Lekarstwo dla duszy

Świat Książki
2020-02-26
2020-02-26
literatura polska reportaż felieton

Twórczość Justyny Kopińskiej jest mi doskonale zanana i ogromnie ją cenię za jej wrażliwość i umiejętność sięgania po trudne tematy. Ona bowiem nie odrwaca oczy od problemów społecznych, nie stroni od dotykania kontrowersyjnych treści, nie boi się swoim piórem dotknąć tych z pozoru nietykalnych, gdyż ceni sobie odkrywanie prawdy i ukazywanie prawdziwego oblicza wielu zamiecionych pod dywan kwestii. Tak było chociażby w „Z nienawiści do kobiet”, czy w „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?”. To były bardzo mocne tytuły, które na długo zapadły w pamięć.
Z odrobiną trwogi podchodziłam zatem do „Lekarstwa dla duszy” mając jednak nadzieję, że tym razem Autorka bolesne rany będzie chciała przykryć plastrem. Taki też okazał się zamysł tej książki, gdyż jego przewodnim hasłem okazało się dobro i jego poszukiwanie. Tym razem zatem Autorka wybiera się w podróż w poszukiwaniu wszelkich przejawów dobroci. Tym razem będzie się ono wyrażało w szacunku do drugiego człowieka, w bliskości z nim, w pokrewieństwie dusz. Co zaskakujące tym razem to fakt, że Autorka z roli bezstronnego obserwatora tym razem weszła w rolę narratora, zatem wiele przemyśleń przekazywanych jest właśnie z jej perspektywy, a ona sama staje się niejako głównym bohaterem własnych rozważań. Taka jej rola odrobinę mi tym razem przeszkadzała, ale rozumiem, że była to próba zmiany konwencji. W dalszym ciągu jednak porusza i skłania do myślenia, a lektura „Lekarstwa”, choć nie wywiera takiego wrażenia jak poprzednie tytuły reportażowe Autorki, warta jest uwagi.

Mam wrażenie, że "Lekarstwo dla duszy" to zlepek kilku poprzednich reportaży pani Justyny. Składa się z wyrywkowo poruszanych tematów, tylko lekko o nie zahaczając i odsyłając do swoich starszych tekstów. Dodatkowo denerwujące są powtórzenia w tekście, przez które miałam wrażenie, że wciąż czytam to samo. Cieszy mnie, że autorka uparcie nam przypomina o sprawach, które gnębią przeciętnych Polaków, ale mam wrażenie, że ten reportaż czy cokolwiek to jest, powstał na silę. Dodatkowo niemal na każdej stronie cytaty, głównie z Kapuścińskiego.
Oj, zawiodłam się straszliwie.
5,5*

Piękny zbiór felietonów o trudnych sprawach, rozterkach. O Polsce która boli, męczy i nie jest sprawiedliwa. O ludziach, którzy walczą z rzeczywistością każdego dnia i nie poddają się. Myślę, że może ta książka rozbudzić apetyt na przeczytanie innych pozycji z dorobku pani Justyny.

Szanuję autorkę m.in. za jej intencje i przekaz, za odwagę, za ważne tematy.
Wyższej ocenie tej pozycji, jak dla mnie, przeszkodził nadmiar poradnictwa oraz wielokrotne nawiązywanie do własnych reportaży. I chyba format książki jednak w tym przypadku nie był atutem, chyba że ktoś umie sobie dawkować czytanie.

Szanuję autorkę m.in. za jej intencje i przekaz, za odwagę, za ważne tematy.

Zbiór przesadnie lakonicznych felietonów wydany na wysokiej fali popularności Autorki. Fali ściętej ostatnim „Obłędem”, niewznoszącej, ale – skoro sięgnąłem po „Lekarstwo” – wciąż względnie silnej.

