Zanim wybuchnie słońce

Wydawnictwo Young
2024-01-24
2024-01-24
Debiut 14+ Fake Dating Romans mlm

Nie spodziewałam się, że aż tak mi się to spodoba. Czyta się bardzo szybko. Postacie mimo iż są stereotypowe nie są irytujące. Momentami naprawdę urocza.

Pierwsze 50 stron zastanawiałam się, czy warto czytać dalej. Potem zastanawiałam się już tylko, czy naprawdę muszę wstać na zajęcia, czy mogę jednak zrobić sobie wolne, żeby doczytać tę historię.

„Zanim wybuchnie słońce” ma bowiem w sobie coś takiego co absolutnie mnie pochłonęło: naturalność relacji między bohaterami, w której na wszystko znajdzie się odpowiedni moment i nic nie dzieje się ot tak, a przy tym odpowiednie tempo, dzięki któremu absolutnie nie chciałam przerywać lektury.

Jest tutaj, poza tym kilka naprawdę dobrych scen, jak rozmowa z Adamem, sceny na balkonie, czy sceny w domu Daniela, które sprawiły, że szeroko się uśmiechnęłam i poczułam, że to właśnie dla takich scen nadal czytam młodzieżówki. I może główny bohater zachowywał się momentami tak bardzo, jak typowy dramatyzujący nastolatek, że mając te kilka lat więcej, miałam ochotę przewracać oczami, ale z oczywistych względów nie mogę tego uznać za coś złego w książce dla młodzieży. Nie jestem też fanką wątku przyjaźni Leona z Hanią, który gdzieś zniknął po drodze i tego z Weroniką, którego nie potrafiłam zrozumieć. Autorce udało się za to całkiem nieźle zarysować bohaterów, chociaż mam wrażenie, że lepiej jednak lepiej zarysowane tu są pewne relacje niż charaktery postaci.

Wszystko to jednak traci na znaczeniu w obliczu prostego faktu: bawiłam się przy tej książce naprawdę rewelacyjnie. „Zanim wybuchnie słońce” to dosyć prosta młodzieżówka, ale mająca swój urok, dzięki któremu czerpałam dużo przyjemności z jej lektury. I czasem dokładnie tyle wystarczy bym ciepło myślała o jakimś tytule.

Wahałam się z oceną między 7, a 8 gwiazdek, biorąc pod uwagę, że jest to debiut, a dużo starsi stażem autorzy piszą dużo gorsze książki. Zabrakło mi domknięcia kilku wątków lub bardziej szczegółowego opisu pewnych reakcji. Dramy, chociaż były, to nie dało się ich tak bezpośrednio odczuć, bo zamiast być opisywane wprost było skupianie się na krótkim opisaniu bohaterów w ramach rozmowy co się działo - w pewnym sensie można to ocenić na plus, bo nie ma prześladowania patosem, a bohaterowie stają się coraz bardziej ludzki. Główna dwójka bohaterów i panowie z imionami na A byli dla mnie najmocniejszym w tej książce jako postaci. Równoważyli wiecznie rozstających się i chodzących Maks i Weronikę, czy Hanię, która znika na minimum pół książki, bo musi sobie poukładać co ją w nauce najbardziej interesuje. Liniowo to idzie, krok po kroczku, bohaterowie rozwiązują problemy i nieporozumienia magiczną umiejętnością rozmowy z rówieśnikami, ktoś musiskoro jedyny dorosły grający w tej książce ważniejszą rolę próbuje się komunikować. Z perspektywy osoby ponad dwukrotnie starszej od któregokolwiek z bohaterów ciężko mi się czytało o bohaterach palących czynnie i biernie, pijących na imprezach i mieszających alkohole przy każdej okazji. Moje starcze geny chciały tam wejść, popsuć dobrą zabawę i wylać cały ten alko do kibla wraz z fajkami. Dobrze, że jeden z głównych bohaterów był odpowiedzialnym kierowcom i nie pił

Niby nic nowego, wszystko już było, ale ta książka to coś więcej niż tylko zlepek schematów. Przede wszystkim nie nazwałabym jej romansem. Wątek romantyczny rozwija się z jednej strony powoli, a z drugiej za szybko (w sensie, że mógłby być bardziej pogłębiony). Szczególnie brakuje perspektywy czy uczuć Daniela, bo ciężko stwierdzić, co on właściwie myśli. W każdym razie relacja chłopaków często pozostaje bardzo w tyle. Powieść raczej skupia się na innych problemach Leona, ale jak najbardziej mi się to podobało.

