Słońce o północy

2024-02-15
2024-02-15
Danuta Fryzowska

Okładka książki Stowarzyszenie Srok: Two for Joy Amy McCulloch, Zoe Sugg
Stowarzyszenie... Amy McCulloch, Zoe ...
Okładka książki Stowarzyszenie Srok: One for Sorrow Amy McCulloch, Zoe Sugg
Stowarzyszenie... Amy McCulloch, Zoe ...

Bardzo podobał mi się klimat tej książki, podskórne napięcie, które trzymało czytelnika w zainteresowaniu. Niby nie działo się tu nic specjalnego, dobrze to znamy, ale czytało się bardzo przyjemnie.

Lubicie podróżować? Co byście powiedzieli na rejs w nieznane na Antarktydę? Olivia - to młoda przedsiębiorcza kobieta. Aby przezwyciężyć lęki i sprawić przyjemność swojemu chłopakowi godzi się na rejs w którym główną atrakcją jest spędzenie nocy na Antarktydzie. Niestety wszystko co mogło poszło nie tak. Jej chłopak nie dociera na statek i nie ma z nim kontaktu. Olivia jest przerażona, szczególnie że na statku dochodzi do dziwnych niebezpiecznych sytuacji.
Czy ktoś czai się na życie dziewczyny?
Czy jest ona bezpieczna?
Komu na statku można zaufać, a kto jest wrogiem?
Co się stało z Aronem - chłopakiem Olivii?
Czy trauma z dzieciństwa pozwoli dziewczynie chociaż na chwilę zaczerpnąć przyjemności z tej podróży i przygody życia?

Począwszy od opisu, ta książka była dla mnie pełna sprzeczności. Będąc mniej wiecej w jej 1/3 zastanawiałam się czy ja czegoś w niej nie zrozumiałam lub ominęłam, czy co 😵‍💫 Ale wszystko ze mną było ok. 🤭 Tym sposobem początek strasznie mi się dłużył, a główna bohaterka i jej zachowanie irytowało na każdym kroku. W drugiej jej części akcja przyspieszyła i już z większą chęcią zagłębiłam się w tę lekturę. Najbardziej zostałam zauroczona wielką wodą, widokami na góry lodowe i nieznanym dotychczas kontynentem. Ja sama raczej nie odważyłabym się na taką podróż.
Ten #thriller na pewno nie będzie należał do moich ulubionych, chociaż autorka lekko zaskoczyła mnie zakończeniem. A Wy czytajcie i dajcie znać czy Wam się podobała, bo przecież ile ludzi tyle opinii 😎

Współpraca reklamowa: @wydawnictwoluna

"SŁOŃCE O PÓŁNOCY" AMY Mc CULLOCH

Intrygująca historia napisana prostym językiem.
Powieść czyta się lekko, pomalutku. Akcja rozwija się niespiesznie.
Ciekawie przedstawieni zostali bohaterowie, z tym wszystkim co tak bardzo nasze, ludzkie.

Poznamy Oliwię, dziewczynę, która marzy o tym, aby chociaż na chwilę przenieść się na Antarktydę.
Zobaczyć lodowe klify , pingwiny i słońce, które nigdy nie zachodzi.
Ta kraina mrozu, lodu i wiecznego śniegu bardzo ją przyciąga.
Aron, chłopak Oliwii niespodziewanie podaruje jej 14- dniowy rejs luksusowym statkiem, do miejsca o którym tak marzy.
On sam będzie też na statku jako reprezentant malarza, któremu zorganizowano aukcję.

Nadarza się okazja, aby Oliwia mogła spełnić swoje marzenie, więc wyrusza w rejs, ku przygodzie.
Dziewczyna będzie musiała zmierzyć się ze swoimi demonami z przeszłości , swoimi ograniczeniami i swoim strachem.
Oliwia boi się przebywać na wodzie, więc podróż ta jest dla niej wielkim wyzwaniem.
Niespodziewanie na pokładzie statku znajdują odkryte zwłoki, potem kolejne.
Najgorsze jest to, że każdy pasażer statku może być mordercą.
Nie wiadomo już kto jest kim i komu można zaufać.

Ta podróż marzeń zmienia się w walkę o przetrwanie.

Zachęcam WAS do poznania tej historii.
Ciekawy thriller psychologiczny.

