Szary płaszcz

Okładka książki Szary płaszcz Marcin Mortka
Okładka książki Szary płaszcz
Marcin Mortka Wydawnictwo: Sine Qua Non Cykl: Drużyna do zadań specjalnych (tom 5) Seria: Imaginatio [SQN] fantasy, science fiction
Drużyna do zadań specjalnych (tom 5)
Imaginatio [SQN]
Sine Qua Non
2024-03-13
2024-03-13

Jejku, tak ogólnie, baardzo lubię te historie, mam do nich wielki sentyment. Ale..
Po pierwsze, czy w poprzednich częściach też było tyle przekleństw? Dawno czytałam pozostałe, ale nie kojarzę, żeby aż tyle. Może to tylko dlatego, że chodziło o rodzinę Kociołka, to okej, rozumiem.
Po drugie, nie za bardzo podoba mi się to, w jakim kierunku idzie ta historia, to znaczy angażowanie całej rodziny w walkę, zaraz wszyscy bohaterowie spotkają swoich rodziców, rodzeństwo, ciotki i wujków i wszyscy pójdą walczyć... Robi się tak sielankowo, trochę dziecięco, i nagle z zabawnej fantastyki robi się bardziej dziecięca wersja Hobbita. Jasne, była tutaj walka, ale jednak brakuje brudu, trudu, strachu, ran, zmęczenia, błędów itd. Super, że jest zabawnie, ale w tym momencie ja się nie wciągam w tą historię, bo jestem przekonana, że i tak wszystko dobrze się skończy i cała zabawa dla czytelnika robi się gorsza, żadnych emocji, szoku, nic. Mam wrażenie, że odhaczone były i walka i uwięzienie bohaterów więc w sumie możemy wrócić do domu. Nawet wydaje mi się też, że autor nie potrafił do końca zdecydować, co z tymi dzieciakami zrobić przed atakiem Gryfa, skoro miał się palić dom. Generalnie widać, że sytuacja w państwie jest coraz gorsza, ale w książce tego w ogóle nie widać. Bardzo szanuję Sarę, ale boję się, że wszystko zmierza ku temu, że wszyscy podporządkują się tylko jej jako pani domu, ponieważ dalsza akcja będzie się dziać w Gryfie. Nie tak było na początku, to były głównie przygody drużyny. Trzymam kciuki, żeby kolejna część była lepsza, bo kocham teksty chłopaków

Naprawdę świetna ksiazka jak i cały cykl.
Dużo humoru, grozy i oczekiwania co przyniesie następna strona. Książkę czyta się naprawdę przyjemnie. Mam nadzieję że autor ma w planach kontynuację tej cudownej serii.

Naprawdę świetna ksiazka jak i cały cykl.

Oj umie pan Mortka w tego Kociołka, umie bardzo:) Świetna kontynuacja przygód dzielnego karczmarza j jego nietuzinkowej i barwnej bandy przyjaciół. Gdy wiadomym jest, że Złe krąży po całej Dolinie , a książęta poszczególnych krain nie kwapią się do otwartej z nim wojny, to na Kociołku i jego drużynie spoczywa odkrycie co tym razem Złe kombinuje. Poszukując jego sługusów i próbując odkryć co tym razem zamierza podążają do Krzemyka, gdzie czeka ich niejedna walka z ciemnymi mocami, zdobycie szturmem zamku przez jednego pyskatego krasnoluda, niezbyt przyjemne chwile w zimnej celi, krasnoludzka przepowiednia dostarczona na grzbiecie olbrzyma oraz średnio towarzyska rozmowa z elfami. Nie dość tego, cień Złego pada także na karczmę pod Kaprawym Gryfem, gdzie Sara musi użerać się z powrotem niemile widzianego ojca marnotrawnego, a to tylko początek kłopotów... Czy Kociołek wraz z drużyną zdążą uratować swój dom i dowiedzieć się o planach Złego? Przekonajcie się sami, bo naprawdę warto! A zakończenie pozostawia wieeelką nadzieję na kontynuację. Więc już przebieramy nóżkami i czekamy😁

