Grecka mozaika

Wydawnictwo Luna
2022-09-28
2014-02-05
literatura polska Hanna Cygler

Bardzo fajna opowieść. Nie jest banalna. Dużo ciekawych faktów historycznych;)

Bardzo fajna opowieść. Nie jest banalna. Dużo ciekawych faktów historycznych;)

Bardzo przyjemna lektura, szybko się czyta. Idealna na długie jesienne wieczory.

Zrozumiała nagle, że życie jest jak unijny projekt. Wymaga wkładu własnego, pracy i zaangażowania. I jest objęte ryzykiem, bo tak naprawdę nigdy nie wiadomo, jaki będzie jego wynik. A to ryzyko należy mimo wszystko podjąć, bo bez niego żadna wygrana nie będzie nigdy możliwa.

; Grecka mozaika ;
Hanna Cygler
Wydawnictwo: Luna

Przeszłość i teraźniejszość łączy most który otwiera drzwi do przyszłości. Aby udać się w podróż, należy zrozumieć i odnaleźć ślady pozostawione w tyle, pokonać szlaki, trakty i niezmierzone odstępy czasu by przybliżyć karty historii, to co dziś łączy, a kiedyś podzieliło. Odnaleźć się i utożsamić, a przede wszystkim zaakceptować.

Zapraszam wszystkich do zapoznania się z kolejną powieścią autorki Hanny Cygler ; Grecka mozaika ; która kusi letnią bryzą przygody, powiązań historycznych na tle układanki ludzkich losów, pasjonująca, fantastyczna, pełna barw i zapachów. A w tle tli się niesamowita Grecja.

Nina przyjeżdża na wyspę Korfu by odszukać swojego biologicznego ojca. Wie że jest nim Jannis Kassalis. Ten pomimo chorób i wieku, jest w totalnym szoku, ale po przełamaniu lodów zaczyna się tworzyć między nimi przyjaźń. Gładko w chodzi w opowieść o losach swoich przodków, wplatając niesamowitą historię ojca i matki, jego i brata, po to by uzyskać końcowy the end. Czy faktycznie Nina jest jego córką, a może ojcem okaże się ktoś inny, co wykażą badania DNA, czego dowiecie się o zażyłościach polsko - greckich, gdzie na tle widnieją pasma kart historii. Jedno jest pewne, powieść zawiera wątki miłosne i sensacyjne, a przeznaczenie skrywa wiele nie tylko tajemnic, co zagadek...

Powieść która jest niesamowitym połączeniem fabuły i bohaterów, pełna barw, kolorów, tradycji i kultury, jest zlepkiem narodowości i historii, a jak się czyta? wybornie! Lekka, pełna świeżości i pasji, wciągająca w narracje tak bardzo że trudno się oderwać, książka na lato, na wakacje, w torbę podróżną i na plażę, z sensacją w tle i tajemnicą za rogu, zaciekawi, zainteresuje, zainspiruje tak bardzo że ja miałam wrażenie że Nina jest mi bliska i czułam jej rozłam pomiędzy nie wiedzą a ciekawością. Tak bardzo chciałam podnieść na duchu samego Jannisa który wrócił wspomnieniami do lat z przeszłości, który odtworzył na nowo całą mapę genealogiczną swej rodziny byśmy my jako czytelnicy mogli zrozumieć jak to się stało że rodzina jego mieszkała w Polsce. Wojna jest straszna i zbiera żniwo, w tedy budzą się wszelkie demony, odczuwa się przychylność obcych ludzi, gdzie ; swoi ; zatrzaskują drzwi. Co mi się nie podobało? Że ta książka już się skończyła i to z takim zwrotem akcji, że co teraz! Z wielkim zaskoczeniem i rozczarowaniem dopiszę dalsze losy Niny i całej rodziny Kassalisów. Jedno wiem na pewno, ja z wielką przyjemnością będę sięgać po powieści tej autorki, gdyż zawarte w niej są wątki i kryminalne, sensacyjne, historyczne z miłosnym uniesieniem w tle. Polecam każdemu, nie zawiedziecie się.

; Grecka mozaika ;
Hanna Cygler
Wydawnictwo: Luna

Przeszłość i teraźniejszość łączy most który...

Słoneczna Grecja, pachnąca gajami oliwnymi? Któż się nie skusi?
Autorka zaprasza nas do śledzenia poczynań młodej Polki, która przybywa na Korfu, by odszukać własne korzenie w osobie biologicznego ojca. Świetnie sytuowany mężczyzna jest początkowo nieufny, ma bowiem wszelkie prawo podejrzewać obcą dziewczynę o zakusy na jego majątek, jednak z biegiem czasu nabiera do niej zaufania i obdarza sympatią. Snuje pasjonującą opowieść o swojej przebogatej przeszłości, w tym także tej niechlubnej. Pozostaje tylko jedna kwestia - konieczność wykonania testu na ojcostwo, który rozwieje wszelkie wątpliwości w kwestii ewentualnego pokrewieństwa. Co uda się ustalić? Dowiedzcie się sami.

