Gdzie słychać szepty

Okładka książki Gdzie słychać szepty Kate Pearsall
Okładka książki Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall Wydawnictwo: Books4YA literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Bittersweet In The Hollow
Books4YA
2024-03-13
2024-03-13

Ogólnie książkę oceniam bardzo dobrze. Początkowo tylko drażnił mnie wątek romantyczny. To miał być chyba motyw love - hate - love, ale uważam, że był tutaj zastosowany trochę na siłę. Bohaterowie nagle zrywają relację - główna bohaterka czuje się skrzywdzona, o motywach i uczuciach głównego dowiadujemy się później. Według mnie w takiej sytuacji ludzie się albo unikają, albo zachowują neutralnie,. Tutaj natomiast pojawiają się jakieś dziwne potyczki słowne. A niestety autorka mistrzynią ciętej riposty nie jest.

Jednak, gdy wątek romantyczny przechodzi z dziwnej fazy niechęci w normalną fazę uczuć jest już całkiem dobrze. Staje się bardzo przyjemnym wątkiem romantycznym - takim w sam raz, więc nie będę się go aż tak czepiać.

Książka ogółem klimatyczna i wciągająca.

Jaką magiczną moc chcielibyście posiadać? ✨

Tilia, główna bohaterka powieści "Gdzie słychać szepty" potrafi wyczuwać smak emocji innych ludzi.
Jej siostry oraz inne kobiety z rodziny Jamesów obdarzone są różnymi niecodziennymi zdolnościami. Posiadanie magicznych mocy nie zawsze jednak jest uśmiechem losu. W przypadku sióstr James, ich zdolności są powodem kpin małej społeczności, do której należą.

Poprzedniego lata w trakcie Festiwalu Ciem Tilia idzie do lasu by tak jak inni nawoływać człowieka-ćmę. To już coroczna tradycja od kiedy 4-letni chłopiec zaginął w lesie w Caball Hollow. Tillia z tamtej nocy nie pamięta prawie nic. Pamiątką po tamtych mrocznych wydarzeniach jest jedynie blizna na szyi dziewczyny. Powracające koszmary i widok lasu nie dają jej spokojnie żyć. Nadchodzi kolejny Festiwal. Tym razem nie wszyscy wracają z lasu żywi. Ofiarą jest nastolatka. Tillia mimo swoich leków wie, że musi stawić czoła demonom. przeszłości. Musi dowiedzieć się kto i dlaczego zabił Dalię oraz co wydarzyło się zeszłego lata. Czy uda jej się rozwiązać tą zagadkę? Być może niektóre tajemnice nigdy nie powinny zostać odkryte....

"Gdzie słychać szepty" to niesamowicie klimatyczny thriller. Jest to książka kierowana do młodzieży, jednak dorośli czytelnicy, fani thrillerów również będą bardzo usatysfakcjonowani. Jeszcze bardziej zadowoleni będą ci którzy cenią sobie w książkach szczyptę magii. Kate Pearsall połączyła w tej powieści kilka gatunków, a z tej mieszanki wyszło coś oszałamiająco wciągającego.

Klimat jest mroczny, duszny, przyprawiający o gęsią skórkę. Dodatkowej grozy nadają tutaj wspomniane przeze mnie wcześniej nadzwyczajne moce bohaterek oraz to, że Tillia nie pamięta co wydarzyło się rok temu. Wszystko co dzieje się w Caball Hollow owiane jest tajemnicą, a odkrywanie dawnych sekretów bywa bardzo niebezpieczne. Jeśli czytaliście "Zapisane w wodzie" Pauli Hawkins to w "Gdzie słychać szepty" możecie liczyć na podobny vibe.

Oprócz świetnie oddanego klimatu książka urzekła mnie bohaterkami. Mamy tutaj spore grono kobiet. Cztery siostry, mama, babcia, ciotka, przyjaciółka.

