Wotum

Okładka książki Wotum Maciej Siembieda
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Wotum
Maciej Siembieda Wydawnictwo: Agora Cykl: Jakub Kania (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Jakub Kania (tom 3)
Wotum
Agora
2020-03-11
2020-03-11
dzieło sztuki literatura polska niebezpieczeństwo obraz oszustwo tajemnica tajna misja thriller

Okładka książki Zbrodnia w operze Katarzyna Gacek, Gaja Grzegorzewska, Joanna Jodełka, Janusz Onufrowicz, Robert Ostaszewski, Alek Rogoziński, Anna Rozenberg, Maciej Siembieda, Grzegorz Skorupski, Bartosz Szczygielski
Zbrodnia w operze Katarzyna Gacek, Ga...

Jak zwykle pan Siembieda znalazł fascynujący temat w okół którego kręci się fabuła.
Akcja i suspens trochę tu kuleją.

Akcja i suspens trochę tu kuleją.

Mój trzeci cykl z Jakubem Kanią. Jak zawsze udany. Czwarty już się czyta. Ten, chyba słabszy od poprzednich, ale i tak bardo dobry.

Polubiłam się z historiami autora. Historia, intryga, kryminał. Ciekawy bohater. Jedyne zastrzeżenie to wypełniacze stron, które nic nie wnoszą do snutej opowieści.

"Wotum" Macieja Siembiedy, czyli trzeci chronologicznie tom o prokuratorze IPN-u Jakubie Kanii, który znów pochyla się nad zagadką dotyczącą obrazów. W Częstochowie na Jasnej Górze dochodzi do zamachu na najświętszy obraz Polaków, czyli Madonnę Częstochowską. Sprawca zostaje złapany przez policję, ale definitor zakonu twierdzi, że schwytany był tylko pionkiem sterowanym przez wielkiego gracza i to on stanowi prawdziwe zagrożenie. Fabularnie cała książka krąży wokół szukania prawdziwego sprawcy zamachu. Kania podejmuje trop prowadzący do opactwa w Paryżu, które skrywa tajemnice jakie wolałyby nie wyjść na światło dzienne. Stamtąd trop prowadzi Kanię do małej miejscowości na Opolszczyźnie, gdzie znajduje się zaskakująco podobna kopia obrazu z Jasnej Góry. Małe miejscowości skrywają wielkie tajemnice i tak też jest w tym przypadku, ponieważ hermetyczna społeczność jest przekonana, że obraz w parafii jest oryginalny i to w Częstochowie dysponują falsyfikatem. Wątek zamiany obrazów jest bardzo ciekawy i niewątpliwie stanowi najmocniejszy punkt tej opowieści. Co więcej Siembieda podaje logiczne wytłumaczenie dlaczego można mówić o zamianie obrazów, a ta sięga czasów Potopu Szwedzkiego. Autor serwuje nam nieznane ciekawostki dotyczące właśnie tego okresu historycznego, między innymi te na temat strat klasztoru na Jasnej Górze. Przy okazji autor podejmuje temat handlu dewocjonaliami oraz moralności kościoła w Polsce. Kania mierzy się nie tylko z tajemnicą obrazu, ale ze zmową milczenia ze strony instytucji kościoła, który pilnie strzeże swoich tajemnic. Do tego wszystkiego dochodzi wątek pewnego majętnego człowieka, który zajmuje się paramedycyną i również ma niejasne motywacje dotyczące obrazu Madonny. No właśnie i tutaj dochodzimy do tego, co mi nie zagrało w tej książce. Mam wrażenie, że autor miał kilka pomysłów na tą książkę i włożył je do jednej opowieści. Akurat na szczęście wyszedł z tego obronną ręką, ponieważ wątki akurat się splatają koniec końców. Zawiódł mnie wątek osadzonego z Jasnej Góry, który koniec końców nic nie wnosi do fabuły a jest opisany w kilku osobnych rozdziałach i według mnie nie ma definitywnego zakończenia. Momentami miałem też wrażenie, że akcja tej książki stoi lub kręci się ciągle wokół tego samego wątku. Na szczęście na końcu autor uknuł takie zwroty akcji, które wbijają w fotel i trochę rekompensują to wszystko. Według mnie nie jest to najlepsza książka z Jakubem Kanią, trochę może konkurować ze wspomnianym "444", które mnie bardzo zawiodło. Z "Wotum" jest podobnie, książka nie jest tak chaotyczna, ale momentami mnie znudziła. Szkoda, bo tematyka jest bardzo ciekawa.

Kolejna książka w cyklu z prokuratorem IPN, niestety najsłabsza. Co nie znaczy że nie warto.

Temat ciekawy, ale mam wrażenie, że autor nie za bardzo miał pomysł, jak go ugryźć. Reportaż na ten temat mógłby być lepszym rozwiązaniem. Tempo powieści rwane, mało zajmujące wątki poboczne, coś ewidentnie "nie pykło".

Oczywiście świetna i czytało się doskonale. Choć przyznam, że poprzednia część podobała mi się bardziej.

Uważam Macieja Siembiedę za jednego z najbardziej inteligentnych polskich pisarzy. Czytając niektóre fragmenty, trzeba być skupionym, by "nadążyć".

Splot faktów historycznych z fikcją, napisane z niebywałą lekkością i humorem, żeby nie przynudzać tylko jeden przykład: "Mieliśmy tu morderczynie i dziewczyny z gangów o wiele gorsze od mężczyzn. One tu nie suszą kwiatków w powieściach Elizy Orzeszkowej". - To wypowiedź wychowawczyni z zakładu karnego.
Autorowi udało się również wymyślić sprytny morał, co do głównego sprawcy, niebywałej moralnej mendy.

Kolejne dochodzenie prokuratora Jakuba Kani. Kolejna zagadka rozwiązana. Powiało troszkę "Kodem Da Vinci" w polskiej rzeczywistości. Czyta się bardzo dobrze, świetnie zbudowane napięcie.

Jakub Kania Tom 3

W 2012 roku dochodzi do zamachu na obraz Matki Boskiej Częstochowskiej , gdyby nie pancerna szyba ochraniająca obraz zostałby doszczętnie zniszczony.
Jakub Kania poszukuje sprawcy zamachu i natyka się wzmiankę że obrazy mogły być zamienione. Zastanawia sie gdzie jest oryginał. Zakon paulinów twierdzi że zamach został dokonany przez sektę. Im dalej Jakub brnie w tajemniczą zagadkę tym więcej niewiadomych napotyka. Więcej pytań niz odpowiedzi. Czy zdoła znaleść osobę odpowiedzialna za całe zamieszanie i co mała wioska na Opolszczyźnie skrywa?

Kolejny tom z Jakubem Kanią jeszcze kilka przede mną. I już nie mogę się doczekać, świetnie się czyta tą serie. Bardzo dobrze napisana książka, napewno nie będziecie się nudzić.

Staram się nadrobić serię zaczęte i chciałabym w tym roku czytać całymi seriami a nie przeskakiwać później mam kilka zaczętych.

Jakub Kania Tom 3