęśliwego życia. I przekonują, że niezależnie od tego w jakim momencie życia jesteś, w każdej chwili możesz wyruszyć w podróż w stronę szczęścia.

DZIĘKI TEJ KSIĄŻCE BYCIE SZCZĘŚLIWSZYM STANIE SIĘ TWOIM NOWYM SPOSOBEM NA ŻYCIE.

Znajdź swoje miejsce. 22 rytuały uwolnienia od dziedzictwa emocjonalnego”Natacha Calestrémé
Wydawnictwo: Feeria
Premiera: 15 lutego 2024 roku

Jak odnaleźć swoje miejsce w wielkim, pełnym wyzwań świecie? Jak poczuć się pewnie mimo codziennych przeszkód i bagażu przeszłości?

Natacha Calestrémé po raz kolejny dzieli się mądrością wyjątkowych, uzdrawiających rytuałów, dzięki którym lepiej poznasz swoje prawdziwe ja i poczujesz się pewnie w każdej sytuacji – zarówno w życiurodzinnym czy zawodowym, jak i podczas budowania relacji z innymi oraz z samym sobą.

Poznaj 22 rytuały uwolnienia, dzięki którym :
•zrzucisz ze swoich barków bagaż emocjonalny swoich rodziców,
• uodpornisz się na manipulacje i próby angażowania cię w niepotrzebne konflikty,
• nauczysz się chronić swoje granice w związku, przyjaźni i pracy,
• zaczniesz podejmować decyzje w zgodzie ze swoimi najgłębszymi pragnieniami,
• poczujesz się dobrze w miejscach, w których przebywasz na co dzień,
• wzmocnisz swoje zdrowie fizyczne i psychiczne,
• uwolnisz się od cierpienia i zaczniesz czerpać siłę z każdego, nawet trudnego doświadczenia,
• pokonasz lęki i zyskasz bezpieczną stabilizację.

Sekret szczęśliwego życia pełnego miłości i spokoju tkwi w nas samych. Ta książka pokaże ci, jak kilka chwil poświęconych na czuły rytuał pozwala uwolnić się od wewnętrznych hamulców i wzmacnia to, dzięki czemu się rozwijasz.

Literatura dziecięca

„Szkoła szpiegów podbija Europę”, Stuart Gibbs
Wydawnictwo: Agora
Premiera: 14 lutego 2024 roku

Uwaga! Nad Londyn i Paryż nadciąga ekipa młodych amerykańskich szpiegów! Będzie się działo!

Prawie się udało! Mieli pokonać najgroźniejszą organizację przestępczą, ale jak zwykle nie wszystko poszło tak, jak planowali… Ben i jego przyjaciele z Akademii Szpiegostwa wprost z Meksyku ruszają do Europy, by dopaść największego złoczyńcę na świecie, tajemniczego Pana E., i ostatecznie rozprawić się z Pająkiem. Jak nastoletni agenci poradzą sobie w Wielkiej Brytanii? Gwarantujemy – ogarnięcie lewostronnego ruchu drogowego to pikuś w porównaniu z niebezpieczeństwami, z jakimi będą się musieli zmierzyć.

„Szkoła szpiegów podbija Europę” to już siódmy tom bestsellerowej serii sensacyjnej Stuarta Gibbsa, przeznaczonej dla młodszych nastolatków. Znakami rozpoznawczymi cyklu są trzymająca w napięciu od pierwszej do ostatniej strony akcja, błyskotliwy humor oraz wyraziści bohaterowie, których po prostu nie da się nie lubić.

„Samochody”, Matt Ralphs
Wydawnictwo: Kropka
Premiera: 14 lutego 2024 roku

„Samochody” to niesamowicie zilustrowana opowieść o historii pojazdów z całego świata.

Od Motorwagen Karla Benza po współczesne, superszybkie auta. Wypełniona kultowymi modelami, w tym ryczącymi hot rodami i luksusowymi limuzynami, jest również podróżą przez najszybsze i najważniejsze wyścigi wszech czasów, na przykład Isle of Man TT czy Grand Prix Monako.

„Samochody” to idealny prezent dla miłośników motoryzacji w każdym wieku.

„Ktoś taki jak ty”Helen Docherty
Wydawnictwo: Wilga
Premiera: 14 lutego 2024 roku

Gdzieś na świecie na pewno jest ktoś taki jak ty. Może któregoś dnia się spotkacie? Byłoby wspaniale!

Zabawnie zilustrowana, niezwykle kolorowa książka z lekkim rymowanym tekstem, która jednak porusza i skłania do refleksji. Bo subtelnie, na miarę dziecka, ale przecież bardzo sugestywnie dotyka takich tematów, jak ludzka różnorodność, wielokulturowość, a także wojna i imigracja. A przez to rozbudza empatię, szacunek wobec innych i życzliwość.

Lektura do rodzinnego czytania – dobry punkt wyjścia do rozmów i odpowiedzi na nie zawsze łatwe dziecięce pytania.

