Złodziej Gwiezdnego Pyłu

Okładka książki Złodziej Gwiezdnego Pyłu Chelsea Abdullah
Okładka książki Złodziej Gwiezdnego Pyłu
Chelsea Abdullah Wydawnictwo: You & YA Cykl: Morze Piasku (tom 1) fantasy, science fiction
Morze Piasku (tom 1)
The Stardust Thief
You & YA
2024-02-14
2024-02-14
2022-05-17
Magdalena Kowalczuk

W tej książce znajdziecie wiele baśni tysiąca i jednej nocy, tyle że mroczniejsze i bardziej krwawe. Świat ludzi i dżinnów, w którym magia przeplata się z pustynną rzeczywistością. Luli wraz z innymi wyrusza na poszukiwania pewnej relikwii dla sułtana. W trakcie tej podróży każdy biorący udział w tej eskapadzie odkrywa niejedną tajemnicę i poznaje samego siebie w najbardziej ekstremalnych sytuacjach. Zakończenie pozostawia czytelnika w zawieszeniu, więc z niecierpliwością wyglądam drugiego tomu.

Lubicie sięgać po historie inspirowane starymi baśniami?

Ja uwielbiam, dlatego bardzo ucieszyłam się, kiedy debiut literacki Chelsea Abdullah "Złodziej Gwiezdnego Pyłu" został wybrany do przeczytania w ramach akcji czytelniczej @czytaniezwiedzmami. Czy zatem publikacja zainspirowana „Baśniami tysiąca i jednej nocy”, przypadł mi do gustu? Już spieszę z wyjaśnieniem.

Główną bohaterką historii jest Luli al-Nazari znana również jako Nocna Kolekcjonerka. Gdy dziewczyna była jeszcze dzieckiem, plemię, z którego się wywodziła, zostało zgładzone przez bezwzględnych zabójców w czerni. Luli przeżyła tylko dzięki Qadirowi — tajemniczemu dżinnowi. Od tamtej chwili ta dwójka wędruje razem po pustyni w poszukiwaniu magicznych przedmiotów, które następnie sprzedają na bazarze.

Pewnego dnia ich sława dociera również do pałacu sułtana. Władca krainy postanawia wykorzystać talent poszukiwawczy dziewczyny i podstępem zmusza Luli, by odnalazła dla niego bezcenną relikwię – lampę, w której zaklęto królewskiego dżinna. Czy Nocna Kolekcjonerka wykona powierzone jej zadanie?

Jedno jest pewne. Podczas podróży do Morza Piasków, gdzie podobno znajduje się rzeczona lampa, wszystko może się wydarzyć. Szczególnie iż Luli wyruszy nie tylko w towarzystwie Qadira, ale również najstarszego syna sułtana — Omara. Jednak, czy rzeczywiście to on zabierze się z nią w podróż pełną niebezpieczeństw? Czy poszukiwacze bezcennej relikwii wrócą cało ze swojej wyprawy? Co stanie się, kiedy na jaw wyjdą wszystkie skrzętnie skrywane tajemnice? Po odpowiedzi na te pytania odsyłam Was do lektury.

Muszę przyznać, że pokochałam 'Baśnie tysiąca i jednej nocy" już jako mała dziewczynka, dlatego z prawdziwym entuzjazmem podeszłam do lektury "Złodzieja Gwiezdnego Pyłu" i cieszę się, że moje oczekiwania wobec tej publikacji zostały spełnione, a historia okazała się bardzo klimatyczna i pełna przygód.

Bardzo podobało mi się, że autorka poza barwnymi opisami miejsc i rozbudowanym magicznym światem, zafundowała nam również świetnie wykreowane oraz różnorodne postacie, które w zasadzie zaskarbiają sobie sympatię czytelnika już od samego początku.

Przyznaje, że jestem trochę zaskoczona faktem, że w tej książce przez cały czas coś się dzieje. I nawet jeżeli w pewnym momencie wydaje się, że dana scena nie jest zbytnio istotna dla całości, na koniec okazuje się, że było to mylne założenie, ponieważ każdy, nawet najdrobniejszy szczegół może finalnie okazać się bardzo istotny.

