Zgadnij kto

Okładka książki Zgadnij kto Holly Jackson
Okładka książki Zgadnij kto
Holly Jackson Wydawnictwo: Books4YA Cykl: Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki (tom 0.5) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki (tom 0.5)
Kill Joy
Books4YA
2024-03-13
2024-03-13
2021-02-18
Marta Lis
15+

Jest to krótka, jednowątkowa historia, ma raptem 100 stron, więc jest to lektura nawet na jedno posiedzenie. Oprócz wątku morderstwa, nie było tu innych wątków pobocznych, akeja kręciła się cały czas wokół owego morderstwa, nie było innych tak jakby zapychaczy. Całokształt tej książki przypomniał mi trochę grę w cludeo. Oczywiście nie ma co porównywać tej historyjki do trylogii od tej autorki, ale była to bardzo przyjemna książka, którą dobrze się czytało oraz wciągnęła mnie i zaintrygowała, więc szybko ją przeczytałam. Jendka uważam, że chwilami napięcie było budowane na siłę. Było one niepotrzebne, niezwiązane z grą i nic nie wnosiło do fabuły.

Czy gry towarzyskie to coś dla Was? A może lubicie też rozwiązywać zagadki kryminalne? Jeśli tak, to książka "Zgadnij kto" powinna przypaść Wam do gustu.

Nastoletnia Pipa dostaje zaproszenie na uroczystą kolację. Miejsce spotkania to dom jej znajomego Connora. Bohaterka ma zjawić się w przebraniu, w sobotę punktualnie o godz. 19.30. W zabawie weźmie udział kilka osób.

Pipa ma odegrać rolę Celii Bourne, siostrzenicy Reginalda Remy'ego, bogatego właściciela sieci hoteli. Niestety ta postać ginie w niewyjaśnionych okolicznościach.

Wszyscy uczestnicy kolacji mają za zadanie znaleźć mordercę.

Kto z nich zabił Reginalda? Jakie miał motywy? Pieniądze, zazdrość, odrzucenie, zemsta?

"Zgadnij kto" to książka, dzięki której Czytelnik od pierwszych chwil staje się pełnoprawnym uczestnikiem zabawy. Szuka zabójcy, poszlak, myli tropy, zadaje podchwytliwe pytania. Sam może nim być. Kolejne wskazówki dają do myślenia i zagęszczają intrygę.

"Zgadnij kto" to błyskotliwa i genialnie napisana historia. Szybciutko się ją czyta. I dużo przy tym dedukuje. Wasze szare komórki nie będą się nudzić.

Zamieńcie się w detektywów-amatorów i weźcie udział we wspaniałej zabawie.

Polecam👍

Przedsmak serii, trochę młodzieżowy, trochę kryminalny w starym stylu Christie - gry w odgadywanie zagadki morderstwa. Miły drobiażdżek.

To nie jest historia, która zostanie z Tobą na dłużej, a jednak czyta się ją przyjemnie i z pewnością stanowi zarówno doskonały prequel do "Przewodnika po zbrodni...", jak i miłe zakończenie cyklu dla tych, którym ciężko było rozstać się z młodą detektywką. Ci, którzy zapoznali się już z całą trylogią i część "0,5" czytają jako ostatnią, z pewnością wyłapią dodatkowe smaczki. Niestety, nowi czytelnicy nie będą mieli okazji zżyć się z którymkolwiek z bohaterów. Choć historia ta świetnie zadziała jako wprowadzenie do "Przewodnika..." lub do kryminałów w ogóle, nie znając dalszych tomów nie sposób w pełni zaangażować się w sprawę: przedstawieni tu bohaterowie wydają się płascy i pozbawieni osobowości (tylko Ant się wyróżnia),sama historia nie jest angażująca emocjonalnie (to tylko gra, a i jej reguły są wyjawiane nam etapami),a Pippa... Cóż, choć autorka stara się wskazywać na jej cechy szczególne (niechęć do zabawy, wieczne myślenie o nauce, nienawiść do wymawiania "nie wiem"),to jednak nie jest to coś, co sprawia, że możemy jakkolwiek się z nią zżyć, jeśli to nasze pierwsze spotkanie z nią. Choć więc "Zgadnij kto" stanowi przyjemną lekturę, bardziej przypomina dobrze napisanego fanfika, gdzie autorka nie poczuwa się już do przedstawiania nam postaci (w końcu to fanfik, prawda?),niż samodzielną powieść. Sam pomyśl: gdybyś przeczytał nawet najlepszego fanfika, ale nie znał materiału źródłowego, czy byłbyś w stanie czerpać z tej historii aż tyle przyjemności? W końcu założeniem fanfików jest jednak to, że czytelnik jest już zaznajomiony z uniwersum i występującymi weń bohaterami...

Warto zwrócić uwagę na to, że powieść ta jest niezwykle krótka i bardziej przywodzi na myśl nowelę niż powieść per se (tak, 4YA, widzimy, że staraliście się, by książka wyglądała na grubszą, ale nie zmienia to faktu, że treść jest krótka, a cena okładkowa absurdalnie wysoka). Historia ta jest bardzo lekka w czytaniu - osobiście przeczytałam ją w niespełna dwie godziny.

