Premiery wydawnicze pierwszej połowy 2020 roku

LubimyCzytać LubimyCzytać
23.01.2020

Ten rok będzie wyjątkowy. Wydawcy prześcigają się w oferowaniu czytelnikom różnego rodzaju świetnej literatury i mieliśmy nie lada kłopot z wyborem najciekawszych tytułów. Zapowiedzi książkowe na 2020 rok to powrót znanych nazwisk i wysyp tych, o których będzie głośno. Sprawdźcie zestawienie tegorocznych premier, na które czekamy!

Premiery wydawnicze pierwszej połowy 2020 roku

Zygmunt Miłoszewski, Katarzyna Berenika Miszczuk, Maciej Siembieda, Marta Dymek… A także Stephen King, Suzanne Collins, B.A. Paris i Isabel Allende. Pisarze, którzy gwarantują wysoką jakość literatury, mają jednak konkurencję w postaci debiutujących autorów, których książki zapowiadają się niezwykle interesująco. Tak jak poprzednio podzieliliśmy zapowiedzi wydawnicze na premiery w języku polskim i oryginalnym. Mamy nadzieję, że zagraniczne tytuły zostaną szybko przetłumaczone i udostępnione czytelnikom z Polski. 

 

PREMIERY POLSKIE

„Wieczna wojna” Joe William Haldeman

Wydawnictwo Rebis

Data premiery: 11 lutego 2020

„Nazwanie «Wiecznej wojny» najlepszą powieścią wojenną SF byłoby krzywdzącym niedopowiedzeniem. Oprócz błyskotliwego technologicznego i społecznego wizjonerstwa jest ona tak dobrą i przejmującą powieścią wojenną, jak żadna z tych, które czytałem.” – William Gibson, autor „Neuromancera”

Znakomita powieść należąca do kanonu literatury SF. Łączy pełen rozmachu obraz przyszłego konfliktu z wizjonerskim i ponadczasowym spojrzeniem na człowieka i zmiany wywołane przez wojnę.

Wojna to piekło i William Mandella przekonuje się o tym na własnej skórze, walcząc z Taurańczykami. Towarzyszymy mu przez całą służbę, obserwując jego oczami okrucieństwa, ogrom cierpień i absurdy walk… a także przemiany na Ziemi, która w ciągu jego życia – na skutek efektów relatywistycznych – starzeje się o kilkaset lat.

„Wieczna wojna” to powieść wojenna, ale i… pacyfistyczna, w której walka z wrogiem przeradza się w walkę o człowieczeństwo.

„Miasto bezkresnej nocy” Douglas Preston, Lincoln Child, tłum. Jan Kraśko

Wydawnictwo Agora

Data premiery: 12 lutego 2020

Kolejna książka z uwielbianego na całym świecie bestsellerowego cyklu o agencie FBI Pendergaście.

Pendergast, niczym współczesny Sherlock Holmes, ma nosa do rozwiązywania najbardziej zagmatwanych spraw, chadza swoimi ścieżkami i jest mistrzem dedukcji. Tym razem współpracuje z przenikliwym detektywem Vincentem D’Agostą, który rozpoczyna dochodzenie w sprawie wyjątkowo brutalnego zabójstwa córki wpływowego milionera.

[Okładka w przygotowaniu] „Oddział Zamknięty. Napiętnowani marzeniami” Michał Grzesiek

Wydawnictwo SQN

Data premiery: 12 lutego 2020

Michał Grzesiek w znakomity sposób opowiada historię zespołu, który niejeden raz ściągnął na siebie kłopoty… Proszę Państwa, oto Oddział Zamknięty!

Znajdziecie tutaj wszystko – pierwsze próby zespołu, okoliczności powstania nazwy, dynamiczne zmiany w składzie oraz wyjątkowy wgląd w polską scenę muzyczną lat 80. Przygotujcie się również na liczne opowieści o demolkach i ucieczkach przed milicją. Włączcie płytę Oddziału Zamkniętego i dajcie się ponieść temu klimatowi!

„List” Anna Karpińska

Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Data premiery: 20 lutego 2020

Anna Karpińska – autorka poczytnych książek obyczajowych, które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem czytelników, wraca z nową powieścią. „List” to pierwszy tom nowego cyklu „Pamiętaj o mnie”. Drugi tom, „Postscriptum”, już w przygotowaniu.

Ta historia zostanie z Tobą na długo. Emocje skradną Ci serce, jak i bohaterka, którą najlepiej zrozumie jedynie druga kobieta.

Małgorzata jest szczęśliwą żoną i matką. Od kilku lat jako pisarka święci triumfy. Najbliżsi sądzą, że ma wszelkie powody do zadowolenia. Ale pozory mylą. Małżeństwo nie należy do szczęśliwych, a ona nosi w sobie brzemię dramatycznej decyzji z przeszłości, która zaważyła na jej całym dotychczasowym życiu. Kiedy wydaje się, że nigdy nie wydobędzie się z matni, dostaje od kogoś nieznajomego list, który zmieni wszystko. Pozostaje pytanie, kto i w jakim celu do niej napisał… Jak daleko sięgają cienie przeszłości?

„Władcy czasu” Eva García Sáenz de Urturi

Wydawnictwo Muza

Data premiery: 26 lutego 2020

Kontynuacja thrillera kryminalnego 2019 roku „Cisza białego miasta”.

Trylogia białego miasta sprzedała się w ponadmilionowym nakładzie i stała się światowym fenomenem. „Władcy czasu” to spektakularne zakończenie wszystkich wątków rozpoczętych w „Ciszy białego miasta”. To ostatni tom przepełnionej baskijską kulturą i tradycją fenomenalnej serii.

Vitoria, rok 2019. Nieznany autor, ukrywający się pod pseudonimem Diego Veilzaz, publikuje powieść historyczną „Władcy czasu”. Jej akcja osadzona jest w średniowiecznej Vitorii, powieść natychmiast podbija serca czytelników.

Vitoria, rok 1192. Legendarny hrabia don Vela po dwóch latach nieobecności powraca z niebezpiecznej misji, którą powierzył mu król Nawarry Sancho IV Mądry. Ze zdumieniem odkrywa, że jego własny brat poślubił jego narzeczoną, inteligentną i ambitną hrabiankę Onnecę de Maestu.

Unai López de Ayala – Kraken – musi rozwiązać zagadkę zabójstw popełnianych zgodnie ze średniowiecznym modus operandi. Wiadomo, że sprawca imituje morderstwa opisane w powieści „Władcy czasu”: truje jedną z ofiar proszkiem z hiszpańskiej muchy – średniowiecznego odpowiednika viagry, zamurowuje dwie ofiary żywcem, a jedną topi w rzece, zamkniętą w beczce razem z psem, kotem, kogutem i żmiją. Śledztwo zaprowadzi Krakena do wieży Nograro, ufortyfikowanego donżonu, od tysiąca lat nieprzerwanie zamieszkiwanego przez pierworodnego dziedzica rodu. Unai odkrywa, że jego główny podejrzany cierpi na dysocjacyjne zaburzenie osobowości. Estíbaliz natomiast przeżywa bardzo niebezpieczny romans. Kraken dowie się również, że powieść „Władcy czasu” ma wiele wspólnego z jego własną przeszłością. To odkrycie zmieni życie jego i jego rodziny.