Piąty tom przygód Kociołka i jego drużyny niesie ze sobą ważna zmianę. Wreszcie obserwujemy wydarzenia z dwóch punktów widzenia: Kociołka i jego żony, Sary. Zabieg ten zdecydowanie przyspiesza tempo książki, a częste cliffhangery zmuszają do nieprzerwanej lektury. Powieść nadal jest humorystyczna i miło spędza się przy niej czas. Dodatkowo mocno rozbudowano historię rodziny Kociołka, ze szczególnym uwzględnieniem teściowej i jej męża. Rozwija to również postać Sary, która już w poprzednim tomie stała się ważną częścią opowieści, a teraz mamy możliwość obserwacji jej skomplikowanych relacji rodzinnych. Nareszcie poznajemy jakiekolwiek szczegóły z życia Eliaha, ale mam wrażenie, że więcej informacji na ten temat pozostawiono na następne tomy.
I właśnie tutaj pojawia się mój jedyny problem z tą książką, jak i z całą serią. Dwa ostatnie tomy nie posunęły znacząco do przodu fabuły serii. Nie wiem na ile tomów jest zaplanowana, jednakże boję się, że zostanie stworzony kolejny kilkunastotomowy tasiemiec, w którym po jakimś czasie wszystko zacznie się wydawać wtórne. Owszem autor wprowadza nowe postacie lub zwiększa znaczenie poznanych już bohaterów, a niektórzy z nich zyskują nawet własne rozdziały, ale na dłuższą metę nawet te zabiegi nie ukryją faktu, że fabuła stoi w miejscu od trzeciego tomu. Obym się mylił, bo cykl dostarcza dużo rozrywki, ale dla dobra całej historii mam nadzieję, że wydane zostaną jeszcze maksymalnie dwa tomy z ewentualnymi, krótszymi historiami. W mojej opinii pozwoliłoby to nie rozmyć dobrego wrażenia po dotychczasowych tomach, a zbyt długie przedłużanie serii może odbić się na jej jakości.

Ach ten Kociołek i jego kompania! To już któryś raz się widzimy i oby to trwało i trwało...
Czytanie ich przygód jest dla mnie świetnym oderwaniem się oraz relaksem, dlatego lekturę polecam!

Razem z drużyną Kociołka powędrowałam na tereny nieznane i dotarłam do zamków, tajemnego lasu i poznałam kolejnego księcia Doliny... Krzemyk skrywa wiele tajemnic. Przygody miała tym razem również Sara, która została na straży domu i karczmy. Robi się coraz ciekawiej i nie mogę się doczekać kolejnego tomu.

"Śmieszkowa Sesja RPG: Fabularyzowane V - Drużyny bez pierścienia, ale w krzywym zwierciadle, ciąg dalszy, bo kasa się zgadza"

Bardzo mi się podobała. Można fajnie poczuć klimat fantasy. Duży plus za więcej kuchni.

Drużyna do zadań specjalnych nigdy nie zawodzi i śmiało mogę powiedzieć, że to jedna z lepszych kompanii pojawiająca się w polskiej fantastyce. Kolejna część- kolejne wspaniałe chwile spędzone na pochłanianiu przygód Kociołka. Dziękujemy panie Mortka i prosimy o więcej!

" Szary płaszcz" autorstwa Marcina Mortki to prawdziwy klejnot wśród powieści fantasy. Historia, która mnie zachwyciła, prowadzi czytelnika przez niezwykłe przygody, które trzymają w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Bohaterowie są tak realistycznie przedstawieni, że czułem się z nimi bardzo związany przez całe kilka tomów serii. Ich rozwój emocjonalny i osobisty jest niezwykle głęboki i przekonujący.

Niezliczone przygody, którym towarzyszymy, są niezwykle ekscytujące, jednak czasami wydają się być rozwiązywane zbyt szybko. Mimo to, autor potrafi utrzymać tempo akcji na odpowiednim poziomie, co sprawia, że trudno oderwać się od lektury.

Jednym z aspektów, który mnie nieco zaniepokoił, jest postać Zwierzaka, która wydaje się być trochę zdegradowana po poprzednim tomie. Mam jednak nadzieję, że w kolejnych częściach dostanie ona więcej uwagi i rozwoju, ponieważ stanowi ważny element fabuły.

Z niecierpliwością czekam na kolejny tom, aby poznać dalsze losy bohaterów i zagłębić się w kolejne fascynujące przygody, jakie czekają na nich. "Szary płaszcz" to pozycja obowiązkowa dla miłośników literatury fantasy, która z pewnością dostarczy im niezapomnianych emocji i wrażeń.

• Audiobooki