Władcy czasu

Okładka książki Władcy czasu Eva García Sáenz de Urturi
Nominacja w plebiscycie 2020
Okładka książki Władcy czasu
Eva García Sáenz de Urturi Wydawnictwo: Muza Cykl: Trylogia Białego Miasta (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Trylogia Białego Miasta (tom 3)
Los seniores del tiempo

Wyróżniona opinia i

Władcy czasu

przeczytanych książek 1237 napisanych opinii 687

1904 ocen

Bardzo dobre połączenie akcji dziejącej się w XIIw. i współcześnie.
Idealnie skomponowane zakończenie trylogii.

Bardzo dobre połączenie akcji dziejącej się w XIIw. i współcześnie.
Idealnie skomponowane zakończenie trylogii.

Tak jakby dwie książki w jednej, zupełnie niepotrzebnie. Współczesne śledztwo czyta się dużo lepiej, niż średniowieczne. Ciekawie jest do około 80% książki, później zagmatwanie i podwójne osobowości wprowadzają chaos. Osobiście wydaje mi się to troszkę przekombinowane. Zawsze czytając "niepolskie" książki mam problem z dziwnymi imionami, nazwami miast itp. (hiszpańskich w szczególności), ale to taka moja mała uwaga. Zastanawiałem się nawet nad oceną 8, później z biegiem czytania 7, ale ostatecznie 6. Wnioski nasuwają się same. Jednak książka warta przeczytania, ale tylko wtedy gdy kończy się całą trylogię.

Nie jest zła, ale jak dla mnie chyba za bardzo pogmatwana. Wielki szacun za doprowadzenie wszystkich wątków do końca (bo trochę ich było). Na początku bardzo przeszkadzały mi rozdziały o Diago Vela ! Boze to było jak brnięcie w błocie. Totalnie nie mogłam złapać nici porozumienia. Na szczęście jakoś za połowa książki już nie było To problemem. Nie wszystkim ten wątek będzie się podobał. Książka warta przeczytania, bo to innego rodzaju kryminał.

"Lepiej nie prosić o pomoc diabła bo w końcu zawlecze cię do swojego kotła."

To już koniec przygód Krakena.
Oczywiście dwutorowość ukazuje nam Vitorię w 2019 roku oraz w 1192.
Współcześnie spotykamy się z postacią Diego Veilaza, który publikuje powieść historyczną podbijającą serca czytelników.
I właśnie z tą książką związana jest zagadka, której rozwiązanie przypadnie Krakenowi. Unai López de Ayala musi cofnąć się właśnie do 1192 roku, by zrozumieć modus operandi sprawcy.
Gdzie doprowadzi Go śledztwo i co historia ma wspólnego z Jego rodziną? Z pewnością spotka nas tu zaskoczenie.

Jeśli nie czytaliście Trylogii Białego Miasta to mogę napisać tylko jedno. To seria, którą warto poznać :)

"Lepiej nie prosić o pomoc diabła bo w końcu zawlecze cię do swojego kotła."

To już koniec przygód Krakena.
Oczywiście dwutorowość ukazuje nam Vitorię w 2019 roku oraz w 1192.
I właśnie z tą książką związana jest zagadka, której rozwiązanie przypadnie...

Akcja w średniowieczu lepsza.o Po za tym fajny klimat Basów. I relacji rodzinych

Ostatnia część cyklu traktująca o Białym Mieście. Chyba najlepsza ze wszystkich. Narracja prowadzona dwutorowo - współcześnie i pod koniec XII wieku. Wydana właśnie powieść "Władcy czasu" robi niesamowitą furorę, bije rekordy popularności - książka opowiada o zdarzeniach w mieście w okresie średniowiecza. Smaczku dodaje fakt, że autor pozostaje anonimowy. W tym samym czasie Vittorii dochodzi do serii zabójstw opisanych w powieści - jednak część z nich została dokonana przed publikacją książki, co oznacza, że mordów dopuścił się autor. Tylko kim on jest? W toku śledztwa okazuje się, że powieść oparta jest na prawdziwej historii jednego ze starych rodów, zapisanej w zabytkowej kronice, która została skradziona. Ale od czego mamy niezłomnego detektywa i profilera? No właśnie :) Powoli, powoli odkrywa przed nami tajemnicę. Bardzo przyjemna lektura. Cieszę się, że nie zaniechałam czytania po pierwszym tomie, który średnio mi się podobał, bo ten jest prawdziwą czytelniczą ucztą :)

