rozwiń zwiń

Marzec 2024: zapowiedzi książkowe. Co będziemy czytać wiosną? Część 1

LubimyCzytać LubimyCzytać
27.02.2024

Zapraszamy do zapoznania się z przeglądem najciekawszych zapowiedzi książkowych nadchodzącego miesiąca. Wśród nich znajdziecie propozycje z wielu gatunków, tytuły dla dzieci i młodzieży. Ale to jeszcze nie wszystko – przed wami dopiero pierwsza część zestawienia z premierami i zapowiedziami nadchodzącego miesiąca. 

Marzec 2024: zapowiedzi książkowe. Co będziemy czytać wiosną? Część 1

W lutym proponujemy wam, tradycyjnie zresztą, zapoznanie się z tytułami z różnych gatunków, wśród których (zapewne) każdy znajdzie odpowiedni tytuł dla siebie. Pamiętajcie, że druga część zaestawienia pojawi się w serwisie już 1 marca, a tam znajdziecie m.in. propozycje z fantastyki.

Natomiast tych, którzy chcieliby nadrobić czytelnicze zaległości, zapraszamy również do lektury zapowiedzi ze stycznia i lutego tego roku. 

Zapowiedzi wydawców na marzec 2024. Część 1

Literatura piękna

„Miłość w cieniu rewolucji”, Maja Jaszewska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Emocje
Premiera: 4 marca 2024 roku

Oto wielka rewolucja i zwyczajna codzienność!
Kalejdoskop ludzkich losów naznaczonych wielką historią.

Miłość Elżbiety i Jana dojrzewa powoli, karmiąc się wspólnymi doświadczeniami czasów i miejsc, w których znaleźli się nie tylko za sprawą osobistych wyborów. W tle opowieści o ich uczuciu rozgrywa się wielka historia przełomu wieków XIX i XX, naznaczona walką o nowy kształt rzeczywistości, lepszy dla tych wszystkich, dla których do tej pory los nie był łaskawy.

W cieniu rewolucji dojrzewa jednak nie tylko miłość. Dojrzewają także bohaterowie, którzy w drodze z warszawskich salonów do dalekiego, egzotycznego i pełnego nieznanych smaków oraz zapachów Astrachania muszą odpowiedzieć sobie na pytanie, kim tak naprawdę są. Czy wystarczy im sił, by na wygnaniu ocalić to, co dla nich najcenniejsze?

Maja Jaszewska, inspirując się wspomnieniami swych pradziadków, stworzyła barwną i znakomicie osadzoną w realiach historycznych, topograficznych i kulturowych opowieść o losach rodziny, która uwikłana w historię musiała odnaleźć swoje własne miejsce na ziemi i zawalczyć o szczęście daleko od ojczyzny.

Historia Elżbiety, która wbrew wszystkim zostawiła swe dotychczasowe życie i podążyła za swym ukochanym w nieznane, to również przejmująca opowieść o sile kobiecej determinacji, niezależności i mądrości, a także o odwiecznym konflikcie pokoleń, w którym zawsze wygrywa ten, kto kieruje się nie tylko rozumem, ale i sercem.

„Nietuzinkowy sklep całodobowy”, Kim Ho-yeon
Wydawnictwo: Znak Literanova
Premiera: 11 marca 2024 roku

Na jednej z mało uczęszczanych uliczek Seulu można natknąć się na niepozorny sklep całodobowy. Taki, do którego wpada się tylko na chwilę, by wziąć na wynos kimbap i buteleczkę soju.

Pewnego dnia właścicielka, pani Yeom, odzyskuje cenną zgubę dzięki pomocy pewnego bezdomnego mężczyzny. Poruszona jego losem postanawia zatrudnić go w sklepie.

Wielki jak niedźwiedź Dokko z początku nie wzbudza zaufania. Nie wiadomo skąd się wziął, cierpi na amnezję, ma problemy z mówieniem. Ale to jego obecność sprawia, że w życiu pracowników i klientów sklepu zaczynają dziać się niezwykłe rzeczy…

Młoda dziewczyna zyskuje odwagę, by zrobić krok dalej. Zapracowany ojciec przestaje topić smutki w alkoholu. Zagubiona matka odnajduje nić porozumienia z synem. Bo czasem jedna iskra dobra wystarczy, aby odmienić życie wielu osób.

Urzekająca i ciepła historia, która udowadnia, że choć nie wszystkie błędy można naprawić, to każdy z nas zasługuje na drugą szansę.

 „Siostra”Sándor Márai
Wydawnictwo: 
Czytelnik
Premiera: 18 marca 2024 roku

"Nie lekceważył we mnie człowieka chorego, nie traktował mnie jak dziecko ani jak półgłówka, szanował moją pozycję; stąd też moja wdzięczność dla niego".

Nieszczęśliwie zakochany w żonie wpływowego mężczyzny wirtuoz fortepianu, maestro Z., przybywa w pierwszych dniach II wojny światowej do Florencji na koncerty. Niespodziewanie ulega bolesnej, nieokreślonej chorobie. Sparaliżowany przez kilka miesięcy pozostaje osamotniony w szpitalu pod opieką uważnych lekarzy i troskliwych sióstr zakonnych. Jedna z nich, Charissima, dostrzega w nim kogoś innego niż tylko pacjenta.

Niespełniona miłość, ciężka choroba, namiętność i niemożność oraz Bóg i muzyka są tematami powieści Siostra wydanej przez Sándora Máraiego na Węgrzech w 1946 roku niedługo przed udaniem się na bezpowrotną emigrację.

