Smaki nieba

Okładka książki Smaki nieba Sylwia Kubik
Okładka książki Smaki nieba
Sylwia Kubik Wydawnictwo: Wydawnictwo Emocje Cykl: Seria powiślańska (tom 4) literatura obyczajowa, romans
Seria powiślańska (tom 4)
Wydawnictwo Emocje
2024-03-18
2024-03-18

“Smaki nieba” to opowieść o zwykłych ludziach, którzy starają się z optymizmem patrzeć w przyszłość. Celebrują czas spędzony z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi. Silnie związani z tradycją nie zapominają o przygotowaniach do świąt Wielkanocnych, począwszy od Tłustego czwartku. A pomysł Gabrysi na kalendarz dobrych uczynków, jako odpowiedniki kalendarza adwentowego jest znakomity. W książce znajdziecie przepisy, które warto wypróbować by poczuć smaki Brzozówki i powrócić myślami do tej wyjątkowej wioski.

Do tej pory nie zdarzyło mi się nigdy zaczynać serię od końca, od ostatniej części, ale w przypadku Serii Powiślańskiej pani Sylwia Kubik tak właśnie było.
To trochę tak, jak przed rozpoczęciem czytania książki zajrzeć na ostatnią stronę i przeczytać zakończenie.
Zdarza Wam się tak robić? Bo mi czasami tak.

"Smaki nieba" bo to właśnie o tej powieści mowa jest również pierwszą książką pani Sylwii, którą miałam przyjemność przeczytać, a wszystko to dzięki uprzejmości Wydawnictwa Emocje.

Pióro autorki zachwyciło mnie prostotą, wrażliwością i ogromnym zaangażowaniem emocjonalnym co daje się odczuć już od pierwszych stron powieści.
"Smaki nieba" to historia, którą wręcz się czuje, oddycha się nią, tyle w niej zapachów i smaków. Podczas czytania wystarczy na chwilę zamknąć oczy by poczuć wiosnę i piękno otaczającego nas świata. Po lekturze historii pełnej wiosennych symboli jeszcze bardziej rozkochałam się w tej zachwycającej porze roku.

"Jest czas na każdą porę roku i na czekanie na te nasze ulubione kropka wtedy bardziej doceniamy i bardziej się z nich cieszymy."

Powieść pani Sylwii opowiada o życiu społeczności niewielkiej wioski na Powiślu, o jej codzienności, troskach i radościach, a wszystko to, na tle przygotowań do Świąt Wielkanocnych.
Historia ta urzekła mnie szczególnie pięknem opisanej tradycji najważniejszych świąt w Kościele Katolickim, która mi osobiście również jest bardzo bliska i którą niezwykle cenię.

Książka "Smaki nieba" jest pełną ciepła opowieścią niosącą ukojenie, dającą czytelnikowi ogrom pozytywnej energii i dobra. To opowieść przynosząca wytchnienie i pozwalająca oderwać się od szarej rzeczywistości dnia codziennego. Zdecydowanie jest to powieść, którą warto przeczytać nie tylko w okresie Świąt Wielkiej Nocy ale zawsze wtedy, gdy potrzebujemy otulającej życzliwością i podnoszącej na duchu historii.

Jeśli lubicie dobre, ciepłe powieści obyczajowe koniecznie zajrzyjcie do Brzozówek i dajcie się porwać tej pełnej zapachów, piękna i barwnych bohaterów opowieści.

Trzy słowa o książce:
Zachwycająca, Barwna, Wiosenna...

Powieść wydana w okładce miękkiej ze skrzydełkami z lekko uwypuklonym tytułem i nazwiskiem autorki. Odpowiednie duże litery i interlina czynią książkę wygodną w czytaniu.
Piękne wydana idealna na prezent niekoniecznie od Zajączka :)

Polecam! Czytajcie, naprawdę warto!

Zdarza Wam się tak robić? Bo mi czasami tak.

"Smaki nieba" bo to właśnie o tej powieści mowa jest również...

„[...] każdy, dosłownie każdy przed Panem Bogiem jest równy. Nieważne, jaką funkcję pełni w życiu, ile ma i co potrafi. Przed Jego obliczem wszystko traci znaczenie. Jest tylko On i człowiek prawdziwy, odarty ze wszystkich ziemskich fatałaszków.”