W rodzinie Jamesów kobiety czerpią z bliskości z naturą i są dla siebie ogromnym wsparciem, a ich niezwykłe moce tworzą między nimi niepowtarzalną więź. Młode kobiety współpracują ze sobą również w restauracji. Dzięki temu z książki wypływa wiele smaków, nie tylko z magicznej mocy Tilli, która czuje smak emocji, ale też tych prosto z kuchni Harvest Moon.
"Gdzie słychać szepty" to jedna z najbardziej oryginalnych książek jakie przeczytałam w tym roku. Jako że fantastykę omijam szerokim łukiem tym bardziej jestem zadowolona z tego jak został przedstawiony wątek magiczny. Właśnie tej magii trochę się tutaj obawiałam, a teraz po przeczytaniu mogę powiedzieć, że to było naprawdę suuuper! ✨🤩🦋

"W tym miejscu zawsze było coś zagadkowego. Kobiety z rodziny Jamesów spowijała jakaś mgła osobliwości, która trzymała wszystkich na dystans. Stara opowieść głosi, że jeszcze gdy na Caball Hollow składało się zaledwie kilka sąsiadujących ze sobą domostw, pierwsza kobieta o tym nazwisku wynurzyła się z lasu zupełnie sama".

Jaką magiczną moc chcielibyście posiadać? ✨

RECENZJA Z BLOGA SKARBIEC KSIĄŻEK:

Caball Hollow znane jest z legendy o człowieku-ćmie. Dla jednych to zwykła, lokalna opowieść. Inni – chcą sprawdzić, czy tajemnicza postać istnieje naprawdę. Wydaje się to całkiem łatwe. Wystarczy trzykrotnie wymówić jej imię...

Dla Tilii James ubiegłoroczny Festiwal Ciem okazał się prawdziwym koszmarem. To właśnie wtedy zaginęła. Nie pamięta niczego z tamtej nocy, a i tak dręczą ją koszmary, zaś widok lasu wywołuje przerażenie. Gdy miasteczkiem wstrząsa informacja o śmierci jednej z nastolatek, Tilia postanawia dowiedzieć się, kto jest mordercą, zwłaszcza, że między zabójstwem a jej zaginięciem wydaje się istnieć jakiś związek. Przed nią niełatwe i niebezpieczne zadanie, ale w jego rozwikłaniu może liczyć na nadprzyrodzone zdolności, którymi dysponują kobiety z rodziny James.

Tilia potrafi wyczuwać smak ludzkich emocji. Poza najbliższymi, nikt o tym nie wie. I najlepiej, aby tak pozostało. Dziewczyna chce zachować pozory normalności, choć widzi, z jaką nieufnością część mieszkańców traktuje jej rodzinę. Lecz to nie jedyne jej zmartwienie. Ma przecież za sobą rozstanie z Colem i zaginięcie, po którym pozostała dziura w pamięci, na rozwiązanie czeka zaś sprawa morderstwa. I bliższe przyjrzenie się legendzie o człowieku-ćmie.
Historia Tilii koncentruje się na teraźniejszych wydarzeniach, ale w między czasie pojawiają się wzmianki o feralnej nocy sprzed roku. Mimo posiadanych zdolności, bohaterka daje się poznać jako zwyczajna osoba. Choć centralnym punktem jej perypetii jest śledztwo, istotne znaczenie ma znajomość z byłym chłopakiem. To interesujący wątek (co jest zasługą Cole’a) – szkoda więc, że nie został bardziej rozbudowany. Bardzo wyraźnie zaakcentowano aspekt rodzinny. Jako że panie z rodu James mogą pochwalić się nietypowymi talentami, w powieści częstymi bywalcami są babcia, mama, a przede wszystkim siostry Tilii. Cóż jeszcze mogę dodać? Tilia jest sympatyczną postacią, której tak naprawdę trudno cokolwiek zarzucić. Oczywiście, zdarza się jej popełnić błąd, ale to tyle. Nie jest irytująca czy infantylna. Krótko mówiąc – nie mam zastrzeżeń.

A na drugim planie jest m.in. Cole Spencer. To jego polubiłam najbardziej. Zaciekawił mnie od pierwszej chwili, w której się pojawił. I nie dlatego, że zrobił coś nadzwyczajnego. Nie. Po prostu miał w sobie coś autentycznego. W ogóle podobał mi się wątek z jego udziałem. Tak jak wspomniałam, autorka mogła znacznie bardziej wyeksponować rolę Cole’a. Zarówno jego historia jak i całokształt postaci stanowią ogromną zaletę książki. Poza nim należy wymienić również siostry Tilii – Rose, Iris i Aster (właśnie Aster będzie poświęcony drugi tom cyklu). To fajne dziewczyny, które, tak jak główna bohaterka, mogą pochwalić się nadprzyrodzonymi umiejętnościami (choć talent każdej z nich dotyczy innego aspektu).