„W strachu przed antymaterią. 1381 cytatów”Stanisław Lem
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Premiera: 20 marca 2024 roku

1381 myśli z najważniejszych tekstów Stanisława Lema w jednym tomie. Uzupełnione o rysunki autora!

Cięte i błyskotliwe. Mniej lub bardziej znane. Przepełnione gorzką ironią, ale też głęboką troską o człowieczeństwo. Wybrane z powieści, esejów i tekstów publicystycznych, opublikowanych w ciągu całego życia pisarza. Oto kosmos twórczości Stanisława Lema skupiony w 1381 cytatach i myślach, uporządkowanych tematycznie. Są jak echa jego najważniejszych dzieł, które dziś donośnie wybrzmiewają satyrą, przepowiednią oraz ostrzeżeniem przed… nami samymi.

W strachu przed antymaterią to znakomita lektura dla miłośników i znawców twórczości autora Solaris. To także książka dla wszystkich, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z Lemem – cytaty będą świetnym wprowadzeniem w dzieła najważniejszego polskiego twórcy science fiction. Poza nimi to także zbiór rysunków pisarza, również tych mniej znanych!

Wyboru, a także uporządkowania i skomentowania cytatów dokonał Wiktor Jaźniewicz, wieloletni tłumacz Stanisława Lema na język rosyjski. Autor jego rosyjskojęzycznej biografii, artykułów oraz podobnych zbiorów w innych językach.

„Kiedy byłyśmy ptakami”, Ayanna Lloyd Banwo
Wydawnictwo: Wydawnictwo Echa
Premiera: 27 marca 2024 roku

Wykraczająca poza świat żywych historia miłosna osadzona w karaibskiej scenerii.

Yejide i Darwina, dwoje wyrzutków, łączy zadziwiająca więź ze zmarłymi.

Kobiety z rodziny St Bernard od zawsze żyją w Morne Marie – domu na szczycie wzgórza niedaleko Port Angeles. Zbudowany na popiołach plantacji, która była więzieniem ich przodków, stał się schronieniem dla rodu połączonego czymś o wiele silniejszym niż więzy krwi. W każdym pokoleniu rodziny St Bernard jedna z kobiet odpowiedzialna jest bowiem za przejście dusz mieszkańców miasta w zaświaty.

Relacja Yejide z jej matką Petronellą od początku była naznaczona gniewem. Kiedy Petronella umiera, zostawia Yejide nieprzygotowaną do wypełnienia swojej roli.

Wychowany przez pobożną rastafariankę, Darwin przestrzegał dotąd zakazu obcowania ze śmiercią. Nigdy nie był na pogrzebie, a tym bardziej nie widział zwłok. Jednak, kiedy jego chora matka nie może już pracować, a jedyną pracą, jaką Darwin jest w stanie znaleźć, to kopanie grobów, chłopak postanawia złamać zasady, aby zapewnić byt rodzinie. Zdeterminowany, próbuje odnaleźć się w mieście pełnym możliwości i niebezpieczeństw.

Yejide i Darwin poznają się na największym i najstarszym cmentarzu Port Angeles. To właśnie tam oboje spotkają swoje przeznaczenie.

Kiedy byłyśmy ptakami to urzekająca powieść o dziedziczeniu, stracie i uzdrawiającej sile miłości.

Nigdy nie byłaś najmądrzejsza, ale nawet ty powinnaś wiedzieć, że kiedy martwa kobieta częstuje cię papierosem, należy grzecznie go przyjąć. Zwłaszcza gdy martwa kobieta to twoja matka.

Literatura obyczajowa

„Ostatnie tango”, Piotr C.
Wydawnictwo: Novae Res
Premiera: 15 lutego 2024 roku

Trzy kobiety. Narkotyki. Wielka wygrana. I zdrada.

Kiedy Drwalu, dawny zawodnik, kibol i gangster, kończy odsiadkę i zostaje taksówkarzem, jego życie staje się mierne i nudne. Nie dodają mu barw ani drobna dealerka narkotykami, ani kobiety, które bierze do łóżka, ani tabletki, które losuje ze słoika. W końcu czterdziestoczteroletni Drwalu ma dość. Postanawia znaleźć sposób, by zadać sobie śmierć szybko i skutecznie. Wyznacza datę rozstania ze światem i wtedy wszystko się komplikuje: wygrywa los na loterii i postanawia ostatni raz przed śmiercią zaszaleć w Warszawie.

A jeśli musisz żyć w Kombinacie, A jeśli musisz jeździć taksówką, A jeśli handlujesz narkotykami, A jeśli zostało ci osiem dni życia, I wszyscy na ciebie polują… Co robisz?

„Wyrok namiętności”, Natlia Sońska
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Premiera: 13 marca 2024 roku

Judyta Breszka i Piotr Kostecki tworzą coraz bardziej zgrany zespół, nie tylko na sali sądowej. Niestety problemy, w które wpadli, kolejny raz burzą ich spokój. W Judycie budzi się gen samodzielności i niezależności, dlatego stara się je rozwiązać po swojemu. Prosi o pomoc osoby, od których od dłuższego czasu trzymała się z daleka, co generuje kolejne nieporozumienia i napięcia. Duma i nieustępliwość nie są najlepszymi doradcami w relacjach międzyludzkich. A gdy do głosu dochodzą emocje i pożądanie, może zdarzyć się wiele…

Czy dwojgu prawników uda się doprowadzić do wydania ostatecznego wyroku? Również tego, który dotyczy ich samych?