To wspaniała pozycja dla miłośników powieści obyczajowych. Losy postaci ujętych w fabule pozostają ze sobą przedziwnie złączone - tworzą sploty, jakich nie powstydziłyby się i mityczne greckie prządki. Opowieści Jannisa przenoszą czytelnika do Grecji z końca II wojny światowej, w swojsko brzmiące Bieszczady z lat 60. ubiegłego wieku, a następnie do Krakowa i Gdańska z lat komunizmu, a wreszcie nawet za ocean.
Dają obraz skomplikowanej sytuacji członków greckiej diaspory, która po wojnie domowej w Grecji trafiła między innymi do Polski i to tutaj próbowała ułożyć sobie życie na nowo.

To także opowieść o silnych uczuciach targających bohaterami, o wielkiej miłości i zdradzie, o więzach rodzinnych i poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi.
Pojawiają się wątki sensacyjne, które nadają dramatycznego rysu całej historii, a perypetie życiowe ukazanych postaci okazują się niezwykle przewrotne. Samo zakończenie dalekie jest od typowego rozstrzygnięcia intrygi i może być dla Was sporym zaskoczeniem.
Polecam serdecznie 😘.

Słoneczna Grecja, pachnąca gajami oliwnymi? Któż się nie skusi?

Dziś o książce, która jest tak przyjemna i delikatna, że mogłaby być czymś w rodzaju melisy. Mowa o “greckiej mozaice” autorstwa Hanny Cygler, której twórczość jest jedną z tych przynoszących spokój.

“Grecka mozaika” jest pełna życiowych wyborów, które często splatają losy osób sobie obcych, jednak mających ze sobą wiele wspólnego. Więc wiele w niej przewrotności, zaskoczenia ale też miłości i poznawania siebie.

Akcja ma miejsce na Korfu w roku 2010, więc łatwo sobie wyobrazić jak piękna sceneria otaczała bohaterów “Greckiej mozaiki”. Tajemnicza Polka burzy spokój Jannisa informacją, która zahwieje jego rzeczywistością. Okazuje się, że Jannis może być jej ojcem. Oboje ciężko tę informację przyswajają, jednak w ostateczności stają się sobie coraz bliżsi, buduje się między nimi więź, o którą żadne z nich by siebie nie posądziło.

Poznajemy przede wszystkim perspektywę Jannisa, jego przeszłość I tajemnice rodzinne. To bardzo ciekawy zabieg, dzięki któremu możemy poznać jego losy i to jak potoczyło się życie Niny I Jannisa w czasach, gdy jeszcze nie mieli o sobie pojęcia. Czytelnik może dokładnie poczuć odczucia bohaterów I lepiej ich poznać.

Autorka świetnie zaznajamia nas z tematyką przewodnią tej historii, pokazuje, że oboje bohaterów wiele przeszło, a życie żadnego z nich nie było usłane różami. Bardzo rzeczywista I owiana cierpieniem opowieść, od której ciężko się oderwać. Czasem dobrze jest sięgnąc po coś co poruszy serce, ale też zapewni w jakiś sposób spokój. Dlatego serdecznie ją polecam wszystkim, którzy tego spokoju potrzebują.

Ode mnie 8/10⭐️

''Grecka mozaika" to wznowienie z 2014 roku. Okładka cudowna przyciąga oko, a opis bardzo zachęca do przeczytania.

Książka opowiada o polce, która szuka ojca na wyspie Korfu. Nina spotyka się z Jannis Kassalis, który prawdopodobnie jest jej ojcem. Między nimi na początku jest duży dystans i panuje zimno i surowość. Z czasem zaczynają się za sobą porozumiewać i łatwiej jest im zacząć się zwierzać. Jannis opowiada o dawnych czasach, kiedy Niny jeszcze nie było na świecie. Dzięki tym opowieścią poznajemy panujące klimaty w tamtym kraju.

Autorka napisała tę książkę w dwóch czasach, temu trzeba pamiętać o skupieniu. Porusza zagadnienia historyczne, dając tym nam możliwość bliżej poczuć tę opowieść. Zobaczymy, jakie kryje tajemnice rodzina Jannis Kassalis i tym samym, czy jest ojcem naszej bohaterki.

Moje odczucia w trakcie czytania tej książki? Hmmm... średnie, nijakie. Nie porwała mnie, taka zwyczajna, bez szaleństw. Taka do przeczytania i zapomnienia.

🌸 "Grecka mozaika" autorstwa Hanny Cygler to poruszająca opowieść z historią w tle.