Jestem fanką osadzenia akcji w Polsce. O wiele fajniej jest czytać o bohaterach idących do Żabki zamiast Walmartu, jedzących Drwala czy rozróżniających pierwszaki po gimnazjum a po podstawówce. Wiem, że z tym wiele osób się nie zgadza, ale ja lubię jak możemy jakoś odnieść nasze własne doświadczenia do świata przedstawionego.

Nie do końca rozumiałam decyzje Leona, określam je jako niedojrzałe czy nierozsądne. Ale wiecie co, to właśnie ma sens. Leon ma 16 lat i to logiczne, że jest zagubiony i nie zachowuje się jak dorosły człowiek.

Mamy tutaj różnorodną queerową reprezentację, jak można było się spodziewać, chociaż procentowo jest jej bardzo dużo, ale taka jest już konwencja takich książek. Szczególnie doceniam osobę aro/ace, przy której zostało podkreślone, jak inaczej traktuje się coming out takiej osoby.
Bardzo mi się też podobało, że Leon z kolei nie robił wielkiego coming outu, tylko stwierdził, że przecież nie musi nikomu tego oznajmiać, a co najwyżej poinformować, że ma chłopaka.

Z książki można wyciągnąć kilka ważnych spostrzeżeń. Co prawda bohaterowie imprezują i palą, ale jest to po prostu przedstawienie rzeczywistości. Uważam, że ciekawym tematem było pokazanie, że rodzice nie zawsze sobie radzą i wiedzą jak postępować, a terapia jest dobrym wyjściem. Relacja chłopaków nie jest wbrew pozorom toksyczna, a wręcz komfortowa.

Podsumowując, spodobało mi się o wiele bardziej niż myślałam i polecam!

„Zanim wybuchnie słońce” to debiutancki queerowy romans YA autorstwa Józefiny Płotki, który totalnie mnie zaskoczył i oczarował. Nie dowierzałam (nadal nie dowierzam),że jest to debiut, bo książka nie dość, że jest pięknie napisana (ach to budowanie zdań przez autorkę!),to do tego jest napisana niezwykle dojrzale. Powieść wciąga czytelnika w emocjonującą podróż pełną napięcia i wzruszeń. Leon, zbuntowany nastolatek, stawia czoła trudnościom życia w małym nadmorskim miasteczku. Gdy jego sytuacja staje się coraz trudniejsza, postanawia podjąć radykalny krok – udawać związek z chłopakiem, który jest źródłem niechęci jego ojca, dyrektora szkoły. Daniel, chłopak uwielbiający być w centrum uwagi, zgadza się na tę grę, nie przewidując, że może ona prowadzić do sytuacji, w której dopuści do głosu swoje emocje.

Na wstępie muszę docenić staranność autorki w kreowaniu postaci i ich relacji. Autorka szczegółowo rozwija zarówno głównych bohaterów, jak i ich otoczenie, co sprawia, że cała historia staje się bardziej realistyczna i przekonująca. Leon i Daniel są przedstawieni jako sympatyczni i złożeni młodzi ludzie, których losy z chęcią się śledzi. Bardzo łatwo jest odnaleźć cząstkę siebie, zarówno w głównych bohaterach, jak i w tych grających drugie skrzypce. Problemy, jakie dotykają tych młodych ludzi są tymi, które nie są obce większości młodzieży. Dlatego ta powieść ma taką siłę oddziaływania na czytelnika. Nie tylko na tego w wieku podobnym do wieku bohaterów, ale również na starszego, bo po pierwsze, on również kiedyś był młody, po drugie, część z ukazanych w książce problemów ma uniwersalny charakter i dotyczy po prostu każdego.

Motyw fake datingu, który stanowi trzon fabuły, a który w romansach uwielbiam, został przez autorkę doskonale wykorzystany. Mimo początkowych motywacji Leona, związek między chłopcami rozwija się naturalnie, prowadząc do emocjonalnego napięcia i autentycznych uczuć. Chemia między bohaterami budowana jest stopniowo, co sprawia, że każdy kolejny etap ich relacji staje się dla nich i dla czytelnika coraz bardziej emocjonujący. To, jak rozwija się ich relacja jest kolejnym przekonującym elementem powieści. Oprócz głównego romansu między Danielem i Leonem czytelnicy spotykają w powieści postacie o różnych orientacjach seksualnych i tożsamościach płciowych, w tym osoby homoseksualne, biseksualne, niebinarne, a także osoby identyfikujące się jako aseksualne/aromantyczne. To zróżnicowanie dobrze obrazuje różnorodność społeczności LGBTQ+ i jej różne doświadczenia życiowe.

