Stella. Narodziny psychopatki

Okładka książki Stella. Narodziny psychopatki Adrian Bednarek
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Stella. Narodziny psychopatki
Adrian Bednarek Wydawnictwo: Zaczytani Cykl: Stella (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Stella (tom 1)
Zaczytani
2024-02-15
2024-02-15

Wyróżniona opinia i

Stella. Narodziny psychopatki

przeczytanych książek 6003 napisanych opinii 1014

Co tu się wydarzyło? "Narodziny psychopatki"... ale której? Bo jak dla mnie w tej książce wszyscy główni bohaterowie byli psychopatkami i psychopatami. Najnormalniejszy był chyba facet mający ciągoty kazirodcze, serio.

Już początek mnie nie przekonał, no bo umówmy się: historia że wujek adoptuje bratanicę i robi z niej prostytutkę jest już sama w sobie mało wiarygodna, no ale spoko, to tylko powieść, można jeszcze przymknąć oko na coś takiego, jeśli miał to być jakiś wątek przewodni, a na jego kanwie reszta historii, tak jak to zostało przedstawione w opisie, wydawało się intrygujące i no jeszcze jakośtam możliwe. Natomiast to, co dzieje się później... to jest ten moment, kiedy jestem zażenowany w imieniu autora czytając książkę, powiem szczerze: mnie by było wstyd wydać coś takiego, tak jest to... dziwne. Z jednej strony niedopracowane, a z drugiej przekombinowane.

Niestety nie mogę skomentować tej książki bez spojlerów, więc tu się zaczynają, ale ja tej książki polecić nie mogę - to powiem już od razu, więc wiele nie stracicie ;)
Zacznijmy od tego, że matka Stelli miała raczej małe szanse trafić do więzienia za swój czyn, raczej uznano by go za chwilową niepoczytalność i wysłano ją do zakładu psychiatrycznego (tu się przydaje treść poprzedniej przeze mnie przeczytanej książki: "Jak człowiek staje się mordercą": https://lubimyczytac.pl/ksiazka/jak-czlowiek-staje-sie-morderca-mroczne-opo... :D ),po drugie, mam naprawdę uwierzyć, że szanowana wykładowczyni uczelni wyższej po kilku(nastu) latach w więzieniu grypsuje jak rasowa kryminalistka? :D To jest najbardziej kuriozalny wątek z całej książki. Po trzecie: z tego co mi wiadomo, to nie grypsuje się z niegrypsującymi, a już zwłaszcza z osobami z zewnątrz (bo jaki miałoby to cel?),jaki ma cel używanie gwary więziennej w tym kontekście jaki został przedstawiony w książce, poza zirytowaniem czytelnika nie do końca dla niego zrozumiałymi słowami? Nie wiem czym tu autor chciał się popisać ale wyszło bardzo żenująco i moim zdaniem za słaby research. Po czwarte, to co tam pod koniec się dzieje i jak każdy bohater każdego próbuje zabić i jakie intrygi snuje... to jest następny, tylko trochę mniej żenujący moment. No mówię: sami psychopaci - serio? Po piąte, nie wiem właściwie za co Stella chce się zemścić na Zuzannie, która wydaje się jedyną osobą, która szczerze kochała jej ojca... Po szóste nie da się lubić głównej bohaterki i w sumie chyba żadnego innego bohatera też nie.

Czy mogę coś dobrego powiedzieć o tej książce? Tak, powieść od początku dosyć wciąga, nie nudzi i człowiek jest ciekawy co będzie dalej! No przynajmniej przez połowę, 3/4 książki... bo końcówka, to już takie nagromadzenie żenuy, że wstyd w imieniu autora i zwyczajne zirytowanie niemal skłoniło mnie do porzucenia książki.
W sumie jest jeszcze jeden pozytyw: praca prostytutki przyjmowana jest na zimno, po kalkulacji i świadomie wybierana jako wygodniejsza, nawet kosztem miłości, bez sentymentów ale i bez dramatów, to mi się akurat podobało.

W posłowiu dowiadujemy się, że to pierwszy tom i Stella jeszcze powróci... nie, proszę nie... Ja na pewno do tej bohaterki nie powrócę. Ale może bym przeczytał coś innego od tego autora, bo potencjał jakiś jest.

