Cyberpunk. Odrodzenie

Mogą Ciebie zainteresować

Wyróżniona opinia i

Cyberpunk. Odrodzenie

przeczytanych książek 1486 napisanych opinii 657

„Cyberpunk. Odrodzenie” zabiera czytelnika w nieokreśloną przyszłość na terenie Stanów Zjednoczonych, w których powstało gdzieś Zakazane Miasto – zlepek budynków i konstrukcji, wyrosłych przez lata na wysokość wielu poziomów i zamieszkanych przez margines społeczny, rządzony przez gangi.
Jak w każdej cyberpunkowej wizji świata, tak i tu ważną rolę odgrywają intensywna urbanizacja, rozwój technologii i łączenie części ciała z elementami robotycznymi. Sama fabuła zaś zasadza się na rozwikłaniu zagadki serii morderstw przez głównego bohatera, umierającego na marsjańską gorączkę, i jego policyjnego kompana, w czym uczestniczy także siostra-bliźniaczka sprawczyni, posiadająca implant mózgowy.
Opisy samej akcji są odpowiednio wartkie, dialogi dość interesujące i dobrze oddające charakter postaci – w żaden inny bowiem sposób odbiorca nie może za bardzo zdobyć wiedzy ani o nich, ani o ich otoczeniu. Książka zwyczajnie nie posiada niemal żadnych opisów świata przedstawionego i wyglądu bohaterów. To właśnie, mimo dobrze prowadzonej narracji, było dla mnie największym minusem powieści. Myślę, że autor, tworząc ją, robił to z myślą przede wszystkim o tych, którzy są entuzjastami zjawiska cyberpunku i znają tak wiele innych dzieł kultury o tej tematyce, że zbędne są im opisy niejako powielające to, co jest dla nich oczywiste. U kogoś takiego jak ja jednakże, kto oczekuje rzetelnej prezentacji świata przedstawionego, powoduje to wrażenie, iż wszystkie zdarzenia rozgrywają się w jakieś nieustalonej, mglistej próżni. Trudno mi było zatem zobaczyć w wyobraźni czytaną historię, nad czym bardzo ubolewam, bo jak napisałam, narracja pod innymi względami naprawdę była niezła.
Jak dla mnie książka mogłaby mieć znacznie większą objętość i być wzbogacona o dobre opisy. Myślę, że wówczas miałaby szansę zrobić na mnie o wiele lepsze wrażenie. Szkoda.

Na półkach: , , , , , ,

Żadnych ciekawych rozwiązań, przemyśleń. A przecież to właśnie powinno być cechą powieści w klimacie cyberpunk. Nudna fabuła, nieciekawe postacie, brak logiki. Wątki społeczne są obojętne i nie wywołują żadnych emocji.
Typowa powieść z gatunku: "Mam pewien pomysł, siądę do pisania i zobaczymy co wyjdzie". Niestety wyszła książka, która nic sobą nie wnosi, jest nieciekawa i ogólnie irytująca.
Szkoda czasu na tę powieść.

Była to moja pierwsza samowolnie wybrana książka, według mnie dla przeciętnego nastolatka który się interesuje grami tego typu tematów jest ona wprost idealna. W książce jest cały czas akcja która umila czytanie książki. Według mnie jest to całkiem dobra książka jak na start przygody z książkami.
Polecam!

Polecam!

Książka jak taki typowy film akcji z lat 90 kina klasy B, w stylu "zabili go a on uciekł"

Zacznijmy od tego, że w ogóle nie mogłam się wkręcić w historię stworzoną przez autora. Jak już się wkręciłam, to zrozumiałam, że najbardziej mnie w tej książce wkurza gadający implant. A że jest on jednym z głównych bohaterów, zaczęła mnie drażnić cała książka. Już nawet nie przez głupie rozwiązania typu, chodzenie z zerwanymi wiązadłami, czy bijatyki zgodnie z podpowiedziami maszyny, ale właśnie przez ten głupawy wszczep, który dla wszystkich jest rodzaju męskiego a ma na imię Kitty. Przyznać jednak należy autorowi, że świat stworzony w tej książce może się podobać, a intryga jest na tyle ciekawa, że jak już wciągnie, to mimo denerwujących bohaterów, można ją śledzić ze sporym zaciekawieniem.