„Lekarstwo dla duszy” Justyna Kopińska

Wydawnictwo Świat Książki

Data premiery: 26 lutego 2020

Zbiór felietonów, tekstów i przemyśleń najczęściej nagradzanej polskiej dziennikarki.

„Lekarstwo dla duszy” to owoc wieloletniej działalności publicystycznej Justyny Kopińskiej, a zawarte w tej książce teksty – wcześniej publikowane na łamach „Vogue.pl”, zebrane i opracowane specjalnie na potrzeby niniejszego zbioru – łączy jeden wspólny mianownik.

Dobro.

Przypadkowe spotkanie, przypadkowa rozmowa. Kopińska sięga głęboko pod powierzchnię codzienności i wykorzystuje każdą możliwą okazję, żeby dzielić się trafnymi spostrzeżeniami i żeby inspirować. Czy dobro wyzwala dobro? Jaka ważna jest bliskość? Zaufanie? Czy warto płynąć z prądem? Co zrobić, żeby w końcu poczuć szczęście? Ta książka to prawdziwe lekarstwo dla duszy.

„Prawda. Krótka historia wciskania kitu” Tom Phillips 

Wydawnictwo Albatros

Data premiery: 26 lutego 2020

Tym razem przeczytacie o prawdzie – a raczej o wszystkich genialnych sposobach wciskania kitu, jakie ludzkość wymyśliła przez wieki…

Żyjemy w wieku „postprawdy”. Prezydent Stanów Zjednoczonych nie zawraca sobie głowy prawdziwością swoich słów (rekord pobił dzięki szczególnie intensywnemu tsunami bredni, kiedy w ciągu 120 minut wygłosił 125 fałszywych stwierdzeń, czyli więcej niż jedno na minutę!). Płaskoziemcy i antyszczepionkowcy już nie wierzą ekspertom. Internet zmienił nasze codzienne życie w dezinformacyjne pole bitwy.

Ale czy „złoty wiek” prawdy rzeczywiście kiedykolwiek istniał? Czy naprawdę ludzie kiedyś nie kłamali? Tom Phillips, redaktor serwisu fullfact.org, zajmującego się sprawdzaniem faktów, każdego dnia zmaga się z zalewem bzdur. I rzuca sarkastyczne spojrzenie na przekonanie, że kłamstwo w debacie publicznej pojawiło się wczoraj. Z właściwym sobie humorem pokazuje, że zawsze mieliśmy tendencję do zmyślania i że dzisiejsza fakenewsowa histeria jest tylko najświeższą wersją starej dobrej umiejętności rozsiewania kłamstw gdziekolwiek się da.
Imponujące kłamstwa i kłamcy, których aż chce się szanować!

„Normalni ludzie” Sally Rooney

Wydawnictwo W.A.B.

Data premiery: 26 lutego 2020

Już pod koniec lutego premiera jednej z najgłośniejszych książek ostatniej dekady, nominowanej do Nagrody Bookera powieści „Normalni ludzie” Sally Rooney. Autorka nie skończyła jeszcze 30 lat, a już stawia się ją w rzędzie najważniejszych pisarek i pisarzy. To głos nowego pokolenia i – według magazynu „Guardian” – przyszła klasyka. Powieść znalazła się na długiej liście tytułów nominowanych do Nagrody Bookera oraz otrzymała Costa Book Award i Specsavers National Book Award. Stacja BBC ogłosiła, że w 2020 roku książka zostanie przeniesiona na mały ekran. Sally Rooney udowadnia, że o miłości nie napisano jeszcze ostatniego słowa. „Normalni ludzie” już 26 lutego w księgarniach.

Marianne i Connell żyją tuż obok siebie, choć pochodzą z dwóch różnych światów. Mieszkają w niewielkim mieście, jednym z tych, z których chce się jak najszybciej uciec. Chodzą do tej samej szkoły, ale na korytarzu mijają się bez słowa, unikają swoich spojrzeń, chociaż łączy ich więcej niż wspólne lekcje. Ukrywanie tej znajomości nie jest trudne, komplikacje zaczynają się wtedy, gdy między dwojgiem nastolatków budzi się uczucie.

„Tangerynka” Christine Mangan, tłum. Agnieszka Wilga

Wydawnictwo Marginesy

Data premiery: luty 2020

Thriller psychologiczny, w którym pobrzmiewają echa powieści i filmu „Utalentowany pan Ripley”.

Stylowa powieść noir w egzotycznej scenerii Tangeru i gorącej atmosferze Maroka w przededniu rewolucji.

Prawa do ekranizacji należą do George’a Clooneya i jego firmy produkcyjnej Smokehouse Pictures, w roli głównej ma wystąpić Scarlett Johansson.

Lucy Mason była ostatnią osobą, którą Alice Shipley spodziewałaby się spotkać w Tangerze, gdzie przyjechała z nowo poślubionym mężem. Po wypadku na amerykańskiej uczelni w Bennington te dwie przyjaciółki – dawniej nierozłączne współlokatorki – przez ponad rok nie utrzymywały kontaktów. Oto jednak Lucy odnawia znajomość, próbuje wszystko naprawić i powrócić do dawnych rytuałów przyjaźni. Może Alice powinna się cieszyć? Nie odnalazła się przecież w Maroku, zbyt się bała wyjść z domu i zanurzyć w tętniącą życiem medynę oraz nieznośny skwar. Lucy – jak zawsze niezależna i nieustraszona – pomaga jej przełamać lęki, wyjść z mieszkania i zacząć poznawać obcy kraj.

Wkrótce jednak do Alice powraca znajome uczucie – na każdym kroku czuje się manipulowana i tłamszona przez Lucy. Później zaś John, mąż Alice, przepada bez wieści, a ona sama zaczyna podawać w wątpliwość wszystko dookoła – w tym własny związek z tajemniczą przyjaciółką, decyzję o przyjeździe do Maroka, jak również stan swojego umysłu.

„Płacz” Marta Kisiel

Wydawnictwo Uroboros

Data premiery: 11 marca 2020

„Płacz” Marty Kisiel to wiosenny hit dla fanów fantastyki i SF, zamknięcie trylogii wrocławskiej. Dwukrotna laureatka Nagrody im. Janusza A. Zajdla w najwyższej formie!

Kiedy prawda o przeszłości zamiast wyzwolenia przynosi jedynie nową traumę, trzem pannom Stern pozostaje już tylko ucieczka od siebie nawzajem. Dopiero wołanie z zaświatów sprawia, że ścieżki dawnych przyjaciół spotykają się raz jeszcze. Czy tajemnicze zaginięcie sprzed wielu lat i dramatyczna wyprawa na ratunek Eleonorze zdołają na dobre scementować rodzinę? Czy też kolejna wyprawa w czasie dla wszystkich okaże się tą ostatnią? Dramatyczna opowieść o podnoszeniu się z gruzów, osadzona w pełnej tajemnic i grozy scenerii Gór Sowich.

„Dylemat” B.A. Paris, tłum. Magdalena Słysz

Wydawnictwo Albatros

Data premiery: 11 marca 2020 

Jak daleko się posuniesz, by dać ukochanej osobie kilka godzin szczęścia?
Na ten dzień czekała od lat. Na przyjęcie, o jakim marzyła. Będą wszyscy jej bliscy i przyjaciele… poza córką. Lecz ta nieobecność, choć przed nikim się do tego nie przyznaje, wcale jej nie martwi. Szkoda tylko, że pojawi się ktoś, kogo wolałaby nigdy więcej nie widzieć. I ten fakt przyćmiewa jej radość. Podobnie jak to, że po przyjęciu będzie musiała zdradzić mężowi sekret, który wywróci jego życie do góry nogami.

