Diabły z Bassa Modenese

Okładka książki Diabły z Bassa Modenese Pablo Trincia
Okładka książki Diabły z Bassa Modenese
Pablo Trincia Wydawnictwo: Otwarte reportaż
reportaż
All the Lies They Did Not Tell: The True Story of Satanic Panic in an Italian Community
Otwarte
2024-02-15
2024-02-15
2022-08-01
Tomasz Kwiecień
reportaż zbrodnia włochy

To jeden z lepszych reportaży, jakie przeczytałam w ostatnim czasie. Autor na początku książki pozostaje na neutralnej pozycji - nie ocenia, nie wskazuje winnych i ofiar. Wraz z rozwojem śledztwa dziennikarskiego wyrabia sobie opinię, którą w prosty sposób przedstawia czytelnikowi. Sięgając po tę książkę spodziewałam się, że będzie szokująca i niewiarygodna, ale nie przypuszczałam, że określenia te będą opisywać inną sytuację, niż mogłoby wydawać się na pierwszy rzut oka. Nie chcę zdradzać zbyt wielu szczegółów, bo uważam, że każdy powinien przejść przez tę historię samodzielnie. Mogę jedynie stwierdzić, że książka to świetny reportaż i warto po nią sięgnąć.

We Włoszech dzieci zaczęły być zabierane od rodzin, kiedy okazało się, że były torturowane i brały udział w przerażających rytuałach satanistycznych. Odkrywanie coraz brutalniejsze fakty, a krąg osób zamieszkanych w sprawę powiększał się z każdym skrzywdzonym dzieckiem.
Czy to możliwe, aby dzieci krzywdzone były przez najbliższych? A może to tylko błędy w strukturach opieki społecznej?
Dlaczego zniszczono tak wiele rodzin i czy kiedykolwiek dzieci mogły czuć się bezpiecznie?
Diabły z Bassa Modenesse to mocny, przejmujący reportaż. Czytając go nie mogłam uwierzyć, że w tak pięknym kraju mogły dziać się tak okrutne rzeczy.
Ta książka jest zdecydowanie pozycją dla ludzi o mocnych nerwach oraz dla tych, którzy nie boją się złych emocji.
Brutalna przedstawiona rzeczywistość dzieci, które zamiast miłości i bezpiecze stwa otrzymały traumę na całe życie. To co dorośli psychopaci robili z ich młoda psychiką jest odrażające.
Pomimo brutalności polecam. Jest napisana językiem, który trafi do każdego.
Pamiętajcie tylko, że nie jest to miła, przyjemna lektura do poduszki, a mrożąca krew w żyłach historia.
Jestem pod wrażeniem odwagi Autora, że wziął na barki tak trudny temat.

Kiedy mniej więcej rok temu cała Polska modliła się o cud w związku z bestialstwem jakiego doznał Kamilek z Częstochowy ze strony swojego ojczyma, pomyślałam że to było tak nieludzkie, że musiało być natchnione przez samego diabła.

Nie miałam pojęcia, że zbrodnia popełniina na dziecku może przyjąć taki wymiar, tym bardziej nie miałam świadomości, że skala okrucieństwa wobec dziecka może być większa.

Ta książka to opowieść o potwornością, zezwierzeceniu, krzywdzie, bólu, cierpieniu i strachu. Książka, której czytanie dla każdego kto ma w sobie choćby odrobinę empatii jest piekielnie porażająca.

Autor poruszył temat trudny, i zrobił to w sposób, który pozwala nam przebrnąć przez lekturę bez uszczerbku na psychice, ale z ranami w sercu.

