Złodziejki Świąt

Okładka książki Złodziejki Świąt Hanna Cygler
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Złodziejki Świąt
Hanna Cygler Wydawnictwo: Rebis Seria: Polska literatura współczesna literatura obyczajowa, romans
Polska literatura współczesna
Rebis
2020-11-24
2020-11-24
9788381881920

Wyróżniona opinia i

Złodziejki Świąt

przeczytanych książek 356 napisanych opinii 239

Przeczytałam połowę i zrezygnowałam.
Nudna fabuła.

Przeczytałam połowę i zrezygnowałam.
Nudna fabuła.

Nie bardzo rozumiem co autorka miała na myśli, dając taki tytuł. Nie jest to książka świąteczna

1965

Pierwsza moja książka tej autorki. Niestety szału nie ma. I największe rozczarowanie: mimo tytułu i świątecznej okładki, świątecznego nastroju tu nie znajdziecie.

"ZŁODZIEJKI ŚWIĄT" - HANNA CYGLER
Książki autorki dotąd czytane dość dawno zachwycały mnie, ta, no coż... przebrnęłam. Ze względu na klimat nie odłożyłam ją, ale ta książka nie porwała mnie... ona jest po prostu średnia.
Pisarka, która za wszelką cenę chce napisać książkę, ale niestety hejt jaki na nią spadł za przejechanie rzekome kota, bardzo utrudnia jej nie tylko życie, ale też rokuje bardzo źle, jeśli nawet napisze besceller.
Co z tego wyniknie i jak wpłynie można sięgnąć po książkę, ale ja nie daję tej książce więcej niż 6//10.
Da się przeczytać, ale są naprawdę lepsze książki i to nawet tej samej autorki.

OCENA 06/10
141/23 (02/12) ( 25/23 świąteczna)
ilość stron: 360
data wyd: 28.11.2018
czas przewidziany czytania: 6 h 00 min.
Czas słuchania: 11 h 06 min
lektorzy empik: Cieślik Donata
Anastazja
Skończona 13.12.2023 (słucha)

"ZŁODZIEJKI ŚWIĄT" - HANNA CYGLER
Zamysł był dobry, ale sama książka.... płytka, choć są wątki bogatsze, jak poruszany temat nowotworu i małego dziecka, którym ktoś musi się zająć....

Z przykroscia muszę powiedzieć, że książka bardzo słaba. Daję 2 jako, że czytałam gorsze xd ale bestseler to to nie jest.
Mimo świątecznej okładki i świątecznego tytułu zdecydowanie nie jest to książka świąteczna. O świętach jest jedynie to, że jedna z bohaterek decyduje się napisać książkę świąteczną, żeby ocieplić swój mocno nadszarpniety wizerunek autorki w sieci. Jednak o samym pisaniu nie ma raczej nic, nie szukajcie xd jest tylko że pisala i napisała i tyle.
Postaci są identyczne, równie dobrze wszyscy mogliby się nazywać tak samo, a i tak różnicy by to nie zrobiło. Żadnego zróżnicowania, zlewają się i mieszają przez całą książkę.
Na siłę wprowadzone trudne wątki typu rak czy depresja, ale są one zepchnięte na dziesiąty tor, przez co wydają się nieważne.
Ogólnie wyszło nudno i nieciekawie. Niestety nie polecam.

Ostatnio u mnie coś sporo posypało się pierwszych razów. Jak widać książkowe życie ma jeszcze dla mnie ogrom niespodzianek, a wraz z nimi właśnie tą oto książkę. Napisana w bardzo żywiołowym stylu, jakby postacie nie chciały tracić czasu na ceregiele, tylko przedstawić nam ich bardzo żywiołowe życie. Zresztą sama redaktorka z opowieści uważała, że nie ma co tracić czasu na rzeczy, które nikomu się nie przydadzą. Zawsze pracę zabierała do domu na co jej bliscy nieco się żalili. Nie potrafili zrozumieć dlaczego ona była dla niej aż tak ważna. Wszystkiego zawsze sama chciała dopilnować, choć podkreślała, że wykonuje pracę za dwóch. W pewnym momencie szef przydzielił jej pomocnika, co mocno ją zdenerwowało. Jak sądzicie, czy kiedy ktoś pozna jej sekret zyska w niej przyjaciela czy wroga?
Oprócz tej najbarwniejszej postaci, książkę rozpoczyna wątek wspaniałej pisarki, która idąc na spotkanie autorskie jest przekonana, że czekają ją zaszczyty. W momencie, kiedy jednak tłum warczy na nią gniewnie i oblewa czerwoną farbą, zwyczajnie wzywa pomocy. Według niej nie mogą posądzać jej o czyny, których, według niej, nie popełniła. I im bardziej stara się odkupić winy, tym mocniej ją nokautują. Co zatem zrobi, skoro jej nazwisko sprawiało, że ludzie chcieli czytać jej książki, a obecnie tego zakazują? Kolejną autorką jest Maria Teresa, która najlepiej pracuje w bałaganie. Zostaje poproszona o napisanie kolejnej części książki, której nie lubi. W dziwnych okolicznościach wiele osób o nią dopytuje, co bardzo ją dziwi. Sama ułożyła już plan pisarski i nie było w niej tego zamysłu. Co jednak zrobi, by zaspokoić swoje sumienie i czytelników?
Dodam jeszcze, że losy kobiet będą powiązane, bowiem przyświeca im jeden plan. Zysk. Czy jednak finałem będzie tylko ten fakt?
Przed wami bardzo żywiołowa książka. Postacie bywają miękkie, ale w twardy sposób, a te zdecydowane i konkretne, pokazują napięcie do granic możliwości. To nie jest lekka opowieść, która nas uśpi. To opowieść trzech kobiet, które sprawią, że zachce nam się chcieć. Pokażą, że nic w życiu samo nie przyjdzie i na upadek należy zawsze być przygotowanym, gdyż tylko wtedy najszybciej odbijemy się od dna. Spodobała mi się ta opowieść, gdyż pokazała na czym polega praca w wydawnictwie od strony wydawcy, redaktorki i pisarki. Taki przedsmak wiadomości dla przyszłego pisarza. Idealna w chwilach nudy i zniechęcenia jako ta, która wesprze i zagoni do roboty:-)