Okładka – delikatna. Całkiem ładna.

Podsumowując: przekonujący bohaterowie, ciekawa fabuła łącząca wątek kryminalny z paranormalnym i do tego subtelny wątek romantyczny to najważniejsze plusy książki. „Gdzie słychać szepty” to opowieść, która wzbudza zainteresowanie, ale nie przytłacza natłokiem skomplikowanych, magicznych treści. To naprawdę dobry wybór na mile spędzony czas. Polecam.

RECENZJA Z BLOGA SKARBIEC KSIĄŻEK:

Dla Tilii James...

Hollow to pozornie spokojne miasteczko. Skrywa ono bowiem mnóstwo tajemnic i zagadek. Kiedy pewnego dnia ginie młoda dziewczyna, nasza główna bohaterka Tilia, postanawia zmierzyć się ze swoją przeszłością. Musi przy tym przełamać swój ogromny strach. Na szczęście z pomocą przychodzą jej siostry, mama oraz babcia - kobiety o niezwykłych mocach, które czerpią z bliskości z naturą. Wspólnie prowadzą "Harvest Moon" - miejsce, w którym serwują wyjątkowe śniadania i lunche. Na co dzień muszą radzić sobie z oskarżeniami od strony innych mieszkańców, jakoby były wiedźmami. One jednak nie poddają się ani na moment i za każdym razem walczą do samego końca.
Mam nadzieję, że jeszcze wiele wspaniałych książek przede mną w tym roku, jednak już teraz z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że "Gdzie słychać szepty" to jedna z najlepszych przeczytanych pozycji w 2024. Pełno w niej tajemnic oraz nie rozwiązanych spraw. Napięcie jest budowane od samego początku, a im dalej tym lepiej. Świetnie wykreowani bohaterowie, a zwłaszcza bohaterki. Opisy dań czy zapachów, magicznie przedostawały się z kart powieści do moich zmysłów i czułam, że jestem częścią tej historii - było to niezwykłe doświadczenie. A przede wszystkim, rewelacyjny motyw realizmu magicznego, którego jestem fanką - i tym razem po raz kolejny mnie nie zawiódł.
Książka należy do gatunku thrillerów młodzieżowych, jednak uważam, że dorośli jak najbardziej mogą również po nią sięgać. Cała historia jest tak dobrze przemyślana i zgrabnie przelana na papier, że zarówno młodzi jak i starsi będą zachwyceni. Przyznam jednak, że nie jest to książka lekka, łatwa i przyjemna, ale czy to źle? myślę, że absolutnie nie. Przedstawionych jest tutaj wielu bohaterów więc przy lekturze trzeba być skupionym żeby się nie pogubić. Zwłaszcza, że naprawdę dużo się tutaj dzieje.
Kiedy nie czytałam - myślałam o niej, kiedy czytałam - to z zapartym tchem. Myślę, że historia Tilii oraz miasteczka Hollow zagrzała w moim sercu miejsce na długo. Czytajcie, czytajcie, czytajcie i zachwyćcie się i Wy!
Współpraca @books4ya

Ależ pozytywne zaskoczenie!

Jasne ma parę młodzieżowych kalek, ale właśnie takich książek o czarownicach szukałam, gdy byłam dzieciakiem!

Bawiłam się doskonale 🧡

Ależ pozytywne zaskoczenie!

Bawiłam się doskonale 🧡

𝙍𝙀𝘾𝙀𝙉𝙕𝙅𝘼/ „Gdzie słychać szepty” - Kate Pearsall

[współpraca reklamowa]

Spodziewałam się, że dostanę tu więcej magii, ale ku mojemu zadowoleniu była to ilość stonowana i magia sama w sobie była nieoczywista. Za to klimat był wyczuwalny od pierwszych stron, mroczny, niepokojący i lekko duszący przez panującą pogodę w miasteczku - dzięki temu ta pozycja będzie idealna na parny letni wieczór 🖤 W tej lekturze nie zabraknie również mnóstwa tajemnic, zagadek i emocji towarzyszącym postaciom, ps. główna bohaterka czuje smak uczuć innych!

