Na te książki czekamy! Zimowe zapowiedzi wydawnicze na styczeń i luty 2020 roku

LubimyCzytać LubimyCzytać
31.12.2019

Czas zacząć snuć czytelnicze plany na najbliższe miesiące! Wydawcy zdradzili już, jakie premiery szykują dla czytelników w styczniu i lutym 2020 roku. Które książki dodacie na półkę „chcę przeczytać”? Pamiętajcie, by po ich przeczytaniu zamieścić nie tylko ocenę, lecz także opinię  najlepiej w postaci filmu wideo!

Na te książki czekamy! Zimowe zapowiedzi wydawnicze na styczeń i luty 2020 roku

STYCZEŃ

Ariana Harwicz, „Zgiń, kochanie”, tłum. Agata Ostrowska

Wydawnictwo Pauza

Data premiery: 11 stycznia 2020

Po urodzeniu dziecka młoda kobieta mieszkająca z mężem na odludziu walczy z demonami: samotnością, depresją poporodową, niepokojem o noworodka, nieokiełznaną kobiecością i wymykającym się spod kontroli popędem seksualnym. Podczas bezsennych nocy zastanawia się, czy rodząc dziecko, utraciła samą siebie? Czy uda jej się kiedykolwiek odzyskać dawną tożsamość i swobodę?

Ta krótka, ale niesłychanie mocna opowieść trafia w sedno trudnego i skomplikowanego doświadczenia, jakim jest początek macierzyństwa, który bywa zupełnie inny od naszych wyobrażeń, zarówno tych kobiecych, jak i męskich.

W 2018 roku powieść „Matate, amor” została wydana po angielsku i trafiła na listę Man Booker International Prize wraz z „Biegunami” Olgi Tokarczuk. Autorka, której dziadkowie pochodzili z Polski, bardzo cieszy się na polskie wydanie. Odwiedzi także kraj swoich przodków i 11 oraz 13 stycznia spotka sie z czytelnikami w Warszawie.

Louisa May Alcott, Małe kobietkitłum. Ludmiła Melchior-Yahil

Wydawnictwo Poradnia K

Data premiery: 15 stycznia 2020

„Małe kobietki” ‒ powieść Louisy May Alcott, jednej z pionierek feminizmu, należąca do światowego kanonu literatury ‒ tym razem w wydaniu filmowym!

Czym jest wolność i jak podążać własną ścieżką? Pod koniec dziewiętnastego wieku niewiele kobiet się nad tym zastanawia, jednak pani March uczy tej postawy córki. Meg, Jo, Beth i Amy ‒ cztery siostry o wyrazistych charakterach, mimo trwającej wojny secesyjnej, nieobecności ojca i wielu trudności, dzielą się z innymi entuzjazmem i miłością do życia.

Od powstania „Małych kobietek” minęło sto pięćdziesiąt lat, a jednak ponadczasowa powieść niezmiennie inspiruje kolejne pokolenia; to historia o dorastaniu, buncie przeciw społecznym oczekiwaniom, zwłaszcza wobec kobiet, i balansowaniu pomiędzy potrzebą niezależności a miłością. Po licznych adaptacjach przyszedł czas na kolejną odsłonę, tym razem w reżyserii Grety Gerwig i w gwiazdorskiej obsadzie ‒ z Meryl Streep, Emmą Watson, Laurą Dern, Saoirse Ronan i Timothée Chalametem. To wyjątkowe filmowe wydanie zawiera fotosy z planu.

Heather Morris „Podróż Cilki”, tłum. Kaja Gucio

Wydawnictwo Marginesy

Data premiery: 15 stycznia 2020

Nowa powieść autorki bestsellera „Tatuażysta z Auschwitz”.

Kiedy w styczniu 1945 roku, po trwającym blisko trzy lata pobycie w Auschwitz-Birkenau, dziewiętnastoletnia Cilka Klein zobaczyła pierwszych żołnierzy Armii Czerwonej, podobnie jak garstka innych ocalałych więźniów nazistowskiego obozu miała nadzieję na koniec koszmaru. Niestety, dla niej wyzwolenie oznaczało tylko początek kolejnych cierpień. Oskarżona przez komunistyczne władze o kolaborację dziewczyna została skazana na piętnaście lat łagru i wysłana w głąb Związku Radzieckiego, na daleką północ Syberii.

Tak zaczyna się długa, bolesna podróż Cilki. Młoda kobieta, która w Zagładzie straciła całą rodzinę, musi się zmierzyć nie tylko z niezwykle trudnymi warunkami życia na nieludzkiej ziemi i pracy ponad siły, ale przede wszystkim własną traumą i ciążącym na niej poczuciem winy. W sowieckim łagrze Workutłag spotyka na swojej drodze ludzi dobrych i okrutnych, mądrych i zaślepionych. Nawiązuje przyjaźnie, powoli na nowo uczy się ufać innym, aż w końcu znajduje to, o czym do niedawna nie śmiała nawet marzyć – miłość, która da jej siłę, by myśleć o przyszłości.

To opowieść o cierpieniu ponad ludzkie siły, ale także o niezwykłej odwadze i harcie ducha w obliczu niesprawiedliwości i okrucieństwa, rozgrywająca się na tle najbardziej dramatycznych wydarzeń XX wieku. Opowieść o sile, niezłomności, człowieczeństwie i – przede wszystkim – nadziei, nawet w najgłębszych ciemnościach.

Robert Harris „Oficer i szpieg"

Wydawnictwo Albatros

Data premiery: 15 stycznia 2020

Oni kłamią, by chronić swój kraj. On mówi prawdę, by ten kraj ocalić.

Powieść osnuta wokół afery Dreyfusa, politycznego skandalu, który wstrząsnął Europą końca XIX wieku.

Młody francuski oficer odkrywa, że najgłośniejszy proces o zdradę ojczyzny opierał się na sfabrykowanych dowodach. Najwyżsi rangą dowódcy wojskowi robią wszystko, żeby zatuszować sprawę – Georges Picquart podejmuje jednak walkę o ujawnienie prawdy.