Instagram: zauroczona_literatura
link: https://www.instagram.com/p/CltmkCwNqt8/?next=%2F

Opowieść o kobietach, autorkach bestsellerów, których życie zmienia się w ciągu roku.
Elwira Janosz to kobieta sukcesu. Dystyngowana, pełna wdzięku, matka, żona niewiernego już europosła oraz autorka kryminałów.
Kiedy niespodziewanie wylewa się na nią fala hejtu, kobieta stara się przekonać swoich czytelników do tego, że kocha zwierzęta, aby znowu zyskać ich sympatię.
Maria Teresa to całkowite przeciwieństwo Elwiry. Roztrzepana, obojętna na swoje losy, przechodząca przez blokadę twórczą. Kobieta ma jednak okazję, aby zyskać więcej popularności.
Jej książka obyczajowa, ma szansę na ekranizację pod warunkiem, że napisze do niej drugą część.
Jagna natomiast jest redaktorką Marii. Kobieta kreatywna, pełna pomysłów, szukająca szczęścia w miłości.
Wszystkie łączy jedno - zamiłowanie do literatury.

Z twórczością pani Cygler spotkałam się po raz pierwszy. Muszę przyznać, że zazwyczaj nie czytam książek polskich autorek i autorów.
Jednak z powodu maratonu #alliwantforchristmasisbookmaraton, świątecznej okładki i tytułu skusiłam się na jej przeczytanie.
Początkowo nie byłam jakoś nastawiona na świetną historię, a sama okładka z kobietą i białe kartki jeszcze bardziej to pogłębiały.
Co do samej treści - ona tym bardziej mnie nie zachwyciła.
Pomimo poruszanych ważnych wątków (m.in. problemy w małżeństwie, rodzinie, nowotwór) , coś mi w nich brakowało albo czasem były tak absurdalne, że odechciewało mi się je czytać (np. ciąża na "starsze" lata). Oczywiście mam świadomość, że takie "cuda" się zdarzają, ale te wątki zostały po prostu źle poprowadzone.
Następny mankament, to coś, na co miałam nadzieję przez całą historię i co bardzo mi przeszkadzało, to brak świątecznego klimatu. Sięgając po tą książkę, miałam w głowie myśl, że idealnie nada się ona na grudzień.
Niestety bardzo się pomyliłam, bo chociaż historia rzeczywiście zaczynała się w październiku, to kończyła się w następnym roku w Wigilię. Wszystko byłoby naprawdę fajnie, gdyby nie fakt, że więcej kartek było poświęconych na wiosenne i letnie miesiące, niźli na te zimowe.
Co rozdział, autorka, robiła duże odstępy czasowe, co osobiście też mi się nie spodobało. Gdy wczułam się w jedną sytuację, nagle przewracałam stronę i byłam miesiąc po tym wydarzeniu.
Następną rzeczą, która mi przeszkadzała były dialogi - długie, czasem wręcz nijakie.
Najprawdopodobniej jedynym plusem jest przepis na paszteciki wigilijne na końcu książki, chociaż ja osobiście go raczej nie wypróbuję.

Podsumowując, historia mi się nie podobała. Mam nadzieję, że następna książka sprawi, że poczuję świąteczny klimat.
J.

Instagram: zauroczona_literatura
link: https://www.instagram.com/p/CltmkCwNqt8/?next=%2F

Kiedy niespodziewanie wylewa się na nią fala hejtu, kobieta stara się...

Chcesz dowiedzieć się, jak powstaje Twoja ulubiona świąteczna literatura ? Jakie perypetie przeżywają pisarki, zanim taka książka powstająca na zamówienie wydawnictwa trafi do Ciebie ? Odpowiedzi znajdziesz w "Złodziejach Świąt".
Główne bohaterki - pisarki, to kobiety z krwi i kości, które borykają się ze swoimi problemami, często trudnymi do ogarnięcia przez zwykłego zjadacza chleba. Typowego świątecznego klimatu nie ma tu przez większość książki. Powieść toczy się na przestrzeni roku, a Wigilia jest ostatnim jej rozdziałem, "spina" wszystkie bohaterki w tym dniu. 🎄
Podczas lektury zastanawiałam się, dlaczego taki tytuł ? Może właśnie one - pisarki, dając nam do ręki swoje świąteczne powieści, są tymi złodziejkami naszego czasu, który spędzamy nad książkami, zatracając się w czytaniu ?

194/2023 (A)

194/2023 (A)

Żadne arcydzieło, ale można przeczytać,chyba najsłsbsza z jej ksiązek, lubię czytać jej książki i pomimo niskich notowań ją przeczytałam,szkoda tylko, że ma tak nawiedzonego synalka

• Świąteczne