Jest to bardzo trudna i jednocześnie wciągająca książka poruszająca temat kultu religijnej, ofiar i bestialstwa. Na jej stronach spotkacie wejście do siódmego kręgu piekła i mimo wszystko promyk nadziei... Bo uwierzono małemu chłopcu i dzięki temu zakończono ten horror

Mimo ciężaru gatunkowego z całego serca polecam

Długo zastanawiałam się, w jakie słowa ubrać moją opinię o książce ,,Diabły z Bassa Modense". Zwłaszcza że trudno czytać i słuchać o przerażających, potencjalnych czynnościach, jakich mogą dopuścić się dorośli w stosunku do dzieci, które są bezbronnymi ofiarami. Niewątpliwie jest to bardzo angażujący reportaż, ale ze względu na przedstawiane wydarzenia nie jest to książka, którą przeczyta się szybko. Podczas jej lektury potrzebowałam przerw, a także mimowolnie zadawałam sobie pytania. Autor Pablo Trinicia wraz z Alesii Rafaneli zbadał i poprowadził własne dziennikarskie śledztwo o głośnej aferze pedofilskiej, sekcie i zaniedbaniach ze strony organów państwowych we Włoszech.

Ten reportaż ma świetną konstrukcję, jest podzielony na kilka części. Natomiast na początku autor przyjmuje postawę bezstronną. Wskazuje na swoją dezorientację, gdy zaczął przyglądać się wydarzeniom z końcówki lat 90 ubiegłego wieku. Jego zagubienie może być bliska doświadczeniom czytelnika, gdy zaczynał poznawać szczegóły zawarte w tej książce. Trinicia w ,,Diabłach z Bassa Modenese. Najmroczniejsze śledztwo współczesnych Włoch" przedstawił krótką charakterystykę rodzin, których członkowie stanęli przed sądem. Wszystko zaczęło się od chłopca, Dario, - później nazwanego "dziecka O" - który w rozmowie z Oddiną oskarżył członków swojej rodziny o kilka przestępstw. Stopniowo w tej historii zaczęły pojawiać się inne nazwiska, a także wątpliwości do pracy z dziećmi psycholożki Valerii Donatii.

Z czasem bezstronność autora zniknęła, a zastąpiła ją opinia / sugestia autora oparta na podstawie przeprowadzonych rozmów i dokumentów. Trinicia zwrócił uwagę na pewne nieprawidłowości, manipulacje ze strony psychologów, w stosunku do dzieci. Zmiany w orzeczeniach sądu. I w końcu zadał sobie pytanie ,,Kto w tej historii jest prawdziwym diabłem?" Jaki był cel tych działań? Poprowadził czytelnika przez całe śledztwo i procesy sądowe. Im więcej faktów i bliżej było do zakończenia książki, tym jego opinia stawała się bardziej wyraźniejsze. Przyjął postawę, na którą sam zwracał uwagę w procesie ,,Diabłów z Bassa Modense". Zabrakło wiary w czytelnika i jego dedukcję ze strony autora.

Pablo Trinicia w ramach rekonstrukcji i analizy wydarzeń posiłkował się dokumentacją sądową, sprawozdaniami z opieki społecznej oraz nagraniami z przesłuchań i spotkań z psychologami. Udało mu się dotrzeć także do niektórych osób zaangażowanych w tę sprawę, które reprezentowały każdą ze stron. Do dorosłych już dzieci, ich biologicznych rodziców oraz organów odpowiadających za sprawę. Z technicznego punktu widzenia zabrakło mi tylko przypisów, przy niektórych odniesieniach do innych podobnych spraw i aspektów psychologicznych, na które się powoływał. Trinicia nie pozostawił tej sprawy w odosobnieniu i przywołał w swojej książce inne śledztwa z różnych krajów. To książka, która zaczęła się, jak literatura true crime, ale szybko okazała się świetnym reportażem społecznym.

Wydarzenia przedstawione w tej książce nie były mi znane, choć niewątpliwie swego czasu rozgrzewała włoską prasę. Sama sprawa okazała się niejednoznaczna i pełna niuansów. ,,Diabły z Bassa Modenese. Najmroczniejsze śledztwo współczesnych Włoch" to trudna i wstrząsająca książka o tragedii, która dotknęła wiele rodzin. Pokazuje, jak skomplikowane może być śledztwo, okrutną stronę ludzi, a także ich wyrachowanie. Świetna, ale wymagająca książka.