„Smaki nieba”, Sylwia Kubik
Wydawnictwo: Wydawnictwo Emocje
Premiera: 18 marca 2024 roku

Pełna smaków i zapachów opowieść o świecie, w którym każdy czuje się jak w domu.

Wiosną w Brzozówce kiełkują stare troski i dojrzewają nowe miłości. Gdy przyroda budzi się do życia, mieszkańcy małej wsi na Powiślu wypatrują nie tylko cieplejszych promieni słońca, lecz także nadziei, która przychodzi do nich wraz nowym życiem. Wypełnionym radością oczekiwaniom towarzyszą aromaty potraw powstających w kuchniach wyjątkowych i silnych kobiet. Bohaterki nadają niepowtarzalny smak wybornym daniom oraz wszystkiemu, co łączy rodziny i spaja społeczność wsi.

Sylwia Kubik powraca z kolejną czułą historią. W czwartej części ukochanej i wyczekiwanej przez czytelników serii powiślańskiej proponuje nam nastrojową, pełną emocji, pogody ducha i poczucia humoru opowieść o zwyczajnym życiu niezwykłych bohaterów. To zaproszenie do wspólnej biesiady, rozmowy i nabierania sił dzięki obecności i bliskości innych ludzi. Czy to gotowy przepis na szczęście?

Kryminał, sensacja, thriller

„Stella. Narodziny psychopatki”, Adrian Bednarek
Wydawnictwo: Zaczytani
Premiera: 15 lutego 2024 roku

Stella Skalska już jako nastolatka zostaje zmuszona przez wychowującego ją wujka do zarabiania własnym ciałem. Mężczyzna traktuje ją jak inwestycję i uważa, że taka jest cena za zabranie jej z bidula, utrzymanie i dach nad głową. Nie mając wyjścia, dziewczyna szybko przystosowuje się do okoliczności, a jednocześnie próbuje uwolnić się od opiekuna i zacząć żyć na własnych zasadach. Gdy jeden z klientów przypadkowo budzi jej ciemną stronę, dochodzi do dramatu. Przerażona własnymi czynami, Stella postanawia wrócić do rodzinnego miasta i rozliczyć się z przeszłością. Jednak w poszukiwaniu swojego największego wroga będzie potrzebowała pomocy kogoś bliskiego, kogo również obwinia o swoje krzywdy.

„Śmierć w La Fenice”Donna Leon
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Premiera: 6 marca 2024 roku

Nowe wydanie pierwszej części bestsellerowego cyklu o komisarzu Brunettim!

Głównym bohaterem "Śmierci w La Fenice" jest komisarz Guido Brunetti, wenecjanin, który dla czytelników stał się już drugim Maigretem. To właśnie Wenecja, jest specyficzna atmosfera, ulice, kanały i miejscowe gazety tworzą klimat tej wciągającej powieści. "Śmierć w La Fenice", której akcja rozgrywa się w słynnej operze, w 1991 roku została uhonorowana japońską nagrodę SUNTORY jako najlepsza powieść kryminalna roku.

Donna Leon, pisarka amerykańska, urodziła się w 1942 roku w Montclair w stanie New Jersey. Studiowała literaturę. Przebywała w Szwajcarii, Arabii Saudyjskiej, Iranie i Chinach. Obecnie, choć na stałe mieszka w Szwajcarii, każdego roku wielokrotnie odwiedza ukochaną Wenecję. Jest znaną na całym świecie autorką cyklu kryminałów o dociekliwym i nieustępliwym komisarzu policji, Guido Brunettim. Nie są to typowe powieści policyjno-detektywistyczne. Wiele miejsca zajmują w nich problemy polityczne, obyczajowe i kulturalne Włoch.

Pisarka jest menadżerem orkiestry Il Complesso Barocco; jej wielką pasją jest muzyka klasyczna.

„Zaginione”, Lone Theils
Wydawnictwo: Saga Egmont
Premiera: 6 marca 2024 roku

Dania, wycieczka promem i dwie przyjaciółki, nieświadome, że to być może ostatnie wakacje w ich życiu..

W 1985 roku dwie młode Dunki znikają bez śladu na promie płynącym do Anglii. Kilkadziesiąt lat później w walizce znalezionej w sklepie z używaną odzieżą w nadmorskim miasteczku Brine pojawia się ich zdjęcie.

Duńska dziennikarka Nora Sand, londyńska korespondentka magazynu Globalt, przez przypadek odkrywa starą sprawę angielskiego seryjnego mordercy odsiadującego wyrok dożywocia w osławionym więzieniu Wolf Hall. Bestialskie morderstwa, których się dopuścił, okazują się mieć związek z Danią, a Nora Sand wkrótce obawia się o swoje życie.

To pierwszy tom serii detektywistycznej Lone Theils z duńską dziennikarką Norą Sand w roli głównej.

„Ulotne pragnienia”, Donna Leon
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Premiera: 6 marca 2024 roku

W trzydziestej części bestsellerowej serii, komisarz Guido Brunetti zmuszony jest stawić czoła wyjątkowo okrutnej zbrodni.