Wie, że nie zawsze był dobrym mężem, ale teraz jest gotowy zrobić wszystko, by nic nie zakłóciło idealnego przyjęcia żony. Nawet jeśli przez kilka godzin będzie musiał być sam z potwornym dylematem. Nawet jeśli wie, że to przyjęcie nie powinno się odbyć. Nawet jeśli żona nigdy mu nie wybaczy.
W powieściach „Na skraju załamania” oraz „Pozwól mi wrócić” B.A. Paris królują wątki sensacyjne. Tym razem Paris powraca do klimatu z pierwszej książki „Za zamkniętymi drzwiami”, udowadniając, że prawdziwe dylematy są nie do rozwiązania.

„Zbieranie kości” Jesmyn Ward, tłum. Jędrzej Polak 

Wydawnictwo Poznańskie

Data premiery: 11 marca 2020

Najsłynniejsza powieść autorki bestsellerowego „Śpiewajcie, z prochów, śpiewajcie” i zarazem pierwszej kobiety, która dwukrotnie otrzymała prestiżową National Book Award.

Nad Zatoką Meksykańską formuje się huragan, który już wkrótce zagrozi życiu setek tysięcy ludzi. W przybrzeżnym miasteczku Bois Sauvage w stanie Missisipi czternastoletnia Esch i jej trzej bracia próbują zebrać zapasy jedzenia, na próżno szukając przy tym pomocy u ojca alkoholika, którego nigdy nie ma w pobliżu. W młodej dziewczynie narasta strach, zwłaszcza gdy dowiaduje się, że zaszła w ciążę.

Dwanaście dni, podczas których rozgrywa się akcja powieści, stanowi bolesną próbę spojrzenia na samotność oraz brutalną codzienność, która w obliczu huraganu Katrina pokazuje nam swoje najbrudniejsze barwy.

„Statystycznie rzecz biorąc” Janina Bąk

Grupa Wydawnicza Foksal

Data premiery: 11 marca 2020

Statystycznie rzecz biorąc” to książka o statystyce (tak, o statystyce!), której lektura przyprawia o ból przepony (ze śmiechu. Nie trzeba od razu biec do lekarza). No i nawet można zrozumieć o co w niej (statystyce) chodzi. Wszystko dzięki Janinie Bąk, pandze biznesu, komendancie komedii, charyzmatycznej liderce ortodoksyjnej grupy #DrużynaJanina.

Dzięki tej książce dowiecie się, ile trzeba zjeść czekolady, by dostać Nobla? Dlaczego koń i szop pracz nigdy nie dostali doktoratu? Czy język angielski powoduje zawały serca, a masło przedłuża życie? Czego statystyka nauczyła się od martwego łososia? A przede wszystkim: czy naukowcy są jak żony i nigdy się nie mylą? Dzięki setkom ciekawostek zobaczycie, że statystyka potrafi zmierzyć wszystko i – wbrew pozorom – przydaje się do wszystkiego. Pozwala nawet oszacować matematyczny wzór na miłość!

„Śmierć w lesie deszczowym. Ostatnie spotkanie z językiem i kulturą” Don Kulick

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Data premiery: 20 marca 2020

Język umiera wtedy, kiedy ludzie przestają nim mówić.

W zagubionej w lesie deszczowym Papui-Nowej Gwinei jest maleńka wioska Gapun, w której mieszka 200 osób. Tylko 45 z nich mówi rdzennym językiem tayapu i z roku na rok jest ich coraz mniej. Amerykański antropolog Don Kulick postanawia udokumentować proces wymierania tego języka. Zafascynowany światem gapuńczyków, na przestrzeni trzydziestu lat powraca do wioski kilkakrotnie, a jego życie splata się z życiem mieszkańców.

„Śmierć w lesie deszczowym” to nie tylko zajmująca historia dokumentacji języka, to również opowieść o zanikającej kulturze. Autor niczym przewodnik oprowadza nas po wiosce, pokazując, jak to jest żyć w niedostępnej miejscowości, wyciętej niczym szczelina w samym środku tropikalnego lasu deszczowego. Książka Kulicka to zarazem otwierające oczy spojrzenie na wpływ zachodniej kultury na najdalsze zakątki naszego globu, jak i opowieść o tym, dlaczego ów antropolog zdał sobie w końcu sprawę, że czas pożegnać się z wioską i jej mieszkańcami.

Wciągająca, niezmiernie wnikliwa, a przy tym zabawna książka „Śmierć w lesie deszczowym” wprowadza czytelników w świat, który w obliczu potężnych zmian wciąż trwa, choć jest o krok od całkowitego zaniku.

„Amerykański brud” Jeanine Cummins

Wydawnictwo NieZwykłe

Data premiery: 25 marca

Lydia Quixano Perez mieszka w Acapulco, gdzie prowadzi księgarnię. Ma syna Lucę i wspaniałego męża, który jest dziennikarzem. Kiedy w mieście władzę przejmują kartele narkotykowe, życie Lydii nadal jest komfortowe i bezpieczne.
Kobieta gromadzi w księgarni swoje ulubione powieści, mimo że zdaje sobie sprawę, iż nigdy się nie sprzedadzą.
Pewnego dnia w jej miejscu pracy pojawia się mężczyzna, który chce kupić cztery książki – dwie z nich są ulubionymi lekturami Lydii. Kobieta nie wie, że jej nowy klient jest szefem kartelu narkotykowego, który zawładnął miastem. Gdy mąż Lydii publikuje informacje o Javierze, ich życie zmienia się na zawsze.

Ptaki i ich pióra Britta Teckentrup, tłum. Hanna Bartoszewicz

Wydawnictwo Agora

Data premiery: 25 marca

Ta wyjątkowo piękna rzecz to kontynuacja „Jajka” – książki obrazkowej nagrodzonej na prestiżowych międzynarodowych targach książki dla dzieci w Bolonii. Znana niemiecka pisarka i ilustratorka tym razem opowiada o piórach. Opowiada za pomocą słów i wspaniałych ilustracji. Jak są zbudowane? Czym się od siebie różnią? Na jakiej zasadzie pomagają się ptakom unosić w powietrzu? Który ptak ma najwięcej piór?
To tylko kilka spośród licznych pytań, z którymi mierzy się Teckentrup, nieukrywająca swojego podziwu dla cudu natury, jakim jest ptasie pióro.