"SŁOŃCE O PÓŁNOCY" AMY Mc CULLOCH

Intrygująca historia napisana prostym językiem.
Powieść czyta się lekko, pomalutku. Akcja rozwija się niespiesznie.
Bardzo mi się spodobały piękne opisy przyrody, która jest niezwykle fascynująca, jednak równie mocno przerażająca i niebezpieczna....

Kraina mrozu, lodu i majestatycznych krajobrazów. Antarktyda przyciąga, fascynuje, czy budzi w Tobie strach? A może zarówno zachwyca, jak i przeraża?

Nigdy nie marzyłam o podroży do odległej do krainy wiecznych śniegów, lecz najnowszy thriller Amy McCulloch sprawił, że zaczęłam się nad tym zastanawiać. Szczególnie zachęciły mnie barwne opisy nietypowych scenerii i możliwość obserwacji humbaków oraz pingwinów w ich naturalnym środowisku.

To było moje drugie spotkanie z twórczością autorki. Przedstawiona historia zaintrygowała mnie od samego początku, czytało mi się lekko i przyjemnie, mimo nieco irytującej głównej bohaterki. To, co najbardziej mnie ujęło w tej opowieści to z pewnością miejsce, gdzie rozgrywała się główna fabuła (na statku, bądź na mroźnym lądzie Antarktydy).

Sama intryga nie porwała mnie na tyle, jak tego oczekiwałam. Liczyłam na większy dreszczyk emocji, choć było poprawnie i ciekawie, autorka mogła nieco bardziej wykorzystać możliwości trudnego położenia Olivii. Zakończenie jest mocnym atutem i oryginalnym zwieńczeniem całej historii. To był dobrze spędzony czas, lecz uważam, że poprzednia książki McCulloch była zdecydowanie lepsza i bardziej emocjonująca.

tak trzymał w napięciu, że zasypiałam podczas czytania ;D
nudy straszne, niby coś tam się dzieje, ale jakoś kompletnie nie wciąga.

tak trzymał w napięciu, że zasypiałam podczas czytania ;D
nudy straszne, niby coś tam się dzieje, ale jakoś kompletnie nie wciąga.

Książka jest skategoryzowana jako thriller i myślę, że w pełni oddaje charakter utworu.
Czytaniu towarzyszy napięcie, które narasta w miarę pokonywania kolejnych stron. Jest klaustrofobicznie, gdyż akcja dzieje się na mocno ograniczonej przestrzeni statku wycieczkowego. Kajuty są małe, ciemne i pełne tajemnic. Skrywają niejeden sekret i interesy, które nie do końca mają kryształową formę.

Główna bohaterka zmaga się z własnymi demonami z przeszłości, panicznie boi się tego rejsu na koniec świata, przeraża ją przebywanie na wodzie, a jednak znalazła się na pokładzie i musi zmierzyć się z lękiem, narastającą histerią i kimś, kto idzie po trupach do celu.
I to dosłownie, bo w dziwnych okolicznościach ciągle ktoś ginie, każdemu zagraża niebezpieczeństwo, a morderca potrafi zaskoczyć. Kto nim jest i jaki ma cel? Co jeszcze musi się wydarzyć na najmroźniejszym krańcu świata, by wszyscy zrozumieli, że wartości człowieka nie mierzy się pieniędzmi i dziełami sztuki?

Ta fascynująca historia odkryje dla Was dzikie i niezdobyte tereny Antarktydy, zmrozi krew w żyłach i nie pozwoli oderwać się aż do końca.

Dla mnie, jako fascynatki tym zakątkiem świata, jego dzikością, niedostępnością i tajemniczoscią, była to niezwykła przygoda, którą odbyłam z wypiekami na twarzy. Poczułam każdy mroźny powiew wiatru, szczypanie mrozu, usłyszałam każdy dźwięk cielenia się lodowca, skrzypiącego śniegu i kruszącego się lodu wśród morskich fal. Wróciły wspomnienia z wyprawy promowej do Szwecji w temperaturze - 30 stopni, kiedy dziurki w nosie zamarzały, wiatr niemiłosiernie chłostał po twarzy, a klaustrofobia w kajucie przyprawiała o dreszcze.

Z bohaterką książki zżyłam się dość mocno, współczułam i bałam się o nią. Ale to dzielna i świetna dziewczyna, która trochę się w życiu pogubiła. Teraz ma szansę na odkupienie tego, co ją dręczy i prześladuje od dzieciństwa.