W ciągu wielu lat swojej pracy w policji Brunetti widział wszelkiego rodzaju przestępstwa i intuicyjnie wiedział, jak poruszać się po różnych ścieżkach w swoim rodzinnym mieście, Wenecji, aby znaleźć sprawcę. Teraz staje w obliczu zbrodni popełnionej poza jego jurysdykcją. Zostaje wciągnięty w sprawę dość zwyczajnie: dwie młode Amerykanki zostały ciężko ranne w wypadku na łodzi, płynąc Laguną z dwiema młodymi Włoszkami. Ciekawość Brunettiego budzi jednak zachowanie młodych ludzi, którzy porzucili ofiary po przewiezieniu ich do szpitala. Jeśli obrażenia powstały w wyniku wypadku, dlaczego chcieli uniknąć skojarzeń z nim?

Gdy Brunetti i jego koleżanka Claudia Griffoni badają incydent, odkrywają, że jeden z młodych mężczyzn pracuje dla człowieka prawdopodobnie zamieszanego w różne podejrzane interesy. Aby dotrzeć do sedna sprawy, która okazuje się bardzo bolesna, Brunetti musi zwrócić się o pomoc zarówno do Carabinieri, jak i Guardia di Costiera. Ustalenie, jak bardzo on i Griffoni mogą zaufać kolegom, potęguje trudności w prowadzonym śledztwie. Doskonała organizacja sprawców wystawia Brunettiego na ciężką próbę i zmusza go do uważnego poszukiwania prawdy.

„Mroki Hannowaldu”, Kamil Łysik
Wydawnictwo: Wydawnictwo Emocje
Premiera: 11 marca 2024 roku

Jakie tajemnice skrywa mrok Hannowaldu?

W lesie w pobliżu Tarnowskich Gór znalezione zostają zwłoki niemieckiego prawnika, który niedawno przybył do miasta i zamieszkał w eleganckim pałacyku w Rybnej. Miejscowi policjanci nie łączą jednak jego śmierci z miejscem, w którym się zatrzymał.

Na trop związku przybysza z Niemiec z zagadkowymi losami rodu von Koschützkich – byłych właścicieli podtarnogórskiego majątku – wpada dziennikarka lokalnej gazety, pisząca serię artykułów o okolicznych zabytkach. Okazuje się, że wśród starszych mieszkańców zachowała się nie tylko pamięć o miejscu pochówku przedstawicieli hrabiowskiego rodu…

"Mrok Hannowaldu" to powieść łącząca wątek kryminalny i historię miejsca, które jak w soczewce skupia skomplikowane losy Górnego Śląska. Poszukiwania mordercy i towarzyszące im zaskakujące wydarzenia stają się pretekstem do opowiedzenia fascynujących losów miasta oraz regionu, a także pokazania jego tradycji i gwary.

„Złota łyżka”, Jessa Maxwell
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Premiera: 13 marca 2024 roku

Jak każdego lata sześcioro cukierników przyjeżdża na zawody do otoczonej lasami rezydencji Grafton w stanie Vermont. Posiadłość jest planem telewizyjnego show Bake Week, ale też domem rodzinnym słynnej gospodyni programu Betsy Martin. Każdy z uczestników pragnie wygrać tegoroczną edycję konkursu i zrobi wszystko, aby zdobyć Złotą Łyżkę. W kolejnych dniach okazuje się, że Betsy autorka książek kucharskich zwana „babcią Ameryki” , nie jest poczciwą starszą panią, jak sugeruje jej przydomek i publiczny wizerunek.

Początkowo dochodzi jedynie do małych aktów sabotażu a to ktoś podmienia cukier na sól, a to podkręca za mocno palnik kuchenki. Ale kiedy zostają odkryte zwłoki, wszyscy trafiają na listę podejrzanych. I każdy zadaje sobie pytanie: czy mordercy się upiecze?

Mroczna, klaustrofobiczna powieść będąca skrzyżowaniem "Zbrodni po sąsiedzku" z "Pokojówką". Idealna lektura dla fanów Richarda Osmana, Nity Prose i Anthony’ego Horowitza. A także dla koneserów błyskotliwych łamigłówek i… amatorów słodkości.

„Smolarz”, Przemysław Piotrowski
Wydawnictwo: Czarna Owca
Premiera: 13 marca 2024 roku

POWRACA PRZERAŻAJĄCA BIESZCZADZKA LEGENDA

W Bieszczadach dochodzi do zaginięcia dwóch turystek. Z powodu tragedii ożywa legenda o ponurym smolarzu. Dręczony wyrzutami sumienia Igor Brudny, który w górach próbował odzyskać spokój, wbrew sobie angażuje się w sprawę. Gdy podejrzenie pada na jego sąsiada, zajmującego się wypałem drewna Samuela, komisarz jako jedyny kwestionuje jego winę. Przeciwko sobie ma nie tylko tajemniczego mordercę, lecz także miejscowy układ sił, na którego czele stoi polityk będący dla mieszkańców niemal bogiem. Szukając sprawcy, Brudny odkryje tajemnicę, przy której straszna legenda okaże się jedynie bajeczką dla dzieci…

„Krew w piach”Katarzyna Bonda
Wydawnictwo: Muza
Premiera: 13 marca 2024 roku

Szukały miłości. Znalazły śmierć.

Miał hipnotyzujące oczy i ujmującą aparycję. Wysoki, barczysty, zawsze dobrze ubrany. Życie z nim było niekończącą się bajką. Miał apetyt na wszystko i rozbuchane ambicje. Kochały go młode dziewczyny i ich dojrzałe matki, nieszczęśliwe mężatki i poważne urzędniczki.