W trudnych czasach jeden człowiek może zmienić bieg historii.

„Oficer i szpieg” to jednocześnie trzymający w napięciu thriller polityczno-szpiegowski i uniwersalna powieść o wynaturzeniach władzy. To także historia o służbach specjalnych, które wymykają się spod kontroli prawa i uprawiają własną politykę, wedle której w imię „bezpieczeństwa narodowego” można gwałcić prawa jednostki. Powieść zekranizowana przez Romana Polańskiego, którego film uznawany jest za jego najlepszy od czasów „Pianisty”!

Hanna Jameson, „Ostatni”, tłum. Paulina Broma

Wydawnictwo Czarna Owca

Data premiery: 15 stycznia 2020

Barbarzyńskie morderstwo, jeden hotel i dwudziestu ocalałych. Jak można czuć się bezpiecznie, gdy morderca jest wśród nas?

Amerykański historyk – Jon Keller – jedzie na konferencję naukową do Szwajcarii. W trakcie dowiaduje się, że świat się kończy. W Waszyngtonie i kilku światowych stolicach doszło do ataku nuklearnego. Podczas gdy gasną światła cywilizacji, mężczyzna zastanawia się, czy jego żona Nadia i ich dwie córki wciąż żyją. Jon żałuje też, że zignorował ostatnią wiadomość od Nadii.

Oprócz Jona w hotelu znajduje się dwudziestu ocalałych. Z dala od najbliższego miasta walczą o przetrwanie. Pewnego dnia w zbiorniku na wodę pitną znajdują ciało dziewczynki. Oczywiste jest, że została zamordowana. Ktoś z mieszkańców hotelu jest zabójcą.

Jon zaczyna popadać w paranoję. Na własną rękę stara się prowadzić dochodzenie, aby odnaleźć mordercę. Seria dziwnych samobójstw, tajemnicze zaginięcia i nadprzyrodzone zjawiska nie są sprzyjającymi okolicznościami. Czy powinien zaryzykować wydostanie się z hotelu? Można tylko mieć nadzieję, że apokalipsa będzie mniej przerażająca…

„Ostatni” to zapierający dech w piersi dystopijny thriller – mrożący krew w żyłach swoją wiarygodnością. Przeszywający do szpiku kości nastrój zagrożenia w połączeniu z przemyślaną fabułą sprawia, że od lektury trudno się oderwać.

Hamish McKenzie „Tesla, czyli jak Elon Musk zakończy epokę ropy naftowej”

Wydawnictwo Znak Horyzont

Data premiery: 15 stycznia 2020

Rewolucja, która zmieni świat.

Tankowanie za darmo? Czyste powietrze? Bezpieczniejsza jazda? Kto z nas nie chciałby żyć w takim świecie? To wszystko już niedługo może się urzeczywistnić za sprawą jednego człowieka. Nazywa się Elon Musk. Jego wytrwałość w pokonywaniu kolejnych przeszkód zadziwia wszystkich. Drogi, które wytycza, mogą wkrótce uchodzić za wzór dla producentów samochodowych, nowoczesnej inżynierii i wielkich korporacji. To on sprawia, że elektryczna rewolucja staje się faktem.

Ale nie wszyscy są tym zmianom przychylni. Wielkie spółki jak zawsze dbają przede wszystkim o swój interes i nie zważają na zwykłych ludzi. Tesla wypowiedziała im wojnę. „Będziecie mogli podróżować za darmo, w nieskończoność, na samym świetle słonecznym!” – zapowiada Elon Musk. W Tesli widzi coś więcej niż tylko zwykłą firmę. Twierdzi, że ma misję zbawienia ludzkości. Czy za tymi słowami stoi chęć niesienia pomocy? A może jest to tylko chwyt marketingowy?

Hamish McKenzie przez ponad rok pracował w Tesli i teraz opowiada o jej walce z największymi producentami aut. W kogo może uderzyć elektryczna rewolucja? Dlaczego nie wszyscy widzą w niej ratunek? Jak będzie wyglądała nasza przyszłość?

Mario Vargas Llosa, „Zew plemienia”

Wydawnictwo Znak

Data premiery: 15 stycznia 2020

Mario Vargas Llosa po raz pierwszy pisze tak szczerze o fascynacji polityką, ewolucji swoich poglądów, spotkaniach z najważniejszymi postaciami współczesnego świata. Oraz o siedmiu filozofach, których myśli na zawsze zmieniły jego postrzeganie rzeczywistości. 

Najbardziej kontrowersyjna książka – manifest noblisty i jednego z najważniejszych pisarzy XX wieku. 

Meg Wolitzer „Ich siła”

Wydawnictwo W.A.B.

Data premiery: 15 stycznia 2020

Nowa powieść Meg Wolitzer, autorki bestsellerowej „Żony”, już niedługo w księgarniach! 

„Ich siła” podbiła serca amerykańskich czytelników i recenzentów. To poruszająca i ważna książka o dorastaniu, walce o swoje prawa, kobiecej sile i solidarności, którą zachwyciła się Nicole Kidman planująca stworzenie jej filmowej adaptacji.

Greer jest nieśmiałą studentką pierwszego roku, nałogową czytelniczką, idealistką oburzoną niesprawiedliwością świata. Pewnego dnia wraz z przyjaciółką idzie na feministyczny protest, gdzie poznaje Faith Frank – charyzmatyczną wieloletnią liderkę ruchu kobiecego, która nadal inspiruje setki młodych dziewczyn, by odważyły się zmieniać świat. Kiedy dziewczyna po raz pierwszy słyszy przemówienie swojej przyszłej mentorki, czuje, że wreszcie znalazła coś, co może nadać sens jej życiu. Wszystko teraz zmieni się nie do poznania.

Izabela Pietrzyk, „Drobne grzeszki”

Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Data premiery: 16 stycznia 2020

Basia i Sandra są matką i córką. Ciężarna Basia dawno temu znalazła dom dzięki szczęśliwemu losowi, który postawił na jej drodze równie samotną kobietę noszącą w sercu mroczny sekret. Jak dwa minusy dają plus, tak dwa smutki dały radość.

