Diabelska góra

Okładka książki Diabelska góra Lincoln Child, Douglas Preston
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Diabelska góra
Lincoln ChildDouglas Preston Wydawnictwo: Agora Cykl: Nora Kelly (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Nora Kelly (tom 3)
Diablo Mesa
Agora
2024-03-13
2024-03-13
2022-02-15
Jan Kraśko

Okładka książki Angel of Vengeance Lincoln Child, Douglas Preston
Angel of Venge... Lincoln Child, Doug...
Czternaście nocy Margaret Atwood, Jo...

Wyróżniona opinia i

Diabelska góra

przeczytanych książek 1480 napisanych opinii 1395

Czy jest ktoś, kto jeszcze nie słyszał o incydencie w Roswell? W tym położonym na pustyni miasteczku w Nowym Meksyku w 1947 roku rozbił się niezidentyfikowany obiekt latający. Na kanwie tego wydarzenia oparta została najnowsza, trzecia już część przygód archeolożki Nory Kelly oraz agentki specjalnej Corrie Swanson - "Diabelska góra".

Ekscentryczny miliarder zleca Norze wykopaliska na terenie Strefy 51. Jej pierwszym odkryciem są dwa ciała. Do akcji wkracza FBI.

Duet Preston & Child nigdy nie zawodzi, a wszystkie swoje powieści opiera na autentycznych wydarzeniach, owianych nimbem niedopowiedzeń i tajemnic. Teorie spiskowe — temat rzeka, tutaj tematyka krąży wokół UFO i istnienia obcych cywilizacji.

Oprócz starych dobrze znanych postaci pojawia się nowa niezwykle intrygująca persona — pracujący dla rządu Lime. Facet od pierwszej akcji zdobył moje serce, po czym w drugiej je złamał, ale muszę przyznać, że z niecierpliwością oczekiwałam na wątki z nim. W ogóle mamy dwie płaszczyzny wydarzeń: związane z Norą i wykopaliskami oraz z Corrie i śledztwem, a epizodycznie na scenę wkracza Lime.

Uwielbiam tę serię za mieszaninę sensacji, akcji i wspaniałych przygód, które dają mi mnóstwo frajdy, adrenaliny i niezapomnianych wrażeń.

Ekscentryczny miliarder zleca Norze...

Przeczytałam wszystkie trzy części i chyba ta podobała mi się najmniej... może ze względu na tematykę związaną z UFO. Ale ogólnie trzyma w akcji, nie ma nudy. Polecam!

Roswell w kręgu… wykopalisk archeologicznych

Miliarder Lucas Tappan stawia sobie za cel odkrycie co tak naprawdę wydarzyło się w Roswell w 1947r. Czy faktycznie spadł tam statek kosmiczny obcej cywilizacji, a rząd tuszuje sprawę? Do jego zespołu, splotem okoliczności, dołącza szanowana i jednocześnie sceptyczne nastawiona do tematyki UFO - archeolog Nora Kelly. W momencie odkrycia dwóch ciał w pobliżu wykopalisk w akcję zostaje zaangażowane FBI, a prowadzącą śledztwo zostaje Corrie Swanson.

Duet Preston & Child to już marka sama w sobie. Po genialnym 19-tomowym cyklu z ekscentrycznym, tajemniczym agentem Pendergastem w roli głównej autorzy wzięli na tapet inną postać występującą w powyższym cyklu – Norę Kelly. Pani archeolog doczekała się swojej własnej serii, zapoczątkowanej „Starymi kośćmi”, w której jako postać poboczna pojawia się również inna bohaterka z cyklu z Pendergastem – Corrie Swanson. „Diabelska góra” to trzecia część serii, niemniej wszystkie tomy można czytać w oderwaniu od siebie, gdyż stanowią fabularnie zamkniętą całość.

Wykopaliska, UFO, rządowe tajemnice, teorie spiskowe, szpiedzy, tajne bazy wojskowe, zaginięcia, morderstwa… Autorzy idealnie trafili w mój gust! „Diabelska góra” obfituje w thrillerowo-kryminalno-sensacyjne motywy. Powieść wciąga od pierwszych stron, a im dalej w las tym jest tylko lepiej. Wartka, dynamiczna akcja, nietuzinkowi bohaterowie i intrygująca tematyka spiskowa sprawiają, że książkę dosłownie się pochłania.

