Wyzwanie czytelnicze LC

Nowe niebo

Wydawnictwo: Rebis
historyczna

Najnowsza powieść autorki bestsellerowej Greckiej mozaiki! Takiej powieści w polskiej prozie jeszcze nie było! Stany Zjednoczone przełomu XIX i XX wieku, ludzie śniący amerykański sen i emigranci z Kaszub. Matylda Halman stawia wszystko na jedną kartę i wraz z osieroconymi przez brata dziećmi emigruje za ocean. Trafia do Winony w Ameryce, gdzie już wcześniej osiedliło się wielu Kaszubów....

Najnowsza powieść autorki bestsellerowej Greckiej mozaiki!

Matylda Halman stawia wszystko na jedną kartę i wraz z osieroconymi przez brata dziećmi emigruje za ocean. Trafia do Winony w Ameryce, gdzie już wcześniej osiedliło się wielu Kaszubów. Zderzenie z nową rzeczywistością jest twarde. Los nie oszczędza rodziny Halmanów, jednak ani Matylda, ani jej podopieczni się nie poddają. Walczą o lepsze życie, choć jego ścieżki są kręte i pełne wybojów. Najtrudniejszą wybiera Felicja, zakochana w półkrwi Indianinie ulubienica Matyldy, która chce być sobą. A to kosztuje...

Czy bohaterowie odnajdą się w nowym świecie? Czy otworzy się przed nimi nowe niebo?

źródło opisu: od Wydawcy

źródło okładki: od Wydawcy

Justyna | 2018-09-08
Przeczytana: 07 września 2018

Jest to moje pierwsze spotkanie z autorką i jestem zachwycona. "Nowe niebo" to doskonale opowiedziana historia kilku kobiet, których życie toczy się pod nowym niebem. Nowe niebo, to niebo nad Winoną. Winona to amerykańskie miasteczko, które stało się domem dla trzech kobiet z kaszubskiej rodziny Hallmanów. Akcja powieści rozgrywa się na przełomie XIX i XX wieku, obejmuje losy ciotki Matyldy, jej dwóch bratanic : Helenki i Felicji oraz bratanka Józefa.
Książka napisana bardzo dobrym stylem, wciągająca, dosłownie pochłaniająca czytelnika. Czytając o losach dziewczyn dosłownie czułam się jakbym należała do rodziny i razem z nimi przeżywałam ich wzloty i upadki, zawiedzione nadzieje, ból, cierpienie oraz miłość, spokój, szczęście i w końcu spełniające się marzenia. Autorka nakreśliła wyrazistych bohaterów, pełnych życia, silnych, posiadających marzenia jak i słabości ludzi. Nie szczędziła im zyciowych doświadczen ale wszystko to jest moim zdaniem odpowiednio wyważone, wszystko jest po...

Teresa | 2018-11-26

Fascynująca opowieść o losach polskich emigrantów w Stanach Zjednoczonych.Akcja powieści dzieje się ponad sto lat temu.Autorka zabiera czytelnika w niezwykłą podroż do USA XIX i XX wieku i ukazuje twarde zderzenie emigrantów z nową rzeczywistością gdzie los nikogo nie oszczędza gdzie trwa walka o lepsze życie nie poddając się mimo że ścieżki życia są kręte i pełne wybojów a każdy nowy dzień stawia przed nimi nowe wyzwania.To też historia pierwszych miłosnych rozczarowań ,wtapiania się w nową społeczność z jej otwartością ale także z uprzedzeniami ,doświadczeniem nienawiści a także zetknięciem z dobrem i uczynnością.Polecam.

„Nowe niebo” to 19 powieść w dorobku literackim Hanny Cygler. Akcja powieści toczy się na przełomie XIX i XX wieku. Spora część mieszkańców Kaszub, by poprawić swój byt decyduje się wyemigrować do Ameryki, wśród nich znalazła się również kiedyś Matylda Halman, która opuszczając niegdyś rodzinną wieś postawiła wszystko na jedną kartę.

Aktualnie obserwujemy życie bohaterów toczące się w miasteczku Winona. Autorka ukazuje nam w sposób bardzo realistyczny blaski i cienie życia na obczyźnie, a nakreślone przez nią postacie są mocno wyraziste. Jak zazwyczaj dzieje się to w powieściach Hanny Cygler, tak i tym razem pisarka na pierwszym planie postawiła postacie kobiece. Matylda, Helena, Felicja i Wiera są niewiastami o mocno różniących się od siebie charakterach i odmiennym temperamencie. Warto, więc prześledzić ich zawiłe losy, przy których lekturze nie sposób się nudzić.