Jedyny minus ode mnie dla Autorki za "zbeszczeszczenie" dziewiczej natury Antarktydy, za pozostawienie niechlubnych śladów ludzkiego działania. I choć to tylko fikcja literacka, jak to mówią "to mną wstrząsło". Turysta turystą, morderca mordercą, ale dla mnie ta granica jest nie do przekroczenia. No i odrobinę za długi wstęp do całej historii, przez to trzeba długo czekać na rozwój wypadków. Mordercy nie udało mi się wytypować, co z kolei jest wielkim plusem.

“Ludzie są jak góry lodowe. Ukazują jedynie mały fragment swojej osobowości, swoich historii. Cała reszta jest niewidoczna, ukryta głęboko pod powierzchnią”.

Olivia jest od jakiegoś czasu związana z Aronem. Niespodziewanie ten daje jej zaproszenie na luksusowy, czternastodniowy rejs, który obierze kierunek na Antarktydę. Aron ma jednak zadanie do wykonania, podczas rejsu ma być przeprowadzona aukcja malarza, którego on reprezentuje. W Olivii jest pewien niepokój, wywołany tragedią, jakiej doświadczyła przed laty właśnie na tych wodach. Już niebawem płynie ku dalekiej północy. Widoki, jakie ukazują się jej oczom, są piękne, lodowe, mroczne klify, pingwiny, słońce, które nie zachodzi, spokój i cisza. Niestety nie wszystko idzie tak, jak sobie wymarzyła, Aron znika, a na statku zostaje znalezione ciało mężczyzny. Rozpoczyna się desperacka walka o przetrwanie, zdezorientowana i przerażona Olivia nie wie, komu może zaufać.

Akcja powieści rozkręca się stopniowo i intryguje. Fabuła zajmująco poprowadzona, stopniowo wzrasta napięcie, a barwne, naturalne opisy lodowej krainy — Antarktydy podnoszą walory powieści. Autorka ma lekkie, przyjemne pióro, wyraźnie czujemy emocje, strach, niepokój, jakie towarzyszą bohaterom. A ci ciekawie, nietuzinkowo ukazani, nie wszystkich polubiłam, nie dało się. Olivia jest młodą kobietą, która znalazła się pod presją, przeszłość daje o sobie znać i nie odpuszcza. Nie potrafi cieszyć się z rejsu, przytłacza ją samotność. Czy uda jej się pokonać własne lęki i słabości? Z całego serca jej kibicowałam.

Wyprawa pełna tajemnic i zagadek, do klimatycznej, surowej, niepokojącej Antarktydy. Osamotniony na lodowatych wodach statek i jego pasażerowie. Z daleka od stałego lądu i braku internetowego połączenia z kimkolwiek. Odizolowani i skazani na siebie pasażerowie zmagają się z własnymi ograniczeniami, narasta wzajemna nieufność. Napięcie stopniowo wzrasta, w powietrzu wiruje gęsta, niepokojąca atmosfera. A w tle, jak okiem sięgnąć majestatyczne, pyszniące się góry lodowe. Każdy z pasażerów może być potencjalnym mordercą, każdy jest podejrzanym. Znalezione zostają kolejne ciała, to odkrycie wyraźnie zagęszcza i tak niebezpieczną już atmosferę. Nic nie jest takie, jak nam się początkowo wydaje.

Ciekawa, nieprzewidywalna, wciągająca opowieść. Przygoda, w której dominują strach, adrenalina, niemoc, walka z czasem. Polecam, czytajcie!

Główną bohaterką najnowszej powieści Amy McCulloch jest Olivia. Kobieta od zawsze marzyła o podróży na daleką Antarktydę. Chciała przeżyć tamtejszą mroźną noc. Tak naprawdę nigdy nie myślała, że uda się jej spełnić to fajne, ale dość kosztowne marzenie. Jednak kiedy otrzymuje w prezencie od Aarona, swojego chłopaka zaproszenie na luksusowy rejs w tamte rejony nie posiada się ze szczęścia. Antarktyda okazuje się być jeszcze piękniejsza i bardziej spektakularna na żywo niż w jej najśmielszych wyobrażeniach. Lodowce, wysokie klify, obezwładniająca biel po horyzont. Olivia jest zachwycona. A na dodatek trafia w te okolice w trakcie dnia polarnego, czyli takiego mementu kiedy słońce nigdy nie zachodzi. Niestety ten piękny moment zostaje zaprzepaszczony praktycznie w jednej sekundzie. Oto na pokładzie odnalezione zostają zwłoki. Rozpoczyna się gorączkowe poszukiwanie sprawcy, a grupa zupełnie obcych sobie ludzi musi zdecydować komu może ufać a komu nie. Czy komukolwiek uda się wygrać z bezwzględnym mordercą?

