Nowe niebo

Patronat LC
Hanna Cygler Wydawnictwo: Rebis powieść historyczna
Rebis
emigracja emigracja zarobkowa literatura polska odmiana losu poszukiwanie szczęścia relacje rodzinne uczucie
powieść historyczna
2018-04-18

Nowe niebo to kolejna z powieści Hanny Cygler dotycząca rodziny Halmanów. Książka kilkoma wątkami związana jest z trylogią W cudzym domu, bowiem Matylda, jedna z głównych bohaterek jest biologiczną matką Joachima Hallmana, którego losy autorka opisywała właśnie w swoim cyklu.

Powieść opowiada o losach emigrantów z Kaszub zmuszonych do wyjazdu panującą sytuacją ekonomiczną....

Bardzo dobra książka, czyta się ją bardzo dobrze. Bo i losy Polaków próbujących stworzyć sobie nowy dom na emigracji bardzo wciągają. Polubiłam tą kaszubską rodzinę więc z całego serca im kibicowałam. Serdecznie polecam!!!

Przeciętna, nie była to dla mnie wciągająca historia.

1 maja 2018 napisałam tak:

Pani Cygler wydaje rzadko, ale gdy już to robi, bije na głowę machającą 3, 4 powiastki na rok konkurencje na łeb, szyję i łopatki. "Nowe niebo" to rewelacyjna opowieść o tym, że tak naprawdę liczą się tylko dobre relacje miedzy ludźmi (nie tylko tymi spokrewnionymi, ale w ogóle) a życie w opływającej w luksusy Ameryce nie jest tak proste, jak się...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Historia osadzona na przełomie XIX i XX wieku, co w pierwszym momencie troszkę mnie zraziło, a później z każdą stroną okazywało się coraz milszą odmianą od przeczytanych ostatnio wielu współczesnych powieści.
Historia kaszubskich emigrantów, którzy poniekąd zmuszeni sytuacją życiową wyruszyli za ocean w poszukiwaniu lepszego życia. Jest to powieść wielowątkowa zarówno o...

To się świetnie czytało! Oczywiście, zawsze można się do czegoś przyczepić (np. do prostoty języka), ale jeśli ktoś szuka zajmującej lektury nie będącej li tylko romansem, polecam. Sporo historii polskiej emigracji, bohaterowie barwni, akcja wartka. Na pewno sięgnę jeszcze po powieści Hanny Cygler, bo to rozrywka ubogacająca i na swój sposób piękna.

Sympatyczna historia o emigrantach. O tym, że warto być dobrym, uczciwym. Że nieważne, ile masz pieniędzy, ważne, jakim jesteś człowiekiem. Coś lekkiego dla pokrzepienia serc.

Bardzo ciekawa historia, tym razem w wydaniu audio i koniecznie muszę wspomnieć o rewelacyjnej lektorce p. Elżbiecie Kijowskiej.

Nowe Niebo - Hanny Cygler .
To wspaniała powieść . Tym razem akcja powieści toczy się na przełomie XIX i XX wieku i przedstawia dzieje emigrujących rodzin z Kaszub do krainy mlekiem i miodem płynącej.
Czytałam z ogromną przyjemnością. Gorąco polecam!!!

Słaba. Dwie gwiazdki za ciekawą tematykę. Niestety, chyba jestem rozpieszczona przez panie Bator, Plenanek, Snopkiewicz, Musierowicz i Chmielewską, bo ta pozycja plasuje się u mnie co najmniej dwa poziomy niżej. Język niezgrabny, taki licealny („Wręczył jej kwiaty i zaczęła je wąchać”), brak porządnych opisów, spłaszczone i nierozwinięte wątki, powierzchownie opisani...

Dyskusje

• 2018