Reportaż ten opowiada niewiarygodną i jednocześnie wstrząsającą historię 16 dzieci, które oskarżyły swoich rodziców o popełnienie satanistycznych rytuałów i przemoc seksualną. Sprawa rozpoczęła się w 1997 roku. 6-letni Dario przesłuchiwany opowiedział służbom niestworzone, niepokojące historie, które zostały rozpoznane jako poważne przestępstwa. Już w 1998 roku rodziców kilkudziesięciu dzieci oskarżono o przynależność do satanistycznej sekty, która odprawiała rytuały seksualne.

“Diabły z Bassa Modenese” to reportaż wstrząsający na wielu poziomach. W tej opowieści poraża skala zjawiska, które zapoczątkowane zwierzeniami sennymi małego chłopca doprowadziło do zniszczenia kilku rodzin. Niewiarygodna jest nie tylko opowieść małego chłopca, według którego dzieci były bite, a nawet maltretowane i zmuszane do przemocy (choć śladów fizycznych nie odnotowano),ale to, że śledczy uwierzyli temu bezkrytycznie. Zresztą sama praca psychologów i służb, przygotowujących materiał procesowy, woła o pomstę do nieba.

Historia jest zatem mocna, ale sposób, w jaki Trincia opowiada tutaj wydarzenia sprzed ponad 25 lat, jest równie ważny. Autor bowiem na początku przekazuje nam wydarzenia chronologicznie, a w drugiej części książki demaskuje kłamstwo. To zresztą kluczowy i najmocniejszy moment: zderzenie z tym, że wszystko, o czym dotychczas przeczytaliśmy jest fałszem sprawia, iż później do samego końca trudno oderwać się od lektury.

Co istotne w reportażu, Trincia unika również własnych osądów, choć jak można się domyślać po lekturze tekstu, jako ojcu dwójki dzieci trudno było mu tutaj powstrzymać emocje. Ważne w przypadku “Diabłów z Bassa Modenese” jest też to, że autorowi udało się dotrzeć do większości bohaterów tej książki, również tych ze strony organów władzy, którzy dopuścili się wielu nieprawidłowości. Trudne pytania do nich również się pojawiają, a Włoch zrozumiale wykłada przyczyny powstania satanistycznej psychozy w zachodniej Europie. Nie jest to jednak książka bez drobnych wad. Mnogość bohaterów daje uczucie chaosu, a spora liczba literówek utrudnia lekturę.