Myślę, że na uwagę zasługuje również fakt, że Chelsea Abdullah nie podała od razu wszystkiego na złotej tacy, tylko stopniowo odkrywała karty, które zostały misternie ułożone w jej głowie.

Jeżeli chodzi natomiast o zakończenie, to pozostawiło ono w mojej głowie pewien niedosyt, dlatego jestem niesamowicie ciekawa, co autorka zaserwuje nam w kolejnej odsłonie trylogii "Morze Piasku". Mam również nadzieję, że na platformie goodreads, ktoś popełnił błąd, wprowadzając datę premiery kolejnej odsłony i że jednak nie będziemy musieli czekać na oryginalną wersję aż do 2025 roku.

Lubicie sięgać po historie inspirowane starymi baśniami?

Główną...

Okryta sławą Nocna Kolekcjonerka, to na co dzień Luli an-Nazari, która jako dziecko została uratowana przez dżinna Quadira z rąk oprawców, którzy wymordowali jej plemię. Dzięki niemu zaczęła zbierać magiczne artefakty i głównie z tego żyli.
Nie wszystkim jednak działania Luli są na rękę. Groźny sułtan wysyła dziewczynę pod groźbą kary na niebezpieczną podróz, aby odnalazła potężny artefakt, który jest mu potrzebny do niecnych planów. Do tego wszystkiego ma im towarzyszyć jeden z synów sułtana, choć jak się później okazuje to nie najstarszy syn towarzyszy Luli i Quadirowi.

Historia przepełniona przygodami i tajemnicami, gdzie prawda miesza się z kłamstwem, rzeczywistość z opowieściami a wszystko to jest okraszone klimatem orientu. Słowem macie tutaj wszystko w jego zakresie: tony piasku, wędrówki po pustyni, liczne dżinny czy magiczne artefakty. Książka jest naprawdę miłym umilaczem czasu i napewno sięgnę po więcej. Bohaterowie dają się lubić, każdy jest różnorodny i zacheca do tego, aby poznać ich bliżej. Opowieść kończy się w sposób otwarty, więc z pewnością doczekamy się kolejnych tomów.

Jeżeli podobał ci się Złodziej Gwiezdnego Pyłu i szukasz czegoś w tym klimacie, spodoba ci się Buntowniczka z Pustyni i odwrotnie. Jeżeli znasz Buntowniczkę to Złodziej jest książką dla ciebie :D

Jesteśmy wniebowzięci i zachwyceni tym, co wyszło spod pióra - w obecnych czasach, to raczej spod palców - Chelsea Abdullah. „Złodziej gwiezdnego pyłu” to pierwszy tom typowo baśniowych, arabskich opowieści. Są dżinny, jest pustynia i mnóstwo piasku, jest sułtan oraz jego synowie i lampa też jest! Ale przede wszystkim jest Luli an-Nazari, czyli Nocna Kolekcjonerka, która żyje dzięki temu, że zdobywa relikwie i je sprzedaje. Na księcia Mazena wpada przypadkiem i w sumie to nawet nie wie, że to syn sułtana, ale niestety się dowie. Niestety, bo kiedy pozna samego sułtana, to okaże się, że ten ma dla niej misję zdobycia cudownej lampy, a metaforyczny Ali-Baba i jego czterdziestu rozbójników też nagle stanie na scenie i zacznie bruździć. Ale to taka misja, której nie można powiedzieć „nie”.
To typowy retelling znanych historii, ale smakowicie doprawiony, sprawnie napisany i trzymający w napięciu. Na pewno nie jest dla dzieci, bo bywa krwawo, bywa mrocznie, trup ściele się gęsto, a na dodatek od czasu do czasu ożywa.
Tom pierwszy zamyka pierwszą część historii, może nie wszystkie jej wątki, ale sporo. Na pewno nie poczuliśmy, że autorka zostawia nas na środku arabskiego suku, z pustą torbą i niewiedzą, co będzie dalej. Czekamy jednak na tom drugi. Bardzo!