Łeee, kiedy to było? – według Sandry: za górami, za lasami…

Świeżo upieczona pani magister ledwo startuje w dorosłość, ale już wie, że dzisiaj nikt nie liczy na uśmiech losu. Sorry, taki mamy klimat – samemu trzeba ogarnąć sukces, szczególnie gdy ojca nie ma się wcale, a Basia wesprze jedynie dobrą radą. Dziewczyna bierze więc życie za bary, nie podejrzewając, że czeka ją ostre sumo. Musi pokonać marny rynek pracy, fałszywe koleżanki, lubieżnego szefa, chybione uczucia i bronić miłości przed złymi stereotypami. Git! Co jej nie zabije, to ją wzmocni. Tym bardziej, że Matka-Dobra-Rada niespodziewanie okazuje się nader skuteczną trenerką młodej wojowniczki.

Eli Revol, „Żyję. Moja tragedia na Nanga Parbat”, tłum. Anastazja Dwulit

Wydawnictwo Agora

Data premiery: 22 stycznia 2020

Poruszająca opowieść Elizabeth Revol w dwa lata po tragicznych wydarzeniach pod Nanga Parbat. Dramacie, który wydarzył się na oczach milionów internautów.

W styczniu 2018 roku Tomasz Mackiewicz (Czapkins) i Elisabeth Revol zdobyli Nanga Parbat. W drodze powrotnej Czapkinsa dopadła choroba wysokościowa. Revol pomogła mu zejść do około 800 m poniżej szczytu, gdzie pozostał na zawsze. Jest mi zimno, chcę odpocząć – miał powiedzieć w ostatnich słowach, które wspomina Francuzka. Ocalała dzięki brawurowej akcji ratowniczej himalaistów spod K2 – Adama Bieleckiego, Jarosława Botora, Denisa Urubki i Piotra Tomali. Revol po raz pierwszy tak szczegółowo i szczerze do bólu konfrontuje się z własną traumą i emocjami. Pisze o tym, jak pisanie pomogło jej przetrwać i jak poradziła sobie z traumą za pomocą terapii oraz uniknęła amputacji odmrożonych rąk i stóp, a także o tym, jak dramat na Nanga Parbat zmienił jej podejście do wspinaczki. Podążam w stronę fascynacji i kontemplacji zamiast wyczynu – mówiła w wywiadach po francuskiej premierze swojej książki.

Jacek Hołub „Niegrzeczne. Historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera

Wydawnictwo Czarne

Data premiery: 22 stycznia 2020

Małą Martą chciał się zająć ksiądz egzorcysta. Na rodziców awanturującego się Piotrka sąsiedzi nasyłają policję i pomoc społeczną. Matka autystycznego Mateusza usłyszała, że powinna go oddać do ośrodka. Aleś rozładowuje energię, ścigając się na rowerze. Tamara ma ADHD i świadectwa z czerwonym paskiem. Nastoletni Kacper z zespołem Aspergera był gnębiony w szkole.

Dzieci i młodzież z widoczną niepełnosprawnością wywołują w nas empatię. Sprawne i zdrowe, ale zachowujące się nietypowo – agresywne, nadpobudliwe lub nieprzestrzegające norm społecznych – wzbudzają gniew i oburzenie. Postrzegamy je jako niewychowane i niekulturalne, a ich rodzice są w naszych oczach złymi matkami i ojcami. Krzywdzące oceny, brak zrozumienia i pomocy oraz próby wtłoczenia na siłę w wyznaczone przez nas ramy „normalności” to codzienność moich bohaterek i bohaterów.

Ta książka nie jest źródłem wiedzy na temat ADHD i spektrum autyzmu. Nie zajmuję się w niej poszukiwaniem ich przyczyn, nie wskazuję najlepszych metod wychowawczych i terapii. To opowieść o dzieciach, ich rodzinach oraz o tym, jak z innością radzą sobie społeczeństwo, szkoła i instytucje.

R.O. Kwon „Podpalacze”, tłum. Łukasz Błaszczyk

Wydawnictwo Agora

Data premiery: 29 stycznia 2020

Phoebe i Will poznają się w pierwszych dniach studiów. Phoebe to popularna dziewczyna z pogmatwanym życiorysem – jakiś czas temu spowodowała wypadek, w którym zginęła jej matka. Will niedawno zrezygnował z nauki w koledżu biblijnym i też chce zbudować swoje życie od nowa – z Phoebe, w której zakochuje się bez pamięci.

Ale Phoebe wpada w złe towarzystwo: wiedziona poczuciem winy, przyłącza się do religijnej, ekstremistycznej wspólnoty. Przewodzi jej John Leal, powiązany z rodziną Phoebe rzekomy uciekinier z północnokoreańskiego gułagu. Gdy sekta w imię wiary wysadza w powietrze aborcyjną klinikę, zabijając przy tym pięć osób, Phoebe znika, a Will próbuje wyjaśnić, co się właściwie stało i czy mógł w jakiś sposób zapobiec aktowi przemocy. A może to właśnie Will popchnął Phoebe do działania?

„Podpalacze” to liryczna historia pokiereszowanej miłości i jednocześnie trzymająca w napięciu opowieść o kobiecym doświadczeniu i walce o własną tożsamość na przekór męskiemu ego. Bestsellerowy debiut literacki urodzonej w Seulu R.O. Kwon odniósł spektakularny sukces w Stanach Zjednoczonych. Powieść „Podpalacze” została ogłoszona jedną z najlepszych książek roku 2018 w ponad czterdziestu publikacjach medialnych i opublikowana za granicą w sześciu językach.

Danuta Tymowska „Jane Goodall. Pani od szympansów”

Wydawnictwo Znak

Data premiery: 29 stycznia 2020

Młoda Brytyjka Jane zabiera lornetkę, kilka talerzy, namiot i ucieka do dżungli w głąb Afryki. Bez naukowego przygotowania zamierza badać szympansy. Prawie nikt w nią nie wierzy… Dzisiaj jej badania to najbardziej szczegółowe studium gatunku, jakie kiedykolwiek przeprowadzono na świecie. Na jego podstawie należało ponownie zdefiniować pojęcia „człowiek” i „narzędzie”.