Niestety nie miałam okazji przeczytać jeszcze pierwszej powieści autorki Bez tchu, która zebrała tak wiele pochlebnych recenzji. Z ciekawością sięgnęłam po tę najnowszą. To naprawdę dobry kawałek thrillera. Z jednej strony dość lekki do czytania, z fajnie skrojonymi bohaterami i wartką akcją, z drugiej strony odrobinę mroczny tak jak to powinno być w tym gatunku. A zakończenie tak emocjonujące i nie dające niemal szans na szczęśliwe rozwiązanie okazało się mistrzostwem dla czytelnika 🙂 Polecam serdecznie!

SŁOŃCE O PÓŁNOCY
@amymccullochbooks
@wydawnictwoluna

Antarktyda - pociągająca czy przerażająca?
A może jedno i drugie....

Olivia i Aron mają wyruszyć na niesamowitą wyprawę na Antarktydę, połączoną z wystawą i licytacja obrazów zmarłego artysty. Dla Arona to wielka szansa na wzbogacenie się, a dla Olivi po części powrót do tragicznych wydarzeń. Jednak wszystko sie zmienia, gdy Aron nie dociera na statek, a na dodatek w trakcie rejsu zaczynają ginąć ludzie. Olivia otoczona obcymi ludźmi, boi się komukolwiek zaufać...

Książkę przeczytalam z wielką przyjemnością, być może nie porwała mnie od samego początku, jednak przyszedł moment że przepadłam i nie mogłam się od niej oderwać. Książka zawiera trochę opisów Antarktydy, ale ku mojemu zdziwieniu nie przeszkadzało mi to, a wręcz przeciwnie, były bardzo ciekawe. Sama zbrodnia trzyma w napięciu do końca i tylko z pomocą własnej intuicji można wytypować sprawcę. Do tego poznajemy tragiczne wydarzenia z życia bohaterki, które mają odzwierciedlenie w teraźniejszości, a światło dzienne ujrzy nie jeden sekret.

Żeby Was dłużej nie zanudzać... Książka warta przeczytania, ciekawa, nieprzewidywalna, niepowtarzalna sceneria i porywająca. Kochani czytajcie i dajcie się porwać mroźnej przygodzie.

SŁOŃCE O PÓŁNOCY
@amymccullochbooks
@wydawnictwoluna

Antarktyda - pociągająca czy przerażająca?
A może jedno i drugie....

Główną bohaterką "Słońca o północy" jest Olivia. Dziewczyna wraz ze swoim chłopakiem, Aaronem, wybierają się na luksusowy rejs do wspomnianego miejsca. Na statku ma się odbyć licytacja dzieł pewnego artysty, już nieżyjącego. Aaron opuszcza statek, by załatwić jakąś sprawę, ale okazuje się, że już na niego nie wrócił. Statek rozpoczął już swoją zaplanowaną trasę, kiedy Olivia orientuje się, że jej partnera brakuje na podkładzie. Dziewczyna jest przerażona. Zostaje zupełnie sama, w nieznanym sobie miejscu, z obcymi ludźmi. Co więcej, jej strach sięga zenitu, gdy na statku znalezione zostają zwłoki. Piękny rejs do niesamowitego miejsca, okazuje się być najgorszym koszmarem.

Z racji tego, że wydarzenia z książki odbywają się na statku, mamy do czynienia ze zdecydowanie klaustrofobicznym klimatem. Wówczas każda postać kryje jakąś zagadkę, tajemnicę i po prostu nie wiadomo komu można zaufać. Główna bohaterka jest irytująca, drażniła mnie przez całą lekturę. Fabuła jest raczej wolna, momentami staje się za bardzo chaotyczna. Plus są opisy Antarktydy, są bardzo obrazowe, autorka ciekawie namalowała je słowem. Natomiast jest to kolejna książka, która nie zostanie ze mną na dłużej. Ot, lekki thriller, który możecie sobie przeczytać w wolny wieczór lub z braku innych pozycji do czytania.

• Przeczytane 2024
  • Thriller