Początek mi się dłużył, jednak pod koniec fajnie się rozkręciła. Plus za brak żałosnych miłostek, motyw podróży i przemyślane zakończenie.

Dżiny zostały przeklęte. Ukarane za swoją pychę i przez bogów zesłane na podróż podczas, której muszą unikać rodzaju ludzkiego, który chce się zemścić za krzywdy jakie mu wyrządzono. Setki lat później pojawia się Luli, której opiekunem jest, nie kto inni, niż istota której miała się bać. Oboje tworzą rodzinę, której zagraża następca tronu i jego banda rozbójników. Gdy oboje zostają wplątani w przygodę, której nie chcieli, to co znali staje pod znakiem zapytania.

Muszę powiedzieć to już na wstępie. Ta książka to świetna podróż przez piasek, tajemnice i sekrety ukryte w najróżniejszych miejscach. Totalnie zasłużona nominacja na GRCA❤

Książka prowadzona jest z punktu widzenia trzech postaci, które mimo posiadania charakterystycznych cech dobrze ze sobą współgrają. Moimi ulubionymi rozdziałami były te należące do Aiszy, która na spokojnie mogłaby przybić piątkę swojej literackiej siostrze - Zoi Nazyalensky. Jednak to nie były jedyne momenty, gdy wyczuwałam podobieństwa do Grishaverse. System magiczny jest rozbudowany, świat pełny najróżniejszych istot oraz miejsc. Zakończenie natomiast wywala z kapci - jest epickie, tak jak przystało na taką fantastykę. W każdej strony wylewa się arabski klimat przez co podczas czytania tej książki słyszałam piosenki z "Alladyna" 🧞‍♂️

Jednak są rzeczy do ktorych musze sie przyczepić. Czasami miałam wrażenie, że jest za dużo ekspozycji i jedna akcja mogłaby zostać całkowicie wycięta, gdzyż za bardzo nie wiem po co ona jest w książce. Muszę też przyznać, że przez lwią część, nie wyczuwałam tutaj inspiracji "Tysiącem i jednej nocy".

Klimaty pustynne i ukrytych w piaskach dżinów nigdy nie były czysto moje, lecz tutaj bawiłam się naprawdę dobrze (możliwe że to dzięki postaci Aiszy, która kupiła mnie już od samego początku, a jej rozwój jest świetny). Biorąc pod uwagę, że to jest debiut autorki, to nie mogę doczekać się tego jak zostanie napisany drugi tom

Czytaliście kiedyś książkę inspirowaną kulturą Bliskiego Wschodu? Ja jestem zakochana w trylogii “Dewabad” autorstwa S.A. Chakraborty, dlatego gdy zobaczyłam książkę w podobnym klimacie musiałam po nią sięgnąć.

Luli al-Nazari w dzieciństwie została uratowana przez dżinna. Teraz z jego pomocą szuka zaginionych artefaktów i sprzedaje je na bazarach. Z tego powodu zwą ją Nocną Kolekcjonerką. W jej świecie jednak sułtan skrupulatnie próbuje pozbawić życia wszystkie dżinny. Gdy dochodzą do niego pogłoski o dziewczynie, chce ją wykorzystać do odnalezienia pewnej lampy, która pomoże mu unicestwić je wszystkie.

“Złodziej gwiezdnego pyłu” już od pierwszych stron jest podróżą przez kolorowe, wypełnione aromatem przypraw stragany, przez gwarne ulice Madinne, a także upalne i nieprzewidywalne Morze Piasku. Autorka stworzyła naprawdę żywy i bogaty świat, który potrafi czytelnika oczarować.

Powieść Chelsea Abdullah to fascynująca przygoda, pełna akcji, magicznych artefaktów i niebezpiecznych stworzeń. Bardzo podobało mi się jak historia przeplatała się z opowieściami o dżinnach snutymi przez licznych w tej książce bajarzy. Dodatkowo urzekło mnie to, jak z czasem rozwijała się relacja Luli ze swoim przyjacielem. Okazuje się być wielowarstwowa i zdecydowanie nietuzinkowa.