(czytana/słuchana: 19-22.04.2024, Legimi)
3-/5 [5/10]

Wreszcie babka z jajami, chociaż jako kobiecie źle mi się czytało niektóre sceny. Książka jest mroczna i trudna, ale dobrze napisana. Chyle czoła przed autorem, bo wszedł idealnie w umysł kobiety. Czekam na kolejne części :)

Książka ta to historia Stelli, która mimo iż dopiero niedawno oficjalnie wkroczyła w dorosłość osiągając pełnoletniość, została ograbiona z dzieciństwa wiele lat wcześniej. Po katastrofalnym w skutkach wydarzeniu, do którego doszło między jej rodzicami, Stella ląduje w domu dziecka. Z tego koszmaru wyciąga ją wujek, jednak nie po to, by zająć się nią tak, jak należy zająć się dzieckiem. Rozpoczyna on ze Stellą intensywne przyuczanie do zawodu kurtyzany, serwując jej kolejny koszmar, który stanie się jej codziennością.

Lata zarabiania własnym ciałem mijają raczej spokojnie aż do momentu poznania felernego klienta, Artura, który rozbudza w dziewczynie głęboko siedzące w niej demony. Stella rozpoczyna krwawe rozliczanie się ze swoją przeszłością i wszystkimi, którzy - według niej - przyczynili się do życia, jakie wiedzie obecnie.

Książka, mimo swojej brutalności (na co zwracam Waszą uwagę - wiele w książce pełnokrwistych scen),jest smutną opowieścią o dziewczynie, która nie miała wyboru. Autor musiał zrobić świetny research na temat zawodu bohaterki, bowiem serwuje nam bardzo realistyczne sceny. Dodatkowo, przewija się w książce wątek więzienny i w dialogach pojawia się więzienna gwara, która mnie osobiście męczy, jednak na pewno wpływa na klimat powieści.

Książki Adriana Bednarka biorę w ciemno. Są one dla mnie gwarancją dobrej, mocnej i emocjonującej lektury. Jak to bywa w karierze pisarskiej, były lepsze i gorsze historie, ale tak naprawdę jeszcze żadna mnie nie zawiodła.

Po traumatycznych przeżyciach z dzieciństwa Stella Skalska trafia pod opiekę wujka. Mężczyzna w zamian za dach nad głową, zmusza dziewczynę do zarabiania na siebie własnym ciałem. Nie mając wyjścia, Stella bardzo szybko przystosowała się do takiego życia. W końcu nadszedł moment, w którym postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce, zrezygnować z dotychczasowego życia i raz na zawsze zapomnieć o przeszłości. Kiedy jeden z przypadkowych klientów budzi jej ciemną stronę, dochodzi do dramatu. Stella wraca do rodzinnego miasta, by raz na zawsze rozliczyć się z przeszłością. Nie wie jednak, że to dopiero początek koszmaru.

Adrian Bednarek kolejny raz udowodnił, że jest dobry w tym, co robi. „Stella” to istny rollercoaster emocji. Autor serwuje nam sceny z najgorszego koszmaru, jaki może spotkać nastolatki i dorosłe kobiety.
Na kartach książki śledzimy ogromną przemianę nastolatki okrutnie doświadczonej przez los, w kobietę żądną zemsty. Nie brakuje tutaj emocji, mocnych, dość brutalnych scen i krwawych zbrodni. To historia trudna i bardzo bolesna, czytanie jej nie sprawia przyjemności, wręcz przeciwnie, budzi odrazę i obrzydzenie. Niemniej jednak jest to jedna z tych książek, których fabuła nie pozwala oderwać się od lektury, choćby na moment. Jest w niej coś takiego, co sprawia, że pochłaniamy strona za stroną zaciekawieni pragnąć jak najszybciej poznać zakończenie.
„Stella. Narodziny psychopatki” to intrygujący thriller, który wciąga od pierwszych stron, a jego mroczny i pełen napięcia klimat trzyma nas w swoich objęciach do samego końca. Zakończenie? No cóż, pozostaje otwarte, a to znaczy że niebawem poznamy dalsze losy Stelli, na co oczywiście czekam z niecierpliwością.