„Wotum” Maciej Siembieda

Wydawnictwo Agora

Data premiery: 25 marca 2020

9 grudnia 2012 roku dochodzi do zamachu na obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Gdyby nie pancerna szyba zainstalowana tuż przed atakiem, największa świętość Polaków przestałaby istnieć. Szyba broni Czarnej Madonny, ale definitor zakonu paulinów upatruje w zamachu aktywności sekty powiązanej z tajemnicą z czasów króla Jana Kazimierza. Do rozwiązania zagadki dyskretnie angażuje Jakuba Kanię – detektywa z IPN. Podjęty przez niego trop prowadzi do opactwa Saint-Germain-des-Prés w Paryżu, a stamtąd do niewielkiej wioski na Opolszczyźnie, gdzie obraz jasnogórski był ukrywany podczas potopu szwedzkiego i gdzie do dziś znajduje się jego wierna kopia. Kopia? Mieszkańcy wierzą, że ich ikona Matki Bożej jest oryginałem, a Jakub Kania, który trafia na ślad poszlak wskazujący, że obrazy mogły zostać zamienione, idąc o krok za daleko, naraża się Kościołowi, który otacza sprawę ścisłą tajemnicą. Czy wytrzyma rozgrywkę z instytucją dysponującą olbrzymimi wpływami w państwie? Ale wioska na Opolszczyźnie kryje jeszcze jeden sekret. Obraz z miejscowego kościoła jest obiektem żądzy multimilionera, który zrobił majątek na paramedycynie i ma szalony plan pomnożenia fortuny dzięki tutejszej ikonie Matki Boskiej. Powieść oparta na prawdziwych zdarzeniach obfituje w częste zwroty akcji, łącząc zagadkę obrazów z tajemnicą króla Jana Kazimierza oraz dramatami bohaterów, w których kluczową rolę odgrywa chciwość, obliczona na wykorzystanie dwóch największych obszarów potrzeb człowieka: wiary i zdrowia.

„Sztuczna inteligencja” Boguś Janiszewski & Max Skorwider

Wydawnictwo Publicat

Data premiery: 25 marca 2020

Skąd się wzięła idea tworzenia myślących maszyn? Jaką technologią obecnie dysponujemy? Czym się różnią roboty od zwykłych maszyn? Co to jest sztuczna inteligencja i do czego może się przydać? Czym nasz proces uczenia się różni się od uczenia maszyn? Galeria robotów i aplikacji. Wizja przyszłości: jak będzie wyglądała rola człowieka w nowej rzeczywistości? Co się stanie, gdy maszyny zyskają świadomość? Czy sztuczna inteligencja jest lepsza?

„W sercu lasu” Christiane Dorion

Wydawnictwo Papilon

Data premiery: 25 marca 2020

Z książki dzieci dowiedzą się między innymi, jak różnorodne są lasy na świecie, jak zmieniają się kolory drzew we wszystkich porach roku, kto zamieszkuje lasy, jak zasadzić własne drzewo i jak ważna jest ochrona przyrody. Na końcu książki znajduje się indeks drzew niezwykłych. Ciekawostki, mieszkańcy lasów, leśne dźwięki, zapachy i kolory. Od europejskich lasów mieszanych do puszczy amazońskiej. Wędrówka po lasach świata.

[Okładka w przygotowaniu] „Złodziejaszki” Katherine Rundell, tłum. Paulina Braiter

Wydawnictwo Poradnia K

Data premiery: 25 marca 2020

Czwarta w Poradni K książka Katherine Rundell, po „Dachołazach”, „Odkrywcy” i „Wilczerce”, a piąta w jej dorobku literackim. Jak zwykle bohaterami są dzieci, w centrum fabuły autorka umieściła dziewczynkę i jej dziadka, a motywem przewodnim ustanowiła miłość, lojalność i przygodę.

Vita Marlow ma zadanie do wykonania: jej ukochany dziadek został wykorzystany i wyrzucony ze swojego domu, a za wszystkim tym stoi pewien oszust, który ma powiązania z mafią. Wraz z kieszonkowcem i dwójką chłopców o niezwykłych umiejętnościach realizuje plan, dzięki któremu jej dziadkowi wróci chęć do życia, a wszelkie zło zostanie naprawione.

[Okładka w przygotowaniu] „Ja cię kocham, a ty miau” Katarzyna Berenika Miszczuk

Grupa Wydawnicza Foksal

Data premiery: 25 marca 2020

Wyjątkową niespodziankę dla swoich fanek przygotowała także Katarzyna Berenika Miszczuk. Jedna z najpopularniejszych polskich pisarek, autorka bestsellerowej serii „Kwiat paproci”, rozbawi czytelniczki i czytelników do łez swoją pierwszą komedią kryminalną – „Ja cię kocham, a ty miau”! Wystarczy powiedzieć, że bohaterem książki jest znudzony kot Lord, który namawia swoją właścicielkę Alę na wyjazd do położonego na odludziu dworku. Co spotka na miejscu kobietę i jej znajomych artystów? Tego nie mógł przewidzieć nawet kot! Premiera książki już 25 marca.

[Okładka w przygotowaniu] „Jadłonomia po polsku” Marta Dymek

Wydawnictwo Marginesy

Data premiery: marzec 2020

Nowa książka autorki bestsellerowych książek „Jadłonomia” i „Nowa Jadłonomia” oraz najpopularniejszego w Polsce bloga o kuchni roślinnej.

Marta Dymek – blogerka, autorka kulinarnego bloga Jadłonomia i książki pod tym samym tytułem. Od sześciu lat prowadzi swoją stronę, na której dzieli się wegańskimi przepisami oraz wskazówkami na temat roślinnego gotowania, a jej książki „Jadłonomia” i „Nowa Jadłonomia” doczekały się wielu dodruków i rozeszły się w ponad 200 tysiącach egzemplarzy. Marta współpracowała z nowojorskim kwartalnikiem kulinarnym „Chickpea Magazine”. Jej teksty publikowano też w „Magazynie Smak”, „Kukbuku” i „Gazecie Wyborczej”, a także w jej autorskiej rubryce w „Kuchnia. Magazyn dla Smakoszy”.

„Schizis” Melissa Darwood

Wydawnictwo Media Rodzina

Data premiery: 25 marca 2020

Cześć, mam na imię Marcja, a to jest mój kanał na YouTubie. Jeśli chcecie wiedzieć, jak wygląda moje życie i z jakimi demonami zmagam się każdego dnia, to subskrybujcie mój kanał.

Wiem, że ten filmik trafi do uczniów w mojej szkole i, szczerze, mam to głęboko gdzieś. I tak od dawna wszyscy patrzą na mnie jak na wariatkę, bo nią poniekąd jestem. Nikt normalny, o zdrowych zmysłach, nie rozmawia z kimś, kogo nie widać, i nie próbuje kilkakrotnie odebrać sobie życia, prawda? Jeśli więc macie podobne schizy, to lepiej znajdźcie sobie dobrego lekarza. Ja mam swojego psychiatrę i psychologa… i mam też Kofiego. Kofi jest moim najlepszym przyjacielem, niesamowitym człowiekiem i facetem, dzięki któremu zaznałam najwspanialszych chwil w moim popapranym siedemnastoletnim życiu.

Subskrybujcie. Czekam na sto tysięcy subów, by raz na zawsze skończyć z tym piekłem i zdradzić Wam brutalną prawdę. Chcę zatrzymać to błędne koło. Życie powinno być przyjemne, nie sądzicie?
Dajcie znać w komentarzach, jak waszym zdaniem rozwinie się moja historia. Jestem pewna, że żadne z Was nie domyśli się jej finału.