Zdecydowanie jestem fanką wątku romantycznego, co prawda nie było go za wiele, ale miło czytało mi się sceny Cola i Tilii. Na równi lubiłam śledzić rozmowy i poczynania sióstr, które miały cudowną siostrzaną więź 🤍

Zakończenie przyniosło kilka zwrotów akcji, których się nie spodziewałam i nawet nie podejrzewałam 🥲 Styl pisania autorki jest lekki dzięki czemu po wkręceniu się w historię przez drugą połowę przebrnęłam z szybkością.

★★★★/5

𝙍𝙀𝘾𝙀𝙉𝙕𝙅𝘼/ „Gdzie słychać szepty” - Kate Pearsall

[współpraca reklamowa]

Od samego początku nie mogłam wciągnąć się w fabułę tej książki przez co dosyć długo zeszło mi czytanie jej. Przez jakieś 150¿ stron nie mogłam się zmusić do przeczytania większej ilości bo byłam znudzona. Na całe szczęście gdy akcja zaczęła nabierać tempa coraz lepiej śledziło mi się historię Tilii!...

Rodzina James od zawsze czerpała z darów ziemi i mądrości poprzednich pokoleń. W niewielkim miasteczku Caball Hollow kobiety prowadzą familijną restaurację, chociaż ich umiejętności nie ograniczają się wyłącznie do gotowania posiłków i parzenia kawy...

Tilia próbuje żyć jak każda typowa nastolatka, nie ma w niej jednak nic przeciętnego. Po pierwsze: w jej pamięci są wielkie luki sprzed roku kiedy zaginęła i nikt nie wie, co się wtedy z nią działo. Po drugie: potrafi odczuwać emocje innych, które stają jej w gardle i osiadają na języku, a zbrodnia, która miała miejsce w ich małym mieście, jedynie potęguje te doznania.

Dziewczyna chciałaby odnaleźć zabójcę koleżanki, ale kolejne wydarzenia doprowadzają ją do wielkich rodzinnych sekretów, tajemnic ukrytych w ciemnym lesie i walki z własnymi lękami.

Magia w tej książce jest nieoczywista, nie ma tu machania różdżką i latania na miotłach-całość mocno bazuje na emocjach, zapachach, smakach. Przedstawione kobiety z rodziny James to nie szalone czarownice, a szeptuchy czerpiące z darów ziemi i wiedzy przekazywanej z pokolenia na pokolenie, które w mojej opinii zasługują na szacunek. Bo widziecie, treść tej powieści trafiła na podatny grunt-wychowałam się na „Czarodziejkach”, Sandrę Bullock najbardziej lubię w filmie „Totalna magia”, a „Zasady magii” Alice Hoffman są jedną z moich ukochanych książek. Największym jednak plusem tej powieści jest jej język: kiedy autorka pisała o skrzypiącej podłodze, wyobrażałam sobie, że staram się nie nadepnąć na poluzowane deski, zakończenia rozdziałów pozostawiały mnie z uczuciem niedosytu, musiałam więc czytać kolejne, a barwne opisy momentalnie przenosiły mnie do tego małego miasteczka - cudo!💙

Mocno inspirująca historia, powiedziałabym nawet, że trochę dla takich outsiderów, dziewczyn, które wyplatają wianki z mleczy na wycieczkach klasowych, a włosy wciąż czeszą w warkocze. Podobała mi się w wersji angielskiej, przekład mnie rozkochał i cieszę się, że ta historia znalazła się na polskim rynku, bo jest warta zachwytu.

Lubimy młodzieżówki i lubimy realizm magiczny, więc koło połączenia tych dwóch nie mogliśmy przejść obojętnie i bardzo się z tego cieszymy! 🌼

“Gdzie słychać szepty” to przede wszystkim powieść, która pokazuje, jak silne więzi rodzinne, relacja z rodzeństwem i znajomość swojego pochodzenia są ważne w naszym życiu oraz jak je kształtują. Tilla wraz z siostrami, matką i babką czerpią moc z bliskości z naturą 🌿, znają się na odprawianiu rytuałów 💮 czy ziołolecznictwie 🍃. Dodatkowo odczuwa ona również emocje innych poprzez konkretne smaki, które pojawiają się w jej ustach. Dar, który wydawać się może błogosławieństwem, staje się w tym wypadku przekleństwem. Tilia w niewyjaśnionych okolicznościach znika na całą noc w mrocznym lesie, nic z niej nie pamiętając. Rok później odzyskanie jej pamięci okaże się jednak jedynym sposobem na rozwiązanie zagadki tajemniczej $m*erci nastolatki.

