Normalni ludzie

Data 1. wydania:
2018-01-01
Jerzy Kozłowski
Inne

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 6 (51) grudzień 2021 Katarzyna Bielas, Katarzyna Boni, Irena Grudzińska-Gross, Magdalena Grzebałkowska, Jerzy Jarniewicz, Renata Lis, Natalia Malek, Weronika Murek, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Sally Rooney, Marcin Sendecki, Marcin Wicha
Ocena 5,9
Książki. Magaz... Katarzyna Bielas, K...
Okładka książki Niepoprawna mnogość Darran Anderson, Kevin Barry, Lucy Caldwell, Jan Carson, Jill Crawford, Wendy Erskine, Nicole Flattery, Yan Ge, Sinéad Gleeson, David Hayden, Arja Kajermo, Eimear McBride, Lisa McInerney, Belinda McKeon, Adrian McKinty, Danielle McLaughlin, Paul McVeigh, Peter Murphy, Stuart Neville, Louise O’Neill, Sheila Purdy, Elske Rahill, Sally Rooney, Melatu Uche Okorie, Kit de Waal
Ocena 6,5
Niepoprawna mn... Darran Anderson, Ke...

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Wyróżniona opinia i

Normalni ludzie

przeczytanych książek 1054 napisanych opinii 577

To moja pierwsza książka autorstwa Sally Rooney i po przeczytaniu jej widzę co w prozie tej pisarki urzeka tak wiele osób. Faktycznie bardzo dobrze opisuje rzeczywistość, łatwo się odnaleźć i zobaczyć siebie w jej świecie. Mi chyba zabrakło jednak kroku trochę głębiej, dalej w psychikę bohaterów. Książka jest dobra, po prostu pomijając niektóre sceny mnie nie zachwyciła. Mimo tego myślę, że sięgnę po kolejne książki autorki.

Książki Sally Rooney są zdecydowanie dla mnie. Jej styl i sposób przedstawiania świata, nie oceniania go, a jedynie opisywania bardzo mi odpowiada. Odświeżający, wciągający, ciekawy, lekki, prawdziwy. Jest tu mnóstwo trafnych spostrzeżeń na temat otaczającego nas świata, które od razu ma się ochotę zaznaczyć/zanotować, żeby móc do nich wrócić.
Nie jest książka, którą powaliła mnie na kolana (może dlatego, że oglądałam serial, znałam historię i przeżywałam ją wcześniej), ale lubię Rooney i czekam na jej kolejne książki.

Nie jest książka, którą...

Jest to fatalnie napisane, brak myślników powoduje jeszcze większy chaos, a bohaterowie są tak bardzo ciekawi, że każdemu wsadziłbym w rękę smartfona.

Świetna książka - intymna i poruszająca. I w zasadzie to mi wystarczyło, by stwierdzić, że ta książka jest warta przeczytania. Lektura zajęła mi zaledwie weekend. Autorka szczegółowo zagłębiła się w psychikę młodych ludzi i tego, jak na różnych etapach życia kształtowała się ich skomplikowana relacja. Polecam!

Książkę przeczytałam po obejrzeniu serialu i jeśli ktoś się zastanawia czy jest jeszcze sens to zdecydowanie polecam:)) Autorka pisze w przyjemny sposób, przywiązanie do bohaterów staje się jeszcze większe. Po przeczytaniu parę spraw można lepiej zrozumieć, niektóre szczegóły nie zostały ujęte w ekranizacji.

Nie dobrnęłam niestety do końca, spodziewałam się po prostu czegoś więcej. Fabuła zmierza do Nikąd, czytamy ciagle tylko o nowych, starych rozterkach bohaterów, którzy widują się raz na kilka tygodni, najczęściej przypadkiem i właściwie to… No, wszystko. Dałam tej książce szansę, bo intrygowała mnie w niektórych momentach poruszając ważne kwestie, ale autorka z czasem je zbywała, przechodząc do fizycznej „miłości” bohaterów. Niestety, ale zawód :/

Niezwykle uboga i nieciekawa pozycja. Utwór ten traktuje (lub miał na celu traktować) o trudnościach życiowych młodych ludzi mierzących się z doganiającą ich dorosłością. Z pozoru porusza ważne tematy, jednak poprzez bardzo oszczędny i momentami wręcz infantylny styl autorki, lektura dłużyła się w nieskończone; marzyłam o dotarciu do ostatniej strony książki. Zastosowanie szerokich ram czasowych doprowadzało, przynajmniej w moim przypadku, do gubienia się w fabule, która i tak została przedstawiona wyjątkowo płytko, bezbarwnie. Każda bohaterka lub bohater zostali ukazani bez wyrazu i cech charakterystycznych.

Biorąc pod uwagę moje znużenie podczas czytania oraz braku wyniesienia jakiejkolwiek wiedzy życiowej, "Normalnych ludzi" Sally Rooney nie mogę polecić nikomu.

Mimo że książka jest krótka, zdecydowanie nie jest 'na raz'. Po przeczytaniu kilkunastu stron potrzebowałam chwilę oddechu, by przemyśleć dany fragment. Uważam, że bezrefleksyjna lektura nie ma w tym przypadku najmniejszego sensu, tak samo jak niektóre zachowania bohaterów tej pozycji. Poznajemy Marienne i Connela - ludzi, których od samego początku połączyło coś więcej niż przyjaźń, choć nikt, ani oni, ani my, czytelnicy, nie wie, czy była to prawdziwa miłość. A może tylko prawdziwa przyjaźń, która w relacjach damsko-męskich jest, według niektórych, niemożliwa? To, co łączy, tych dwoje jest zdecydowanie wielopoziomowe i nieoczywiste. Uczą się od siebie, ale też zadają sobie nawzajem nokautujące ciosy.
Moim zdaniem, żadnego z bohaterów nie da się szczerze polubić ani nie do końca da się zrozumieć, co nimi kieruje. Te niespodziewane "zwroty akcji" są konsekwencją irracjonalnych decyzji, których czytelnik zdecydowanie nie potrafi przewidzieć ani się z nimi zgodzić. Książka bez dwóch zdań budzi skrajne emocje - od złości po radość, a to w sumie dla dobrej książki jest kluczowe.
Nie wiem, czy polecam. Nie wiem, czy czytanie tego było pożytecznie spędzonym czasem. W każdym razie nie żałuję, że poznałam zawiłą historię tych dwojga.

Historia jednocześnie mnie wciągała i bardzo denerwowała. Autorka umyślnie zagrała na uczuciach czytelnika, dążącego do uzyskania odpowiedzi na pytanie, czy bohaterowie w końcu przejrzą na oczy. Chyba nie chciałabym przeczytać jej drugi raz. Wzbudziła za dużo nieprzyjemnych emocji.

Nie rozumiem zachwytów. Toksyczna i dysfunkcyjna relacja osób, które nie potrafią powiedzieć czego oczekują od życia, więc zgadzają się na różne formy poniżania