„Pani od szympansów” to pierwsza biografia jednej z najbardziej wyjątkowych i wpływowych kobiet naszych czasów, znanej na całym świecie społecznej aktywistki, ikony ekologii, rzeczniczki pokoju, propagatorki praw zwierząt i poszanowania przyrody.

Jessica Barry, „Bezwład”

Wydawnictwo Rebis

Data premiery: 28 stycznia 2020

Allison Carpenter przeżywa katastrofę lotniczą w Górach Skalistych, lecz to dopiero początek jej walki o życie. Dziewczyna zna straszną tajemnicę, a wpływowi ludzie gotowi są ją zabić, by ukryć szokującą prawdę. Jeśli dowiedzą się, że przetrwała, ruszą za nią.

Maggie Carpenter, matka Allison wciąż ma nadzieję, że jej córka żyje. Nie odnaleziono przecież jej ciała. Maggie także skrywa tajemnicę – w gruncie rzeczy nic nie wie o swojej córce.

Podczas gdy Allison brnie przez dzikie góry, Maggie rozpaczliwie szuka odpowiedzi na kolejne pytania. Zagłębiwszy się w życie Allison, odkrywa, że w świecie pieniędzy i luksusu jej córka zmieniła się nie do poznania. Czy zdąży odkryć prawdę, żeby ją uratować?

Jessica Barry to pseudonim amerykańskiej autorki, która wychowała się w małym miasteczku w Massachusetts. Dorastała tam, nie wychodząc z biblioteki. Później studiowała literaturę angielską i historię sztuki na Uniwersytecie Bostońskim, po czym w 2004 roku przeprowadziła się do Londynu, gdzie mieszka z mężem i dwoma kotami. Bezwład to jej pierwszy thriller.

Artur Chojnacki „Błysk”

Wydawnictwo Skarpa Warszawska

Data premiery: 29 stycznia 2020

Jurek Miller to detektyw Wydziału Kryminalnego Policji, który między pracą i życiem prywatnym stara się odnaleźć miejsce na swoją pasję do komiksów i superbohaterów.

Gdy zostaje mu przydzielona sprawa nietypowego włamania, zauważa to, co każdemu innemu wydałoby się zbyt nieprawdopodobne. Ryzykując zaufaniem żony, reputacją w pracy i swoimi zdrowymi zmysłami, postanawia rozwiązać zagadkę i wyśledzić postać, która na zawsze zmieni jego życie.

Sprawą interesuje się ABW i tajemnicza organizacja, której złe zamiary wpłyną nie tylko na życie Jurka, ale także najbliższych mu osób.

Zawrotne tempo, nieoczekiwane zwroty akcji i nietuzinkowi bohaterowie. Kryminał, który pokochają wszyscy fani takich hitów, jak „Z archiwum X” czy „Stranger Things”!

Felicity Brooks „Wszystko o emocjach”

Wydawnictwo Papilon

Data premiery: 29 stycznia 2020

Jak się dzisiaj czujesz?

Ta książka w przyjazny i uspokajający sposób opowiada o uczuciach. Jak je rozpoznać? Zrozumieć? Nazwać? Jak rozmawiać o emocjach i jak sobie z nimi radzić? Ta pięknie ilustrowana książka mówi m.in. o tym, dlaczego emocje są (i są ważne), jak się zmieniają. Czy możemy je zmieniać? Co czują nasi bliscy i przyjaciele? Wspaniała książka dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych. Pomaga zrozumieć radość, smutek, złość i inne emocje.

Ułatwia dorosłym rozmowę z dziećmi na temat uczuć. W przystępny sposób objaśnia sprawy bliskie dzieciom.

Sarah McCoy „Maryla z Zielonego Wzgórza”

Wydawnictwo Świat Książki

Data premiery: 29 stycznia 2020

Niezwykła, płynąca prosto z serca powieść dla miłośniczek serii Ania z Zielonego Wzgórza oraz mistrzowskiego pióra Sarah McCoy. Autorka kreśli obraz codziennego życia mieszkańców Wyspy Księcia Edwarda w okresie, zanim przybyła tam Ania.

Każdy z nas na pewno pamięta Anię z Zielonego Wzgórza i jej przygody od momentu, kiedy w roku 1876 przybyła na farmę rodzeństwa Maryli i Mateusza Cuthbertów. Niejednemu z Was, drodzy Czytelnicy, przemknęły przez myśl pytania, dlaczego właściwie Maryla i jej brat pozostali samotni do końca życia? Co zaważyło na podjęciu takiej, a nie innej decyzji? Czy spowodował to splot niesprzyjających okoliczności, czy ich własne wybory? Dlaczego jako starsi ludzie wciąż mieszkali razem i wspólnie prowadzili gospodarstwo?

„Zgasić Słońce. Szpony smoka”, Robert J. Szmidt

Wydawnictwo SQN

Data premiery: 29 stycznia 2020

Alternatywna historia świata według Roberta J. Szmidta. Japonia przeciw reszcie świata. Piłsudski vs Amaterasu. Podniebne bestie kontra technologia.

Rok 1905. Świat stoi w obliczu największego konfliktu w dziejach. Władzę nad Japonią przejęły uwolnione z więzienia potężne istoty, które nie zatrzymają się, dopóki nie podbiją całego świata. Przywódcy wszystkich państw zawierają sojusz i ruszają okrętami powietrznymi nad Tokio.

Paul Beatty „Slumberland”

Wydawnictwo Sonia Draga

Data premiery: styczeń 2020

Książka Laureata Nagrody Bookera 2016.

Ostra jak brzytwa i przezabawna powieść o zniechęconym DJ-u z Los Angeles, który wyrusza w podróż do zjednoczonego Berlina w poszukiwaniu swojego transatlantyckiego sobowtóra.