Książkę mimo wątków kryminalnych można na pewno zaliczyć do tych otulających. Mimo rodzinnych sekretów i ukrywanych relacji, Tilia wraz z siostrami sprawiają, że chcielibyśmy stać się kolejnym członkiem ich rodziny. Wspólna praca, pomoc w najtrudniejszych chwilach, wzajemne zrozumienie i walka o siebie nawzajem ponad życie determinują nasze postrzeganie tej książki. Dodatkowo realizm magiczny, który tworzy bliskość z naturą, pozwala się nam przenieść do tego trochę onirycznego świata. 🌙

Nie zapominajmy też o wciągającej zagadce, która jak na książkę dla młodzieży jest bardzo dobrze wykreowana! ❤️

Książka sprawdzi się idealnie na nadchodzące ciepłe wiosenne dni wśród rozkwitającej dookoła nas zieleni. 🌳

To moje pierwsze podejście do thrillera, co prawda młodzieżowego i z wpleciona fantastyka, jednak pierwsze. I czemu ja tyle czasu zwlekałam z tym?!
Przecież ta książka była niesamowita! Klimat czarownic, nierozwiązanej zagadki morderstwa, zaginięcia oraz niewyjaśnionych spraw, totalnie mnie zachwycił!
Napięcie budowane od samego początku fabuły, rozkręcało się z każdym rozdziałem, czytelnik nie mógł doczekać się rozwiązania zagadki. Gdzie już myślałam, że mi się udało rozwikłać ja, zostałam zaskoczona nowymi faktami, które sprawiały, iż moje domysły były do niczego 😂
Niesamowita siła rodziny, oraz oddania wobec siebie nawzajem jaka mają kobiety rodu Jamesów, jest niezłomna. Każda z nich jest wyjątkowa na swój sposób, a razem są niepokonane.
A zakończenie? Chociaż nie powiem, już trochę się spodziewałam przed końcem, jednak nie zmienia to faktu, iż totalnie byłam zaskoczona nim.
Czytałam książkę z zapartym tchem, i jestem niezmiernie wdzięczna, iż miałam okazję poznać tak świetną historię.

Napięcie budowane od samego początku fabuły, rozkręcało się z każdym...

🦋Szukacie klimatycznej książki, która wciągnie Was od pierwszych stron? To musicie sięgnąć po „Gdzie słychać szepty”. Thriller YA z magią w tle sprawi, że z każdą stroną będziecie odkrywać rodzinne tajemnice. W końcu to w małych miastach, gdzie rodziny mieszkają od pokoleń jest najwięcej sekretów.

🦋Rodzina Jonesów obdarzona jest niezwykłymi umiejętnościami. Każda z kobiet w ich rodzinie posiada dar, który czasami może przerosnąć je same.

🦋Tilia, która rok wcześniej zaginęła na jeden dzień dalej nie pamięta co się wtedy wydarzyło. Czas po zaginięciu to dla niej mgliste przebłyski, które nie tworzą żadnego obrazu. Presja na niej wzrasta, w momencie, kiedy zaczynają dziać się dziwne rzeczy w mieście.

🦋„Gdzie słychać szepty” to historia, która nie wywołała na mojej skórze gęsiej skórki, nie bałam się czytając, ale byłam niesamowicie wciągnięta. Analizowałam każdego z bohaterów, który mógłby być podejrzany i ostatecznie prawie, że dobrze trafiłam. Jeżeli lubicie kryminalne zagadki, tajemnice i do tego magię już wiecie co powinniście przeczytać.

🦋Rodzina Jonesów obdarzona jest niezwykłymi umiejętnościami. Każda z kobiet...

• Literatura młodzieżowa
  • Chcę kupić
  • Fantastyka, fantasy i science fiction

Dodaj cytat z książki Gdzie słychać szepty