Niestety ale postać Stelli mnie nie uwiodła. Stąd moja ocena. Z sentymentu do książek autora sięgnę po kolejną część, być może to pierwsze złe wrażenie pójdzie w niepamięć.

Książka miała predyspozycje naprawdę na coś wybitnego, niestety Bednarek nie zadbał o rozwój powieści tak dobrze jak wujek o Stellę. Wątki które były interesujące zostały szybko zakończone lub urwane a rozwijane były historie z mojego punktu widzenia zbędne. Zabawny było slang matki, fakira z zakładu penitencjarnego. Artur Hansen i jego osobliwa miłość do córki, coś szokującego.
Pozytywy? Każdy rozpoczęty wątek miał swój koniec, było kilka zwrotów akcji.
Minusy? Nazywanie zaburzeń emocjonalnych Stelli mianem kołowrotka - strasznie mnie to mierziło. Spróbujcie kiedyś schować brzytwę w podeszwie buta, szczególnie będąc dzieckiem - powodzenia.

"Ludzie ze skazą są niebezpieczni. Wiedząc, że potrafią przetrwać" Josephine Hart.

Portal anonsów towarzyskich zapewniał mi ciągłość klientów. Używałam nicku "Rozgrzana Młódka", chociaż tak naprawdę nie nick miał tutaj znaczenie. Liczyły się zdjęcia oraz opis. Ah no tak i jeszcze pochwały od zadowolonych klientów. Fotki odświeżam średnio raz do roku. Nigdy nie pokazywałam całej twarzy a jedynie usta i brodę ze słodkim dołeczkiem. Nieźle działał na facetów. Na innych zdjęciach prezentowałam całe swoje ciało. Klient chciał wiedzieć co bierzesz nikt nie lubi kupowania kota w worku, prawda? Mój opis również zawierał konkretne informacje. Waga, wiek, wzrost, orientacja, no i świadczone usługi. A tych miałam całkiem sporo. Cennik. Każde swoje "działania" musiałam wycenić. Nie zamierzałam zaniżać swojej ceny. Byłam zbyt dobra w tym co robię, zbyt młoda i zbyt ładna. Zasady. Jeśli ktoś kontaktował się po raz pierwszy - miał pisać a nie dzwonić. No i kilka innych. Trzeba mieć w życiu jakieś zasady nie?

Teraz przynajmniej robię na swoim i na siebie. Wszystkie zarobione pieniądze przeznaczam na bieżące potrzeby i wydatki. Mieszkanie, ciuchy, jedzenie. W tajniki tego, czym się obecnie zajmuję wprowadził mnie wujek. Odkąd skończyłam dziewięć lat zajął się moim wychowaniem. Czyli tym bym stała się produktem "odpowiednio opakowanym, zareklamowanym, a potem sprzedanym jak najczęściej i w jak najwyższej cenie". Wujaszek czyli brat mojego ojca, po tym jak zabrał mnie z bidula i zajął się moim "wychowaniem" wszystkiego mnie nauczył. Oglądałam filmiki dla dorosłych, żeby nauczyć się robić facetom laskę, striptiz ćwiczyłam oglądając robiące to kobiety, a na sztucznym penisie ćwiczyłam wszystko co tylko ćwiczyć się na nim dało, aby potem prawdziwym facetom dać ogrom przyjemności. Dbał też żebym chodziła do szkoły, kupował podręczniki i płacił za dodatkowe lekcje. Pozory musiały być bo przecież nie mogłam zniknąć z rejestru uczniów. Jednak dobitnie powtarzał mi, że do niczego innego się nie nadaję. Moje dziewictwo zostało wycenione przez wujka na olbrzymią, rozkładaną kanapę, na której leżał codziennie i telewizor, w którego wgapiał się co wieczór. Pomyślicie sobie biedna dziewczynka. Ale wiecie co? Wolałam dawać dupy i być względnie wolną niż gnić w bidulu, w ciągłych zakazach i rozkazach tych okropnych opiekunek.