Po stworzeniu idealnego beatu DJ Darky postanawia odszukać niejakiego Charlesa Stone’a, niezbyt popularnego awangardowego jazzma­na, i namówić go, by zagrał do jego kawałka. W tym celu udaje się do zjednoczonego właśnie Berlina. Przechadzając się sennymi uliczkami miasta, DJ Darky prowadzi dywagacje na temat kwestii rasowych, seksu, miłości i muzyki Wyntona Marsalisa, próbując spotkać swoją bratnią duszę i artystycznego bliźniaka.

George R.R. Martin „Tasowanie w Dżokerowie”

Wydawnictwo Zysk

Data premiery: styczeń 2020

W Nowym Jorku szaleje gang obdarzonych przerażającymi mocami mutantów, który zagraża bezpieczeństwu mieszkańców całej metropolii. Opas, młodociany gubernator Rox, pragnął uczynić Ellis Island bezpiecznym azylem dla dżokerów. Dlatego postanowił zwerbować skoczków, nastoletnich wyrzutków władających supermocami, zdolnych w mgnieniu oka ukraść ciało człowieka.

Jednakże pod przywództwem szalonego wnuka Tachiona skoczkowie z każdym dniem stają się coraz bardziej okrutni i niepowstrzymani, aż wreszcie okazują się najpoważniejszą groźbą, przed jaką dotąd stanęły dzikie karty…

Alicja Sinicka „Stażystka”

Wydawnictwo Kobiece

Data premiery: styczeń 2020

Bestsellerowa Alicja Sinicka udowadnia, jak bardzo kobiecy może być thriller. Chcesz patrzeć, chcesz słuchać, chcesz podejść bliżej. Przekonać się, co to znaczy pragnąć. Przyjemność i strach, które splatają się jak pnącza róż. Pokusa, której nie sposób się oprzeć. Praca u Marka Skalskiego miała stać się dla Klaudii przepustką do nowego życia. Niezwykle pociągającą: z dala od tego, co było, z wizją celu, który wydawał się na wyciągnięcie ręki. Od pierwszej chwili jej zmysłami zawładnął szef, który szarmancko łączył talent biznesowy z niepokornym stylem bycia. Mimowolnie, niemal bezgłośnie zaczęła przekraczać kolejne granice. Doskonałe, idealnie skrojone życie Ewy Skalskiej upływało w aurze podziwu. Wzorowa żona, matka. Doskonale znała fascynacje męża. Układ, który zawarli, też nosił znamiona perfekcyjnego. Do czasu…

Wiadomość o znalezieniu ciała jednej z dwóch zaginionych młodych kobiet, które odbywały staż u Skalskiego, wstrząsnęła miastem. Klaudię zaczął przeszywać strach o własne życie. To, co Ewa miała doskonale zaplanowane, zaczęło rozpadać się jak domek z kart. Gra, którą prowadzili, zaczęła robić się coraz bardziej niebezpieczna. Zaskakujący, namiętny thriller, w którym autorka sięga do najgłębszych zakamarków kobiecej duszy.

Shari Lapena „Ktoś, kogo znamy”

Wydawnictwo Zysk

Data premiery: styczeń 2020

Bardzo trudno jest mi napisać ten list.
Mam nadzieję, że zanadto nas nie znienawidzicie…
Ostatnio, kiedy nie było państwa na miejscu, mój syn włamał się do waszego domu…

Na cichym przedmieściu pewnego miasteczka, położonego w odległości dwóch godzin jazdy od Nowego Jorku, ktoś włamuje się do domów – i przede wszystkim do komputerów ich właścicieli. Poznaje ich głęboko skrywane sekrety i prawdopodobnie część z nich wkrótce ujawni. Mieszkańcy zaczynają się bać…
Kim jest włamywacz i czego mógł się do tej pory dowiedzieć? Po dwóch anonimowych listach z przeprosinami, które otrzymały ofiary włamań, w okolicy zaczynają krążyć plotki na temat sprawcy, piętrzą się podejrzenia. A po zamordowaniu kobiety, do której wcześniej także się włamano, napięcie sięga zenitu.
Kto i dlaczego ją zabił? Kto wie o sąsiadach znacznie więcej, niż chce ujawnić? I jak daleko się posuną ci wszyscy z pozoru przemili sąsiedzi z przedmieścia, aby ochronić swoje tajemnice…

 

LUTY

Anna J. Szepielak „Wspomnienia w kolorze sepii”

Wydawnictwo Filia

Data premiery: 5 lutego 2020

Mimo wielu życiowych kłopotów oraz tragicznej śmierci ojca Joanna stara się nie poddawać smutkowi. Nie jest to jednak łatwe. Każdego dnia na nowo musi szukać w sobie siły, by wspierać siostrę oraz matkę i radzić sobie z codziennością małego miasteczka nad Czarnym Potokiem. Żeby zapomnieć o złamanym sercu, coraz więcej czasu poświęca nowemu hobby – genealogii – w czym wspierają ją przyjaciółki: Marta i Elwira. Szukając informacji o urodzonej we Lwowie babci Danusi, Joanna zaczyna odkrywać, że losy jej rodziny były trudne i równie pogmatwane, jak jej własne. Zakazana miłość, porzucenie, wojenne tragedie, niebezpieczeństwa i cudowne ocalenia – skrawki rodzinnej historii powoli zaczynają się układać w całość, tworząc opowieść o kobietach, które nie poddawały się losowi bez walki nawet w najbardziej dramatycznych okolicznościach. Szukając śladów z przeszłości, Joanna nie podejrzewa jednak, że czeka ją kolejna ciężka próba – gdy na jej drodze staną nagle dwaj mężczyźni: były narzeczony oraz tajemniczy Filip.
Jak skończy się walka z duchami przeszłości? Czy Joanna stawi czoła swym lękom i na nowo uwierzy w szczęście?

Cristina Chiperi, „My dilemma is you 2”

Wydawnictwo Akapit Press

Data premiery: 10 lutego 2020

Drugi tom włoskiej bestsellerowej serii, w rytmie hitu „My Dilemma” Seleny Gomez. Stworzona dla miłośniczek romantycznych historii.

