rozwińzwiń

Mogą Cię zainteresować

Wyróżniona opinia i

Normalni ludzie

przeczytanych książek 1234 napisanych opinii 577

Przesłuchane w formie audiobooka.
To było frustrujące i smutne. O niczym i o czymś, ale na swój sposób piękne.
Teraz mogę zobaczyć serial

Przesłuchane w formie audiobooka.
To było frustrujące i smutne. O niczym i o czymś, ale na swój sposób piękne.
Teraz mogę zobaczyć serial

Recenzje bardzo mnie zainteresowały jednak nie przełożyło się to na moje odczucia co do książki. Jak dla mnie zbyt nudna.

serial o niebo lepszy.

serial o niebo lepszy.

To moje pierwsze obcowanie z twórczością Sally Ronney i już mogę stwierdzić, że na pewno nieostatnie. W tej powieści na dobrą sprawę nie ma nic nadzwyczajnego (tak jak zresztą sugeruje sam tytuł) – nie ma nieoczekiwanych zwrotów akcji, ukazani bohaterowie podążają przez życie dawno utartymi schematami, jak również są przepełnieni wadami i wieloma niedoskonałościami, co konsekwentnie rzutuje na podejmowane przez nich decyzje i wpływa na ich zachowanie. To właśnie dlatego pokochałem tę książkę od jej pierwszych stron. Nie ma tu wyidealizowanych wzorców zachowania, patetycznych wyznań czy wielkich czynów. Zamiast tego doświadczamy zwykłej codzienności, z którą muszą zmierzyć się bohaterowie wkraczający w dorosłość.

Uwielbiam sposób, w jaki została opisana w tej książce miłość. Jest czymś niezwykle zawiłym, a także determinuje sposób postrzegania otaczającej nas rzeczywistości. Niesie za sobą również ogromną odpowiedzialność, przed którą nie sposób uciec - związek Marienne i Connela jest na to idealnym przykładem. Pełno w nim niedopowiedzeń, ukrytych oczekiwań, ale także współczucia, troski i potrzeby zrozumienia. Rooney dowodzi, że miłość nigdy nie jest jednoznaczna. Nie zmienia to faktu, że każdy jej pragnie i każdy na nią zasługuje - nawet ci, którzy nie do końca potrafią to wyrazić.

Ukazany kawałek rzeczywistości przez Rooney niczym nie różni się od świata, w którym współcześnie żyjemy. Młodzi bohaterowie „Normalnych ludzi” popełniają błędy, żyją teraźniejszością i próbują czerpać z życia jak najwięcej. Są także pochłonięci wzajemnymi relacjami w środowisku szkolnym i dzielą się codziennymi troskami z ludźmi, którzy są im bliscy. Jest to kapitalnie napisana powieść. Opisana codzienność i realność przedstawionych wydarzeń sprawia, że czytelnik odnajduje cząstki samego siebie w bohaterach, przez co jeszcze mocniej utożsamia się z całym utworem.

ig @ bavureads

Mam dość duży problem z oceną tej książki. Z jednej strony, ciężko jest momentami nie sympatyzować z bohaterami, którzy są najzwyczajniej w świecie mocno pogubionymi młodymi ludźmi. Z drugiej strony, książkę musiałam czytać na raty ze względu na jej ciężar emocjonalny, który napawał mnie wielokrotnie niepokojem. Natomiast największym minusem jest sama forma, w jakiej ta powieść została wydana. DLACZEGO DIALOGI NIE ZACZYNAJĄ SIĘ MYŚLNIKIEM (pauzą, półpauzą, cokolwiek)? Bardzo utrudniało mi to czytanie, ponieważ nie do końca było wiadomo, z czym mamy do czynienia w momencie gdy tekst zaczynał się od nowego akapitu.

Dużo osób polecało mi tę książkę, ale niestety się zawiodłam. Przez cały czas miałam wrażenie, że historia jest zbyt mało rozbudowana. Na początku miałam wrażenie, że wypadły mi z 3-4 rozdziały... Surowy styl pisana także nie pomaga. Ostatnia część książki już była trochę lepsza.

Plusem książki była próba pokazania trudności w relacjach, życia z traumą, nierówności społecznych i innych ważnych tematów. Jednak infantylne często zachowania bohaterów bardzo gryzły się z tym zamiarem. Dlatego moim zdaniem wyszło dosyć średnio.

Powinnam zacząć od tego, że nie jestem fanką audiobooków i próbuję się do nich przekonać - Normalni Ludzie to pierwszy w życiu audiobook, który przesłuchałam od początku do końca. Wciąż nie jestem pewna, czy zrozumiałam tę powieść, czy nie umknęło mi kilka scen, lub czy byłam wystarczająco skupiona, słuchając rozdziałów tej książki.

Co wiem na pewno, to to, że zaintrygowała mnie prostota języka, jakiego Sally Rooney używa w powieści. Na początku byłam zaskoczona, może nawet trochę niechętna wobec takiego stylu, jednak dość szybko zrozumiałam, że jest on esencją tej powieści, tak samo jak jej bohaterowie. Normalni Ludzie to historia, w której nieważna jest fabuła, tylko ludzie, którzy ją tworzą - ludzie samotni, zagubieni, pełni sprzeczności i nieporozumień. A głownie kochający się Connell i Marianne, którzy w sposób ekspercki ranią się nawzajem, orbitując wokół siebie jak planety wokół słońca, zależni od siebie, jednak zawsze w tej pewnej, niemożliwej do pokonania odległości.

Normalni Ludzie to historia tak smutna, że jej ostatnie słowa, choć pełne nadziei, przepełniły mnie rozpaczą. To, czy kończy się happy endem, jest kwestią dyskusyjną. Mogę sobie wyobrazić, że dla wielu tak, jednak dla mnie zdecydowanie nie - ponieważ Ci samotni wciąż pozostają samotni, wciąż ranią się nawzajem, i to już nie dlatego, że o tym decydują (a tak zdecydowanie było na początku),ale dlatego, że życie i wszystkie ich poprzednie decyzje zapędziły ich w kozi róg, z którego nie ma ucieczki.

Jeśli myśleliście, że czytaliście już o każdym rodzaju miłości, Sally Rooney udowodni wam, że nie czytaliście jeszcze o miłości tak żałośnie beznadziejnej, która złamie wasze serce w sposób, w jaki nigdy jeszcze nie było złamane.

Kocham książki, które mnie zaskakują. Takie, które symulują mój umysł. Książki oryginalne, inne, dziwne. Normalni Ludzie jest dokładnie taką książką.

Co wiem na pewno, to to, że...

Zachwyca mnie szczerość emocji na kartach książki, nic nie chowa się za tarczą cynizmu, ironii czy użalania się.

Zabieram się i zabieram za napisanie opinii o tej książce i nic mi nie przychodzi do głowy, pomimo że po przeczytaniu bardzo mi się podobała.

Może co miałam o niej powiedzieć, to już powiedziałam w filmie poniżej.

Może co miałam o niej powiedzieć, to już powiedziałam w filmie poniżej.

Pokaż mimo tovideo - opinia

Najpierw obejrzałam serial, który był dla mnie wyjątkowym, katartycznym doświadczeniem, po którym długo nie mogłam się otrząsnąć. Natomiast książka mnie rozczarowała. Nie przekonał mnie chłodny, suchy styl narracji. Serial polecam z całego serca. Książkę można sobie podarować.

8 043
    4 087