Mężczyzna idealny. Spełnienie marzeń. Randka z diabłem.

Gdy Wanda Rudecka poznała Adama Szulca, nie szukała miłości, a wspólnika. To miał być pewny interes, który pozwoli stanąć na nogi. Szybko jednak uległa komplementom i plany biznesowe zamieniła na planowanie ślubu. Wspólną przyszłość z nadmorskim casanovą projektowały w tym czasie również Justyna Świeczka, Zofia Miłkowska, Olga Basicz, Katarzyna Iwanowska i Dominika Woźniak. Niektóre z nich za tę miłość zapłaciły życiem.

Powieść kryminalna na kanwie prawdziwych wydarzeń.

Jednocześnie potrafił prowadzić kilkanaście romansów. Większość z nich trwała latami. Przynajmniej trzy z kobiet, z którymi sypiał, zginęły. Zabijał z zimną krwią chwilę po tym, jak wcześniej czule całował. Mordował bez hamulców i poczucia winy. I choć 14 czerwca 2023 roku pierwowzór Adama Szulca został skazany na dożywocie, sprawa „Krwawego Tulipana” wciąż kryje w sobie wiele tajemnic.

Pocałunek Judasza”Ryszard Ćwirlej
Wydawnictwo: 
Muza
Premiera: 13 marca 2024 roku

Rok 1991 to czas, kiedy zmienia się wszystko dookoła. Polska Ludowa przestała istnieć, ale jej duch mocno się trzyma, a ludzie jeszcze nie do końca zdają sobie sprawę, że na ich oczach rodzi się demokratyczny kraj. Milicja Obywatelska zmienia się w policję, choć nową służbę tworzą byli milicjanci, którzy nie bardzo potrafią, a często wcale nie chcą przystosować się do nowej rzeczywistości. Tymczasem zmienia się także świat przestępczy, a bandyci, walcząc o wpływy i wielkie pieniądze, działają coraz brutalniej i stosują coraz bardziej bezwzględne metody.

Na leśnym parkingu zostają znalezione zwłoki dwóch młodych mężczyzn. Wszystko wskazuje na to, że była to zaplanowana i zrealizowana z zimną krwią egzekucja. Nie wiadomo, kim są zabici, bo przy zwłokach nie było żadnych dokumentów. Na domiar złego na miejscu zbrodni zostaje znaleziony obcięty palec. Problem w tym, że oba ciała nie mają żadnych okaleczeń. Szybko okazuje się, że wyjaśnienie sprawy przerasta możliwości lokalnych policjantów. Dlatego młoda i ambitna prokuratorka Brygida Bocian zwraca się z prośbą o pomoc do swojego dawnego znajomego komisarza Mariusza Blaszkowskiego z Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu.

Ryszard Grubiński, dawny cinkciarz a obecnie właściciel i prezes Banku Ziemskiego w Poznaniu, chce zamknąć swoje dotychczasowe interesy, by odtąd zajmować się tylko legalnym biznesem. Planuje pozbyć się należącego do niego warsztatu samochodowego, w którym legalizuje się kradzione w Niemczech samochody. Jest już bliski podjęcia decyzji, gdy nieoczekiwanie okazuje się, że dwaj jego ludzie, którzy sprowadzają do kraju kradzione samochody, zostają zastrzeleni, a auta ukradziono. W tej sytuacji musi najpierw wyjaśnić, kto i dlaczego wszedł mu w drogę. Prywatne śledztwo na zlecenie Grubińskiego prowadzi jego przyjaciel, odchodzący właśnie z policji Mirek Brodziak.

Szybko okazuje się, że Blaszkowski i Brodziak muszą połączyć siły, by doprowadzić do ujęcia bezwzględnych morderców. Na szczęście w śledztwie mogą liczyć na pomoc podkomisarza Teofila Olkiewicza, który niedawno przeszedł pomyślnie weryfikację i może z zapałem włączyć się w budowanie nowej lepszej policji.

„Mój dom”, Tomasz Sablik
Wydawnictwo: Czarna Owca
Premiera: 27 marca 2024 roku

Duchy istnieją. Mieszkają w budynkach takich jak ten. Są ,,prawdziwe. Dam Wam niejeden powód, byście w nie uwierzyli.

Nazywam się Edward, a moje ciało owiewa wiatr z wielu szczelin, które powstały na przestrzeni dekad. Wiatr ten uparcie dmucha w mury, odkąd tu dotarłem z Emilią. Pamiętam, że maszerowałem z nią w dokładnie tak samo nieprzyjemną noc jak ta. I ten sam halny wiał, próbując mnie powstrzymać, bym nie dobrnął choćby do furtki. I nawet teraz, gdy już jesteśmy wewnątrz, stara się zdmuchnąć ten dom. Mój dom”.

Powieść zabiera nas w głąb ludzkiego umysłu, pełnego tajemnic, czarnej magii i prób odnalezienia pytań, na które tak często nie ma dobrych odpowiedzi. To podróż przez mrok i lęk, które z każdą kolejną stroną gęstnieją i hipnotyzują czytelnika.

Jest to też historia pełna emocji i bólu, wzlotów i upadków - sentymentalna podróż człowieka, który nie może pogodzić się z własnym losem i który posunie się do wszystkiego, byle tylko ten los odwrócić.