5/180/2022
Ta seria jest naprawdę dobra. Oczywiście, pomijając cudaczne imiona i nazwiska oraz mnogość postaci (w trzecim tomie mamy dodatkowo czas akcji współcześnie oraz pod koniec XII wieku - nie bardzo wiem, po co...), w których na amen można się pogubić... Intryga kryminalna świetna, wydaje się udziwniona i niewiarygodna, ale ostatecznie składa się do kupy i całkiem sensownie. Wiele jest zmyłek i zasłon dymnych, ale autorka panuje nad wszystkim.
Ale wiecie co, cieszę się, że już przebrnęłam przez te tomiszcza. Jedna taka powieść jest OK, ale trylogia to już zdecydowany nadmiar. Pora na coś lżejszego, najlepiej tylko trup, policjant i morderca. Bez dodatkowych utrudnień :-)

5/180/2022

"Władcy czasu" to ostatnia część Trylogii Białego Miasta. Autorka wprowadza tu podział czasowy. Unaia wraz z jego rodziną spotykamy w 2019 roku  oraz przenosimy się do XII wieku, a dokładnie do lat 1192 - 1200.
"Władcy czasu" to tytuł książki, która została napisana przez nieznanego autora. Książka opowiada o losach rodów zamieszukacych XII wieczną Vitorię.
Nikt nie wie kim  jest autor, ani skąd pochodzi znany jest tylko jego pseudonim Diego Veilaz. Główny bohater książki. Dopiero w dniu premiery miało zostać kto to naprawdę jest, nie dochodzi jednak do tego bo autor się nie pojawia, ale za to pojawia się ofiara morderstwa. I tu do akcji wkracza Kraken. Dochodzi do kilku morderstw, jednak trudno stwierdzić czy ofiary małych coś wspólnego z mordercą czy są to przypadkowe osoby. Nasz niezawodny Kraken krok po kroku tropi sprawcę, a może sprawców 🤔 Pamietajmy, że problemy osobiste nadal go nie omijają.

Książka według mnie najgorsza z całości. Ale chodzi mi tu głównie o ten wątek historczyny. Wolałabym gdyby został przedtswiony w pigułce, a nie rozwlekany na tyle stron. Co do wątku współczesnego nie mam zarzutu. Ratował sytuację 😃

Nikt nie wie...

Bardzo dobre zakończenie serii. Ciekawe wątki i zwroty akcji. Książka niezwykła i wciągająca. W moim odczuciu bardzo dobre zakończenie, bardzo dobrej serii.

To ostatnia część trylogii i zarazem najlepsza z tego (niewybitnego) cyklu.

Jest to kryminał, w którym współcześnie popełnione morderstwa zostały splecione z średniowiecznymi zdarzeniami przedstawionymi tutaj w formie kroniki. Uwagę czytelnika skupiają równie mocno losy bohaterów średniowiecznych, jak i postępy w śledztwie znajomego nam już śledczego z hiszpańskiej Vitorii.

Historię Hiszpanii znam pobieżnie i wyrywkowo. Około roku 1200go Hiszpania już była pod 400letnim wpływem rekonkwisty. Skoro była katolicka, nie jestem pewna dlaczego autorka mogła tam wstawić bohaterów modlących się do bożków... Takie małe zgrzyty mi w tej książce przeszkadzały.

Przekład ubogi. Nie wiem, czy oryginał był napisany takim 'kanciastym/mało płynnym/mało melodyjnym' językiem....

Jak już w innym komentarzu wspomniałam, zakupiłam cały cykl pod wpływem świetnych recezji czytelników. Jestem jednak rozczarowana tą pozycją.
Bardzo kocham język i kulturę hiszpańską; może miałam za wysokie oczekiwania?!

Nie polecam tej trylogii.

To ostatnia część trylogii i zarazem najlepsza z tego (niewybitnego) cyklu.