[Okładka w przygotowaniu] „Migracje i nietolerancja” Umberto Eco, przekład z włoskiego: Krzysztof Żaboklicki

Oficyna wydawnicza Noir Sur Blanc

Data premiery: marzec 2020

W tomiku „Migracje i nietolerancja” zebrano cztery teksty, które łączy wskazana w tytule tematyka. Choć dwa z nich powstały w 1997 roku (pochodzą z tomu „Pięć pism moralnych”), a kolejne dwa w latach 2011 i 2012 (te ukazują się w druku po raz pierwszy), dotykają niezwykle dziś ważnego i szeroko dyskutowanego problemu. Czy wielkie migracje powodujące wymieszanie kultur prowadzą do zaniku elementów tradycji europejskiej? Jak to wyglądało w wiekach minionych? Czy rozmaite kultury wypierały jedna drugą, tworzyły nową jakość, czy też uczyły się współistnieć obok siebie? W jakim stopniu owe migracje są zjawiskiem naturalnym? Czy można je regulować i kontrolować? A może uruchomione przez nie globalne procesy są nieuniknione? Jak widzą się nawzajem rozmaite kultury? Gdzie przebiega granica między akceptacją obcych kulturowo przybyszów a ryzykiem utraty własnej tożsamości? Jak rozumieć takie terminy, jak „fundamentalizm”, „integryzm” czy „rasizm”? Na te i inne pytania Umberto Eco stara się odpowiedzieć w swoich krótkich tekstach, snując historyczno-semiotyczne rozważania, które zapewne nie pozostawią czytelnika obojętnym.

„Miasto niedźwiedzia” Fredrik Backman

Wydawnictwo Sonia Draga

Data premiery: marzec

Także w marcu ukaże się nowa powieść Fredrika Backmana, autora powieści „Mężczyzna imieniem Ove”. „Miasto niedźwiedzia” to powieść o tym, co wiąże społeczność i jak zbiorowa świadomość może odsuwać od siebie prawdę. W tym niewielkim leśnym miasteczku udało się autorowi zamknąć cały świat.

 

„Quichotte” Salman Rushdie

Wydawnictwo: Rebis

Data premiery: 14 kwietnia

Sam DuChamp, drugorzędny autor thrillerów szpiegowskich, zainspirowany klasycznym dziełem Cervantesa tworzy postać Quichotte’a, szarmanckiego akwizytora o zmąconym umyśle i obsesji na punkcie telewizji, niedorzecznie zakochującego się w telewizyjnej gwieździe, Salmie R. W towarzystwie (wymyślonego) syna Sancza Quichotte wyprawia się w awanturniczą podróż przez Amerykę, by udowodnić, że jest godny jej ręki, i dzielnie stawia czoło tragikomicznym niebezpieczeństwom ery Wszystko Się Może Zdarzyć. Tymczasem jego twórca, tkwiąc w szponach kryzysu wieku średniego, musi się zmierzyć z własnymi, nie mniej palącymi problemami.

Tak jak Cervantes napisał „Don Kichota”, żeby wykpić kulturę swoich czasów, tak Rushdie zabiera czytelnika na szaloną wyprawę przez kraj w przededniu moralnej i duchowej zapaści i robi to z narracyjną magią, która jest znakiem rozpoznawczym jego pisarstwa. Znakomicie oddane żywoty DuChampa i Quichotte’a przeplatają się ze sobą w tym głęboko humanistycznym opisie pogoni za miłością i szatańsko zabawnym portrecie czasów, w których tak często faktów nie sposób odróżnić od fikcji.

„The Night Tiger Yangsze Choo, tłum. Agnieszka Walulik

Wydawnictwo Poradnia K

Data premiery: 15 kwietnia 2020

Opowieść o tancerce, która pragnie zostać lekarką, i osieroconym chłopcu, osadzona w brytyjskiej kolonii – Malezji – w latach trzydziestych dwudziestego wieku.

Umierający mistrz jedenastoletniego Rena ma ostatnią prośbę do swojego ucznia: by ten znalazł jego odcięty wiele lat temu w wypadku palec i połączył go z jego ciałem. Jeśli nie zrobi tego w ciągu czterdziestu dziewięciu dni, dusza mistrza nie spocznie w pokoju. Tymczasem pewnej dziewczynie o imieniu Ji Lin pozostaje po jej tanecznym partnerze nietypowa pamiątka ‒ ów odcięty palec. Przekonana, że oznacza to dla niej pecha, postanawia odnaleźć jej prawowitego właściciela.

Nim minie czterdzieści dziewięć dni, losy Rena i Ji Lin splotą się, a ich historii towarzyszyć będzie postać rodem z chińskich przesądów o mężczyznach zamieniających się w tygrysy.

„The Night Tiger” to powieść, w której przeplatają się kolonializm i współczesność, przesądy i ambicje, miłość i rywalizacja, a wszystko to doprawione zostało folklorem, mitologią i tajemnicą.

„Cyberpunk. Odrodzenie” Andrzej Ziemiański

Wydawnictwo Muza

Data premiery: 15 kwietnia 2020

„Cyberpunk. Odrodzenie” pozwala zanurzyć się w otchłani gigantycznego, rozświetlonego neonami miasta, w którym rządzą zbrodnia i nauka przyszłości.

Okryte mgłą i spowite deszczem wieżowce, wąskie, zatłoczone uliczki, pulsujące neony i wielkoformatowe reklamy dają tło rzeczywistości, w której kwitną przestępczość, nielegalny handel bronią, danymi, a nawet ludzkim ciałem. To świat, w którym jednostka nic nie znaczy, a za los ogółu odpowiadają wielkie korporacje i gangi. To Zakazane Miasto.

Shey Scott, były policjant, wydalony ze służby z powodu śmiertelnej choroby, oraz partnerujący mu Lou Landon usiłują namierzyć Axel Staller – bliźniaczą siostrę kobiety, która w biały dzień, mimo najwyższych środków bezpieczeństwa i drobiazgowej kontroli, pod okiem kamer, z niewiadomych przyczyn zamordowała kilkanaście osób.

[Okładka w przygotowaniu] „Felietony najjadowitsze”, Jerzy Pilch

Wydawnictwo Wielka Litera

Data premiery: 15 kwietnia 2020

Jerzy Pilch, znany z ciętego języka, bezwzględnej, przenikliwej i krytycznej inteligencji oraz jedynej w
swoim rodzaju frazy zebrał crème de la crème spośród swoich najbardziej ciętych felietonów. Wnikliwy obserwator i jeszcze bardziej sarkastyczny komentator opowiada o rzeczywistości polskiej, losie pisarza, codziennych paradoksach i odświętnych dramatach.

[Tytuł i okładka w przygotowaniu] Piotr Schmidt – Ten Typ Mes

Wydawnictwo Wielka Litera

Data premiery: 15 kwietnia 2020

Jeden z najbardziej znanych raperów debiutuje jako pisarz!

Człowiek, który wie, jak smakuje sukces, sława i pieniądze, pisze historię o wielkim rozczarowaniu –
próżnym światem, pustymi ludźmi i fałszywymi relacjami. Ale pisze w taki sposób, że seria niefortunnych zdarzeń, jakie uruchamia bohater, 33-letni Walter, staje się brawurową tragikomedią.

„Barwy pożogi” Pierre Lemaitre, tłum. Joanna Polachowska

Wydawnictwo Albatros

Data premiery: wiosna 2020

Kontynuacja powieści „Do zobaczenia w zaświatach”, nagrodzonej Grand Prix Nagrody Goncourtów 2013, określanej mianem „małego Nobla”.