„Furia”Alex Michaelides
Wydawnictwo
W.A.B.
Premiera: 27 marca 2024 roku

Autor międzynarodowego bestsellera „Pacjentka”, obsypanego nagrodami w Polsce i za granicą, powraca z kolejnym mistrzowskim thrillerem.

„Furia”, po grecku οργή, tak miejscowi nazywają wiatr wirujący wokół greckich wysp. Ten wyspiarski wiatr jest wściekły – dziki i nieprzewidywalny.

Lana Farrar, osamotniona gwiazda filmowa, która chwile sławy ma już za sobą, zaprasza najbliższych przyjaciół na weekend na swoją prywatną grecką wyspę. Ale stare przyjaźnie skrywają gwałtowne namiętności i urazy czające się tuż pod powierzchnią… Za czterdzieści osiem godzin jedno z nich będzie martwe... A to dopiero początek.

„Spędziłem wiele wakacji na greckich wyspach i nie mogę sobie wyobrazić bardziej sugestywnego, pięknego i zapadającego w pamięć miejsca na akcję książki. Wyspy są przesiąknięte historią, mitologią i magią – a w tym przypadku także morderstwem” – mówi Alex Michaelides.

Pisarz nie ukrywa także, że to dla niego bardzo osobista powieść. Nie tylko dlatego, że jej akcja rozgrywa się na greckiej wyspie podobnej do jego rodzinnego Cypru, lecz także dlatego, że bohaterami thrillera są osoby z aktorsko-pisarskiej społeczności, którą przecież tak dobrze zna. Nie bez powodu „Furia” została zadedykowana „Dla Umy” – tak, tak, chodzi o samą Umę Thurman, bliską przyjaciółkę autora! Czy była ona inspiracją do którejś z postaci w jego nowym thrillerze…? Można zastanowić się nad tym podczas lektury.

Reportaż

„Ruinerwold. Uciekłem z sekty mojego ojca”, Israel van Dorsten
Wydawnictwo: Feeria
Premiera: 28 lutego 2024 roku

Wstrząsająca autobiografia chłopca wychowanego w odizolowanym gospodarstwie pod okiem despotycznego przywódcy sekty... a jednocześnie jego ojca.

„W niedzielę 13 października 2019 roku uciekłem z rodzinnej farmy, na której spędziłem pierwsze dwadzieścia pięć lat życia bez jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym, wypełniając wolę mojego ojca – założyciela sekty.

Nigdy nie chodziłem do szkoły. Nie miałem żadnych przyjaciół. Towarzyszami mojej codzienności były tylko duchy i modlitwy do Boga. Wiara i przekonania ojca porządkowały najdrobniejsze aspekty znanej mi rzeczywistości. Dorastałem w nieustannym lęku, w smutku i poczuciu winy, bo osoba, która powinna być moim opiekunem i wsparciem, traktowała mnie raczej jak narzędzie do religijnych rytuałów niż syna.

Coraz częściej czułem, że coś jest nie tak. Pełen grzechu i niebezpieczeństw świat zewnętrzny, którego tak się bałem, przedzierał się powoli do mojej świadomości, a kiedy wreszcie zdecydowałem się na ucieczkę, nie miałem pojęcia, co mnie czeka”.

Co się dzieje z psychiką człowieka dorastającego w całkowitej izolacji od świata, dręczonego fizycznie, wystawianego na silną psychiczną presję i poddawanego dzień po dniu praniu umysłu? Czy da się zacząć zwyczajnie funkcjonować po 25 latach życia w takich warunkach?

„Co jesteśmy winni przyszłości. Longtermizm jako filozofia jutra”William MacAskill
Wydawnictwo: Feeria
Premiera: 13 marca 2024 roku

Spisane dzieje ludzkości sięgają zaledwie pięciu tysięcy lat wstecz, a historia tego, co dopiero przed nami, może objąć jeszcze całe milenia… albo zakończyć się jutro. Od wyborów dokonanych przez nas zależy, czy nasze wnuki będą żyć w szczęściu i dobrobycie, a zasoby naszej planety nie wyczerpią się u kresu ich życia.

William MacAskill, oksfordzki filozof, zapoznaje czytelników z longtermizmem – koncepcją, zgodnie z którą priorytetem moralnym naszych czasów powinno być działanie na rzecz jak najlepszej przyszłości ludzi.

Jednak jeśli chcemy, aby nasza cywilizacja przetrwała, nie wystarczy, że będziemy pracować nad cofnięciem zmian klimatycznych czy powstrzymaniem kolejnej pandemii. Wyzwania, jakie stoją przed nami, to także przygotowanie przyszłych pokoleń do życia na planecie, na której będzie królować inteligencja sztuczna, a nie biologiczna, koroną stworzenia zaś będą byty cyfrowe, a nie ludzie. Musimy mieć pewność, że nasza cywilizacja podniesie się po każdym upadku i zadbać o jej technologiczny i moralny rozwój.

„Pingwiny cesarskie”, Gerald L. Kooyman, Jim Mastro
Wydawnictwo: Copernicus Center Press
Premiera: 20 marca 2024 roku

O pingwinach cesarskich można mówić same niezwykłe rzeczy i ani razu nie skłamać. Są największe ze wszystkich pingwinów, najgłębiej nurkują, potrafią najdłużej wstrzymać oddech. Żyją w najzimniejszych i najbardziej odizolowanych miejscach. Jako jedyne mają złote pióra na piersi. Poruszają się dostojnie ze skrzydłami przyciśniętymi do boków, a nie rozłożonymi w celu utrzymania równowagi. Wciąż jednak niewiele o nich wiemy.