To reportaż o mrocznej stronie Włoch, której raczej nikt nie chciałby znać. Dwie niewielkie miejscowości położone w środkowych Włoszech w prowincji Modena, które zapisały się w historii w dość niechlubny sposób. To właśnie w tym regionie na przełomie XX i XXIw doszło do ogromnej ilości nadużyć wobec dzieci. Oprócz przemocy fizycznej i psychicznej, dzieci były poddane rożnego rodzaju torturom oraz wykorzystywano je seksualnie - ale czy na pewno?
Dziennikarz śledczy Pablo Trincia postanawia odkryć co tak naprawdę wydarzyło się w tych miejscach, jaki los spotkał te rodziny i co najważniejsze co stało się z dziećmi.
W pełni zgadzam się ze słowami, które napisał Wojciech Chmielarz i które umieszczono na okładce tej książki, że jest to „Przerażający i przejmujący reportaż”. Autor wykonał ogrom pracy aby dojść do prawdy, mierząc się przy tym niejednokrotnie z niechęcią ze strony osób do których dotarł, jak i z trudnościami dotyczącymi zdobycia dowodów potwierdzających rzekome zbrodnie.
Czytając tę pozycję i po lekturze nadal nie mogę uwierzyć, że tak straszne rzeczy mają miejsce we współczesnym świecie. Manipulacje, oszczędne gospodarowanie prawdą, brak szacunku do drugiego człowieka i żonglowanie dziećmi jakby nie były prawdziwymi, czającymi istotami.
Wielokrotnie przechodziły mnie ciarki gdy czytałam o pracownikach socjalnych, którzy bez mrugnięcia okiem i czasami wręcz uśmiechem na twarzy patrzyli jak dzieci są coraz bardziej niszczone psychicznie. Jak sugerują im jak powinny się czuć i co mówić. Najgorsze jest to, że to najprawdopodobniej opieka społeczna wszystko zaplanowała i skutecznie realizowała.
Ten reportaż dostarcza cały wachlarz emocji od złości, przez obrzydzenie aż po przeogromne współczucie i smutek.
Nie jest to łatwa lektura, mimo że napisana przystępnym językiem.
Polecam wszystkim o mocnych nerwach. To kawał dobrego reportażu, wciskający w fotel i uświadamiający, że człowiek pod przykrywką pomocy potrafi być bestią. Że z pełną świadomością jest w stanie zniszczyć drugą osobę do cna, pozbawiając ją godności i jakiejkolwiek wiary.
Historia mrożąca krew w żyłach, odrażająca i przerażająca, a jednocześnie tak wciągająca, że nie będziecie potrafili jej odłożyć.
Warto ją poznać!

Jest to świetna książka poprowadzona jako reportaż.
Nie jest to mój ulubiony gatunek oraz nie sięgam po takie, jednak bardzo mi się spodobała.
Tytuł przykuwa uwagę, jednak zaznaczam że środek nie jest tak łatwy jakby się myślało.
Reportaż porusza ważne pytania, które nie są rozwiązane..
Opowieść poruszyła mnie do głębi i nadal nie mogę się pozbyć dziwnego uczucia po przeczytaniu jej. Książka ma swój klimat.

Polecam bardzo, choć w tych czasach nie jest to książka dla każdego.

Wasza "półka na książki" ★

Jest to świetna książka poprowadzona jako reportaż.
Reportaż porusza ważne pytania, które nie są rozwiązane..

"Diabły z Bassa Modenese" to książka, która zmieniła moje podejście do reportaży. Zazwyczaj nie jestem zwolenniczką tego gatunku literackiego, ale już od jakiegoś czasu czułam wewnętrzną potrzebę odkrycia czegoś nowego. Kiedy więc trafiła w moje ręce ta książka, nie mogłam się doczekać, aby ją poznać.

Już tytuł i opis przykuły moją uwagę, obiecując niezwykłą historię. Jednak na początku było ciężko. Liczba postaci, zawiłość linii czasowych - musiałam się naprawdę skoncentrować, aby nie zgubić się w gąszczu informacji. Ale z upływem czasu wszystko zaczęło się klarować, a ja mogłam całkowicie oddać się lekturze.

Autork, odważnie podejmuje się trudnego zadania odkrycia prawdy o wydarzeniach z lat 90. XX wieku we Włoszech. Przedstawia nam historię, która wstrząsnęła całym społeczeństwem. Odebranie 16 dzieci ich rodzicom, oskarżenia o ich krzywdzenie, a nawet podejrzenia o działalność sekt i związki z przestępczością - to tylko wierzchołek góry lodowej.

Reportaż porusza pytania, które pozostają nierozwiązane - czy oskarżenia były prawdziwe? Czy instytucje dopuściły się nadużyć? Im głębiej wnikamy w sprawę, tym więcej wątpliwości się pojawia.

"Diabły z Bassa Modenese" pochłonęłam w tempie ekspresowym, ale zanim zabrałam się za napisanie recenzji, musiałam przeanalizować wszystkie aspekty historii, którą poznałam. Jeszcze teraz, po dłuższym czasie od jej przeczytania, czuję zdumienie i szok, jak coś tak przerażającego mogło mieć miejsce.