Jedyne co przeszkadzało mi w tej historii to postać syna sułtana, który spędził większość życia w pałacu i nie jest przystosowany do życia poza jego murami. Autorka stworzyła postać, której nieporadność momentami działała mi na nerwy. Z czasem jednak nabrał trochę charakteru i mam nadzieję, że zmężnieje jeszcze bardziej w kolejnych tomach.

Niemniej jednak, jest to fantastyczna przygoda dla tych, którzy tak jak ja kochają opowieści o dżinnach, bądź mają niedosyt po przeczytaniu “Dewabadu”.

[ współpraca Wydwanictwo You&YA ]

Muszę przyznać, że totalnie się tego nie spodziewałam. Myślałam, że będzie to kolejne szablonowe YA, które pokazuje młodzieńczą, trudną miłość między złodziejką a księciem. Nic bardziej mylnego!

🧞 Świat przedstawiony.
To naprawdę dojrzała historia inspirowana Księgą tysiąca i jednej nocy, mitologią perską i okraszona cudownym klimatem rodem z Aladyna: Króla złodziei. Świat jest bardzo ciekawy, system magiczny oparty na relikwiach po prostu porywa. Jest dużo legend, wnikania w kulturę, różne spojrzenia na świat — wszystko, co cenię. Mamy również motyw drogi/podróży, więc dla lubiących przygody będzie w sam raz!

🧞 Bohaterowie.
Są ciekawi i skrajnie różni, ale nieco szablonowi — jednak specjalnie mi to nie przeszkadzało, ponieważ stanowili bardzo emocjonujące zestawienie i łatwo było ich polubić. Luli przypominała mi nieco Nahri, a Mazen Ali'ego (z trylogii Dewabad),ale podoba mi się, że obie postaci dążą jednak do innych celów i mają nieco inne biografie (bardziej pasujące do ich zadań). Jest jeszcze Aisza, która pozytywnie mnie zaskoczyła, chociaż jest postacią, która ma tzw. “szarą moralność”. Jest jeszcze Qadir, który (mam nadzieję) jeszcze nico uchyli swojej historii w następnym tomie, ale polubiłam go za opiekuńczość i rodzicielską postawę.

🧞 Relacje.
Są oparte na kruchym sojuszu w podróży. Nie ma wątku romantycznego, co podkreślam. Ani między dżinem a którym z bohaterów, ani między ludźmi. Moim zdaniem wyróżnia to tę historię na tle innych, ponieważ liczyły się charaktery, zemsta, pojednanie, zdrada, a nie nastoletnie miłostki (chociaż główni bohaterowie mają po dwadzieścia kilka lat).

🧞 Podsumowanie.
"Złodzieja Gwiezdnego Pyłu" czytało się przyjemnie. Uwielbiam nawiązania do mitologii i legend, więc była to prawdziwa uczta. Akcja była wartka, bohaterowie dobrze przedstawieni (chociaż trochę schematyczni),zyskujący sympatię. Z niecierpliwością wyczekuję kolejnego tomu, bo zakończenie... Powiem tylko, że miazga!

🧞 Świat przedstawiony.

Był pustynny piach, tragiczna przeszłość i wyciągnięta w jej stronę dłoń, oznaczająca nadzieję na przetrwanie.
Luli al - Nazari wie, co to strata. Stając się Nocną Kolekcjonerką wciąż wraca myślami do dnia, w których jej wioskę zaatakowali zabójcy w czerni...

Mazen to złote dziecko, syn sułtana. Złota klatka wciąż pozostaje klatką, dlatego młody mężczyzna decyduję się na podjęcie decyzji, która na zawsze odmieni jego życie...

"Złodziej gwiezdnego pyłu" to pustynne opowieści, które przyspieszają bicie serca. To zew przygody, którego nie da się wyciszyć. To historia samotnych ludzi, którzy ukrywają swe sekrety głębiej, niż ruchome piaski swoje ofiary. To powieść o stracie, okrucieństwie i zwrotach akcji, które zadowolą najbardziej wymagających czytelników.

Może to banalne, jednak z utęsknieniem będę wypatrywać kolejnego tomu.