Co do stylu: zgadzam się, że historia ta przywodzi na myśl klasyczne książki Agathy Christie, a Pippa niejako występuje tu w roli Herculesa Poirota - mamy grę w "zgadnij, kto zabił", mamy grupę przyjaciół próbujących jak najlepiej odegrać swoje role, a w tym wszystkim Pippę, która usilnie stara się znaleźć mordercę, odkrywając w sobie detektywistyczną żyłkę.
Książka oznaczona jest jako 15+, jednak tom ten jest znacznie lżejszy od kolejnych tomów tego cyklu, a język bardzo, bardzo przystępny: nie widzę więc powodów, dla których i młodszy czytelnik nie mógł po tę lekturę sięgnąć.

Zamierzałam dać tej pozycji ocenę 6/10, ponieważ czyta się ją lekko i przyjemnie oraz może stanowić pierwszy kryminał w życiu, ale zaraz potem dotarło do mnie, że gdyby nie moja znajomość "Przewodnika po zbrodni..." historia ta byłaby znacznie bardziej mdła, choć i teraz nie ma niczego, czym mogłaby się wyróżnić. Zostawiam więc piątkę.

„Zgadnij kto” to prequel do serii „Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki”, w którym dowiadujemy się, co natchnęło Piper do wybrania, jako tematu swojego projektu morderstwo Andie Bell. Była to impreza stylizowana trochę na kryminały Agathy Christie, w której każdy wcielał się w rolę pewnej osoby, która uczestniczyła w urodzinach mężczyzny, który został zamordowany i w trakcie tego wieczoru szukano, kto go zabił.

Krótka, ale i bardzo przyjemna pozycja! Idealna jako dodatek dla fanów serii!😀

Lata dwudzieste, styl art deco, tajemnicze zaproszenie na imprezę urodzinową od bogatego Reginalda Remyego, które przeradza się w kryminalną grę-zagadkę! 🔎

Przewodnik od @hojay92 po prostu pochłonęłam, więc kiedy tylko w moje ręce trafił prequel – wszystko inne zeszło na drugi plan. I powiem Wam – przepadłam! Dla osób, które najpierw przeczytały trylogię, a dopiero potem sięgną po „Zgadnij kto” będzie to niesamowity smaczek i powrót do ulubionych bohaterów oraz Litte Kilton, dzięki czemu dowiedzą się skąd w ogóle Pipie przyszedł pomysł na temat projektu rozszerzonego!

📚Osobiście bawiłam się przednio i każdemu polecam zajrzeć do tej pozycji. Jest to co prawda krótka historia, ale dla osób, które zaczytywały się w trylogii, a także lubią vibe Agathy Christie – spodoba się na pewno!

Bardzo przyjemna, krótka historia. Po przeczytaniu najpierw głównych książek serii bardzo dużo frajdy sprawiło mi szukanie drobnych szczegółów przemycanych przez autorkę – wzmianki o Salu i Andy, problemy Jamie'ego z rodzicami, podkreślanie roli taśmy klejącej, małe fragmenty, które można było przypisać do przyszłych wydarzeń, nawet stres pana Warda związany z Ravim pod koniec książki. Uważam, że jest to książka idealna na pożegnanie z serią.

Ta krótka nowelka sprawiła mi wiele radości.
Pip pokochałam w zeszłym roku i cała seria „Przewodnika po zbrodni według grzecznej dziewczynki” gości w moim sercu.
Bardzo się ucieszyłam mogąc wrócić do tej historii i muszę przyznać, że bawiłam się świetnie. Szczerze? Zazdroszczę głównym bohaterom, że mają taką grupę znajomych, z którymi mogą zagrać w tak ciekawą grę. Sama próbowałam znaleźć rozwiązanie i nie trafiłam, pociesza mnie, że nie tylko ja xD
W sumie nie ma co więcej pisać o tej historii, bo przy tak małej objętości musiałabym sprzedawać wam spoiler za spoilerem xD
Ogólnie polecam, nie żałuję ani grosza, TAK BARDZO CHCIAŁABYM WIĘCEJ HISTORII O PIP!
~Idris

Ta krótka nowelka sprawiła mi wiele radości.

Czytałem kiedyś pierwszy tom, seria nie porwała, ten prequel też wydaje się dość niepotrzebny - choć pewnie miłośnikom serii się może spodobać.

"Kill Joy" jest prequelem do "Przewodnika po zbrodni wg grzecznej dziewczynki" i podobał mi się, pomimo tego że jest super krótki. Myślę, że autorka miała super pomysł ma ten prequel i była to urocza historia. Zainspirowana historiami i stylem Agathy Christie, której fanką nie jestem ale tutaj mi to zupełnie nie przeszkadzało. Chociaż trochę dziwnie się czytało teraz, po przeczytaniu wszystkich części wiedząc jak potoczą się losy bohaterów... Oraz tego co siedzi w głowie Pip po wszystkim co przeszła- przez to cały czas czułam niepokój :D

• Do kupienia

Dodaj cytat z książki Zgadnij kto