Książka do jednorazowego przeczytania. Niby można poczuć klimat Cyberpunka ale dla mnie się jakoś dłużyła niemiłosiernie. Fabuła całkiem spoko ujęta oraz same postacie przedstawione dobrze i swobodnie. Trochę słabiej z akcją ale można jakoś to wszystko przeboleć.

Cześć! 🤓 Dzisiaj przedstawiam Wam
„Cyberpunk. Odrodzenie" Artura Ziemiańskiego.

To moja pierwsza pozycja na półce o tematyce science-fiction, więcej moja opinia będzie zwięzła i krótka.

Na początku byłam sceptycznie nastawiona i niechętnie sięgnęłam po książkę od @wydawnictwomuza . Jednak, kiedy już rozpoczęłam swoją przygodę z Zakazanym Miastem, nie mogłam się oderwać. Kolejne strony dosłownie same się czytały.

Autor bardzo dobrze odsłania najciemniejsze strony ludzkiej natury. Poznajemy całkiem różnych bohaterów, którzy muszą zmagać się m.in. z śmiertelną chorobą czy ze sztuczną inteligencją wszczepioną do mózgu. Najbardziej polubiłam policjanta Shey’a Scotta, który od samego początku okazał się człowiekiem o silnej osobowości.
Cała historia czasem przysparza zmrożenia krwi i niesmaku, ale uważam, że bez tego wszystko było by zbyt miękkie.

Jedyne co mogę zarzucić to momentami wkradający się chaos spowodowany brakiem rozdziałów.

Pod koniec zostają tylko pytania, do czego jesteśmy tak naprawdę zdolni jako ludzie? I czy potrzebujemy alternatyw w przełamywaniu własnych granic? A może już przekroczyliśmy nasze najciemniejsze granice?

Cześć! 🤓 Dzisiaj przedstawiam Wam
„Cyberpunk. Odrodzenie" Artura Ziemiańskiego.

Na półkach: , , , ,

Czasami lubię sięgnąć czy to w literaturze sensacyjnej, czy sci-fi po coś co ja sam nazywam „zabili go i uciekł” lub kolejną wersję „Rambo”. Jest nawalanka, bohaterowie niezniszczalni, ale relaks i odprężenie po codziennym strasie jest. Gdyby tak się dało w rzeczywistości, to miałbym ogromne pole do popisu, żeby komuś nasadzić kopniaków (mam nadzieję, że żadnego z szefów nie ma na LC).
Plusy:
- oryginalna wizja świata przyszłości, degradacja ludzkości;
- czy przyszłość to tylko implanty, modyfikacje genetyczne, totalne ubóstwo;
- czy przyszłość to rządy korporacji, gangów, bezwzględne i okrutne;
- korupcja i nielegalne interesy będą towarzyszyły ludzkości przez cały czas;
- czasami czułem się jak w grze komputerowej;
- to nie przyszłość, żeby się leczyć trzeba mieć pieniądze i znajomości;
- dynamiczna akcja, pełna walki wręcz i niekonwencjonalnych pojedynków;
- pojawia się dobrze znana z dzisiejszych czasów superbakteria;
- ocenę podnosi naprawdę świetne zakończenie.
Minusy:
- przez pierwszą połowę książki lekko się nudziłem;
- trochę za mało opisów wykreowanego świata, dlaczego taki jest.
Ogółem książka dobra.

Mam mieszane uczucia. Z jednej strony ciekawa intryga i zaskakujące zwroty akcji (typowe dla pana Ziemiańskiego) a z drugiej mocno przegadana i miejscami nudna powieść. Prawdą jest też, że książki o Breslau mocno ustawiły poprzeczkę, do której Cyberpunkowi nie udało się zbliżyć. Ale czas miło spędzony, także dla fanów stylu Autora jak najbardziej jest to pozycja obowiązkowa. Pozostałym sugeruję zapoznać się z innymi powieściami Pisarza (Breslau Forever albo Ucieczka z Festung Breslau).

Dobre Si Fi, moim zdaniem warto się skusić

Dobre Si Fi, moim zdaniem warto się skusić