Jak utrzymują ciepło i jak ich skóra pozostaje sucha na takich głębokościach? Jak wstrzymują oddech na wystarczająco długo? Jak widzą w czasie polowań? Jak ich narządy radzą sobie z ciśnieniem panującym na 500 metrach pod powierzchnią oceanu? To przecież ponad 51 kilogramów naciskających na każdy centymetr kwadratowy ciała!

Kiedy raz uległem czarowi pingwina cesarskiego, nic już nie mogło zdjąć ze mnie tego uroku, wyznaje Gerald Kooyman, stary wyjadacz wypraw antarktycznych.

Wzbogacony o piękne zdjęcia i nagrania dostępne w internecie pasjonujący reportaż Pingwiny cesarskie jest przesycony szacunkiem do tych wspaniałych stworzeń i fascynacją ich ogromnymi możliwościami.

Poradniki

„Mapa twojej duszy. Użyj energii żywiołów, by żyć głębiej”, Jennifer Freed
Wydawnictwo: Feeria
Premiera: 13 marca 2024 roku

Ogień, ziemia, powietrze i woda to cztery żywioły będące podstawowym budulcem świata, które nieprzerwanie na nas oddziałują. Z pomocą tej książki odkryjesz, jaki wpływ ma na ciebie każdy z nich i wzbogacisz swoje życie codzienne o rytuały samodbałości najlepiej dopasowane do twoich duchowych potrzeb.

Połączenie psychologii i astrologii zaowocowało wyjątkowym narzędziem do samopoznania, rozwoju i realizowania marzeń w zgodzie z naturą. Dzięki fascynującej wiedzy i praktycznym ćwiczeniom zawartym w tej książce:

• dowiesz się o sobie wielu nowych rzeczy i odkryjesz swoje prawdziwe talenty,
• pokierujesz swoim życiem w zgodzie z bliskimi ci wartościami,
• poznasz nowe metody autoekspresji i uwolnisz swoją kreatywność, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym,
• zyskasz długotrwałe poczucie sprawczości duchowej i zaakceptujesz swoje emocje,
• sprawisz, że twoja komunikacja z innymi ludźmi stanie się głęboka i rozwijająca,
• odkryjesz moc drobnych zmian w codziennym życiu, które wpłyną pozytywnie na twój dobrostan,
a wszystko to w zgodzie z twoimi potrzebami i wyjątkową osobowością, która tylko czeka na to, by rozkwitnąć.

Odkryj tajemnice astropsychologii, zanurz się w świecie żywiołów i zacznij żyć pełnią życia.

Literatura młodzieżowa

Przystań lepszego jutra”Monika Rutka
Wydawnictwo: BeYa
Premiera: 13 marca 2024 roku

Nie możemy wybrać, z kim połączy nas pokrewieństwo, ale możemy zdecydować, kto będzie naszą rodziną

Wraz ze śmiercią ukochanej opiekunki Wandy Wellington siedemnastoletnia Jane Miller traci ostatnią bliską sobie osobę. Osierocona dziewczyna musi doczekać dorosłości w domu syna Wandy, Andrew, jego żony Anny i ich dwóch synów. Na szczęście Wellingtonowie nie są jej zupełnie obcy, o ile w towarzystwie dorosłych Jane od zawsze czuła się skrępowana, o tyle w osiemnastoletnim Luke’u znalazła bratnią duszę, a w sześcioletnim Milesie młodszego brata, którego nigdy nie miała.

Zmiana otoczenia po śmierci Wandy niesie za sobą nie tylko paraliżujące uczucie wyobcowania, ale też powrót do przeszłości. Chodzi o przyjaciół Luke’a, Briana, Lucy, Patricka i Haydena. Owszem, myśl o spotkaniu z Brianem i Lucy przywołuje wiele cudownych wspomnień, jednak tego samego nie można powiedzieć o pozostałej dwójce. Hayden w szczególności zaszedł Jane za skórę, ponieważ nikt nigdy nie upokarzał jej tak jak on.

Od ich ostatniego spotkania minęło sporo czasu. Jane jeszcze nie wie, jak wiele się zmieniło i ile jej umykało, gdy przyjeżdżała w odwiedziny do Wellingtonów. Wkrótce zrozumie, że ludzie, których jak jej się wydawało dobrze znała, nawet w połowie nie są tacy, za jakich ich miała.

Nadeszła chwila, by zdjąć maski i pokazać Jane druzgocącą prawdę. Czy dziewczyna udźwignie to, co się pod nimi kryje…?

„Gdzie słychać szepty”, Kate Pearsall
Wydawnictwo: Books4YA
Premiera: 13 marca 2024 roku

Tilia tylko na pozór jest zwykłą nastolatką. Jej życie od zawsze przenika magia, wpisana w losy kobiet z rodziny James od pokoleń.

Babka, matka i siostry Tilii czerpią siłę z bliskości natury. Wiedzą, jak używać ziół, znają rytuały, mają niezwykłe moce. To do nich przychodzą mieszkańcy miasteczka, by znaleźć pomoc w trudnych chwilach.