Główną bohaterką powieści jest siostra Edouarda i córka Marcela Pericourt, Madeleine. Akcję książki otwiera podwójny dramat: w lutym 1927 roku umiera Marcel Pericourt, a jego jedyny wnuk w dniu pogrzebu wyskakuje przez okno i zostaje kaleką. Jedyną spadkobierczynią finansowego imperium Pericourtów staje się córka Marcela, Madeleine. Jej były mąż, autor gigantycznego przekrętu, niesławnej pamięci porucznik Henri d'Aulnay-Pradelle, odsiaduje w więzieniu karę dożywocia. Madeleine, od dzieciństwa wychowywana na damę i dotąd żyjąca w wieży z kości słoniowej, nie ma pojęcia o funkcjonowaniu świata wielkich pieniędzy. Nie jest przygotowana do prowadzenia interesów na taką skalę, na jaką prowadził je ojciec, do tego, jako kobiecie w latach 20. i 30. XX wieku, nie przysługuje jej nawet prawo do podpisania czeku. W tej sytuacji zdaje się na innych i powierza im prowadzenie interesu. Niestety ci, którym tak chętnie i naiwnie zaufała, okazują się chciwi, zachłanni i pozbawieni skrupułów. Wkrótce oprócz trwałego kalectwa ukochanego syna będzie musiała stawić czoła bankructwu, a co za tym idzie – nieuchronnej deklasacji.
Tak zacznie się żmudna droga Madeleine Pericourt, kobiety dotąd próżnej i opływającej w luksusy, do emancypacji: społecznej, finansowej, a przede wszystkim osobistej. Madeleine, przy wszystkich swoich słabościach, jest jednak kobietą z charakterem i nieodrodną córką Marcela Pericourta, człowieka, który dzięki ciężkiej pracy, inteligencji i pomysłowości wyrósł na potężnego gracza świata finansów. Bierze się więc w garść, obmyśla i wprowadza w życie iście makiaweliczny plan rewanżu na sprawcach jej upadku…

[Okładka w przygotowaniu] Biografia Zuzanny Ginczanki, Izolda Kiec

Wydawnictwo Marginesy 

Data premiery: kwiecień 2020 

Biografia wyjątkowej, utalentowanej poetki, opracowana przez wybitną znawczynię jej życia i twórczości, ukaże się w kwietniu 2020 roku nakładem wydawnictwa Marginesy.

[Okładka w przygotowaniu] „Zła krew”John Carreyrou

Wydawnictwo Marginesy 

Data premiery: kwiecień 2020 

Książka dwukrotnego laureata nagrody Pulitzera. Historia na faktach o firmie Theranos, która jako niewielki start-up zaczęła odnosić spektakularne sukcesy w dziedzinie szybkich badań morfologii. Okazało się, że cała działalność firmy była mistyfikacją i oszustwem.

W przygotowaniu – ekranizacja.

[Okładka w przygotowaniu] „Polowanie na zło” Chris Carter

Wydawnictwo Sonia Draga

Data premiery: maj 2020

Tych, którzy czekają na nową powieść Chrisa Cartera, ucieszy wiadomość, że „Geniusz zbrodni” powróci. Folterowi, najbardziej niebezpiecznemu zabójcy, z jakim kiedykolwiek mierzyło się FBI, po trzech latach w odosobnieniu udaje się uciec. W głowie ma tylko jeden plan – zemstę na Robercie Hunterze… „Polowanie na zło” do księgarń trafi w kwietniu.

[Okładka w przygotowaniu] „Dyrdymarki” Marek Niedźwiecki

Wydawnictwo Wielka Litera

Data premiery: 20 maja 2020

Wyjątkowa przyjemność dla fanów kultowego głosu! Popularny dziennikarz muzyczny, jeden z
najwspanialszych głosów w historii Polskiego Radia, twórca Listy Przebojów Programu 3, pomysłodawca wielu serii płytowych, m.in. Smooth Jazz Cafe. Samotnik, podróżnik, wieczny prowincjusz, miłośnik Australii i australijskiego wina. Tym razem o życiu na antenie i poza nią, o muzyce i ciszy, o plotkach z Myśliwieckiej, o radiu kiedyś i dziś.
O dźwiękach i tym, jak stworzyć z nich nastrój.

 „Largo petalo de mar” Isabel Allende

Wydawnictwo Marginesy

Data premiery: maj 2020

Isabel Allende, „Largo petalo de mar” – najnowsza powieść czołowej chilijskiej pisarki, historia przywołująca wątki z życia Pablo Nerudy.

Autorka takich hitów, jak „Dom duchów” i „Japoński kochanek”, wraz z początkiem roku powraca z nową powieścią. Tym razem pisarka zabierze czytelników w sam środek hiszpańskiej wojny domowej. Para uchodźców, Victor i Roser, zostaje zmuszona do opuszczenia Barcelony. Dzięki statkowi trafiają do Chile, podczas gdy pozostawiona za ich plecami Europa pogrąża się w płomieniach II wojny światowej.

Data premiery wersji anglojęzycznej: 21 stycznia.

[Okładka w przygotowaniu] „O piciu” Charles Bukowski, przekład: Michał Kłobukowski, Jan Krzysztof Kelus, Leszek Engelking, Lesław Ludwig, Marek Fedyszak, Michał Przybysz, Jacek Lachowski, Robert Sudół, Teresa Tyszowiecka-Tarkowska (z angielskiego)

Oficyna wydawnicza Noir Sur Blanc

Data premiery: maj 2020

Dla samozwańczego „starego świntucha” alkohol był niszczycielską muzą, odpowiedzialną w tym samym stopniu za największe pisarskie wzloty i najbardziej dotkliwe życiowe upadki. Był wytrychem i kluczem do wszelkich drzwi: pozwalał mu znosić samotność i towarzystwo, być poetą, kochankiem, przyjacielem.

Zbiór „O piciu”, zredagowany przez Abla Debritto, to mieszanka prozy i poezji, tekstów mocnych, smutnych i ironicznych, doskonale opisujących tę skomplikowaną „relację” twórcy i zatrutego źródła. Lektura uderzająca do głowy i obowiązkowa dla miłośników bezkompromisowego i boleśnie szczerego pisarstwa Bukowskiego.

„10 minut i 38 sekund na tym dziwnym świecie” Elif Shafak, tłum. Natalia Wiśniewska

Wydawnictwo Poznańskie

Data premiery: 3 czerwca 2020

„10 minut i 38 sekund na tym dziwnym świecie” to mocna, poruszająca, kobieca opowieść o życiu w Stambule, mieście tętniącym przygodą, ale i tajemnicą.

Leila nie żyje. Jej ciało jest martwe, ale mózg będzie funkcjonował jeszcze przez 10 minut i 38 sekund. Każda kolejna minuta przynosi ze sobą wspomnienie innych wydarzeń, smaków i zapachów. Cytryna, kawa, arbuz, kwas siarkowy, whiskey… Obrazy pozornie wyrwane z kontekstu łączą wspomnienia z życia, które dla Leili już się skończyło. Ale czy na pewno?
 

[Okładka w przygotowaniu]Smoczy jeździec I Cornelia Funke

Wydawnictwo Poradnia K

Data premiery: 29 czerwca 2020

„Smoczy jeździec” i jego kontynuacja to baśń fantasy autorki bestsellerowych książek dla dzieci, nazywanej niemiecką Rowling i wpisanej w 2005 roku na listę stu najbardziej wpływowych osób amerykańskiego „Time’a”.

Odważny smok, jego przyjaciółka i samotny chłopiec wyruszają na wyprawę, by znaleźć krainę, w której smoki żyją w pokoju. Ich drogowskazami są niezwykła mapa i wspomnienia starego smoka. Podróżują ponad lądami i morzami, zyskują przyjaciół i wykazują się odwagą, a ich tropem podąża potwór, który zamierza zniszczyć ostatniego smoka na ziemi.

