Sekret

Okładka książki Sekret
Rhonda Byrne Wydawnictwo: Nowa Proza Cykl: Sekret (tom 1) ezoteryka, senniki, horoskopy
ezoteryka, senniki, horoskopy
Data 1. wydania:
2016-01-01
Jan Kabat
sekret siła przyciąganie

Mam bardzo mieszane odczucia do tej książki. Zaczyna się od prawa przyciągania i ok, widzę w tym sens - na przykład skupiając się na negatywach ciężko nam w życiu docenić coś pozytywnego co nas spotkało. Z drugiej jednak strony uważam, że nie możemy patrzeć na świat zero jedynkowo, na zasadzie czarne albo białe i nic poza tym. W moim odczuciu nie powinniśmy w pełni zamykać się na złe wiadomości, społeczeństwo powinno mieć świadomość tego co się dzieje na świece. Proszę sobie wyobrazić co by było gdyby duża część ludzi przestała oglądać wiadomości, bo przekazywane są tam negatywne informacje. Poza tym książka zdaje się być nieco wymuszona, autorka często się powtarza.

Jestem zdania, że to publikacja "ze skrajności w skrajność". Zawarte w niej informacje na pewno nie są złe, mogą nam pokazać inną drogę w życiu, bardziej pozytywną. Jednak nie wcielałabym jej w 100% w swoje życie, a jedynie zainspirowała się nimi, jako jeden z etapów do osiągnięcia celów. Co jak co, ale nie uzyskasz pieniędzy siedząc w domu - musisz iść do pracy, by je zarobić albo chociaż grywać w lotto, by wygrać.

1 to prawda co jest w książce napisane
2 książka działa
3 książka nie działa, jeśli nie wiesz czego chcesz
i to jest haczyk
trzeba znać odpowiedź na pytanie CZEGO JA CHCĘ ?
albo jeśli się tego nie wie, trzeba dowiedzieć się
CZEGO CHCIEĆ (ogólnie)
odpowiedzi na te pytania dają różne religie, filozofie, nauki, społeczeństwo i inne
Na przykład w kraju, w którym ja żyję religia mówi mi, że powinienem chcieć rodzinę, społeczeństwo mówi, żeby chcieć smartfona i samochód z niemieckim znaczkiem, a nauka żeby chcieć dyplom z jakimś znaczkiem z uczelni z jakimś znaczkiem. Jak patrzę na otoczenie widzę, że ludzie tego chcą. Emeryci z bloku chcą mieć choroby, żeby mieć o czym rozmawiać na klatce i tak mają, że stoją i się przechwalają który jest bardziej chory i kogo bardziej boli.

książka pokazuje metody jak osiągnąć czego się chce
po pierwsze trzeba umieć świadomie tymi metodami się posługiwać
po drugie trzeba się nimi posługiwać, czyli nie wystarczy przeczytać ze zrozumieniem
no i po trzecie trzeba dobrze wybrać czego się chce
jak się źle wybierze można sobie krzywdę zrobić
albo jedne rzeczy, których się chce zablokują inne rzeczy, których się chce

długo można o tym pisać bo temat jest rozbudowany i zapętlony
nie jest to pierwsza książka o tym temacie i tych metodach
według mnie wszyscy te metody stosują tylko nie wszyscy robią to świadomie albo w inny sposób sobie tłumaczą te mechanizmy

1 to prawda co jest w książce napisane
2 książka działa
3 książka nie działa, jeśli nie wiesz czego chcesz
i to jest haczyk
trzeba znać odpowiedź na pytanie CZEGO JA CHCĘ ?
albo jeśli się tego nie wie, trzeba dowiedzieć się
CZEGO CHCIEĆ (ogólnie)
Na przykład w kraju, w którym ja żyję religia...

Nie wiem, jak ocenić tą książkę. Uważam jednak, że warto ją przeczytać, aby spojrzeć na świat nieco inaczej. Jeżeli masz problemy z czarnymi myślami to może ta książka nie odmieni Cię od razu, ale na pewno pokaże drogę, że wcale tak nie musi być, jak sobie wyobrażasz, a dzieję się źle właśnie dlatego, że tak sobie wyobrażasz.

Kilka prostych porad jak r****bać sobie psychikę oraz stać się nie do zniesienia dla ludzi w swoim otoczeniu. Jest też perspektywa globalna: sprostanie wyzwaniom współczesności umożliwi krytyczne myślenie, a nie magiczne zaklinanie rzeczywistości.

Zupełnie nie rozumiem fenomenu tej książki. Cały przekaz można streścić w jednym czy dwóch zdaniach i nie potrzeba marnować papieru. Trochę przypomina mi klimatem internetowy łańcuszek typu „Adam przeczytał i wygrał w totka, Kasia nie przeczytała i umarła”.

Nie dałam rady dobrnąć do końca...
Może chwyciłam za tę książkę w złym momencie, może za dużo czarnych myśli chodzi po głowie a czytając, że przyciągasz do siebie to o czym intensywnie myślisz sprawia, że nie chce się czytać dalej…
Tak- Sekretem jest przyciąganie. Według autorki wszystko o czym myślimy, wszystko na czym długo skupiamy naszą uwagę wydarzy się w przyszłości (dziwne- od lat myślę o wycieczce na Seszele, a nadal wakacje spędzam nad Bałtykiem;))
Książka moim zdaniem jest totalnie oderwana od rzeczywistości, sukces sekretu opiera się na bezgranicznej wierze, więc ciężko tu doszukiwać racjonalnego myślenia.

Nie dałam rady dobrnąć do końca...

Trudno znaleźć mi adekwatne słowa, którymi mogłabym opisać poziom zażenowania towarzyszący mi podczas czytania tej beznadziejnej, pełnej bujd i bzdur książki...
Pierwszy raz (i mam nadzieję ostatni) z pełną odpowiedzialnością napiszę o jakiejś publikacji, że jest "głupia" - książka jest prostacka, pisana prostym językiem, dla naiwnych, zagubionych ludzi. Przywoływane są cytaty wyrwane z kontekstu (często jednozdaniowe), które maja uwiarygadniać tezy, w rzeczywistości jednak wzbudzają śmiech, bo trudno z niektórymi hasłami się nie zgodzić, a zarazem mieć poczucie, że jest to wulgarnie naciągane na rzecz (komercyjnego?) sukcesu owego anty-dzieła (np Einsteina wypowiedzi o wyobraźni).
Nade wszystko raził mnie jednak sposób prowadzenia wnioskowania - oczywiście niededukcyjne a nawet w żaden sposób nienawiązujące do jakiejkolwiek logiki (nawet nieklasycznej).
Żal i żenada. Odradzam każdemu rozsądnemu człowiekowi... Co tym bardziej przykre jest, bo uważam,że pozytywne myślenie tak ogólnie może przekładać się na pozytywne rozstrzygnięcia w życiu. Niestety - nie sposób się do tego przekonać czytając takie bzdury!

Książka, którą powinien przeczytać każdy. Wielokrotnie.

Książka, którą powinien przeczytać każdy. Wielokrotnie.

co za bełkot...

co za bełkot...

Co istotne, chyba nie jest to książka dla ludzi kierujących się logiką i twardo stąpających po ziemi. Trzeba dać wiarę, żeby coś z niej wynikało. Do mnie to bardzo przemawia, ale większości społeczeństwa może nie podejść - tak tylko ostrzegam.