🌸 Nina jest młodą kobietą, której matka umarła, a przed śmiercią wyjawiła kto jest jej biologicznym ojcem. Kobieta postanawia go odczukać i odnajduje go na Kofu. Jannis Kassalis jest zdziwiony pojawieniem się dziewczyny, ale powoli przyzwyczaja się do myśli, że ma kolejne dziecko. Zaczyna opowiadać jej swoje życie, oraz rodzinną historię.

Czy Jannis okaże się być ojcem Niny?
Jakie tajemnice kryją się w rodzinie Jannisa?

🌸 Kolejna książka autorki, która do mnie przemówiła i czytałam ją z wielkim zainteresowaniem. Nie miałam pojęcia, że w latach 50tych tak wiele Greków z powodu wojny domowej emigrowało do Polski. Czytając tą książkę czułam ogrom emocji, i podobało mi się, że autorka wplotła w nią fakty historyczne, dzięki czemu była bardziej wiarygodna oraz naprawdę pouczająca.
W książce mamy przeskoki czasowe, oraz wiele wątków, dlatego potrzeba do niej skupienia, ale jest napisana przystępnym językiem dlatego nie był to dla mnie problem.
Jeśli lubicie książki obyczajowe z historią w tle to zachęcam do sięgnięcia po tą pozycję.

Hanna Cygler w kolejnej niesamowitej historii. Lekkie i przyjemne pióro autorki sprawiło, że historia mnie wciągnęła aż do ostatniej przeczytanej strony. Razem z bohaterami odwiedziłam Grecję, jak również Bieszczady, Kraków, Gdańsk, Londyn i Nowy Jork.

Coś bliżej...
Młoda Polka zjawia się na Korfu do pracy ale również w poszukiwaniu biologicznego ojca. Jannis Kassalis biznesmen ma ułożone życie a Nina burzy jego spokój. Dość szybko przekonuje się do dziewczyny i chcąc dojść prawdy mężczyzna relacjonuje jej swoje życie ze szczegółami od najmłodszych lat.

Pełna emocji opowieść i umiejętność autorki wplecenia faktów historycznych, które z zainteresowaniem czytałam.
Kto z Was słyszał o emigrantach powojennych z Grecji w Bieszczadach?
Czasy komunizmu w Polsce.
Jak Jannis Kassalis sobie wtedy radził?
Wiadomo kombinował...
Ale jak to bywa, wszystko do czasu...

Dlaczego Nina sądzi, że Jannis jest jej ojcem?
Czy faktycznie nim jest?
Co przyniesie im ta znajomość?
Zapraszam do lektury...

Autorka w cudowny sposób uzmysławia, że nieważny jest czas i pora, tylko to jak sobie radzimy i dostrzegamy to co ważne wokół nas. Ważni są ludzie i uczucia.

#greckamozaika #wydawnictwoluna #hannacygler #bookstagram #instagram #czytam #yoloczytam #book #grecja #uczucia #czytampolskichautorów #czytam #czytaniejestsexy

Coś bliżej...

Labirynt losów i uczuć z grecką tajemnicą w tle.

"Grecka mozaika" to wznowiona powieść z 2014roku, a ta okładka to prawdziwa uczta dla oczu.

Korfu, lato 2010 roku
Spokój Jannisa Kassalisa przerywa pojawienie się tajemniczej młodej Polki, która twierdzi, że jest jego córką.
Początkowo oboje trzymają dystans, jednak po przelamaniu go, nawiązuje się między nimi nic porozumienia.
Jannis stopniowo opowiada swoją historię, wspominając przeszłość i tajemnice rodzinne.
Zabiera nas w lata pięćdziesiąte, siedemdziesiąte i współczesne. Poznajemy nie tylko jego historię, ale budujemy sobie obraz pięknej opowieści osnutej piętnem wojny, miłości, żywiołowości i historii greckiej.
Autorka zabiera nas w podróż, która rozgrywa się na przestrzeni lat. Odwiedzamy Bieszczady, Grecję, Kraków, Gdańsk, Londyn i Nowy Jork.
Istna feria wątków, które przeplatają się ze sobą tworząc całość.
Tu miłość, historia i sensacja wiadą zdecydowany prym.
Pióro autorki jest mi bardzo dobrze znane. Jestem przyzwyczajona do jej stylu, który jest dopracowany, autorka nie okraja nas z wątków, które porusza lecz dokładnie przeprowadza dzięki czemu nie ma urwan, porzuceń czy pytań na koniec lektury.
Początkowy cytat idealnie obrazuje co czeka na nas w książce.

Labirynt losów i uczuć z grecką tajemnicą w tle.

Korfu, lato 2010 roku

Wciągająca historia, miło i szybko się czyta.

Wciągająca historia, miło i szybko się czyta.

• Audiobooki
  • Hanna Cygler