Książka Roku 2018

„Kamerdyner” to powieść jakiej w Polsce od lat nie było! Świat, którego już nie ma. Zakazana miłość wciągnięta w wir wielkiej historii. Losy trzech narodów na przestrzeni pięciu dekad. Nieznana, drastyczna zbrodnia. „Kamerdyner” to powieść napisana z rozmachem, ale też pełna małych wzruszeń. Marita – niemiecka panienka z dobrego domu. Mateusz – kaszubski chłopak, który po śmierci rodziców...

„Kamerdyner” to powieść jakiej w Polsce od lat nie było!

Marita – niemiecka panienka z dobrego domu. Mateusz – kaszubski chłopak, który po śmierci rodziców trafia na wychowanie do pruskiego dworu. Ich miłość musiała być burzliwa. I była. Tak samo jak wielka historia, na której tle się rozegrała. Narastały konflikty między narodami, wybuchła I wojna światowa i kształt Europy uległ zmianie. Polacy mogli wreszcie świętować własną niepodległość, ale po krótkim czasie mieli znów ją stracić.

Kim jestem? – to pytanie będzie dręczyć Mateusza Krolla przez całe życie. Polakiem, czy Niemcem? Synem koniuszego, czy jaśnie pana? Bratem pięknej Marity von Krauss, czy zakochanym w niej Kaszubem? Wraz z nadejściem września 1939 roku od odpowiedzi będzie zależało również jego życie.

Romans Mateusza i Marity to opowieść niepodobna do innych, złożona, pełna trudnych wyborów, ulotnych nadziei i cierpienia, ale przede wszystkim wierna faktom historycznym.

Gdy zaczynaliśmy tworzyć, byłem przekonany, że będzie to romans historyczny. Jednak z biegiem wydarzeń okazało się, że tkanka powieściowa zaczyna przybierać nowe barwy. Tło historyczne oraz wątki sensacyjne spowodowały, że powstała dużo bardziej złożona, głęboka powieść. Uniwersalność tego projektu okazała się zaskakująca.
Paweł Paliński

Fascynujące dzieje Kaszubów i pomorskich junkrów pasjonowały nas od wielu lat. Wraz z Mirosławem Piepką i Michałem Pruskim spisywaliśmy wspomnienia i gromadziliśmy dokumenty. Ich streszczenie zajęło ponad 500 stron. Szokującą miłość i upiorną zbrodnię postanowiliśmy przedstawić w filmie fabularnym, a książka daje nam dodatkowe możliwości ukazania cząstki niezwykłej historii Kaszub.
Marek Klat

Film „Kamerdyner” w reż. Filipa Bajona w kinach od 21 września 2018.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Tatiasza Aleksiej | 2018-11-24

"Kamerdyner" to wciągająca książka o miłości, wojnie i zbrodni. Czytało się bardzo dobrze z niesłabnącym zainteresowaniem. Jest to opowieść o czasach, które bezpowrotnie minęły. Opowieść, która powodowała, że momentami wstrzymywałam oddech, oparta na prawdziwych wydarzeniach.

Książka o polskich Kaszubach i Prusakach, inspirowana opowieściami dziadków i rodziców jednego z autorów. Jest to także historia zakazanej miłości, która nigdy nie powinna się przydarzyć. Akcja toczy się w latach 1900 - 1945. W tym czasie miały miejsce I i II wojna światowa, odzyskanie niepodległości przez Polskę, polskie zaślubiny z morzem, tragedia w Piaśnicy, najazd Sowietów. Autorzy ukazują w niej świat, który dawno już przeminą, został tylko w starych pamiątkach i nielicznych już zdjęciach i dokumentach, ruinach pałaców.