Każda książka z cyklu o Norze Kelly dotyczy tematyki archeologicznej, jednak duet autorów obiera sobie na tapet tak różnorodną tematykę na główną bazę fabularną, że każda książka stanowi powiew nowości. I każdy kolejny tom, w moim odczuciu, jest coraz lepszy!

„Diabelska góra” posiada większość elementów tak charakterystycznych dla twórczości duetu Preston & Child: dynamiczna akcja, mieszanka różnych gatunków, elementy naukowe i techniczne tłumaczone w prosty sposób, moment kulminacyjny przedłużony w czasie.

A zakończenie? Jak na twórczość autorów zaskakujące i pozostawiające czytelnika z lekkim dreszczykiem niepokoju...

„Diabelska góra” to świetna kontynuacja serii z archeolog Norą Kelly. Wartka akcja, intrygująca fabuła i niezwykle przyjemny styl autorów zapewnią kilkugodzinną rozrywkę na wysokim poziomie.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Agora.

Roswell w kręgu… wykopalisk archeologicznych

To moje pierwsze spotkanie z autorami, ale przyznam, że bardzo udane.

Nie jestem fanką teorii spiskowych, nie wierzę w UFO....chociaż z tyłu głowy czasem pojawia się refleksja🤔, że skoro wszechświat jest tak ogromny i niezbadany, to dlaczego by myśleć, że jesteśmy w nim sami?😉

Każdy z nas chyba słyszał, że w Roswell w 1947 roku coś się rozbiło.
Świat obiegła teoria, że to statek istot pozaziemskich, jednak amerykańskie władze temu zaprzeczyły twierdząc, że był to obiekt wojskowy.
I właśnie to jest temat przewodni tej książki.

Archeolog Nora Kelly zostaje zatrudniona wraz z bratem przez miliardera Lucasa Tappana do wykopalisk w Roswell.
Bogacz twierdzi, że coś tam jest i chce to odkryć.
Kiedy pierwsze, co odkopują, to ciała kobiety i mężczyzny, a ślady wskazują na zabójstwo z 1947 roku do akcji wkraczają agenci federalni - koleżanka Nory - Corrie Swanson i jej opiekun Marwood.
Wielu osobom zależy na tym, by grupa Nory i Lucasa nie odkryła prawdy, dzieją się wkoło dziwne rzeczy...

Co się tak naprawdę wydarzyło w Roswell i co kryje diabelska góra?
Ile można poświęcić w imię.... no wlaśnie, czego?
Ludzkości? Spokoju? Tylko czy na pewno interpretacja pewnych faktów nie jest na wyrost?
Ile jest warte ludzkie życie?

Świetnie się przy tej książce bawiłam, a historia wciągnęła od początku, jak amerykański film.
Dobra rozrywka na wieczór, ale i nieco skłaniająca do refleksji. Przecież wszystko się może w życiu zdarzyć...
póki co dobrze, że tylko w książce i w filmach🙃😄

Czytajcie, bo to coś innego: jest akcja, napięcie, intrygi, strzelanina, pościgi, jest....
I tutaj napiszę tylko, żebyście sami sprawdzili, co według autorów kryje wnętrze diabelskiej góry😉

To moje pierwsze spotkanie z autorami, ale przyznam, że bardzo udane.

Każdy z nas chyba słyszał, że w Roswell w 1947 roku coś się rozbiło.
Świat obiegła teoria, że to...