Jak już wspomniałam książka porusza szereg trudnych i ważnych tematów, takich jak problemy zdrowotne, toksyczne relacje, uzależnienia, tożsamość płciowa, homofobia, nietolerancja, problemy rodzinne, zastraszanie czy zaburzenia odżywiania, co nadaje jej głębi i różnorodności. Autorka zręcznie ukazuje proces odkrywania siebie oraz walki z własnymi lękami i wątpliwościami. Leon i Daniel nie tylko zmierzają do zrozumienia swoich uczuć względem siebie, ale też do zaakceptowania siebie takimi, jacy są. Ta subtelna, ale istotna tematyka sprawia, że książka staje się inspirującym portretem młodych ludzi w drodze do samopoznania i samoakceptacji. Poprzez opowieść o Leonie i Danielu czytelnik ma okazję przyjrzeć się negatywnym skutkom stygmatyzacji i wykluczenia społecznego, jakie mogą dotyczyć osób LGBTQ+. Autorka w przemyślany sposób ukazuje, jak negatywne opinie i napięcia wpływają na życie bohaterów. Mimo ciężaru poruszanych tematów, autorka zręcznie równoważy je humorem i lekkością, co sprawia, że lektura pozostaje przyjemna i angażująca.

Powieść oferuje również bogaty pejzaż emocjonalny, który pozwala czytelnikowi zanurzyć się w świat uczuć i doznań bohaterów. Autorka błyskotliwie eksploruje różne aspekty miłości i przyjaźni, pokazując ich subtelne niuanse i trudności, jakie mogą się pojawić w związku z różnicami między ludźmi. Ta wrażliwa analiza relacji międzyludzkich czyni książkę niezwykle przejmującą i poruszającą. Co więcej, „Zanim wybuchnie słońce” oferuje czytelnikowi wnikliwe spojrzenie na tematykę młodzieżową, taką jak presja społeczna, szkolne problemy czy relacje rodzinne. Autorka nie unika trudnych tematów, lecz odważnie się nimi zajmuje, pokazując, jak różnorodne są doświadczenia młodych ludzi we współczesnym świecie. Dzięki temu książka staje się nie tylko opowieścią o miłości, jest również głębokim spojrzeniem na życie młodych ludzi w XXI wieku.

„Zanim wybuchnie słońce” to znakomity debiut literacki, który z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom romansów queerowych i każdemu, kto poszukuje niebanalnej opowieści pełnej emocji, napięcia i autentycznych relacji. Autorka w mistrzowski sposób opowiada historię dwójki młodych ludzi walczących o swoje szczęście i akceptację, czyniąc ich losy niezwykle poruszającymi. To mój najnowszy comfort book, który z całego serca Wam polecam 💕

4,5/5⭐️
[Audiobook]
Naprawdę genialny debiut.
Powolna, ale wciągająca historia którą świetnie się słuchało.

Podobało mi się, że to wszystko działo się w swoim czasie i nie było w żaden sposób na siłę przyspieszane.

Zwłaszcza ten Fake dating.Naprawde na początku nie widziałam kompletnie nic co mogło łączyć tą dwójek.A tutaj takie zaskoczenie. Byli totalnie inni, ale to jak z każdym rozdziałem odkrywali siebie było cudownie.

Taki lekki słodki romans/ młodzieżówka 14+, którą dosłownie pochłonęłam.
Polecam z całego serducha ♥️

4,5/5⭐️
[Audiobook]
Naprawdę genialny debiut.
Powolna, ale wciągająca historia którą świetnie się słuchało.

Bardzo się cieszę, że pomimo swoich obaw (bo licealiści, bo jestem już trochę za stara może na romanse młodzieżowe i do młodzieży kierowane) sięgnęłam po tę książkę i ją przesłuchałam! Jasne, czułam, że może nie jestem do końca targetem jeśli chodzi o wiek, ale nie aż tak mocno, żeby się nie wciągnąć i nie polubić bohaterów!

Skoro wspomniałam już o bohaterach - bardzo doceniam to, że autorka z taką starannością napisała wszystkie liczące się dla historii postaci i nie traktowała nikogo leniwie. Zarówno główni bohaterowie, jak i ich przyjaciele, nawet ci mniej znaczący, a także ich wrogowie są napisani przemyślanie i z dbałością o szczegóły, które dają czytelnikowi wrażenie, że tacy ludzie istnieją naprawdę. Poza tym, ważniejsze postaci (Leon, Daniel, Hania, Maks, Artur, Adam) są po prostu tak sympatycznymi dzieciakami - i piszę to z pełną świadomością tego, że Artur nie jest przyjemniaczkiem!; że trudno ich po prostu nie polubić! Świetne uczucie przeczytać coś, gdzie bohaterowie są tak dobrze potraktowani i zadbani.