Mateusz Krol to główny bohater powieści, jest Kaszubem, sierotą. Po śmierci rodziców zostaje przygarnięty przez pruską arystokratkę Gerdę von Krauss i jej męża. W ich domu, chłopiec...

kajsa | 2018-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2018

Książka wielu autorów,ale nie można powiedzieć,że jest sukcesem wielu ojców.Bardzo ciekawy temat-odzyskanie niepodległości na Pomorzu i historia Kaszubów podczas drugiej wojny światowej- przedstawiony dość powierzchownie i płasko. Brak dramatyzmu, autentyzmu emocji i przeżyć.Bohaterowie jacyś tacy szablonowi,a można było z ich historii uczynić przejmujący obraz tamtych czasów.
Miłość Marity i Mateusza zupełnie bez ognia namiętności,letnia i nijaka,niewiarygodna.
Tak naprawdę autorom udało się jedno - kreacje Gerdy i Hermana von Kraussów,to rzeczywiście wyraziści bohaterowie,wzbudzający różnorodne emocje u czytelnika.

Wiesia | 2018-09-27
Przeczytana: 29 września 2018

Jestem pod ogromnym wrażeniem.
Powieść chociaż napisana z pozoru łagodnie,
pozostawia we wnętrzu burzę uczuć, wywołuje protest,bunt,
a przecież to wszystko już się dokonało i na przeszłość lekarstwa nie ma.Nie zostaje nic poza pamięcią i nauką, i nadzieją że
staliśmy się lepszymi ludźmi, niezależnie od urodzenia.

Papusza | 2018-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2018

Książka „Kamerdyner” opowiada historię kaszubskich i pruskich rodzin na przestrzeni pierwszych 45 lat XX wieku. Są to lata gdy te tereny znajdowały się pod pruskim zaborem, doświadczyły wojennej zawieruchy I i II wojny światowej, zaczynały odnajdywać się w odzyskanej przez Polskę wolności. I nie są to losy niezwykłe. Są to czasy w których żyli przodkowie dzisiejszych Kaszubów, ich małej Ojczyzny, a także Prusaków którzy te tereny zamieszkiwali.

W zamyśle autorów, bohaterowie nie mieli być konkretnymi osobami mieszkającymi w tamtych czasach na tych terenach, lecz mający reprezentować typowe cechy osób które charakteryzowały Kaszubów i Prusaków. Starano się bardzo rzetelnie przedstawić tło historyczne, wydarzenia oparte na faktach, napięte stosunki doprowadzające do jawnej nienawiści i niechęci. Autorzy starali się nam przybliżyć stosunki jakie panowały w tym okresie między Prusakami, Kaszubami, Polakami i Niemcami. Kaszubi dla Prusaków jako poddani, dla Polaków narodowościowo...

Anna | 2018-10-23
Przeczytana: 19 października 2018

„Kamerdyner” to książka o miłości, wojnie i zbrodni. Napisana z rozmachem i jednocześnie zwięźle. Czyta się błyskawicznie. Kawał polskiej historii. Przede wszystkim poplątane losy Kaszubów i Prusaków. Akcja toczy się w latach 1900 -1945. I i II wojna światowa, a pomiędzy nimi odradzająca się Rzeczypospolita. Na tle wydarzeń historycznych zakazana miłość. Miłość niemożliwa pomiędzy pruską hrabianką, Maritą, a Mateuszem, kaszubskim chłopakiem wychowywanym na pruskim dworze. Do tego narastająca niechęć, wręcz nienawiść żyjących obok siebie Kaszubów, Polaków i Niemców. Wreszcie pierwsze ludobójstwo II wojny światowej. Historia zbrodni w Piaśnicy dokonana przez Niemców.
„Kamerdyner” Marka Klaty, Pawła Palińskiego, Mirosława Piepki i Michała Pruskiego to wspaniała książka. Mocna i poruszająca.
GORĄCO POLECAM!

IwonaGa | 2018-11-25
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 22 listopada 2018

Całkiem przyjemna lektura. Książka idealnie wpasowana w listopadowe klimaty stulecia. Tym razem rzecz dotyczy odzyskania niepodległości na terenach Kaszub. Walka o ziemię, język i poczucie przynależności. A do tego jeszcze wielka miłość z mezaliansem w tle. Dla mnie właśnie taka kolejność. Polecam.