Po powrocie z Los Angeles związek Cris i Camerona się rozwija. Kłócą się i godzą, ale wspólnie przechodzą przez nowe sytuacje w ich życiu. Wydaje się, że potrafią wyjść cało z każdej opresji. Jednak ich związek nie wszystkim się podoba.

Christina chce iść dalej, jednak przeszłość nie pozwala o sobie zapomnieć. Wracają starzy znajomi, a ci, których uważała za przyjaciół, zaczynają coś ukrywać. Pojawia się coraz więcej niewiadomych, ale nikt nie chce wyjawić prawdy. Przeszłość coraz bardziej komplikuje życie Cris. I najgorsze, że ktoś chce zrobić jej krzywdę.

Wszystkim wydaje się, że dzieje się to, co kiedyś doprowadziło do tragedii. Czy historia naprawdę się powtarza?

Kristy Cambron, „Motyl i skrzypce”

Wydawnictwo Znak

Data premiery: 12 lutego 2020

Dramatyczna historia o sile kobiet i miłości.

Adele von Bron, utalentowana skrzypaczka, poświęciła wszystko, żeby ratować ostatnich wiedeńskich Żydów. Kiedy na polecenie własnego ojca, wysokiego rangą generała Trzeciej Rzeszy, trafiła do obozu w Auschwitz, jej piękny świat legł w gruzach. Przerażającą codziennością stały się głód, strach i cierpienie.

Kilkadziesiąt lat późnej Sera James, właścicielka galerii sztuki na Manhattanie, angażuje się w poszukiwania portretu młodej skrzypaczki, który pierwszy raz ujrzała, będąc jeszcze dzieckiem. Podczas próby odnalezienia zaginionego arcydzieła los stawia na jej drodze Williama Hanovera, którego dziadek może być kluczem do rozwiązania zagadki dziewczyny z obrazu.

„Motyl i skrzypce” to poruszająca opowieść o odkrywaniu piękna w najstraszniejszych miejscach: mrocznych zakątkach Auschwitz i zakamarkach poranionych serc. To również historia o tym, jak nie stracić wiary w Boga nawet w samym środku piekła.

Marta Matyszczak „Wypocznij i zgiń”

Wydawnictwo Publicat

Data premiery: 12 lutego 2020

Pod wyciągiem narciarskim na szczawnickiej Palenicy zostaje znalezione ciało Mateusza Słowika. Czy lokalny biznesmen padł ofiarą bezwzględnej konkurencji? A może jego śmierć to skutek rodzinnych porachunków? Właściciel wyciągu wynajmuje Szymona Solańskiego i zleca mu złapanie mordercy. Prywatny detektyw przyjeżdża do
Szczawnicy z Różą Kwiatkowską i kundelkiem Guciem. W toku śledztwa okazuje się, że sprawa ma związek z tragedią, która wydarzyła się w dwudziestoleciu międzywojennym, gdy do tutejszych wód ściągały osobistości świata kultury. W wolnych chwilach Róża unika jazdy na nartach, a Solański przygotowuje dla niej niespodziankę…


Anna Sakowicz, „Niebieskie motyle”

Wydawnictwo Edipresse

Data premiery: 12 lutego 2020

Niewiele wiemy o najbliższych, a pozory często mylą.
Bohaterkami powieści są trzy siostry: Ania (nauczycielka), Gosia (malarka) i Matylda (stewardesa). Pewnego dnia znika średnia z sióstr, zaczynają się więc poszukiwania w zaułkach Chełmna. Okazuje się, że Ania i Matylda niewiele wiedzą o życiu Gosi, choć wydawało się, że mają ze sobą dobry kontakt. Każdy ślad prowadzi na manowce, odkrywając kolejną tajemnicę Małgorzaty. Czy malarka żyje? Czy jej zniknięcie jest artystycznym happeningiem? Dlaczego tak uparcie malowała niebieskie motyle?

Autorka prowadzi czytelnika w poszukiwaniu Gosi jak przez labirynt, przypominając, że nie wszystko jest tym, czym wydaje się na pierwszy rzut oka. Jednak prawidłowa odpowiedź zazwyczaj leży w zasięgu ręki, a o najważniejsze sprawy nie można przestać walczyć. Bo to one nadają życiu prawdziwe barwy.

Claire L. Evans, „Pionierki Internetu”

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Data premiery: 13 lutego 2020

O kobietach, bez których nie byłoby Internetu.

Najnowsza historia pełna jest opowieści o mężczyznach wizjonerach pracujących w garażu nad wynalazkami, które zmieniły oblicze świata. Rzadko jednak pamięta się o kobietach wizjonerkach, które od zawsze były pionierkami w dziedzinie nowych technologii: od wiktoriańskiej arystokratki Ady Lovelace, autorki pierwszego programu komputerowego, do zainspirowanych cyberpunkiem programistek webowych w latach 90. XX wieku.

Claire L. Evans w pasjonujący sposób opowiada o kobietach, dzięki którym możemy dziś korzystać z Internetu, i tym samym przywraca im należne miejsce w historii. Poznajemy między innymi Grace Hopper, bezkompromisową matematyczkę, która po drugiej wojnie światowej zdemokratyzowała programowanie, wprowadzając język programowania niezależny od architektury komputera, Stacy Horn, która w latach 80. ze swojego mieszkania w Nowym Jorku zarządzała pierwszą na świecie siecią społecznościową, czy Elizabeth „Jake” Feinler, która sprawiła, że Internet stał się czymś więcej niż zbiorem adresów IP.

Napisana z ogromnym poczuciem humoru książka Evans nie tylko odkrywa przed nami nieznane dotąd kobiece oblicze historii Internetu, lecz także przedstawia swoje bohaterki jako wzór kompetentnych, nieustępliwych i niezależnych kobiet na miarę XXI wieku.

Peter Swanson „Piękne kłamstwa”, tłum. Ewa Penksyk-Kluczkowska

Wydawnictwo Marginesy

Data wydawnia: 19 lutego 2020

Thriller Petera Swansona, autora książki „Czasem warto zabić”, do której prawa kupiła Agnieszka Holland

Opowieść o obsesji, zdradzie i morderstwie dokonanym z zimną krwią. Mroczna, sensualna atmosfera w stylu Pauli Hawkins czy Patricii Highsmith.