„Sekretne życie pisarza” Guillaume Musso, tłum. Joanna Prądzyńska

Wydawnictwo Albatros

Data premiery: sierpień 2020 

W 1999 roku, opublikowawszy trzy kultowe powieści, sławny autor Nathan Fawles ogłosił koniec pisarskiej kariery i zaszył się w Beaumont, na dzikiej wyspie Morza Śródziemnego. 
Jesień 2018 roku. Od 20 lat Fawles nie udzielił żadnego wywiadu. Jako że jego książki wciąż przykuwają uwagę czytelników, Mathilde Monney, młoda szwajcarska dziennikarka, zjawia się na wyspie, zdeterminowana, by poznać sekrety pisarza. Tego samego dnia na plaży zostaje znalezione ciało martwej kobiety, a władze otaczają wyspę kordonem. Tak zaczyna się niebezpieczne starcie twarzą twarz pomiędzy Mathilde i Nathanem, w którym namiętność mierzy się ze strachem, a zawoalowana prawda z wyrachowanym kłamstwem…
Fascynująca łamigłówka literacka, która okazuje się wręcz diaboliczna, gdy tylko autor umieszcza ostatni jej element na właściwym miejscu.

[Okładka w przygotowaniu] Roboczy tytuł: Bezcenny 2, Zygmunt Miłoszewski

Grupa Wydawnicza Foksal

Data premiery: wakacje 2020

W tym roku Zygmunt Miłoszewski wyda nową książkę! Pisarz na swojej stronie na portalu Facebook zapowiedział, że będzie to kontynuacja powieści „Bezcenny”. Nie znamy więcej żadnych szczegółów, lecz i to wystarczy, by czekać z wielką niecierpliwością!

[Tytuł i okładka w przygotowaniu] Przemysław Staroń

Wydawnictwo Agora

Data premiery: 2020

To książka, która będzie debiutem na rynku wydawniczym Przemka Staronia – Nauczyciela Roku 2018, pasjonata edukacji i kultury, w tym także klocków LEGO i cyklu „Harry Potter”. Staroń aktywnie działa na rzecz edukacji i praw obywatelskich, a swym uczniom zaszczepia ponadczasowe wartości otwartości na innych i poszanowania wolności. 

Ta książka jest wyrazem mojej pasji, mojego doświadczenia, chęci wynagrodzenia ludziom beznadziei systemu edukacji oraz last but not least: mojej nieustannej potrzeby pomocy jak największej ilości osób, zwłaszcza młodych, zgodnie z tym, co mówił Dumbledore – że tej nocy będzie możliwość uratowania więcej niż jednego życia.

 

PREMIERY ZAGRANICZNE

„Dark and Deepest Red” Anna-Marie McLemore

Data premiery: 14 stycznia 2020

Lato, 1518 rok. Strasburg toczy dziwna choroba. Kobiety tańczą na ulicach, dopóki nie umrą ze zmęczenia. Gdy w wiosce pojawiają się plotki, że stoją za tym czary, podejrzenia od razu padają na Lavinię i jej rodzinę.

Prawie 500 lat później Rosella znajduje parę czerwonych trzewików, przez które nie może przestać tańczyć. W rozwikłaniu tej zagadki pomoże jej Emil, którego rodzina została oskarżona o wywołanie tej dziwnej choroby przed wiekami. Tylko odkrycie prawdy o tajemniczych bucikach i o tym, co dokładnie wydarzyło się przed wiekami, pomoże Roselli przeżyć.

„Yes No Maybe So” Becky Albertalli, Aisha Saeed

Data premiery: 4 lutego 2020

W zeszłym roku do rąk czytelników trafiła wspólna powieść Becky Albertalli i Adama Silvery. Tym razem amerykańska pisarka postanowiła połączyć swoje siły z inną autorką. Albertalli ma w swoim dorobku takie powieści, jak: „Twój Simon”, „Leah gubi rytm” i „A jeśli to my”.

Natomiast żadna książka Aishy Saeed nie trafiła jeszcze na polski rynek wydawniczy. W Stanach znana jest głównie z książki „Written in the Stars”.

„Chain of Gold” Cassandra Clare

Data premiery: 3 marca 2020

Świat z początkowej serii Cassandry Clare rozrósł się do imponujących rozmiarów, a autorka nie przestaje go rozciągać. W tym roku na rynku książki pojawi się pierwszy tom nowej serii z uniwersum Nocnych Łowców.

Tym razem bohaterką będzie Cordelia Carstairs, która od dziecka była szkolona na Nocnego Łowcę. Wszystko zmieni się, gdy jej ojciec zostanie oskarżony o popełnienie okrutnej zbrodni, a ona wraz z bratem przeniesie się do Londynu. Młoda Cordelia będzie musiała stanąć przed trudnym wyborem. Czy spełnić oczekiwania swojej matki i wyjść za mąż, czy zostać wojowniczką i spełnić swoje marzenie? W tym czasie w Londynie pojawią się demony, z którymi nigdy wcześniej nikt się nie spotkał. Chodzące za dnia stwory, których śmierć wydaje się niemożliwa.

W Polsce książki Cassandry Clare wydawane są przez wydawnictwo MAG. W lipcu zeszłego roku ukazał się trzeci, liczący ponad tysiąc stron tom serii „Mroczne intrygi”, zatytułowany „Królowa Mroku i Powietrza”.

„House of Earth and Blood” Sarah J. Maas

Data premiery: 3 marca 2020

O tym, że Maas zamierza napisać nową serię fantasy dla dorosłych, informowaliśmy jeszcze zanim powstał ostatni tom serii „Szklany tron”. Finał już za nami i można śmiało wysunąć tezę, że Sarah J. Maas jest jedną z najpopularniejszych autorek fantastyki młodzieżowej na świecie. Natomiast w tym roku zamierza podbić kolejny rynek.

Fabuła pierwszego tomu ma się skupiać na bohaterce Bryce Quinlan, która jest w połowie człowiekiem, a w połowie Fae. Bryce szuka zemsty za śmierć swojej najlepszej przyjaciółki, która została brutalnie zamordowana. Połączy ona swoje siły z upadłym aniołem, aby zatrzymać falę morderstw. 

„Crescent City” to projekt, w który jestem zaangażowana od kilku lat i któremu poświęcałam każdą wolną chwilę. Nie mogę się już doczekać, kiedy przedstawię Bryce moim czytelnikom. Myślę, że jest ona bohaterką, która zostałaby dobrą przyjaciółką Aelin i Feyry. Ten świat będzie inny od tych, które dotychczas stworzyłam. Bardziej nowoczesny, ale wciąż pełen magii, wojowników i magicznych stworzeń – powiedziała pisarka.

W Polsce książki tej autorki wydawane są nakładem wydawnictwa Uroboros. I właśnie to wydawnictwo dostarczy nam również jej kolejną książkę. „House of Earth and Blood” ma pojawić się w Polsce w okolicach drugiego kwartału.

„The Mirror and the Light” Hilary Mantel

Data premiery: 10 marca 2020

Hilary Mantel to autorka, która już dwukrotnie otrzymała Nagrodę Bookera. Obie za rekonstrukcję krwawej historii Henryka VIII z perspektywy Tomasza Cromwella. Po ośmiu latach od premiery „Na szafocie” czytelnicy w końcu doczekają się trzeciego i ostatniego tomu tej trylogii.