W to pogodne, słoneczne, wtorkowe popołudnie, mam dla Was, drodzy zaczytani recenzję, cudownie ciepłej i otulającej książki. Wierzcie mi, jeżeli chcecie przeczytać chwytającą za serce, piękną, nastrojową, pieszczącą zmysły opisami potraw i zapachami opowieść, książka „Smaki nieba” Sylwii Kubik, jest właśnie dla Was.

Zostałam oczarowana klimatem, atmosferą i wyjątkową aurą tej powieści. Jest absolutnie cudowna. Ciepła, pokrzepiająca, pełna wielobarwnych emocji, pogody ducha i dobrego humoru. Wszystko się w niej zgadza. Począwszy od dbałości i podniosłości z jaką autorka oddaje wyjątkowy czas przygotowań do najważniejszych świąt w roku, poprzez kulturę języka, wyraziste postaci i przemyślną, refleksyjną fabułę. W moim odczuciu niemalże mistyczną.

Opowieść zawarta na stronach „Smaku nieba” ujęła mnie przede wszystkim opisem zwyczajnego życia, zwykłych ludzi. Ich smutków, radości, tęsknot, pragnień i niepewności. Ogromne wrażenie wywarła na mnie również wielowątkowość tej powieści. Sylwia Kubik na kanwie budzącej się do życia wiosny i przygotowań do Świąt Wielkanocnych tka fabułę, w której porusza ważne tematy. Obserwujemy relacje rodzinne i te damsko-męskie. Przyglądamy się rodzicielstwu i wynikającym z niego troskom i emocjom. Zaglądamy za próg domu opieki i konfrontujemy się ze starością. Autorka prezentuje nam również portrety kobiet, które nadają niepowtarzalny klimat swojej wsi Brzozówce. Dzięki wyjątkowym cechom charakteru, różnorodności i energii, stają się one spoiwem, które łączy nie tylko rodziny ale i całą społeczność wsi.

„Smaki nieba” to powieść przepełniona zachwytem nad cudami codzienności, miłością do Boga i człowieka. To powieść przykuwająca uwagę powiślańskim krajobrazem i ciepłem bijącym z każdej jej strony. Urokliwa, przyjemna w odbiorze, momentami zabawna. Powieść, która przywodzi na myśl rodzinny dom. Taki, do którego zawsze się tęskni, o którym się myśli i do którego chce się wracać.

Dajcie się oczarować tej wyjątkowej książce. Serdecznie polecam!

Idealna lektura na Wielkanoc. Pierwszy raz trafiłam na powieść o tych Świętych i się nie zawiodłam. Piękne opisy tradycyjnych rytuałów, sprawiły, że można poczuć magię. I chociaż nie przeczytałam wcześniejszych tomów tej serii, to w niczym mi to nie przeszkadzało. Polecam tą pozycję na Wielki Post, a przed Bożym Narodzeniem koniecznie trzeba sięgnąć po Zimowe Żuławy.

Opinia pochodzi z mojej strony Zapiski przy Kawie.
Czy zdarzyło się Wam rozpocząć lekturę cyklu od jego czwartej części? 📝☕🌷
U mnie tak się stało z najnowszą książką Sylwii Kubik pt. "Smaki nieba", która ukazała się niedawno nakładem Wydawnictwa Emocje.
Początkowo miałam zaopatrzyć się w trzy pierwsze części, ale piękna okładka i nazwisko Autorki sprawiło, że zajrzałam do środka i ....przepadłam na dobre! 😉
Trafiłam bowiem w sam środek przygotowań do Świąt Wielkanocnych czynionych przez mieszkańców małej wsi Brzozówka na Powiślu. Smażenie apetycznych pączków na Tłusty Czwartek, przygotowywanie palm wielkanocnych na konkurs, dekorowanie Kościoła, pieczenie apetycznych ciast..🐣🐰🐤 A ile było w tym rozgardiaszu i niemal dziecięcej radości!
Wszystko to wciągnęło mnie bez reszty!💚Polubiłam mieszkańców wsi i kibicowałam im w rozwiązywaniu ich problemów i trosk.
Nie wystraszył mnie nawet jędzowaty język Weroniki, teściowej Hanki i dziwne zachowanie sołtyski Krystyny. Współczułam przebywającej w domu opieki Elfriede, która tylko z daleka popatrzeć mogła na swój dawny dom. 🏠 I kibicowałam Stefanowi w pojednaniu z rodziną...
Sylwia Kubik ma przyjemny, kojący styl, który sprawia, że trudno oderwać się od lektury!
Bardzo lubię takie życiowe książki z bohaterami, z którymi można się identyfikować. 🪴🌺💚
"Smaki nieba" to wciągająca powieść o życiu małej wiejskiej społeczności, o jej troskach, kłopotach i radosnych chwilach. Czuję, że Autorka nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa i zaprosi nas prędzej czy później w gościnne progi mieszkańców Brzozówki.
Tymczasem ja zapraszam Was do lektury "Smaków nieba"!
Serdecznie polecam! 💙😘

