rozwińzwiń

2014-05-13
Paulina Broma
Ekranizacje:
Nie otwieraj oczu (2018)
groza okrucieństwo przemoc strach śmierć tajemnica thriller ucieczka zło
Inne

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Książka jedna z najlepszych jakie kiedykolwiek przeczytałem. Oglądałem ekranizacje tej książki pół roku temu i mogę bez żadnego zawahania powiedzieć, że książka powala film na kolana. Mi się zdecydowanie bardziej podobała książka, pomimo tego, że film już oglądałem, nie wiedziałem co następnie się wydarzy ponieważ sam film od książki się różni, może nie fabułą ale zdarzeniami już tak. I powiedziałbym nawet, że bardzo się różni od tej książki. Przez cały czas czytania czułem napięcie jakie powinno występować podczas horroru. Bardzo polecam tą książkę innym, którzy lubią być trzymani w napięciu przez cały czas. Arcydzieło!!!

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wciągający thriller o walce o przetrwanie w apokaliptycznej rzeczywistości. Akcja dzieje się na kilku płaszczyznach czasowych, a główna bohaterka, Malorie, na wszelkie możliwe sposoby radzi sobie z tajemniczą plagą samobójstw.

Jedyne, do czego mogę się przyczepić, to ostatnie rozdziały. Gdy akcja przyspiesza - zaczyna się rwać i staje się nieczytelna, autor chyba nie do końca sobie poradził z opisem dynamicznych scen, niektóre są wręcz absurdalne i niejasne.

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nie czytam książek tego typu, za bardzo trzymają w napięciu. Ale po te sięgnęłam bo byłam ciekawa o czym jest film a bałam się go obejrzeć 😅🙈 książka wciąga, cały czas napięcie a jeśli ma się dobrą wyobraźnię to jest niemal jak film. Przeczytane jakiś rok temu ale do tej pory jak przypomnę sobie te miny oszałałych, to przechodzą ciarki 😱

Mocna pozycja.
Zupełnie lepsza niż adaptacja Netflixa.

Moja pierwsza książka w której nie trzeba "widzieć" oczami wyobraźni, tylko zdać się na pozostałe zmysły. Tego właśnie szukałem wtej książce, jak autor opisze świat i akcje, gdy bohaterownie nie mogą patrzeć oczami. Uważam, że te opisy zostały dobrze zrównoważone. Czyli opis tego co się dzieje do akcji całej książki.

Osobiście trzymała mnie w napięciu przez cały czas.

Mocna pozycja.
Zupełnie lepsza niż adaptacja Netflixa.

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka nie jest zła , ale czegoś mi w niej zabrakło i czytając nie odczułem jakiegoś wielkiego WOW. A szkoda , bo pomysł świetny

Bardzo dobra książka. Ciekawa fabuła, trzymająca w napięciu. Polecam

Bardzo dobra książka. Ciekawa fabuła, trzymająca w napięciu. Polecam

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo klimatyczny horror, z przerażającym światem. Ja już wiedziałam czego mam się spodziewać, bo wcześniej obejrzałam film. Dalej jednak książka podobała mi się bardzo. Do ideału zabrakło mi tylko trochę więcej akcji.
Ciekawe jest, jak wiele drobnych elementów zrobili w filmie inaczej. Niepopularna opinia, ale mi podobają się obie wersje.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka ma świetny klimat, wciąga i trzyma w napięciu od pierwszych stron. Trochę brakuje mi informacji o nieznanych istotach ale może taki był zamysł autora.

Nie otwieraj oczu - Josh Malerman

Dosłownie nie otwieraj oczu, bo zginiesz, bo dopadnie Cię niepohamowane szaleństwo, bo zniewoli Cię dziwna siła, która pchnie Cię na przykład do wydłubania sobie oczu czy powieszenia się na pępowinie nowonarodzonego dziecka. Brzmi okrutnie i wulgarnie. Niestety w takim świecie przyszło żyć Malorie i grupce jej znajomych. Świat opanowało szaleństwo. Przeżyli nieliczni. Chronią się w domach, których okna są pozatykane kocami, tekturami, czym popadnie...A każde wyjście na zewnątrz oznacza przesłonięcie oczu przepaską i uzbrojenie się w nielada odwagę, bo świat opanowały dziwne siły, istoty. Malorie już nie pamięta jak wygląda niebo, jak wygląda trawa, będąc poza domem musi liczyć tylko na zmysł słuchu. W poszukiwaniu lepszego miejsca do przeżycia, musi przymierzyć łódką 30 km na oślep. Jej "oczami" jej dwójka małych, bezimiennych dzieci - Chłopiec i Dziewczynka. Nie mają imion, ponieważ w zdegenerowanym świecie, gdzie nie ma jutra, gdzie liczy sie tylko tu i teraz, nadawanie imion dzieciom, wydaje się bezsensowne. Dzieci sa znakomicie wyszkolone, (od niemowlęctwa tuż po obudzeniu nie mogły otwierać oczu, a każde nieposłuszeństwo było karane) mają doskonały słuch, potrafią rozpoznać niemalże każdy dźwięk. Smutne to. Dzieci nigdy nie widziały świata, a jedynym zwierzęciem jakie było im poznać, była ryba przyniesiona przez Malorie z pobliskiej rzeki.

Ta powieść to ksiażka z rodzaju tych postapokaliptycznych, gdzie niepokój bohaterów udziela się samym czytelnikom.
Czyta się bardzo szybko, świetne kreacje bohaterów pozwalają całkowicie przenieść się w ten beznadziejny świat. Grozę potęguje niewiedza, niemożność określenia co się dzieje, co powoduje, że świat szaleje. Najgorsze to, że zło czai się na każdym kroku. Nigdzie nie można być bezpiecznym, nawet z zamkniętymi oczyma odczuwa się obecność tego czegoś. Czy to są dziwne istoty? Czy zmutowane potwory pochodzące z innej cywilizacji? Nikt nie wie. Jedno jest pewne, nie możesz popatrzeć, musisz zacisnąć oczy i nie dać się skusić, by je otworzyć, bo zginiesz śmiercią tragiczną.
Dawno nie czytałam tak świetnego thilleru. Polecam!

Nie otwieraj oczu - Josh Malerman

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Świetnie napisana książka. Zupełnie przerosła moje oczekiwania po średnim filmie, który oglądnąłem przed przeczytaniem. Zdecydowanie polecam!

• 2019
  • Horror