Lubicie czytać książki poruszające wątki związane z UFO, kosmitami czy innymi istotami pozaziemskimi? Ja chyba nie miałam dotąd okazji trafić na taką lekturę. Jako nastolatka bardzo lubiłam natomiast serial Roswell: w kręgu tajemnic. Kiedy usłyszałam o najnowszej powieści lubianego przeze mnie duetu Lincoln Child/Douglas Preston zatytułowanej Diabelska góra nie mogłam przejść obok niej obojętnie. Archeolożka Nora Kelly otrzymała od ekscentrycznego miliardera Lucasa Tappana propozycję przeprowadzenia prac wykopaliskowych w amerykańskiej bazie wojskowej. Konkretnie w miejscowości Roswell, które większości ludzi znane jest przynajmniej ze słyszenia. To tam w roku 1947 miał rozbić się statek UFO. Władze Stanów Zjednoczonych zrobiły wiele, aby ukryć prawdę na temat tamtych wydarzeń. Prawdopodobnie rozbił się tam balon meteorologiczny, chociaż zwolennicy teorii spiskowych wierzą, że był to statek kosmiczny z istotami pozaziemskimi na pokładzie. Początkowo Nora potraktowała zlecenie w kategoriach ponurego żartu. Nie chciała wystawić na pośmiewisko swojej reputacji. Nacisk Tappana był jednak tak silny, że Nora Kelly w towarzystwie swojego brata i reszty ekipy wkrótce udała się do Roswell i rozpoczęła pracę przy wykopaliskach. Ich pierwsze odkrycia były jednak raczej przyziemne i w żaden sposób nie potwierdzały obecności kosmitów na tym terenie. Znalezione zostały dwa zmumifikowane ciała z obrażeniami wskazującymi na to, że ich śmierć nie nastąpiła z przyczyn naturalnych. Do akcji wkraczyło FBI. Śledztwem dowodzić będzie znana czytelnikom z poprzednich części cyklu Corrie Swanson. Okazało się, że znalezienie ciał było dopiero początkiem większej gry. Jej dalszy przebieg pełen jest intryg, tajemnic i kłamstw. Pojawi się także wątek obyczajowy, który doda nieco ostrości całej historii. Jak zakończy się ta eskapada? Czy ekipa Nory Kelly znajdzie w Roswell dowody na istnienie istot pozaziemskich? Odpowiedzi znajdziecie na kartach Diabelskiej góry. Jest to książka kompletna. Zachęca już tytuł i okładka, a historia dopełnia je idealnie. Od powieści trudno się oderwać. Akcja jest wartka i trzymająca w napięciu. Polecam i wypatruję kolejnych tomów tej udanej serii.