Muszę też zauważyć, że z reguły przynajmniej jedna strona związku miejscami mnie denerwuje, a w przypadku chłopaków się to nie zdarzyło. Uwielbiam Leona i Daniela jako bohaterów i jako parę. Daniel to typ postaci, w których sama się kochałam jako nastolatka i mam do nich słabość do dzisiaj, a Leon jest... w zasadzie Leonem -widać po nim przypisany mu wiek, jego zachowania i przemyślenia pasują do etapu życia w jakim się właśnie znajduje. Po Danielu w zasadzie także. Co do Leona to może mam też do niego słabość właśnie dlatego, że mnie w jego wieku też kręcili mroczni chłopcy (najlepiej z przeszłością) z dłuższymi włosami, kolczykami i tatuażami, a także palacze (chociaż też sama raczej nie paliłam) - także tutaj po prostu mamy wspólne gusta, że tak to określę.

Co do fabuły, jest to raczej slow burn, ale wszystko w nim jest tak na miejscu, że świetnie pasuje. Jest jednocześnie trochę powoli i trochę się człowiek zastanawiał "kiedy wreszcie???", a z drugiej strony widać było jak chemia między chłopakami się kumuluje i nabiera na sile, aż do punktu kulminacyjnego.

Podobało mi się też to, że autorka nie skoncentrowała się na samych związkach (liczba mnoga, dokładnie tak),ale także na innych ważnych rzeczach w życiu bohaterów - nauka, szkoła, problemy rodzinne, ciągnące się za nimi plotki i reputacja. Kompleksowe zapełnienie wątkami pobocznymi dało taki efekt, że bohaterowie są bardziej realni w oczach czytelnika.

Bardzo polecam!

Skoro wspomniałam już o bohaterach - bardzo...

"Nie masz mnie lubić, masz udawać, że tak jest.
– A co, jeśli serio cię polubię?"

Od samego początku czytałam z uśmiechem na twarzy. Mimo poruszanych problemów bardzo lekka i przyjemna fabuła. Relacja między chłopakami urocza ✨

"Nie masz mnie lubić, masz udawać, że tak jest.
– A co, jeśli serio cię polubię?"

Zawsze się uśmiecham, kiedy widzę w zapowiedziach polskie queerowe książki. Wiadomo, nie mamy na naszym rynku tyle możliwości, co za granicą, ale sytuacja jest znacznie lepsza niż chociażby 5 lat temu. Dlatego, gdy zobaczyłxm okładkę „Zanim wybuchnie słońce” (która nawiasem mówiąc jest obłędnie przepiękna!) i przeczytałxm opis, wiedziałxm, że musze to przeczytać. Poza tym, że jest to młodzieżowy romans mlm, to ma w sobie jeden z moich ulubionych motywów – fake dating (który wiadomo, że z czasem wcale nie jest już taki fake ;) ). Leon chce wkurzyć swojego ojca (dyrektora szkoły, do której chodzi),więc postanawia zacząć umawiać się na niby z jednym z najbardziej znienawidzonych przez ojca uczniów – Danielem, którego reputacja… pozostawia wiele do życzenia. Czy ten plan jest najlepszy na świecie? No nie, ale rzadko kiedy motywacje do udawanych związków w książkach mają sens w 100%, dlatego przyjmuję to. I jak można się domyślić, a nie jest to trudne, z czasem pojawi się prawdziwe uczucie… To, co zawsze przywiązuje mnie do książki to humor, a tu wiele razy śmiałxm się w głos. Nawet nie wspomnę, ile w moim egzemplarzu mam znaczników (bardzo dużo). Doceniam jeszcze szeroką reprezentację – mamy osoby homo- i biseksualne, osobę niebinarną, osobę aro/ace i otwartą relację. Główni bohaterowie to wręcz wybuchowa (hehe) mieszanka (ale pobocznych też lubię!),co widać nawet po ilustracji na okładce – są różni i obserwowanie, jak się poznają i dopasowują do siebie było serio angażujące. Przeczytałxm ją w jeden dzień, więc to o czymś świadczy. Nie mogłxm jej odłożyć (a ostatnio mam problem z utrzymaniem uwagi). I ja wiem, że można się do wielu rzeczy doczepić, ale ja nawet nie będę o tym wspominać, bo dostałxm o tej książki to, czego chciałxm – świetną rozrywkę i EMOCJE! To naprawdę bardzo dobry debiut i czekam na więcej <3

Zanim wybuchnie słońce to jedna z lepszych książek jakie przeczytałam w ostatnim czasie ☀️

Zacznijmy- bardzo podziwiam Józefinę Plotkę za tak pięknie złożone zdania 💗 W książce było bardzo dużo pięknych cytatów, były momenty że się nudziłam ale po chwili ratowała to bardzo fajna akcja 🎀 Dziękuję Wydawnictwo Young za wysłanie mi tej książki !

• Młodzieżówki