Prawda. Krótka historia wciskania kitu

literatura faktu
Maria Gębicka-Frąc
reportaż ludzie anegdota historia homo sapiens ludzkość

Oficjalne recenzje i

Fantazja bez granic – prawdziwa historia ściemy

[ 9 ] Link do recenzji

Ah ten Benjamin Franklin, ale z niego żartowniś.

Benjamin Franklin to król pranksterów.

Na początek zaznaczę, że to moja pierwsza książka tego autora. Podchodziłam do niej dość entuzjastycznie, porównując tematykę i styl Phillipsa do twórczości Gladwella (którego uwielbiam). "Prawda" rzeczywiście zaczęła się obiecująco, ale kolejne rozdziały były coraz mniej porywające. Autor, przytaczając wiele historycznych wątków, jasno pokazuje, że kit wciskany był ludziom...

Jedna z moich ulubionych książek. Lekka i humorystyczna. Rozdziały dla każdego o działaniu mediów, o kłamstwie politycznym, o anegdotach historycznych. Warta przeczytania.

Krótka historia wciskania kitu powinna być opisana jako autobiografia, bo sama doskonale wpisuje się w opisywaną "historię wciskania kitu" jako świetny przykład tegoż kitu. Po zachęcającej zapowiedzi mamy w niej opis kilku anegdotek związanych z medialnymi kłamstwami. Nudne i mierne, bez pomysłu i polotu.

Luźna lektura, z duza dawka dobrego humoru zaserwowanego przez autora. Poszczególne historię opowiedziane trochę na szybko i pobieżnie, jednak jeżeli ktoś ma ochotę się bardziej zagłębić w historię pozwala na to obszerna bibliografia :)

Zamysł był całkiem niezły, ale gorzej z wykonaniem. Choć koncepcja mnie zaciekawiła, to koniec końców nie mogłam pozbyć się wrażenia, że to taka trochę książka o niczym. Mimo iż jest krótka, zdążyła mnie momentami znudzić, zniechęcić i sprawiać wrażenie, że się powtarza. W skrócie: przeżyjecie bez niej.

Jedyne, co mi się w tej książce naprawdę spodobało, to pewna klamra kompozycyjna mająca udowodnić nam, jak dużą rolę w historii "wciskania kitu" odegrał Benjamin Franklin... Jednak, "Prawda (...)" jest drugą pozycją tego autora i można odczuć przy niej ewidentny spadek formy. W przypadku pierwszej - zarówno tematyka, jak i pomysłowe podejście, a nawet żarty (mające na celu...

Oj jak mnie zmęczyła ta książka.
Niestety uważam że średnia.

Po poprzedniej książce autora z zaciekawieniem sięgnęłam po jego kolejną książkę. Ta jest niestety mniej interesująca, momentami wręcz nudna. Przeczytałam do końca, ale odkładałam ją kilka razy, żeby czytać coś o wiele bardziej ciekawszego. Żadna z przytoczonych w niej historii mnie nie wciągnęła, ani nawet szczególnie nie zainteresowała.

Dyskusje

• 2020