„Nowe niebo” to opowieść o szukaniu własnego miejsca w życiu i otaczającym bohaterów, tak odmiennym od znanego im...

MAGnezja | 2018-10-05
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 05 października 2018

Do czytania książek Pani Cygler nie potrzebne mi żadne pozytywne recenzje. Biorę je "w ciemno" i nigdy mnie moja intuicja ani autorka nie zawiodły. Tak też stało się i tym razem. W najnowszej swojej pozycji autorka przenosi swoich bohaterów z kaszubskiej XIX wiecznej nadmorskiej wioski do bogatej Ameryki. Poznajemy odmienne losy dwóch sióstr Heleny i Felicji Halman oraz ich ciotki Matyldy, a także ich proces adaptacyjny na nieznanym im kontynencie i w obcej kulturze. Czy im się to uda i której bardziej się poszczęści? Pozory mogą być mylące. Czy lepiej pośród obcych, a może jednak wśród swoich? Każda z nich ma podobne a jednocześnie odmienne wyobrażenia i oczekiwania. A ja tymczasem zachęcam do miłej lektury.

kawa | 2018-12-01

Kiedyś książki pani Cygler bardzo mi się podobały. NOWE NIEBO moim zdaniem, trąci taką prostotą troszeczkę.
Od jakiegoś czasu skłaniam się ku książkom, które mnie zachwycą nie tylko tym, że dobrze się je czyta.
Oczywiście od czasu do czasu sięgam po coś "lżejszego" :)

Anna | 2018-07-04
Przeczytana: lipiec 2018

Hanna Cygler „Nowe Niebo” opowiada losy polskiej rodziny z Kaszub, która na przełomie XIX i XX wieku, wyemigrowali do ameryki za lepszym światem. Matylda z osieroconymi przez brata dziećmi zamieszkała za oceanem myśląc o lepszym życiu. Lata w których opisywana jest historia, to czas w którym kobiety nie mają własnych praw muszą się podporządkować mężowi. Czas walki o przetrwanie, życie w godności, w szacunku, szukaniu własnego „ja” (które dla niektórych bohaterów nie jest łatwe), to można znaleźć w tej książce. Losy ich, układają się różnie, drogi są kręte i wyboiste, jednak nie poddają się. Ciekawy pomysł na książkę, polecam.

BeataT | 2018-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2018

Przełom XIX i XX w.Ameryka to nowa przystań rodziny Halmanów i wielu Kaszubów. Ksero typ to mężczyzna zarabia, a kobieta dom- dzieci, różnie to bywało za zamkniętymi drzwiami. Felicja chciała być niezależna a zarazem stworzyć rodzinę trudne były to wybory .

Asia Szarańska | 2018-04-25
Przeczytana: 21 kwietnia 2018

- Ale, Helciu, to nie niebo tutaj nie jest nasze.
- Jak to nie? Zobacz, głuptasku. Tu jest Wielki Wóz, tam Mały. A Wielka Niedźwiedzica…?
- Tutaj! - triumfalnie wykrzyknęła Felicja.

Nowe niebo to moje trzecie spotkanie z twórczością Hanny Cygler i śmiało mogę stwierdzić, że zdecydowanie najbardziej udane. Historia rodziny Halmanów wciągnęła mnie od pierwszych stron i z wielkim zaangażowaniem śledziłam losy wszystkich jej członków: Felicji, Matyldy, Heleny, Augusta i Józula, a także bohaterów, z którymi krzyżowały się ich drogi. Nigdy wcześniej nie czytałam powieści opowiadającej o emigracji Polaków za Wielką Wodę, a tutaj nie dość, że mogłam obserwować całą rodzinę, której różnie się wiodło, to jeszcze akcja była osadzona w bardzo ciekawym przedziale czasowym, na przełomie XIX i XX wieku.

Niełatwe jest życie na emigracji. Wszystko jest nowe i obce, nawet niebo wydaje się jakieś inne, choć niby pojawiają się na nim takie same chmury i gwiazdy. Życie nie w każdym przypadku układa...

Elaine | 2018-06-25
Przeczytana: 17 czerwca 2018

"Nowe niebo" klimatem, pomysłem i stylem przypominało mi powieści S.Lark.
Naprawde bardzo dobra powieść! Historia Felicji (ktorą zresztą polubiłam od razu) i calej jej rodziny wciąga od pierwszej strony.

asia_33 | 2018-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2018

Wciągająca opowieść o życiu polskich emigrantów w Stanach Zjednoczonych w końcu XIX wieku.Do miasteczka Winona przybywa Matylda Halman z dziećmi swojego brata-Heleną,Felicją i Józiem.Poznajemy ich życie,rozterki,codzienne sprawy.Gorąco polecam!!