Najgorsze jest to, że być może nigdy nie poznamy całej prawdy. Ale jedno jest pewne - "Diabły z Bassa Modenese" to pozycja, która zostanie ze mną na długo. Gorąco polecam ją każdej osobie, która szuka nie tylko emocjonującej lektury, ale również głębszych refleksji nad naturą ludzką i sprawiedliwością.

Za możliwość przeczytania ksiażki dziękuję Wydawnictwo Otwarte.

[Współpraca rezenzencka]

Już tytuł i opis przykuły moją uwagę, obiecując niezwykłą historię....

"Diabły z Bassa Modenese. Najmroczniejsze śledztwo współczesnych Włoch" to wstrząsający i przerażający reportaż.

Opowiada on aferze pedofilskiej, obrzędach satanistycznych, morderstwach, opowiada on również o 16 dzieciach odebranym rodzicom i rodzinach tych dzieci.

To książka o ludziach, którzy wyrządzili niesamowitą krzywdę kilkudziesięciu osobom, nawet doprowadzili do śmierci kilku z nich. O kim jest to historia? O pseudospecjalistach, rzekomych psychologach, bojących się przyznać do błędu biegłych.

Od początku nie mogłam uwierzyć w informacje zawarte w tym tytule. Były one zbyt przerysowane, abstrakcyjne, niemożliwe. Pragnę zaznaczyć, że wydarzenia te miały miejsce w dwóch miejscowościach. I nikt nic nie zauważył, choć te sytuacje miały mieć odbywać się nawet w miejscach publicznych.

Jestem w szoku, jak państwo, które powinno pomagać i chronić swoich obywateli, samo zgotowało niewinnym ludziom taki los. Jestem w szoku, że pracownicy opieki społecznej, psycholodzy, sędziowie prowadzili jednostronne postępowania, wmawiali dzieciom kłamstwa, uczyli jak mają odpowiadać.

Jest to mocny i trudny reportaż. Budzi dyskomfort, niepokój. Uważam jednak, że jest zdecydowanie warty lektury. Może mówienie o takich historiach spowoduje, że nie będą miały miejsca w przyszłości.

Z początku ten tytuł jest trochę chaotyczny, jednak rozumiem dlaczego autor zdecydował się na taką formę.

Bardzo polecam! Choć może nie jest to książka dla każdego.

„Diabły z Bassa Modenese” autorstwa Pablo Trincia to trzymający w napięciu reportaż opisujący jedno z najgłośniejszych śledztw w historii Włoch. Już od pierwszych stron szokuje, przeraża i sprawia, że czytelnik zadaje sobie pytanie, jak mogło to się zdarzyć ?
Jednak im dalej wchodzimy w historię, tym niedowierzanie robi się coraz większe – jako matka muszę stwierdzić, że odsłaniane w dalszej części reportażu fakty przerażają mnie znacznie bardziej niż początek tej wstrząsającej historii.
Pablo Trincia to znakomity dziennikarz śledczy. W pierwszym rozdziale autor zgrabnie przedstawia fakty i wprowadza czytelnika w temat: opisuje głośną historię kilkanaściorga dzieci z okolic Modensy, które pod koniec lat dziewięćdziesiątych miały paść ofiarą satanistycznych rytuałów obejmujących m.in. zbiorowe gwałty i morderstwa.
Po latach od wspomnianych wydarzeń postanawia zająć się sprawą. Dogłębnie bada temat i zagląda za kulisy śledztwa, a wyniki swojej pracy prezentuje w kolejnych rozdziałach książki. Niezwykle trafnie opisuje mechanizmy, relacje i obnaża błędy, jakie zostały popełnione.
Ta wstrząsająca opowieść poruszyła mnie do głębi - jeszcze przez długi czas „trawiłam” ją w sobie.
Świetna pozycja, szczerze polecam!

• Reportaż
  • Do kupienia