Opinia pochodzi z mojej strony Zapiski przy Kawie.
Czy zdarzyło się Wam rozpocząć lekturę cyklu od jego czwartej części? 📝☕🌷

Smaki nieba, to wyczekiwany czwarty tom Serii Powiślańskiej, a ja mam nadzieję, że nie tylko serii, ale i w przyszłości sagi :)

Sylwia po latach ponownie zabrała nas do Brzozówki i myślę, że ta przerwa dobrze zrobiła książce. Już pierwsze trzy tomy czytało się doskonale, ale to w czwartym widać, że autorka już ma za sobą kilka wydanych pozycji i jej pisarski warsztat jest bardziej dojrzały. Myślę, że z serii powiślańskiej, to dotąd najlepszy tom, ale też wierzę, że pisarka nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Tym bardziej, że zostawiła zakończenie dość otwarte :) Ba, powiedziałabym nawet, że jest idealnym otwarciem do kolejnej trylogii. Bo tak, jak pewne wydarzenia z pierwszych trzech tomów zostały domknięte, tak tutaj są niby kontynuowane, ale środek ciężkości przenosi się na inne wątki obyczajowe i otwiera nowe możliwości do kolejnych tomów.

W ogóle jestem zachwycona, jak została zachowana równowaga przy tak dużej zbiorowości bohaterów. Mając tak wiele, różnorodnych postaci nie czułam irytacji, że któraś z nich jest traktowana po macoszemu i pomijana. Oczywiście wynika, to też z tego, że Smaki nieba są kontynuacją wcześniejszych książek więc bohaterowie są nam już znani, świat wykreowany przez autorkę opisany we wcześniejszych pozycjach, a jak ktoś śledzi Sylwię w SM, to rozpozna pewne wątki zapożyczone wprost z życia autorki :)

Ta powieść mnie urzekła i wzruszyła. Czas akcji, to okres poprzedzający Wielkanoc i powieść kończy się wraz z pierwszym dniem świąt (no ale, że bez Lanego Poniedziałku, to ja nie wiem, jak tak można było ;p).
Jest tu sporo odwołań do religii (co dla niektórych może być problematyczne). Ale tak, jak można napisać świąteczną powieść zimową bez wątków religijnych, to z Wielkanocą jednak chyba się nie da jeżeli chcemy zachować świąteczne tradycje :) Począwszy od tłustego czwartku, a skończywszy na mszy rezurekcyjnej.

Smaki nieba niosą ze sobą, tak wiele pozytywnych emocji, że poleciłabym ją każdemu, kto szuka książki dającej ukojenie. Takiej, gdzie świat przedstawiony daje spokój, nadzieję i wiarę, że warto być dobrym. Aż mam ochotę napisać, że to książka idealna na niedzielę, nie tylko wielkanocną :) Znajdziecie w niej wytchnienie od codziennego galopu i spędzicie przyjemnie czas z mieszkańcami Brzozówki.
A mieszkańcy są różni, mniej i bardziej charakterni więc nie będziecie się z nimi nudzić. Bo to, że książka niesie z sobą tak duży ładunek dobra nie znaczy, że bohaterowie są nudni i mdli bez "pazura". Bo w tej książce, jak w życiu, są blaski i cienie i przeplatają się one nawzajem. Jest śmiech i są łzy.

Polecam Smaki nieba, jeśli tylko szukacie dobrej powieści obyczajowej. Oczywiście wskazane jest przeczytanie trzech pierwszych tomów :)