Autorka w swojej najnowszej książce opisze ostatnie lata życia Cromwella, który przez lata wspinał się po szczeblach hierarchii pałacowej i zdobywał coraz większą władzę.

„Co zrobisz, gdy król zwróci się przeciwko tobie?”

„Frozen Beauty” Lexa Hillyer

Data premiery: 17 marca 2020

Historia trzech identycznych sióstr, z których jedna ukrywa mroczny sekret.

Nikt nie wie, co się stało z Kit tamtego wieczoru, gdy poszła do lasu. Nawet jej siostry Tessa i Lily. Jedyne, na czym mogą się oprzeć, to kilka poszlak: lodowate, niebieskie usta, zimne w dotyku palce, koronkowy stanik i kluczyki do furgonetki, które zostały w stacyjce.

I chociaż mieszkańcy miasteczka szybko wyciągnęli własne wnioski, to Tessa jest pewna, że Boyd (sąsiad, którego każda z nich kochała na własny sposób) nie jest odpowiedzialny za śmierć Kit. A jeśli nie on, to znaczy że morderca wciąż jest na wolności.

Wciąż jeszcze tyle szczegółów nie zostało wziętych pod uwagę i tyle sekretów nie zostało ujawnionych.

A prawda o tym, co stało się tej nocy, jest niezwykle prosta.

„Ruthless Gods” Emily A. Duncan

Data premiery: 7 kwietnia 2020

Drugi tom bardzo dobrze przyjętego cyklu „Something Dark and Holy”, którego pierwszy tom znalazł się na liście bestsellerów „New York Timesa”. „Wicked Saints” zostanie wydany w Polsce w lutym nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka pod tytułem „Niegodziwi święci”.

W tym świecie pełnym grzeszników i świętych, magii oraz tajemnic ścieżki trzech bohaterów w końcu się przetną, pewna nieszczęśliwa miłość może w końcu przechylić szalę w trwającej od stulecia wojnie.

„The Book od Longings” Sue Monk Kidd

Data premiery: 21 kwietnia 2020

Autorka takich książek, jak „Sekretne życie pszczół”, czy „Czarne skrzydła”, powraca z zupełnie nową powieścią. Tym razem Sue Monk Kidd przeniesie swoich czytelników do czasów, gdy żył Jezus. To właśnie wtedy Ana, młoda Galilejka, spotka na swojej drodze osiemnastoletniego Jezusa, który całkowicie odmieni życie jej, a także jej brata Judasza.

Ta książka, podobnie zresztą jak inne powieści pisarki, skupi się głównie na kobiecie.

„If It Bleeds” Stephen King

Data premiery: 5 maja 2020

Nowy rok i nowa książka od Króla Horroru. Tym razem zbiór czterech opowiadań, w których spotkamy między innymi Holly Gibney. Postać po raz pierwszy pojawiła się w książce „Pan Mercedes”, a potem w kolejnych tomach trylogii, by powrócić w „Outsiderze”.

Poszczególne opowiadania będą nosić następujące tytuły: „Mr. Harrigan’s Phone”, „The Life of Chuck”, „Rat and the Title Story” i tytułowe „If It Bleeds”.

„The Ballad of Songbirds and Snakes” Suzanne Collins

Data premiery: 19 maja 2020

Prequel bestsellerowej trylogii „Igrzyska śmierci” pojawi się na rynku zagranicznym w maju, a w Polsce najprawdopodobniej zawita w drugiej połowie czerwca. Suzanne Collins ponownie zaprosi czytelników do świata Panem. Jednak tym razem nie spotkamy tam ulubionych bohaterów. Akcja powieści będzie działa się 64 lata wcześniej niż w oryginalnej trylogii. Collins w swojej książce opisze tak zwane Mroczne Dni, czyli okres po stłumieniu rebelii, a sama powieść, tak jak i trylogia, ma się rozpocząć od sceny losowania śmiałków do 10. edycji Głodowych Igrzysk.

„This Coven Won't Break” Isabel Sterling

Data premiery: 28 maja 2020

Drugi tom dobrze przyjętej powieści „These Witches Don't Burn”, która w tym roku ukaże się w Polsce nakładem wydawnictwa We Need YA.

To młodzieżowa seria o czarownicach, która przenosi magię w czasy współczesne. W tym tomie Hannah razem ze swoją nową dziewczyną będzie próbowała obronić swoją moc przed Łowcami Czarownic. A jakby komplikacji było mało, przed nią ostatni rok liceum.

Aby przeżyć, Hannah i Morgan będą potrzebowały pomocy, by ostatecznie zakończyć walkę między czarownicami a ich prześladowcami.

[Okładka w przygotowaniu] „The Lying Life of Adults” Elena Ferrante

Data premiery: 9 czerwca 2020

Autorka bardzo dobrze przyjętego cyklu „Genialna przyjaciółka” powraca z nową powieścią. Piękna twarz Giovanny zaczyna się zmieniać w zupełnie inną, złośliwą i brzydką twarz nastolatki. W które lustro powinna spojrzeć, aby znaleźć prawdziwą siebie? Giovanna będzie przemieszczać się między dwoma częściami Neapolu, które równie dobrze mogłyby tworzyć zupełnie inne od siebie miasta. Zdezorientowana dostrzeże w końcu, że żadna z tych części nie daje żadnej odpowiedzi i żadnej szansy na ucieczkę.

„Malorie” Josh Malerman

Data premiery: 21 lipca 2020

Sequel książki „Nie otwieraj oczu”, która ukazała się na polskim rynku wydawniczym w zeszłym roku. Również w 2019 roku widzowie mieli okazję obejrzeć ekranizację tej powieści, wyprodukowaną przez serwis Netflix, z Sandrą Bullock w roli głównej. 

 I choć historia z pierwszego tomu wydawała się zamknięta, to autor zdecydował się na wydanie kolejnej części. 

W apokaliptycznym świecie szansę na przeżycie masz tylko wtedy, jeśli nie otworzysz oczu. Inaczej zobaczysz to, czego boisz się najbardziej, i oszalejesz. 


komentarze [9]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
czytamcałyczas 28.01.2020 19:31
Czytelnik

Mnie ciekawi nowy Masterton

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
EmilkaW 24.01.2020 12:26
Czytelniczka

Kinga i Miłoszewskiego nie mogę się doczekać

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
deha_ 24.01.2020 06:50
Czytelnik

Jeszcze w marcu Marny (Less) -> Pulitzer 2018. I z tego co pamiętam, na wiosnę mamy dostać The Overstory -> Booker 2018.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Ika 23.01.2020 21:05
Czytelniczka

Zapowiada się ciekawy rok. Ja czekam zwłaszcza na "Władcy czasu" i "Dylemat".

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Wisienkowe_książki 28.01.2020 19:07
Czytelniczka

Też czekam na "Władcy czasu". Chociaż mam jeszcze 2 tom do nadrobienia :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
czytamcałyczas 23.01.2020 13:42
Czytelnik

Kryminały i okolice to mnie ciekawi.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Wisienkowe_książki 28.01.2020 19:06
Czytelniczka

Mnie też :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
czytamcałyczas 28.01.2020 19:30
Czytelnik

♥️♥️♥️♥️♥️

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 23.01.2020 12:51
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post