Normalni ludzie

Inne

Wyróżniona opinia i

Normalni ludzie

przeczytanych książek 1755 napisanych opinii 577

Każdy, kto solidaryzuje się/ solidaryzował się z uczuciami, które tak pięknie opisała Sally z pewnością uzna "Normalnych ludzi" za arcydzieło.
Książka ta była w moim przypadku wręcz terapeutycznym doświadczeniem.
Polecam przeczytać, zwłaszcza, jeśli czujemy się zagubieni w swoim życiu.

Książka ta była w moim przypadku wręcz terapeutycznym doświadczeniem.
Polecam przeczytać, zwłaszcza, jeśli czujemy się zagubieni w swoim życiu.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka opiera się dosłownie tylko na tym że bohaterowie mają duży problem z komunikacją i ogólnym komunikowaniem swoich planów i emocji.
Akcja dosyć szybko się rozgrywa, jednak sama historia nie porywa.
Daje 7 bo pomimo wyżej wymienionych minusów to czytanie jest całkiem przyjemne. Dobrze opisane perspektywy bohaterów, dosyć dynamiczna akcja.

Akcja dosyć szybko się rozgrywa, jednak sama historia nie porywa.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Marianne wywodzi się z zamożnej rodziny, ale nie ma przyjaciół i ani w mamie ani w bracie nie ma oparcia, czuje się samotna i opuszczona. Całe swoje dotychczasowe życie poświęca nauce.
Connell mieszka z mamą i choć prowadzą skromne życie to są szczęśliwi.
Kiedy Connell i Marianne zaczynają się spotykać, nikomu nic nie mówią, nie chcą aby ktoś się o nich dowiedział.
Jak potoczą się losy Marianne i Connella?
Z jakimi trudnościami i problemami będą musieli zmagać się bohaterowie?

To jest historia, którą trzeba przeczytać i przemyśleć. Jest to historia trudna, momentami bolesna, z wieloma problemami. Kiedy zaczęłam czytać średnio mi się podobała, ciężko czytało mi się brak wyszczególnionych dialogów, ale wiedziałam, że jest film na podstawie książki. Przeczytałam i od razu obejrzałam film. Dzięki temu znałam już w poszczególnych scenach myśli bohaterów i lepiej zrozumiałam tą historię. Zdarzyło się nawet, że w niektórych momentach ponownie zajrzałam do książki i przeczytam jakiś rozdział. Zdecydowanie inaczej spojrzałam na tą historię i lepiej ją zrozumiałam. Kilkukrotnie wzruszenie odbierało mi mowę i musiałam na chwilę odłożyć lekturę czy zatrzymać film i ochłonąć. Jest to dość odważna książka i pojawiają się sceny zbliżeń, więc myślę, że jest ona dedykowana młodzieży 16+ oraz dorosłym.
Serdecznie polecam i zachęcam do przeczytania.

Connell mieszka z mamą i choć prowadzą skromne życie to są szczęśliwi.
Jak...

Jestem zaskoczona peanami dotyczącymi tej powieści. Jak dla mnie jest nudna i nie wzbudza żadnych emocji - słowem, jest mdła. W dodatku przeintelektualizowana, co mi nie pasuje do nastoletnich bohaterów.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Naprawdę nie rozumiem zachwytów nad tą książką. “Normalni ludzie" autorstwa Sally Rooney to lektura, która pozostawiła mnie z uczuciem frustracji i rozczarowania. Główni bohaterowie, Marianne i Connell, to postacie irytujące i niedojrzałe, których niezdolność do komunikacji (szczególnie jeśli chodzi o Connella ) oraz ciągłe, niezdrowe wzajemne przyciąganie wydają się niekończącym się cyklem toksyczności.

Ich relacja, zamiast ewoluować i dojrzewać, stale kręci się wokół tych samych problemów i błędów, co sprawia, że trudno z nimi sympatyzować. Brakuje im dojrzałości a ich decyzje i działania wydają się nielogiczne i infantylne. Lektura bardzo mi się dłużyła, nie polecam.

Bardzo mi się podobała, przeczytałam w dwa dni (miałam sporo czasu). Fajna kontrukcja, dobrze przemyślana - tak samo jak stworzeni przez SR bohaterowie. Są autentyczni.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jedna z najgorszych ksiazek, ktore mialam w rece. Czytalam w oryginale po angielsku, nie wiem jak wypada w polskim tlumaczeniu... ale przez ta pozycje bardzo ciezko przebrnac.

Postacie sa mdle, dziwnie prowadzone dialogi, jakby wyrwane z kontekstu. Wplatane wspomnienia, trzeba myslec kilka razy, czy to terazniejszosc czy wspomnienie. Ta ksiazka nie relaksuje a bardzo denerwuje. Zdecydowanie nie dla mnie.

Początek lektury dawał nadzieję na ciekawą literacką przygodę. Jednak czym dłużej czytałem tym bardziej książka mnie odstręczała.

Mamy tu złożoną historię miłosną Marianne i Connella, niestety opisaną powierzchownie. Autorka pozuje na psychologa, stąd jej wywody są bardzo płytkie.
Co ciekawe dialogi nie są opatrzone pauzami, co przeszkadzało mi w ich rozumieniu.

Opisy skupiają się na nieudolnej próbie oddania uczuć postaci, pobudek jakimi się kierują, wzajemnych relacji.

Niektóre spostrzeżenia uważam za trafne, choć niezbyt głębokie.
Bohaterowie są zwyczajni, przeciętni to po prostu "Normalni ludzie".
Dialogi wprawdzie uwiarygodniają postacie ale nie powalają .
Powieść z czasem nudzi, z trudnością się do niej wraca. Nie polecam. Myślę że to moje ostatnie spotkanie z Irlandzką pisarką Sally Rooney.

Opisy...

Bardzo ciekawa opowieść, oglądałam też serial który został bardzo wiernie odtworzony.
Jedyne co mi bardzo przeszkadzało w tej książce i sprawiało na początku problemy w czytaniu to brak myślników przed dialogami. No po prostu ciężko było się przestawić.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Rozumiem fenomen, a dodatkowo mam słabość do opowieści, w których obserwujemy bohaterów na przestrzeni lat.