#smakinieba #seriapowiślańska @sylwia.kubik_pisarka @wydawnictwoemocje #recenzja #współpracabarterowa
Brzozówkę i jej mieszkańców polubiłam już od pierwszych stron pierwszej części serii.Tu czułam się....tak na miejscu....prosto,swojsko,domowo i.....realnie.Autorka pokazała życie w małej,wiejskiej społeczności takim jakie ono jest bez zbędnych zabiegów"koloryzacyjnych" i upiększania tego co zwyczajne.Z plusami i minusami,wadami i zaletami które sielskie,wiejskie życie posiada.Ze specyficznymi mieszkańcami którzy przywiązują ogromną wagę do tradycji i lokalnych przyzwyczajeń.W tym czwartym tomie"wpadamy" do Brzozówki tuż przed Wielkanocą gdy przygotowania do świąt idą pełną parą.U Karoliny gwarno i prędko jak zawsze.Gabrysia tworzy niezwykle urzekający kalendarz wielkopostny i dzieli się swoim humorem oraz dziecięcą spontanicznością.Wojtek szykuje niespodziankę...Hania podtrzymuje domowe ognisko przy nieustannych utyskiwaniach teściowej,której"pary" nie brakuje mimo statecznego wieku.Krysia zachłystuje się upragnionym macierzyństwem a proboszczowi składają wizytę niespodziewani goście.W "Leśnej Ostoji" wrze jak w kotle,sporo się dzieje,różne emocje towarzyszą jej mieszkańcom,podsycane niekiedy swojskim,przemyconym bimberkiem.Och,dzieje się tu u każdego.Każdy coś przeżywa,z czymś się zmaga czegoś doświadcza.Spory,kłótnie,rywalizacje,zazdrość,smutek,bezradność,miłość,radość....wszystko to otulone magią i klimatem Świąt Wielkanocnych scala mieszkańców Brzozówki w jedną,silną i życzliwą społeczność.Czasem tam coś zazgrzyta,zaskrzypi we wspólnych relacjach ale szybko znajdzie się ktoś kto popędzi te"tryby"naoliwić.😉Zajrzyjcie do Brzozówki..kto wie..może odnajdziecie tam jakąś cząstkę siebie,swoich wspomnień,smaków,zapachów...Polecam.❤

Tak mało w literaturze jest opowieści o świętach Wielkanocnych a w tej książce autorka opisała nie tylko same święta ale i przygotowania do nich te ziemskie i te chrześcijańskie. Pięknie opisane losy moich ulubionych bohaterów "Serii powiślańskiej". Wiosna w Brzozówce i jej bohaterowie przyciągają uwagę i czyta się bardzo, bardzo szybko i z przyjemnością. Polecam całą serię.

Bardzo cieszę się,że pojawił się kolejny tom serii powiślańskiej.Jak miło jest wrócić do Brzozówki .To jak powrót do domu.Spotkanie z długo niewidzianymi bohaterami jest cudowne,a ci nowi -pensjonariusze z Brzozowej Ostoi są niesamowici.Cóż seniorzy u Sylwii Kubik jak zawsze wymiatają.Co tam się u nich dzieje musicie przekonać się sami i gwarantuję ,że nudzić się nie będziecie.Lektura powoduje salwy śmiechu,ale też zadumę.Jak zawsze w powieściach autorki wiele emocji.Sylwia Kubik stworzyła świetną powieść o przygotowaniach do Świąt Wielkanocnych.Takiej powieści bardzo mi brakowało.Bardzo ciekawie opisane są zwyczaje wielkanocne .,,Smaki nieba " pachną pączkami (wszak akcja zaczyna się w Tłusty Czwartek),domowym chlebem .a także innymi pysznościami i ...złośliwością Weroniki.(kto czytał poprzednie tomy wie o czym mowa) Mam nadzieję,że autorka nie powiedziała jeszcze w serii powiślańskiej ostatniego słowa i pojawią się kolejne tomy.W tych książkach czytelnik odnajduje kawałek swojego nieba.

"Smaki nieba" pachną i smakują, jak dom i cudownie było do niego wrócić.
Brzozówka tętni życiem, są starzy bohaterowie, stare problemy, ale pojawiają się też nowi, czyli seniorzy w Brzozowej Ostoi, którzy potrafią zaskoczyć bardzo pozytywnie.
Powieść jest przesiąknięta przygotowaniami do Świąt Wielkanocnych i jest pierwszą na rynku, gdzie takie działania są pokazane - od Tłustego Czwartku aż do Wielkanocy.
Czytając książkę czuć zapachy Brzozówki, emocje w każdym domu, złośliwości Weroniki, która nie byłaby sobą, gdyby komuś nie dopiekła.
Cała seria powiślańska jest warta przeczytania, ponieważ mamy w niej nasze osobiste sprawy, każdego z nas, chociaż jest o innych bohaterach.

"Smaki nieba" pachną i smakują, jak dom i cudownie było do niego wrócić.

• Egzemplarz recenzencki
  • Dra