Bezcenny

Okładka książki Bezcenny
Zygmunt Miłoszewski Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Zofia Lorentz (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Zofia Lorentz (tom 1)
W.A.B.
2013-06-26
2013-06-26
literatura polska

Książka została sklejona z 4 części - o różnym tempie - ma się wrażenie, że pisały ją całkiem różne osoby.
Początek - wątek sensacyjny - próba kradzieży w imieniu PR, ucieczka.
Następnie akcja zamiera. Śledztwo papierowe - spotkania, zwiedzania
Finał - akcja w Tatrach
Podsumowanie - implikacje polityczne / materiały prasowe.

O ile pierwsza część jeszcze jakoś przykuwa uwagę, o tyle w kolejnych napięcie idzie w dół - podobnie jak związek przyczynowo skutkowy

Początek - wątek sensacyjny - próba kradzieży w imieniu PR, ucieczka.
Następnie akcja zamiera. Śledztwo papierowe - spotkania, zwiedzania
Finał - akcja w Tatrach
Podsumowanie - implikacje polityczne / materiały prasowe.

O ile pierwsza część jeszcze jakoś przykuwa...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka tak świetna, że w pewnym momencie chciałam wierzyć, że wszystko to co się wydarzyło jest prawdziwe... A przy okazji zaciekawiła mnie historia dzieł zaginionych po wojnie. Polecam!

Nie jest to poziom książek z Szackim, ale też trzeba przyznać, że tutaj autor poszedł w innym kierunku, więc porównanie z nimi chyba nie jest na miejscu. Thriller to nie jest, jeśli ktoś go oczekuje, to srodze się zawiedzie. "Bezcenny" to raczej opowieść przygodowa, sensacja lekko humorystyczna, chociaż może przypisuję Miłoszewskiemu niewłaściwe intencje. Mam wrażenie, że świadomie dał nam nieco przerysowaną fabułę i bohaterów pachnących stereotypami, żebyśmy nie traktowali tego przesadnie poważnie, tylko bawili się pomysłem na zagadkę i rozmachem. Jako rozrywka książka jest zacna, wciąga, a do jakości nie można się przyczepić - autor pisać potrafi i pokazuje to w każdym formacie, za który się zabierze. Można jego styl lubić albo nie, ale trzeba przyznać, że poniżej pewnego poziomu nie schodzi.

To mógłby byc bardzo dobry letni blockbuster. Taki od którego wymaga się jedynie ładnej, znanej obsady i ~2h czystej rozrywki, czy to oglądany w kinie czy na kanapie.
Ale to książka. Niestety niezbyt porywająca. Tzn, początek/prolog był intrygujący, ale potem nic się nie działo. Ruszyło trochę znowu około połowy i niby się toczyło ale nie bez dłużyzn.
Bohaterowie ciekawi w teorii ale wypadli średnio. Doktor Zofia ma bardzo irytujący zwyczaj do wygłaszania wykładów. Karol to "fajny luzak z furą" a Anatol to typowy "zmęczony życiem policjant/detektyw (tu wyjątkowo agent) z niszczęśliwym życiem osobistym". Najciekawsza jest Lisa, super złodziejka w mocno średnim wieku, ale nie wgłębiamy się w jej postać za bardzo.
Ogólnie - dłużyła mi się, do bohaterów się nie przywiązałam, nie sądzę żebym sięgnęła po koleją przygodę doktor Zofii Lorentz.

Bohaterowie ciekawi w...

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Miłoszewskiego.
Początek trochę się dłużył. Niestety później było tyle samo dobrych momentów co dłużyzn.
Nawiązania do historii Polski oraz nawiązania do kultury na plus.
Nie do końca podobał mi się styl pisania autora - jest bardzo niespójny, niektóre fragmenty napisane literackim językiem, a w innych dobór słów jak u dziewięciolatka ("Obrała z siebie wszystkie warstwy, niczym obdarzona świadomością cebula" xd). Przez to momentami miałam wrażenie, jakby Bezcennego pisało kilka różnych osób.
Zakończenie też mocno średnie (jakoś za gładko wszystko poszło w porównaniu do tych wszystkich perturbacji).

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Miłoszewskiego.
Nawiązania do historii Polski oraz nawiązania do kultury na plus.

Nie ukrywam, że dawno nie czytałam książki, w którą tak mocno "wpadłam" nie mogąc się oderwać :)
Wielki plus za dużą część książki opartą na faktach (historia zaginionych dzieł LRR, postaci kolekcjonerów itd). Ciekawe postaci i ich język (zwłaszcza język niektórych postaci, wprowadzające fajne wątki humorystyczne :) ). Ciekawa perspektywa spojrzenia na rolę dzieł sztuki i na świat kolekcjonerów i polityki. Generalnie książka zdecydowanie warta uwagi.

Po cyklu o Teodorze Szackim, sięgnęłam po kolejną pozycję z twórczości Pana Zygmunta Miłoszewskiego. Książka jest dobrym scenariuszem na thriller filmowy, pościgi, szybkie i zaskakujące zwroty akcji, dużo postaci, dużo się dzieje. Cenię też wiadomości ze świata sztuki, ale czasami akcja jest sztucznie rozciągnięta, ten sam fakt wielokrotnie przegadany, a sama fabuła czasami bez sensu, że trudno jest mi ocenić tą książkę. Duży plus za kunszt pisarski, dla autora.

Lekka, łatwa i przyjemna. Trochę akcji, trochę zagadek historycznych. Polska wersja Indiany Jonesa :)

Pochodziłam do niej z dużym dystansem. To pierwsza przeczytana przeze mnie książka tego autora. Jednak po kilku rozdziałach bardzo się wkręciłam w tą historię. Bardzo lubię fabułę, która tak mocno zazębia się z faktami, że momentami naprawdę się w nią wierzy. Humor jaki został tu zastosowany też mi odpowiada. Zabrakło mi jedynie trochę więcej emocji, uczuć pod koniec, zwłaszcza na samej końcówce. Zakończenie trochę za bardzo bajkowe, ale mimo tego bardzo dobrze spędziłam czas przy tej książce. Na pewno skuszę się na kolejną część.

Wcześniej przeczytałem tom drugi (a właściwie wysłuchałem świetnego audiobooka). Gdybym zaczął od tomu pierwszego nie chciałoby mi się sięgać po drugi. Rozumiem że to powieść sensacyjna, jednak minimum sensu należałoby zachować. Tymczasem logiki tu zwykle brakuje. Szkoda. Na plus ciekawi bohaterowie i sporo dowcipu (choć tom drugi wypada lepiej pod tym względem).