Prostytucja? Chciałam z tym skończyć w momencie osiągnięcia magicznego wieku osiemnastu lat. Ale jak widzicie, to nie takie proste. Świadczenie usług tego typu okazało się dość łatwym sposobem na zarobek. Właściwie zrobię teraz to co powinnam zrobić na samym początku. Przedstawię się wam. Mam na imię Stella. Nazywam się jak chłodny, lepki trunek. Ulubione piwo mojego taty - Stella Artois. Jestem po prostu Stella. Cześć.

Zdradzę wam jeszcze jeden sekret na swój temat. Mam przy sobie zawsze coś co pozwala mi czuć się bezpieczną. Noszę to od zawsze. Małą brzytwę mojego ojca. Zabieram ją ze sobą na każde spotkanie z klientem, misternie schowaną w przygotowanym wcześniej schowku. Bezpieczeństwo to podstawa prawda? Czasem kołowrotek myśli zaczyna się kręcić w mojej głowie, tych myśli jest tyle, że nie potrafię ich zatrzymać. Pojawia się złość, ta kurewska złość i wkurwienie. Nie jestem w stanie nad tym zapanować. Ale mam ją, ona jest zawsze ze mną. Dotykam jej rączki i już czuję delikatne uspokojenie? Nie. Czuję świerzbienie palców. Mrowienie. Zawsze wtedy zaciskam dłoń na jej rączce. To jedyne co zostało mi po tacie! Niech ten kołowrotek się w końcu zatrzyma. STOP! Niech ktoś go zatrzyma. Jestem psychopatką. Jesteś ciekawa/ ciekawy co spowodowało, że się nią stałam? Przeczytaj.

"Stella. Narodziny psychopatki" to świetny thriller. Ostatnio odkrywam wielu nowych autorów o tak było również w tym przypadku. Chociaż Adrian Bednarek dorobek literacki ma już dość pokaźny, to było moje pierwsze spotkanie z jego twórczością. Czy udane? Jak najbardziej! Historia napisana jest bardzo plastycznie, realistycznie. Czytając zatapiamy się w niej jak wujek Stelli w swojej ulubionej kanapie kupionej za utratę jej dziewictwa. Główna bohaterka jest świetnie wykreowaną postacią. Opis jej spotkań z klientami, przemyśleń, postępowania to wszystko rozdział po rozdziale układa się w logiczną całość jak układanka z puzzli, w której nie brakuje żadnego elementu. Narodziny psychopatki. Autor zafundował nam w tej historii dokładnie to co określa tytuł. Narodziny psychopatki. Lektura książki pozwala na stopniową analizę, jak wydarzenia z przeszłości, koszmarne, traumatyczne wpływają na umysł dziecka. Jak później rzutują na całe dorosłe życie tej osoby. Jeden wątek w książce niezbyt przypadł mi do gustu i byłam zła, że został tam wpleciony. Mimo, że łączył się bardzo dobrze z całością i jeszcze bardziej wyjaśniał, że to co dzieje się z główną bohaterką. W ogólnym rozrachunku polecam ❤️

Słabsza wersja Sobańskiego w kiecce

Słabsza wersja Sobańskiego w kiecce

Okropna książka, z której spoziera na człowieka świat pełen opętanych seksem mężczyzn i wykorzystywanych kobiet niezrównoważonych psychicznie pałających mordem. Ciężko coś takiego oceniać. Z jednej strony to dobra książka, dobrze napisana, wciągająca, z drugiej czuję się i czułam bardzo źle podczas czytania. Wywołuje same negatywne emocje, dołuje, brudzi.

Stella Stalska ma nadzieję, że wujek zmieni jej trudne dzieciństwo. Mama dziewczynki przebywa w więzieniu, ojciec nie żyje, a ona sama została umieszczona w ośrodku wychowawczym. Jej życie uległo zmianie, ale nie tak jak myślała Stella. Wujek, który zabrał ja do siebie, postanawia wyszkolić Stelle na prostytutkę i w ten sposób "odwdzięczyć" się jej ojcu za upokorzenie z przed lat. Stella doskonale odnajduje się w nowej sytuacji, lecz w osiemnaste urodziny postanawia wujkowi zaproponować zmianę ich umowy. Gdy on nie wyraża na to zgody, wtedy Stella wprowadza nowy plan.
Resztę dowiecie się czytając książkę podczas której na pewno nie będziecie się nudzić.

• Audiobooki
  • Przeczytane 2024