Wszechświat jest bardzo rozległy. Jeszcze wiele rzeczy jest niezbadanych i nieodkrytych co rodzi mnóstwo pytań. Jednym z nich jest to, czy jesteśmy sami we wszechświecie, czy może istnieją inne rozwinięte cywilizacje. Ta dyskusja rozgorzała jeszcze mocniej po incydencie w Roswell w 1947 roku. To wydarzenie stało się głównym tematem najnowszej powieści Lincolna Childa i Douglasa Prestona "Diabelska góra". Czy pod Roswell rzeczywiście rozbił się statek obcej cywilizacji?
Nora Kelly jest cenioną archeolożką. Pewnego dnia dostaje zlecenie rozpoczęcia wykopalisk pod Roswell, gdzie podobno wiele lat temu rozbił się statek kosmiczny, a wokół tego wydarzenia narosło wiele teorii spiskowych. Nora nie wierząc w te pomówienia, uważając te wykopaliska za kpinę i podważenie jej autorytetu stanowczo odmawia udziału w nich rezygnując tym samym z pracy. Wkrótce jednak spotyka Lucasa Tappana - miliardera, który chce zasponsorować całą akcję, pełna wątpliwości zmienia zdanie. Wraz z bratem Skipem i czworonożnym towarzyszem Mittym leci do Roswell. Wkrótce rozpoczynają się wykopaliska, jednak pierwszym odkryciem jest nie statek obcych, a dwa ciała z tajemniczym przedmiotem. Śledztwo przejmuje FBI na czele z Corrie Swanson. Co jeszcze skrywają piaski Roswell?
Głównymi bohaterkami powieści są: Nora Kelly i Corrie Swanson. Obie te bohaterki to inteligentne i wyraziste postacie, które od razu zdobywają sympatię czytelnika. Pozostali bohaterowie również są bardzo dobrze wykreowani dzięki czemu książkę czyta się z przyjemnością.
"Diabelska góra" to ciekawie i zgrabnie napisana powieść sensacyjna z wątkiem kryminalnym. Akcja powieści toczy się dwutorowo. Jednocześnie obserwujemy postępy wykopaliska archeologicznego oraz śledztwo w sprawie tajemniczego morderstwa. Oba wątki pozornie nie mają ze sobą nic wspólnego, by później ciekawie się połączyć i uzupełniać. Książkę czyta się bardzo szybko. Język jest lekki, chociaż mamy tu trochę bardziej specjalistycznego słownictwa. Z rozdziału na rozdział akcja co raz bardziej przyspiesza, a napięcie rośnie, by w końcowej scenie te emocje wybuchły, w przenośnym i dosłownym znaczeniu. Finałowe sceny przywodzą na myśl amerykańskie filmy akcji, gdzie główni bohaterowie uciekają w gradzie kul. Zakończenie jest na prawdę ciekawe i zaskakujące.
"Diabelska góra" jest trzecią częścią serii o Norze Kelly, jednak śmiało możemy ją przeczytać nie znając wcześniejszych. Oprócz postaci głównych bohaterek Kelly i Swanson, które są wspólne dla tej serii jest to całkiem autonomiczna historia. Jednak jej przeczytanie sprawia, że mamy ochotę bliżej przyjrzeć się temu cyklowi i poznać pozostałe części. Na pochwałę zasługuje szata graficzna okładki, która przyciąga uwagę i zaciekawia czytelnika.
Książka Prestona i Childa to nie tylko opowieść o UFO, ale przede wszystkim o tym jak strach przed nieznanym i niepewność mogą doprowadzić do radykalizacji poglądów, złych decyzji i bezwzględności działań. Pokazuje jak niebezpieczne mogą być tajemnice i tajne układy.
Najnowsza powieść Douglasa Prestona i Lincolna Childa "Diabelska góra" to pozycja warta uwagi. Znajdziemy w niej niecodzienną fabułę przedstawioną w ciekawy i intrygujący sposób. Postacie są dobrze wykreowane, a akcja bardzo dynamiczna. To powieść która przypadnie go gustu nie tylko fanom powieści sensacyjnych czy kryminalnych ale również wszystkim zainteresowanym tematami cywilizacji pozaziemskich.