„Czarownik”, Anniina Mikama
Wydawnictwo: Dwukropek
Premiera: 21 lutego 2024 roku

Pierwsza połowa XIX wieku na fińskiej prowincji. Piętnastoletni Niilo, sierota i podrzutek, ciężko pracuje na rzecz swego chlebodawcy.

Jedyne, co zostało mu po matce, to zwieszony na szyi niedźwiedzi kieł, który ma go chronić od wszelkiego zła.

Chłopiec nadzwyczaj szybko zapamiętuje magiczne zaklęcia i uczy się uzdrawiania u lokalnego znachora, którego okoliczni mieszkańcy podejrzewają o uprawianie czarnej magii.

Z czasem znachor staje się mentorem i przyjacielem Niila, a przy okazji pomaga mu odnaleźć swoje korzenie i odkryć prawdę o sobie.

Literatura młodzieżowa

„Zanim wybuchnie słońce”Józefina Płotka
Wydawnictwo: Wydawnictwo Young
Premiera: 24 stycznia 2024 roku

Jak potoczy się twoje życie, gdy dopuścisz do głosu serce?
Leon, zbuntowany nastolatek, który ma za sobą trudne przejścia w gimnazjum, mieszka w małym nadmorskim miasteczku.

Mierzy się z wieloma problemami i na każdym kroku jest wystawiany na próbę. Kłopoty przytłaczają go tak bardzo, że kiedy w pewnym momencie jego sytuacja nagle się pogarsza, postanawia sprzeciwić się ojcu, dyrektorowi szkoły. Wpada na iście szatański plan – będzie udawać związek z chłopakiem, którego jego tata nie lubi i który ma złą opinię zarówno wśród nauczycieli, jak i w mieście.

Daniel, kochający być w centrum uwagi, zgadza się na ten układ. Nie przeczuwa jednak, że zaprzyjaźni się z Leonem i być może w końcu dopuści do głosu swoje emocje.

Między chłopakami nawiązuje się nić porozumienia. Okazuje się, że łączy ich więcej, niż przypuszczali: obaj dobrze wiedzą, jak to jest być obgadywanym, obaj znają smak zawodzenia oczekiwań innych i pogoni za marzeniami, które nigdy się nie spełnią.

Czy ta historia będzie miała szansę na szczęśliwe zakończenie, gdy po drodze pojawi się więcej komplikacji, a w Leonie i Danielu odezwą się głęboko skrywane uczucia? W końcu serca bywają zdradliwe...

Józefina Płotka, głos młodego pokolenia, debiutuje romansem queerowym young adult „Zanim wybuchnie słońce”, w którym zakochają się wszyscy uwielbiający motyw fake dating. Jeśli szukasz młodzieżowej wersji „Red, White & Royal Blue” albo lubisz twórczość Sophie Gonzales oraz seriale „Sex Education” i „Książęta”, ten tytuł jest dla ciebie!

„Zgadnij, kto”Holly Jackson
Wydawnictwo: Books4YA
Premiera: 28 lutego 2024 roku

Dowiedz się, gdzie i jak to wszystko się zaczęło! Prequel bestsellerowego „Przewodnika po zbrodni według grzecznej dziewczynki”.

Senior rodu Remych zostaje zamordowany, a liczba podejrzanych jest mocno ograniczona: tylko garstka ludzi przebywała wtedy na jego prywatnej wyspie Joy. Każdy zdaje się mieć motyw, każdy zdaje się mieć możliwość popełnienia przestępstwa. Jest tylko jeden problem: to wszystko to tylko gra, zabawa z zagadką tajemniczego morderstwa podczas przyjęcia urodzinowego sąsiada Pip Fitz-Amobi – dziewczyny, która wcale nie chce brać w niej udziału - ma ważniejsze rzeczy do roboty, na przykład wymyślenie tematu Projektu Rozszerzonego.

Tylko, że gdy na jaw wychodzą kolejne sekrety, a atmosfera zaczyna gęstnieć, nawet Pip musi przyznać, że dociekanie prawdy jest uzależniające, a puzzle układające się w podejrzanie łatwą całość nie zawsze pasują do siebie przy bliższym przyjrzeniu się faktom.

W głowie Pip zaczyna rodzić się pytanie: czy warto ponownie przyjrzeć się zbrodni sprzed lat w jej małym miasteczku?

Albumy

„Claude Monet. Malarze świata”
Wydawnictwo: Dragon
Premiera: 14 lutego 2024

Delikatne gradacje światła i kolorów oraz swobodne pociągnięcia pędzla – oto nowatorski styl Claude’a Moneta, mistrza i prekursora impresjonizmu. Jego dzieła, m.in. Impresja, wschód słońca, Katedra w Rouen czy Nenufary, zapoczątkowały rewolucję w malarstwie. Książka inspiruje do odkrywania obrazów stworzonych przez tego genialnego artystę.