Harry Ackerson od dawna podziwiał swoją piękną i seksowną macochę Alice, która choć ostatnio nieco powściągliwa, zawsze była dla niego miła i okazywała mu troskę. Tuż przed zakończeniem studiów Harry dowiaduje się, że jego ojciec nie żyje – policja sądzi, że popełnił samobójstwo. Zrozpaczony syn wraca do domu ojca w Maine i razem z Alice starają się otrząsnąć z rozpaczy i odkryć, co tak naprawdę się wydarzyło. Wkrótce Harry poznaje tajemniczą młodą kobietę, Grace McGowan. Choć Grace twierdzi, że niedawno przeniosła się w te okolice, Harry podejrzewa, że wie o jego rodzinie znacznie więcej. Grace nie jest jedyną atrakcyjną kobietą, która okazuje mu zainteresowanie – również zmysłowa Alice zbliża się do niego. Kobiety mają coraz większy wpływ na oczarowanego Harry’ego, mężczyzna przeczuwa jednak, że im lepiej je poznaje, tym więcej morderczych sekretów odkrywa, a żadna z kobiet nie mówi prawdy.

Sebastian FitzekVincent Kliesch „Auris”

Wydawnictwo Amber

Data premiery: 25 lutego 2020

Jest młoda i wierzy w prawdę. Czy to śmiertelny błąd?
Początek nowej serii thrillerów Vincenta Kliescha i Sebastiana Fitzka z młodą podcasterką Julą Ansorge i fascynującym tematem fonetyki sądowej na pierwszym planie.
Najdrobniejsza zmiana tonu głosu wystarcza słynnemu fonetykowi sądowemu Matthasowi Heglowi, aby odróżnić prawdę od kłamstwa. Dzięki jego pomocy udało się zatrzymać wielu przestępców, ale czyżby tym razem słynny berliński biegły sam skłamał…? Matthas Hegl niespodziewanie przyznał się do morderstwa…
Jula Ansorge prowadzi podcast na temat prawdziwych zbrodni: specjalizuje się w rehabilitacji niesprawiedliwie skazanych i chce koniecznie poznać prawdę. Nie wierzy w winę Hegla, gdy jednak głębiej wnika w sprawę, wpada w wir zbrodni, gdzie sama może stać się ofiarą…
Vincent Kliesch – niemiecki autor bestsellerów, którego talent docenił mistrz bestsellerów psychologicznych, autor nr 1 w Niemczech – Sebastian Fitzek.

Margaret Atwood „Testamenty”, tłum. Paweł Lipszyc

Wydawnictwo Wielka Litera

Data premiery: 26 lutego 2020

Kontynuacja bestsellerowej „Opowieści Podręcznej”. 

Margaret Atwood otrzymała Nagrodę Bookera 2019 za „The Testaments”. W uzasadnieniu jury podkreślało, że: „to dzika i piękna powieść, która dziś przemawia do nas z przekonaniem i mocą. Dla Margaret Atwood poprzeczka jest ustawiona bardzo wysoko, jednak ona szybuje”.

John Maxwell Coetzee „Śmierć Jezusa”

Wydawnictwo Znak

Data premiery: 26 lutego 2020

Co by było, gdyby Bóg żył i umarł w XXI wieku?

Na meczu piłki nożnej David spotyka tajemniczego mężczyznę.
Za jego namową zostawia rodziców i, lekceważąc ich protesty, przeprowadza się do sierocińca. Szybko zjednuje sobie uczniów. Zostaje obwołany Bogiem.

Najnowsza odważna i obrazoburcza powieść noblisty to osadzona we współczesnym świecie historia świętej rodziny. Czy tym razem potoczy się tak samo? Czy David przeżyje?

Piotr Bratkowski „Mieszkam w domu, w którym wszyscy umarli”

Wydawnictwo Wielka Litera

Data premiery: 26 lutego 2020

Każda rodzina ma swoje tajemnice… tak mógłby się zaczynać dobry kryminał. Ale choć nie ma w tej szafie zaskakujących trupów, to są nieboszczycy metaforyczni. Coś się nie zgadza w rodzinnych opowieściach, w chronologii zdarzają się nieścisłości, a pytania wprost pomijane są milczeniem.

Piotr Bratkowski, poeta, krytyk literacki i publicysta tym razem sięga do własnej biografii, żeby rozprawiać się z demonami polskiej historii – przede wszystkim antysemityzmem. Ale nie należy jego wywodów traktować jako biografii „w sensie ścisłym” – jak sam pisze, reportaż jest mu obcy. Zresztą „niby dlaczego to, co na faktach miałoby być ciekawsze i mądrzejsze od tego, co wymyślone? Jestem jak najdalszy od wiary w to, że najlepsze scenariusze pisze życie. Nie - najlepsze scenariusze piszą dobrzy scenarzyści.”

„Mieszkam w domu, w którym wszyscy umarli” jest historią typowej polskiej rodziny, która szarpana wiatrami historii przemieszcza się od Lwowa do Wrocławia, od wioski w Bieszczadach do Warszawy, od Krakowa do Amsterdamu i z Izraela na Mazury. Znajdziemy w niej ledwo piśmiennych chłopów i inteligentów, tych, którzy służyli w niemieckim wojsku w czasie jednej wojny i z niemieckim wojskiem w czasie drugiej wojny walczyli. Znajdziemy katolików, ale też wstydliwą tajemnice związaną z żydowskimi przodkami. Bo jak pokazują doświadczenia Holocaustu i czystek 1968 roku, polski antysemityzm to nie wymysł „wrogów ojczyzny”.

W książce odnajdziemy całą plejadę znanych nazwisk – literatów, aktorów, reżyserów, dziennikarzy… I mogłaby być to po prostu historia pełna ciekawostek i smacznych ploteczek, ale kiedy zajrzymy głębiej, przejdziemy przez historie manipulujących ciotek i babek, księdza ze skłonnościami pedofilskimi i polityczne skandale dziennikarskiego świata PRL, znajdziemy coś zupełnie innego.