Czy słyszałeś o Roswell i istniejącej teorii o rozbiciu się tam UFO? Było to dawno, w roku 1947, a władze Stanów Zjednoczonych za wszelką cenę ukrywały prawdę o tym, co się tam wydarzyło. Do dzisiaj nie mamy pewności, czy był to statek kosmiczny czy balon meteorologiczny. I już się pewnie nie dowiemy, ale różne teorie spiskowe na pewno będą krążyć i pojawiać się w przestrzeni publicznej …
Lucas Tappan, ekscentryczny miliarder, składa propozycję znanej archeolog, Norze Kelly. Proponuje atrakcyjną pracę przy wykopaliskach w amerykańskiej bazie wojskowej, w pobliżu Roswell. Początkowo kobieta odmawia. Nie chce stać się pośmiewiskiem swojego środowiska i nie chce, aby przylgnęła do niej łatka „tej od UFO”. Jednak Lucas się nie poddaje i wkrótce Nora wraz z bratem zabierają się do pracy przy wykopaliskach. Prace idą pełną parą i pierwsze odkrycia nie są raczej poparciem tezy o lądowaniu kosmitów. Odkryte zostają dwa zmumifikowane ciała i ślady wskazują, że padli ofiarą morderstwa. Zawiadomione zostaje FBI i Corrie Swanson, koleżanka Nory, staje na czele śledztwa. Pojawiają się obawy, że może być więcej ofiar. Czy przypuszczenia okażą się prawdziwe? I gdzie tu miejsce na obecność kosmitów? Czyżby ktoś sobie z nich zakpił? Jak dalej potoczą się prace archeologiczne i jaki będzie ich efekt finalny? Czy trafią na jakiekolwiek ślady obecności istot pozaziemskich? A może był to wybryk miliardera i próba zrealizowania odważnych marzeń?
Diabelska góra to historia niewyobrażalna i dość ekscentryczna. Trudno wyobrazić i zaakceptować teorie o lądowaniach UFO i ich obecności. Ale jak ktoś ma bujną wyobraźnię, może śmiało sobie pofolgować i dobrze się bawić przy tej opowieści. Mimo pewnego dystansu do fabuły, jedno trzeba przyznać. Autorzy ciekawie, z odwagą brną przez ten wątek, odsłaniają powoli karty i intrygują. Mimo, że taka tematyka jest mi obca i nigdy nie sięgam po lektury z wątkiem pozaziemskim, teraz dałam się skusić. I naprawdę było ciekawie, z napięciem i oczekiwaniem na dalszy ciąg wydarzeń. A przyznam, zrobiło się bardzo niebezpiecznie i tajemniczo. Zawsze, jak do akcji wkraczają służby specjalne, trzeba się przygotować na ogromne emocje i napięcie. I tak oczywiście było.
To lektura pełna kłamstw, tajemnic i intryg. Dość specyficzny i przenikliwy klimat dodaje animuszu i tak osacza fabułę, że chwilami trudno odróżnić prawdę od kłamstw. Laik może mieć czasami problem ze zrozumieniem naukowych wywodów, ale przynajmniej można się trochę osłuchać i delikatnie zbliżyć do tej tematyki. Godny uwagi jest wątek obyczajowy, który dodaje pikanterii i sprowadza nas na ziemię, próbuje na chwilę oderwać od rozważań metafizycznych. Nie mamy jednak pewności, czy związek Nory i Lucasa jest poważny, czy być może mężczyzna zabawia się kobietą. Ale można się szybko przekonać, nie opuszczając bohaterów do finału. A finał? No cóż, jest taki, jak cała powieść. Zaskakujący i efektowny.
Zabieram was w podróż w miejsce, po którym być może stąpały istoty pozaziemskie … Może, jak będzie wnikliwi, znajdziecie jakieś ślady? Wszystko przed wami … Przygotujcie się na efektowne lądowanie … Będzie niebezpiecznie, ale warto zaryzykować!

Autorzy Preston i Child to chyba duet, o którym słyszał niemal każdy. A jeśli jeszcze nie mieliście okazji poznać ich twórczości, to zdecydowanie zachęcam do tego, aby to zmienić!
Nora Kelly to pani archeolog, która jest niezwykle ceniona w swoim fachu. Nie od razu decyduje się na przyjęcie propozycji miliardera Lucasa Tappana, który ma jej do zaoferowania pracę przy wykopaliskach w amerykańskiej bazie wojskowej. I wydawać by się mogło, że jest to propozycja idealna, niemniej jednak ogromne znaczenie ma również to, że wykopaliska prowadzone będą w Roswell, które chyba każdy kojarzy wyłącznie z UFO. Decydując się na pracę, nie spodziewała się jednak takiego efektu, który została na miejscu. Pierwsze jej odkrycie to dwa ciała, a wszystko wskazuje na to, że są to ofiary morderstwa. W takim przypadku do akcji wkracza FBI i agentka Corrie Swanson.
Jest to książka, która wciąga i trzyma w napięciu do ostatniej strony. Nie brakuje napięcia, zaskoczeń, akcji, a tym razem pojawiło się nawet UFO, które dodało do fabuła czegoś nowego, czego w literaturze często nie spotykamy. Całość jest spójna i intrygująca, wciąga, że nie chcemy odkładać książki, póki nie przeczytamy ostatniej strony. Ja zdecydowanie polecam!

Czy ktoś nie słyszał o Roswell? To chyba najsłynniejsze miasto na świecie, jeśli chodzi o UFO. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że coś się tam wydarzyło w 1947 roku. Coś tam spadło, tylko co? Statek kosmiczny pozaziemskiej cywilizacji, czy po prostu balon meteorologiczny? Faktem jest, że władze USA utajniły ten osobliwy przypadek...
Douglas Preston i Lincoln Child w powieści "Diabelska góra" przedstawili całkiem zgrabną historię sensacyjną opartą na tym wydarzeniu.
Mamy tu, oprócz głównej bohaterki Nory Kelly, także wszystkie najważniejsze postaci z poprzednich tomów tego cyklu. A także nowe, jak zwykle w przypadku tych autorów, bardzo dobrze nakreślone z uwypuklonymi cechami osobowości.
Powieść jest bardzo dobra, z wartką przygodowo-sensacyjną akcją i mrożącymi krew w żyłach momentami. Czyta się bardzo dobrze, a przy odpowiednim dystansie do opisywanych wydarzeń, można uznać, że powieść jest znakomita. Autorzy Preston i Child jak zwykle nie zawodzą...

