Amerykański brud

Inne

Wyróżniona opinia i

Amerykański brud

przeczytanych książek 1055 napisanych opinii 644

Książka szokuje już pierwszymi stronami. Jeżeli liczymy na powolne rozwijanie się akcji to nie tutaj. Może dlatego tak trudno się od niej oderwać. Pełna akcji opowieść o utracie całego dotychczasowego życia, walce o przetrwanie i kosztach jakie ludzie często ponoszą za odwagę w wyrażaniu opinii. Ja sama nie miałam pojęcia z czym muszą mierzyć się ludzie migrujący z Meksyku do USA. Podczas czytania książki sprawdziłam fakty i byłam w szoku. Chyba najwyższa pora docenić spokój w jakim żyjemy.

Czy są to nowoczesne "Grona gniewu" i najważniejsza powieść obecnych czasów (jak odważnie napisano na okładce),czy jedynie udany chwyt marketingowy?

Oprah Winfrey i wielu innych oceniła książkę jako arcydzieło. Ma być to odpowiedż świata kultury na działania rządu amerykanskiego, wymierzone przeciwko migrantom z Ameryki S.
Bo oto mamy tragiczną historię uciekającej matki z dzieckiem, za którą podąża widmo śmierci z rąk bezwzględnych morderców. Droga do wolności wiedzie przez niebezpieczne tereny, gdzie oprócz determinacji potrzebny jest też łut szczęścia. Zagrożenie czyha wszędzie, również że strony towarzyszy podróży. Choć większość z nich ucieka z tak samo jak Lidia istotnych powodow. Bo, aby zdecydować się na skok na dach pędzącego pociagu, przemierzyć wiele tysięcy mil i narazić się na gwałt, kradzieże i porwania, trzeba być w sytuacji bez wyjścia. Taką decyzję może podjąć jedynie osoba, której życie straciło sens, ale pozostała nadzieja i wewnętrzna siła walki o lepsze jutro.

Czy jest to jedyna książka opisującą zmagania migrantów i próby dostania się do lepszego świata? Nie.
Co czyni ją zatem lepszą od innych, pisanych m.in przez latynoskich autorów?
NIC.
Historia opisana przez Janine Cummis jest zmyślona. Autorka zbierała materiał przez kilka lat, ale sama nie doświadczyła żadnych z opisanych przez nią trudów.
W "słowie od autora" pisarka próbowała wyjaśnić, jak bliskie są jej tematy migracyjne. Jej babka przyjechała z Puerto Rico, a narzeczony, Latynos, nielegalnie przebywał w USA.
To jednak za mało, by fikcyjną opowieść porównywać do wspomnień spisanych przez migrantów. Kontrowersje wzbudza także fakt wysokiego honorarium, które zostało przyznane autorce za napisanie tej powieści. Duże nakłady finansowe na pomocję, pozwoliły dotrzeć do rzeszy odbiorców, a książka doczekała się tłumaczenia na 28 języków. Napisana jest w sposób niepozwalający oderwać się od lektury. Wartka akcja ,zaskakujące momenty i napięcie. Świetna powieść sensacyjna. Jednak to za mało, aby równać się ze wspomnieniami spisanymi przez migrantów lub pisarzy latynoskich, którym te historie znane są z życia.
Jest to jednak lektura ważna, poruszająca temat tak bardzo istotny we współczesnym świecie.

Bo oto mamy tragiczną historię uciekającej matki...

Arcydzieło!!!! nie ma co pisać dalej. Wszystkim gorąco polecam.

Arcydzieło!!!! nie ma co pisać dalej. Wszystkim gorąco polecam.

Ale się zawiodłem. Słaba, ciągnąca się niemiłosiernie długo, jak przysłowiowe flaki z olejem książka. Pierwszy raz chyba czytałem tzw. książkę drogi i jestem bardzo skutecznie zniechęcony do tego typu opowieści.
To była istna katorga i droga przez mękę, dla mojego umysłu, niesamowicie nudna ale i przewidywalna książka. Kompletnie nie polecam bo można jajco znieść czekając na jakąś sensowną akcję. Dobrze, że to jedyna książka w dorobku autorki. Fatalnie, dlatego 1/10.

Książka niezwykle interesująca: tak ze względu na poruszoną tematykę, jak i sposób narracji. Miejscami porażała, ale myślę, że jednak nie jest to powieść, którą należy zaliczać do współczesnej klasyki.

Arcydzieło, od którego nie mogłam się oderwać. Fabuła została przemyślana przez Autorkę w najdrobniejszych szczegółach. Losy głównych bohaterów zostały tak "żywo" opisane, że przeżywałam z nimi wszystkie ich wzloty i upadki podczas niebezpiecznej podróży po lepszą przyszłość. To jest jedna z tych pozycji, za którymi tęskni się od razu po przeczytaniu.

Lektura naprawdę obowiązkowa.

Żeby zrozumieć tragizm podróży "La Bestią" sugeruję wcześniejszą lekturę "La Bestia. O ludziach, którzy nikogo nie obchodzą" Oscara Martineza (https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4877066/la-bestia-o-ludziach-ktorzy-nikogo-nie-obchodza).

Lektura naprawdę...

Poraziła mnie ta książka. Chyba żadna inna historia nie otworzyła mi oczu tak szeroko jak ta na prawdziwą ludzką tragedię, której nie dostrzegamy, bo rozgrywa się tysiące kilometrów stąd. Przez całą powieść czułam strach i lęk, mimo bycia obserwatorem fikcyjnej historii stworzonej na podstawie prawdziwych wydarzeń. Jestem pewna, że ta historia zostanie że mną na całe życie jak "Miedziaki". Historia grubego kalibru.

Wspaniała, epicka, nie do zapomnienia. Serdecznie polecam.

Wspaniała, epicka, nie do zapomnienia. Serdecznie polecam.

Porównanie do „Gron gniewu” to jednak marketingowa przesada, ale rozumiem podstawy takiej analogii. Ten kto to wymyślił widzi w dzisiejszych nielegalnych imigrantach „Oklaków” Steinbecka tak jak oni szukających lepszego życia, zmuszonych do pielgrzymki.

Powieść drogi jak to powieść drogi: ciągnie się przez cały Meksyk, ciekawe ile stron by liczyła książka gdyby bohaterowie byli z Nogales a nie z Acapulco. Jeśli ktoś oglądał filmy jak Traffic czy Sicario to niewiele go zaskoczy, widzimy Meksyk od tej ciemniejszej strony (gangi, korupcja, przemoc) oczami kobiet uciekających do kraju gdzie jest bezpieczniej.

Książka napisana z perspektywy uchodźców, którzy uciekają z różnych przyczyn do lepszego świata, ciekawy punkt widzenia, niestety trochę za dużo fantastyki się wkradło w poczynania bohaterów to raz a dwa na całą podróż zdarzył się tylko jeden zły uchodźca xD reszta to biedne żuczki szukające swojego szczęścia, takie wybielanie społeczność aż nadto razi w oczy.
I jeszcze uwaga dla tłumaczy jakby przypadkiem czytali ten wpis. JAKBYM CHCIAŁ NAUCZYĆ SIĘ JĘZYKA HISZPAŃSKIEGO TO ZAMIAST TEJ KSIĄŻKI KUPIŁBYM SŁOWNIK POLSKO-HISZPAŃSKI.
ponad 300 przepisów z czego 90% tłumaczenie słów lub całych wyrażeń z języka obcego to trochę za dużo. Mocno zniechęcały do dalszego czytania.

I jeszcze...