Mavia2033 | 2018-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2018

Książka ma aż czterech autorów, ale chyba byli zgodni w tworzeniu swego dzieła.
To powieść z tezą, dość czytelną w każdym opisywanym wydarzeniu. Koronne to miłość niemożliwa, trudna do spełnienia, choć i on i ona żyją obok siebie w niby-zgodzie dwóch narodów. A jednak są pewne granice...
Najciekawsza jest opowieść o owej dziwnej symbiozie Kaszubów i Prusaków oraz p0okazaniu, ze różne narody, o różnych przekonaniach i religiach nawet mogą zgodnie żyć obok siebie. Jednak ci pierwsi są chłopami, rybakami i mogą być najwyżej kamerdynerami we dworze, a ci drudzy to "fony", właściciele majątków, hrabiowie itp. Dwa światy obok siebie żyją rzeczywiście zgodnie, ale trochę na warunkach tych lepiej urodzonych. Taka sytuacja już miała miejsce w naszej historii i skutki odczuwamy do dzisiaj. Kaszubów było jednak mniej, teraz jest jeszcze mniej, bo część została "wyeliminowana" w czasie II wojny światowej, część się rozjechała po Polsce i świecie. Po wojnie Polska też ich za bardzo nie...

darek_lask | 2019-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2019

Pięć gwiazdek to za Piaśnicę. Ale od razu mam pytanie: czy zbrodnia pozostaje nieznana, dopóki o niej w powieści nie wspomną?
Średnio mi się podobało, jakieś takie wszystko mało przekonujące jeśli chodzi o wątek miłosny.
Za to posłowie - zastanawiające. Ze słów autorów łatwo można wysnuć wniosek, że Piaśnicę, milczenie junkrów i pozostałe zbrodnie Kaszubi już dawno Niemcom wybaczyli. Za to Rosjanom "sowieckiego najazdu" nie wybaczą nigdy.
Złośliwie zaczynam podejrzewać, że to więzy rodzinne (wątpliwe, bo dzieci były nieślubne, ale zawsze) mają wpływ na wybaczenie tym pierwszym.

mirabelka01 | 2018-09-27
Przeczytana: 27 września 2018

Są takie książki, które stają się inspiracją dla filmu, są też takie, które powstają na podstawie scenariusza, i jest też Kamerdyner… On zdecydowanie nie mieści się w żadnej z tych kategorii, bo jest czymś pomiędzy. Książka powstała, by uzupełniać i rozwijać wątki zawarte w filmie i obie wersje, oparte na tej samej historii dopełniają się wzajemnie. Chociaż jeszcze nie miałam okazji zobaczyć filmu, to istniej on już w mojej świadomości, a bohaterowie z książki, mają dla mnie twarze aktorów z filmowej wersji.

Powiedzieć, że Kamerdyner jest historyczną powieścią o miłości, to tak jakby stwierdzić, że jesień może być tylko deszczowa. Dobrze znamy jej różne oblicza i dokładnie tak samo jest z książką. Miłość pomiędzy Mateuszem, kaszubskim dzieckiem wychowywanym we dworze, a Maritą – pruską hrabianką, jest tylko jednym z wątków tej książki. Na przestani ponad czterdziestu lat obserwujemy przemiany jakie zachodzą na Pomorzu, poplątane losy Kaszubów, Niemców i Polaków, dwie wojny,...

Kasia | 2018-10-12
Na półkach: Legimi, Przeczytane
Przeczytana: 12 października 2018

Fenomenalna, epicka.
Losy Matiego i Marity w latach 1900-1945 przyciągają Czytelnika już od pierwszych stron. Czytelnik wciągnięty jest w burzliwe losy Polski, poznaje historią Kaszubów i poznaje losy głównych bohaterów.
Polecam