Douglas Preston i Lincoln Child w...

Na półkach: , , , , , , , ,

" [...] Zaprzeczanie istnienia rzeczy wykraczających poza naszą wiedzę jest równie niebezpieczne jak ich promowanie. [...]"

To było wyśmienite spotkanie z twórczością Prestona i Childa. Nie mogłam oderwać się od czytania. "Diabelska Góra" wciąga i nie pozwala o sobie zapomnieć. Spotkałam tutaj różne postacie, które mnie do siebie przyciągały, ale były i takie, które niestety odpychały.
Główną bohaterką jest archeolożka doktor Nora Kelly. Jest bardzo ceniona w swoim fachu. Pracowała w Instytucie Archeologicznym w Santa Fe, coś jednak nie iskrzyło między nią a nową panią dyrektor. I niestety ta bohaterka musiała odejść. Czy wpadła z deszczu pod rynnę? Tego dowiecie się podczas czytania. Polubiłam tę bohaterkę i nie dziwiłam się jej zachowaniu.
Kolejnym bohaterem jest bardzo atrakcyjny miliarder Lucas Tappan. Jest zafiksowany na temat UFO. Dzięki zatrudnionym ludziom i swoim pieniądzom prowadzi wykopaliska w amerykańskiej bazie wojskowej. Jeżeli Roswell coś wam mówi, to on właśnie tam działa. Chce odkryć i upublicznić prawdę o UFO. Ma mu to przynieść jeszcze większą popularność. Czy jego zespół coś odkryje? Tego bohatera da się lubić, jeżeli poskromi się jego ekscentryczność.  Czy pieniądze dają wszystko?
Poznałam również między innymi: Elwyna Kelly'ego — Skipa (brata Nory),specjalistę od trójwymiarowego skanowania laserowego Witalija Kuzniecowa, geofizyczkę Cecilię Toth, agentkę specjalną FBI Corrie Swanson i doktora Grega Banksa. Oczywiście w tej książce znajdziecie również inne postacie.
Jeżeli interesujecie się archeologią i sprawami z UFO, to nie powinniście przegapić tej powieści. Znajdziecie tutaj idealne szpiegowskie wątki, po których włosy jeżą się na głowie. Fabuła jest znakomita. Zakończenie tej historii przyszło za szybko. Mam lekki niedosyt. Mam nadzieję, że autorzy planują dalszy ciąg historii Nory, Skipa, Corrie i Lucasa. Akcja jest wartka, ma znakomite zwroty i podnosi ciśnienie.
Co otrzymacie, biorąc do ręki "Diabelską Górę"? UFO, szpiegostwo, morderstwo, kłamstwa, wykopaliska i dużo, dużo więcej. Tutaj podnosi się adrenalina.
Było to moje pierwsze spotkanie z Norą Kelly i mam nadzieję, że nie ostatnie. Nie przeczytałam poprzednich dwóch części i nie przeszkodziło mi to w zrozumieniu tej historii. Jednak z przyjemnością poznam pierwsze dwa tomy.
Fajnie było zobaczyć od środka, jak wygląda praca archeologa.
Jestem zachwycona twórczością Prestona i Childa.
Z czystą przyjemnością odsyłam was do odkrycia tajemnic ukrytych w Roswell w Strefie 51. Tylko bądźcie ostrożni. Szpiedzy nie śpią i na was czyhają.
"Diabelska Góra" jest idealną lekturą dla wszystkich miłośników przygód.
Czy ulegniecie urokowi "Diabelskiej Góry"?
Okładka tej książki jest bardzo ciekawa i powalająca. Brawo dla jej twórcy.

• Recenzenckie
  • Egzemplarz recenzencki