O serii „Malarze świata”: Seria przedstawia najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa polskiego i światowego, począwszy od najwcześniejszych przykładów, aż po współczesność. Książki, których liczba planowana jest na co najmniej kilkanaście, będą mieć charakter albumowy i znajdą się w nich reprodukcje najważniejszych prac opisywanych artystów. Cykl rozpocznie się od takich malarzy jak: Leonardo da Vinci, Rafael Santi , Caravaggio, Vincent van Gogh, Henri de Toulouse-Lautrec, Claude Monet, Paul Gauguin, Gustav Klimt, a wkrótce zaprezentujemy wielu innych. Nie zapominając oczywiście o najwybitniejszych przedstawicielach malarstwa polskiego. Opisując malarzy, będących reprezentantami wielu stylów i kierunków malarskich, seria będzie stanowić również kompendium niezbędnej wiedzy o dziejach tej dziedziny sztuki. Książki są adresowane do szerokiego kręgu odbiorców.

„Vincent Van Gogh. Malarze świata”
Wydawnictwo: Dragon
Premiera: 14 lutego 2024

Twórczość Vincenta van Gogha od lat fascynuje unikalnym stylem pełnym intensywnych kolorów i ekspresyjnych pociągnięć pędzla. Wybuchowy charakter artysty odzwierciedlają niezwykłe obrazy, spośród których Gwiaździsta noc czy Słoneczniki stały się ikonicznymi dziełami w historii sztuki. Książka pozwala zanurzyć się w artystycznej wizji świata stworzonego przez jednego z najważniejszych mistrzów malarstwa i próbuje odpowiedzieć na pytanie: jaki człowiek kryje się za płótnami, które znamy.

---
Artykuł sponsorowany, który powstał przy współpracy z wydawnictwami.


komentarze [50]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Parysada 28.02.2024 11:35
Czytelniczka

O rety, nie starczy życia , żeby wszystko przeczytać, nie tylko z lutego  :((((

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Kasiag 22.02.2024 14:23
Czytelniczka

I jeszcze mała porcja, na koniec lutego 😊
  Pamiętnikarze. Druga wojna światowa w Holandii słowami jej naocznych świadków Gniew halnego Bój się sąsiada swego… Generał i panna

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Pamiętnikarze. Druga wojna światowa w Holandii słowami jej naocznych świadków  Gniew halnego  Bój się sąsiada swego…  Generał i panna  Pociągnięcie pióra. Zagubione opowieści  Zanim mnie poznała  Ludzie z kości  Strażnik jeziora  Księgi krwi. Pewnych ksiąg nie należy otwierać  Instytut Absurdu
Kasiag 11.02.2024 09:00
Czytelniczka

Jeszcze kilka zapowiedzi 😊
  Diabły z Bassa Modenese Kiedy zakwitną brzoskwinie Kiedy ptaki powrócą Mgła Zamieć Słońce o północy

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Diabły z Bassa Modenese  Kiedy zakwitną brzoskwinie  Kiedy ptaki powrócą  Mgła  Zamieć  Słońce o północy  Siostry pod wschodzącym słońcem  Samotne kobiety  Wojny Bogów. Miecz Raairs  Największy skarb  Złodziej Gwiezdnego Pyłu  Asystentka złoczyńcy
Lorian 04.02.2024 09:19
Czytelnik

Niestety nic dla mnie (w naszych czasach strach sięgać po nowe fantasy, z obawy że to romans).

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Jerico 04.02.2024 13:53
Czytelnik

Mam te same obawy.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LiterackiPrzeszpieg 02.02.2024 19:47
Czytelniczka

"Blizna" już do mnie jedzie! 😁 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Ola 02.02.2024 09:07
Czytelniczka

Z lutowych nowości które mnie zainteresowały, a nie trafiły na powyższe zestawienie polecam  Zapomniane niedziele. Z powyższego może sięgnę po  To, co zapamiętane. To, co zapomniane. Żyć szybko

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Zapomniane niedziele  To, co zapamiętane. To, co zapomniane.  Żyć szybko
Kasiag 01.02.2024 13:36
Czytelniczka

To ja dorzucę jeszcze dwie zapowiedzi  Do trzech razy śmierć  Dom Klepsydry

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Do trzech razy śmierć  Dom Klepsydry
Margo 01.02.2024 19:06
Czytelniczka

Strasznie jestem ciekawa Domu Klepsydry.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Jerico 01.02.2024 13:30
Czytelnik

Nie za dużo dla mnie "Krew i burza" i może "Blizna".

Szczerze, to gdzie jest stara dobra akcja i przygoda w stylu Clancy'ego, Forsytha, Le Carrego, Folleta z czasów jego szpiegowskich klimatów, Cusslera, Ludluma, Higginsa, MacLeana? Gdzie ich następcy? Ostatnimi czasy w kategorii kryminał, sensacja, thriller straszni mi klasycznej sensacji brakuje.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
PaniKamelli 01.02.2024 13:12
Czytelniczka

Sporo ciekawych książek, ale wydawcy mogliby lepiej pisać zapowiedzi, bo np. z Zabij mnie, tato Dardy już wiadomo, że ten straszny i potworny "psychopatyczny zabójca" nie będzie sprawcą zniknięcia dzieci i już połowa suspensu poszła do piachu. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Bartosz 01.02.2024 09:08
Czytelnik

Znajdź swoje miejsce zamówiona ;) 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post