Grzegorz Kalinowski „Załoga”

Wydawnictwo Skarpa Warszawska

Data premiery: 26 lutego 2020

Najnowszy kryminał autora „Gry w oczko”.

Komisarz Artur Konieczny pracuje nad sprawą tajemniczej rodziny japońskiego biznesmena. W tym samym czasie redaktor Joanna Becker przygotowuje program poświęcony muzyce z lat osiemdziesiątych. Trafia na historię mało znanego zespołu Or Well, którego karierę przerwała śmierć wokalisty – Blacka. Z czasem praca nad programem przeradza się w rozwiązanie zagadki kryminalnej.

Czemu nad grupą muzyków i ich znajomych wisiało fatum? Co wyrosło ze zbuntowanych gwiazd? Co robiły w latach osiemdziesiątych osoby będące ważnymi postaciami biznesu i sceny politycznej? Dziennikarskie śledztwo Joanny, i kryminalne Artura, przyniosą zaskakujące odpowiedzi w finale, którego nikt się nie spodziewa.

„Załoga” to pierwszy polski kryminał rockowy, który zabierze was w podróż w szalone lata osiemdziesiąte i ani na chwilę nie pozwoli odetchnąć!

Elena Ferrante „Czas porzucenia”

Wydawnictwo Sonia Draga

Data premiery: luty 2020

Ferrante z rzadką swobodą kwestionuje ideały kobiecości i macierzyństwa, snując opowieść o kobiecie powoli osuwającej się w stan, który nazywa „brakiem jakiegokolwiek sensu”. Dni Olgi stają się desperackim, niebezpiecznym skokiem w najmroczniejsze zakamarki własnej duszy. Czas porzucenia zszokował i porwał włoską publikę, raz na zawsze udowadniając, że Elena Ferrante zasługuje na to, by wymieniać ją wśród najlepszych współczesnych pisarzy.

Przed laty Olga zamieniła literackie aspiracje na życie żony i matki. Gdy po piętnastu latach związku dowiaduje się, że mąż porzuca ją dla znacznie młodszej dziewczyny, jej życie kompletnie się rozsypuje. Codzienne obowiązki stają się niemożliwym wysiłkiem, uroda i wygląd przestają się liczyć, a opieka nad dwojgiem dzieci zdecydowanie ją przerasta. W Oldze rośnie gniew, zazdrość i obsesja, która przemienia kobietę w kogoś, kim nigdy nie była. Pewnego dnia własne mieszkanie staje się dla niej prawdziwym więzieniem, kobiecie nie pozostaje nic innego, jak tylko zmierzyć się z tkwiącymi w niej upiorami.

Vi Keeland „Seks, nie miłość”

Wydawnictwo Kobiece

Data premiery: luty 2020

Nowa powieść Vi Keeland - gwiazdy 1. Zlotu Fanek Niegrzecznych Książek, autorki bestsellera Kusząca pomyłka.

Zasada jest jedna: nie zakochać się!

Nat i Hunter rozpoczęli swoją znajomość niejako od końca. Połączyło ich wesele przyjaciół, a właściwie noc po weselu. Nat opuściła hotel, zostawiając Hunterowi numer telefonu, który jednak nie należał do niej. Rok później znów się spotykają. Tym razem Hunter nie pozwala się zbić z tropu. To, co czuł do Nat, było prawdziwe.. Jeżeli nie może połączyć ich nic więcej, to może niech zostanie tylko seks…? Czy takie rozwiązanie ma szansę się sprawdzić?


komentarze [41]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Barbara Ewa Chęcińska 16.02.2020 22:11
Czytelnik

"W sieci zł@" zostało pominięte. Szkoda! Taka dobra książka. W lutym mamy bardzo dużo premier, gdzieś ta pozycja umyka między nimi. Szkoda, bo kawał dobrej książki. Warto spędzić z nią trochę czasu.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Jędrek 01.02.2020 23:24
Bibliotekarz

Zamówiłem sobie Hamish McKenzie „Tesla, czyli jak Elon Musk zakończy epokę ropy naftowej”.
Tesla, czyli jak Elon Musk zakończy epokę ropy naftowej
Wcześniej czytałem biografię Elona Muska i mnóstwo artykułów na jego i TESLI temat. Ostatnie miesiące bardzo przybliżyły TESLĘ do celu, bo...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Tesla, czyli jak Elon Musk zakończy epokę ropy naftowej
RedBerry 12.01.2020 19:25
Czytelniczka

Zadra

Skowyt nocy

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Zadra  Skowyt nocy
Denis_owicz 11.01.2020 10:01
Czytelnik

Czekam na premierę Tesla, czyli jak Elon Musk zakończy epokę ropy naftowej

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Tesla, czyli jak Elon Musk zakończy epokę ropy naftowej
lukash1p 11.01.2020 09:50
Czytelnik

A co z Robertem Małeckim i jego Zadrą 15 stycznia?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Veereads 10.01.2020 18:45
Czytelniczka

Ja czekam niecierpliwie na Vengeful. Mściwi.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Vengeful. Mściwi
tsantsara 10.01.2020 12:51
Bibliotekarz

Nie to, żebym jakoś specjalnie czekał na tych 7 tytułów, które z całego zestawienia byłbym skłonny przeczytać, ale na 35 to już i tak nieźle. Za to reszty nie tknąłbym chyba nawet kijem...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Patrycja 09.01.2020 23:23
Czytelniczka

Widzę tu kilka interesujących książek dla siebie, ale i kilku premier mi w tym zestawieniu brakuje (szczególnie tych o tematyce obozowej).

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lovovic 09.01.2020 19:16
Czytelnik

Juz zamówiłam Niegrzeczne. Historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera.
Zainteresowalo mnie jeszcze kilka książek, ale mogą poczekać :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Niegrzeczne. Historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera
Książki 08.01.2020 16:04
Czytelniczka

Pionierki Internetu - muszę to mieć na swojej półce

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post