Słabością książki wydaje się sama Kopińska, która – w swoich reportażach stojąca przecież z boku, podglądająca się – tutaj wychodzi na pierwszy lub co najmniej widoczny plan. Powtarza, że jest otwarta na wszystkich i nikogo nie ocenia, po czym zamaszyście szufladkuje bohaterów swoich tekstów: taksówkarza, lekarkę, osoby w pociągu – i to po kilkusekundowej diagnozie. Stereotypizuje i robi to wprost, absolutyzuje zło, nie pozwala sobie na racjonalną krytykę przyjętej tezy. Daleko jej do chociażby takiego Stawiszyńskiego.

Denerwująca była też fabularna maniera polegająca na zasłyszeniu-czegoś-w-pociągu, rozpoczynająca wiele tekstów. Przemilczam powtarzalność źródeł, cytatów, wydarzeń czy – jak ktoś ładnie napisał – hojność wydawcy w dysponowaniu papierem.

Książkę w jakiejś mierze broni tematyka, charakterystycznie mroczna u Kopińskiej, a tutaj uzupełniona gdzieniegdzie ciekawą myślą (w końcu to publicystyka!). Jest więc o potrzebie autonomii myśli, psychopatii, codziennej przyzwoitości, samobójstwach. I to bez banału.

Szanuję Autorkę i z uwagi na to wymagam więcej. Tutaj dobrych momentów było niestety niewiele. Chciałoby się powiedzieć (pun intended) jak na lekarstwo.

Książka szybka, łatwa i przyjemna. Pani Justyna w swoich tekstach obnaża ułomności polskiego systemu. Nie jest to książka która zmieni Wasze życie, ale na pewno go nie zmarnuje.

Pani Justyna uderza w punkt kilkoma zdaniami.Świetny zbiór,porusza ważne tematy,warto.

To moje pierwsze spotkanie z autorkom książka biegiem przeczytana, daje do myślenia

Dla mnie najsłabsza pozycja z dotychczasowego dorobku autorki. Dużo powtórzeń,takie trochę to na siłę. Jak się czytało poprzednie reportaże,to mało tu świeżości.

Ważny zbiór przemyśleń, ważne słowa, ważne pytania, które warto, by każdy z nas sobie je zadał. Przypomina, zmusza do myślenia, do zastanowienia.

"Nigdy nikt nie stał się lepszym człowiekiem przez udowadnianie innym, że są gorsi od niego."

Żeby zacząć żyć w wolności, żyć naprawdę, tworzyć dobre, bezpieczne społeczeństwo, w którym wartością jest szacunek do drugiego człowieka, zrozumienie, "warto zacząć od nietrwonienia słów na krytykę innych, o których życiu, bólu i obciążeniach nie mamy żadnego pojęcia". Ten świat zalewa nas wszechobecnym hejtem w każdej możliwej postaci, króluje kłamstwo i manipulacja, wciskanie kitu w żywe oczy, coraz więcej jest obojętności na krzywdę słabszych, prawo i sprawiedliwość jest dla silnych i bogatych, dla cwaniaków, dla ludzi, którzy dorabiają się wyzyskując innych. którym zależy na władzy i posiadaniu. Bo wtedy czują się silniejsi, choć wszyscy wiemy, że zdecydowana większość to totalne miernoty i ludzie o prymitywnych poglądach, którzy nie myślą długofalowo, a "dobro wspólne" to wyświechtany frazes w ich podłych gębach.
Pielęgnujmy w sobie empatię. I piętnujmy zło, nie udawajmy, że nie istnieje, bo nas nie dotyka osobiście. Teraz nie, ale okrężnymi drogami może nas odnaleźć. Reagujmy w najdrobniejszych podłościach, które dzieją się na naszych oczach. Nie bójmy się, że stracimy w oczach większości, znajomych, że ktoś nas oceni. Ważne, by nie tracić siebie w swoich oczach. I sami unikajmy oceniania. Szczególnie tego emocjonalnego, impulsywnego, pochopnego. To najważniejsze.
Przeczytajcie tę książkę. Nie stracicie. A na pewno coś zyskacie.