Magia przejawia się też w wyjątkowej zdolności Tilii — dziewczyna odczuwa smak emocji innych ludzi. Dar ten zmienił się w przekleństwo ubiegłego lata…

To właśnie wtedy posypał się związek z Colem, a Tilia zniknęła na całą noc w ciemnym lesie. W jej pamięci pozostała jednak tylko mroczna pustka. Pytania bez odpowiedzi i koszmary nie pozwalają dziewczynie spać, kołacząc się po głowie jak ćmy lgnące do światła.

Gdy minął rok, w okolicy znaleziono zwłoki nastolatki. Tilia chce odnaleźć mordercę za wszelką cenę. Może liczyć na pomoc kochających sióstr, przekona się jednak, że nawet bliscy mają przed sobą tajemnice.

Czy Tilia odkryje, co zaszyło się w mrokach lasu, zanim sama zostanie odnaleziona?

Zanurz się w tej opowieści, a otuli cię zapachem ziół, górską mgłą, szelestem liści… i przeszyje twoje serce lodowatym niepokojem.

Literatura dziecięca

 „Baśka i Maks. Język polski nie z tej ziemi”Nikola KucharskaMarcin Przewoźniak
Wydawnictwo: Wydawnictwo Olesiejuk
Premiera: 7 lutego 2024 roku

Jeśli spotykasz człowiekopodobne istoty, które udają rodziców i nauczycieli i mówią do ciebie niby po polsku, ale jednak szyfrem, to najwyraźniej ktoś tu jest nie z tej ziemi!

Dzięki tej książce rozszyfrujesz język otaczających cię zewsząd kosmitów oraz… nie kupisz kota w worku i nie zostaniesz wystawiony do wiatru.

Dowiesz się, co się kryje pod słowami i przekonasz na własnej skórze, że nasz język naprawdę jest NIE Z TEJ ZIEMI…

Książa dostępna również w formacie audiobook.

„Bajki o mądrych królewnach”Marcin Przewoźniak
Wydawnictwo: Wydawnictwo Olesiejuk
Premiera: 26 lutego 2024 roku

Kto powiedział, że królewny i inne baśniowe bohaterki nie mogą brać spraw w swoje ręce? Sami się przekonajcie, jak świetnie sobie radzą w kryzysowych sytuacjach, zamiast czekać na księcia z bajki, który wybawi je od kłopotów... Przed Wami znane opowieści w niecodziennych wersjach - zabawne, zachęcające do nauki, pełne zwrotów akcji i zaskoczeń. Czytajcie i bawcie się dobrze! KSIĄŻKA IDEALNA TAKŻE DLA CHŁOPAKÓW!

Książa dostępna również w formacie audiobook.

---
Artykuł sponsorowany, który powstał przy współpracy z wydawnictwami.


komentarze [41]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Kasiag 03.03.2024 10:26
Czytelniczka

Jeszcze kilka interesujących zapowiedzi 😊
  Oko słonia Kajkeji Szary płaszcz Psalm dla zbudowanych w dziczy Bękart Ten głód ...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Oko słonia  Kajkeji  Szary płaszcz  Psalm dla zbudowanych w dziczy  Bękart  Ten głód  Dobry samarytanin  Diabelska góra  Półbrat  Kawiarnia Pod Pełnym Księżycem  Lepszy gatunek. Psio-ludzkie historie  Kolonia  Lot motyla  Upiór w moherze  Dzień wyzwolenia  Biuro do spraw tajemnych  Domek z piernika  Nietuzinkowy sklep całodobowy  Wielki świat  Do zobaczenia w zaświatach  Kolory ognia
Caroline_Q 03.03.2024 10:44
Czytelniczka

Nie wiedziałam, że Ten głód wychodzi po polsku! Dziękuję! I nowa książka Saundersa też?
Mam już strasznie długą listę książek na marzec, oby kwiecień był spokojniejszy wydawniczo. ;-)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Ola 03.03.2024 09:31
Czytelniczka

Ja na pewno sięgnę po  Nietuzinkowy sklep całodobowy. Ostatnio pojawia się wiele książek dalekowschodnich pisarzy, a ich klimat bardzo mi odpowiada. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Nietuzinkowy sklep całodobowy
_kinia 01.03.2024 11:01
Czytelniczka

Brakuje drugiej części Fourth Wing

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
traitor 28.02.2024 21:41
Czytelnik

A gdzie zapowiedz wznowienia Silos?:)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
AgaGaga 28.02.2024 20:40
Czytelniczka

Ja zapewne capnę Ćwirleja, chociaż chyba ze dwie wciąż czekają w kolejce. To we trójkę będzie im raźniej ;-)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
elenkaa 28.02.2024 18:34
Bibliotekarka

Ja czekam na:

Córka z Grecji Wojenne serca Przyjaciółka

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Córka z Grecji  Wojenne serca  Przyjaciółka
Jolanta 28.02.2024 16:51
Czytelniczka

Pingwiny cesarskie
Smolarz
Pocałunek Judasza wzbudziły moje zainteresowanie

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Pingwiny cesarskie  Smolarz  Pocałunek Judasza
Deutschland91 28.02.2024 16:01
Czytelniczka

Zainteresowały mnie  Stella. Narodziny psychopatki , Smolarz  oraz  Zaginione

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Stella. Narodziny psychopatki  Smolarz  Zaginione
Agnieszka Szajda 28.02.2024 12:31
Bibliotekarka

Ja chętnie przeczytam Bondę. Lubię jej książki oparte na prawdziwych historiach. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Tylko_czytam 28.02.2024 11:57
Czytelniczka

Pingwiny i cytaty Lema- moje must read  😃

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post