Kruchy fundament

Cykl: Nowakowie (tom 1)
Wydawnictwo: W.A.B.
literatura polska
Ag2S

Małżeństwo Małgorzaty i Krzysztofa Nowaków mogłoby uchodzić za idealne. On – wzięty adwokat prowadzący rodzinną kancelarię, czuły i opiekuńczy, spełniający się jako ojciec. Ona – piękna, błyskotliwa, oddana całkowicie roli żony, matki i gospodyni. Do tego duży dom na obrzeżach Krakowa i czwórka udanych dzieci. Mimo że decyzja o założeniu rodziny nie była efektem wielkiego uczucia, ale wspólnej nocy dwojga nieznajomych po obficie zakrapianej imprezie, zdawać by się mogło, że ich spokojne, dostatnie życie jest nagrodą za odpowiedzialność. Porządek w całej układance burzy pojawienie się w kancelarii Moniki. Wzajemna fascynacja Nowaka i jego pracowniczki zamienia się w gorące uczucie. Tym razem decyzja o tym, czy ważniejsza jest miłość, czy rodzina, przerasta Krzysztofa. Odtąd ma dwa domy i dwie kobiety, a żadnej nie potrafi zostawić.

Powieść Barbary Sęk jest wnikliwym studium rozpadu rodziny, opisującym różne osobowości, motywacje i działania. Pierwszy tom trylogii Nowakowie to rozszerzone i zmienione wydanie debiutanckiej książki Barbary Sęk Dlaczego ona?

„Wiara w ideały bywa niebezpieczna. Czasami wystarczy odkrycie jednej tajemnicy, by pozornie idealne życie okazało się ułudą. Nowakowie to wciągająca, niebanalna historia miłości wystawionej na próbę i rodziny, o którą trzeba zawalczyć. Polecam z całego serca”.
Magdalena Kordel

„Wzruszająca, pełna emocji książka o trudnych wyborach i krętych ścieżkach współczesnej rodziny. Napisana pięknym językiem opowieść o porzucających i porzucanych, o skrywanych namiętnościach i obowiązku wobec rodziny. Lekcja o tym, co znaczy kochać. Tutaj nic nie jest takie, jak się na początku wydawało”.
Gabriela Gargaś

„Wspaniała, wielowątkowa opowieść o życiu zbudowanym na kłamstwie. To się czyta!”.
Magdalena Majcher

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5535

Zdrada jest dynamitem, który niszczy rodzinne szczęście

Nowakowie to tylko na pozór przykładna, wzorcowa rodzina w której wszystkie trybiki funkcjonują poprawnie. Małgorzata i Krzysztof sakramentalne „tak” powiedzieli sobie dwadzieścia lat temu. Do ołtarza nie poprowadziła ich miłość, a odpowiedzialność. Wszystkiemu była winna jedna namiętna noc, której owocem była ciąża młodej dziewczyny. Krzysztof stanął na wysokości zadania i stał się głową rodziny. Z pomocą rodziców stworzył żonie możliwość studiowania i stabilizację finansową. Po przyjściu na świat pierworodnego syna nie było łatwo, ale młodzi Nowakowie przeprowadzili się na swoje i urządzili wspólnie piękny dom. To nie było idealne małżeństwo, bywały trudne i kryzysowe chwile, ale kolejne ciąże trzymały parę mocnym węzłem. Mimo braku trosk materialnych zabrakło jednak namiętności, emocji i mocnego bicia serca. Nic więc dziwnego, że pewnego dnia uwagę wziętego adwokata przykuła atrakcyjna kobieta w prawniczej todze, która stała się członkiem zespołu Krzysztofa i jego ojca. Burzliwy romans miewał lepsze i gorsze chwile. Krzysztof i jego kochanka, Monika, rozstawali się i schodzili. Coś tajemniczego ciągnęło ich ku sobie. Podwójne życie męczyło, ale i dostarczało wielu namiętnych chwil. Krzysztof czuł się niczym oplątany siecią, z której nie można się wyzwolić. Pewnego dnia jego romans odkryła Małgorzata. Oszukana żona postanowiła udawać, że nic złego się nie stało i zatrzymać niewiernego męża kolejną ciążą. Dało to jednak krótkotrwały efekt i Monika znów znalazła się w objęciach adwokata. Pewnego wrześniowego dnia o niewierności ojca dowiedziały się przypadkiem jego dzieci... Czy ten fakt zmieni całą sytuację? Czy Krzysztof definitywnie zakończy związek z tą trzecią czy może wybierze życie u jej boku? Czy rodzina Nowaków przetrwa ten poważny kryzys czy rozsypie się w pył?

„Nowakowie. Kruchy fundament” to pierwsza część trylogii, która pokazuje rozpad rodziny i zachowania poszczególnych jej członków w kryzysowym momencie. W tym duecie każde z małżonków jest winne i każde przyczynia się do zaistniałej sytuacji. Rodzina pozornie idealna to nic innego jak pajęczyna pozorów, w której cenę za błędy dorosłych płacą dzieci. Dzieci, dla których tata jest przyjacielem, ideałem i autorytetem. Tata, którego kochają, którego mają za wzór zostaje przyłapany na gorącym uczynku. Nie bez winy jest i ich matka, która traktuje życie w sposób zbyt uproszczony. Małgosia mimo odkrycia podwójnego życia partnera zamiata sytuację pod dywan. Bo tak łatwiej, wygodniej i prościej. Metodą na dalsze wygodne życie jest dla niej kolejne dziecko. Jako przyszła matka nie myśli o jego dobru, tylko egoistycznie chce prowadzić grę „udane stadło rodzinne” dalej.

Ta lektura dostarczyła mi naprawdę wiele emocji, a czytając miałam nie raz ochotę krzyknąć na jej bohaterów, by spojrzeli prawdzie w twarz i skończyli niezbyt ambitne przedstawienie. Autorka w fabule pokazuje inne, mniej oczywiste dla wielu oblicze patologii, która dotyka także i majętnych, wykształconych ludzi, którzy wskutek błędów, ambicji i braku odwagi oraz dojrzałości na własne życzenie przekraczają bramy piekła, ciągnąc za sobą swoich bliskich. Atutem powieści jest ogromny realizm przedstawionej sytuacji, która wyraziście przemawia do czytelnika i solidnie edukuje, by nie żyć na fundamencie pozorów, w matni kłamstw i tajemnic. Język jakim napisana jest książka jest dość specyficzny i momentami nie bywa łatwy. Z tytułu płynie morał, że szczęścia nie zbuduje się na kłamstwie, że odpowiedzialność nie zastąpi uczucia. Barbara Sęk pisze odważnie i dobitnie, nie waha się nadać rys charakterom wykreowanych postaci a tym samym przyciąga czytelnika do treści, która zabarwiona jest samym życiem. Książka jest bardzo dobrze napisana i czyta się na jednym wdechu. Oby drugi tom tej serii ukazał się jak najszybciej. Z pewnością po niego sięgnę.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

joaśka | 2018-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2018

Nie bylam w stanie czytac tej książki. Byłam dzielna do 92 strony. Przyczyna? Język. Zakładam, ze odbiorcą miał byc dorosły człowiek więc dlaczego autorka pisze w tak infantylny, łopatologiczny sposób? Jakbym mecze naszych na Mundialu oglądała.

Aniaczyanka | 2018-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2018

Historia jakich wiele-niedopasowane małżeństwo, zdrada, bycie dalej razem "dla dzieci". Ale właśnie dzieci tutaj odegrały bardzo dużą rolę. To one odkryły tajemnicę ojca, to one zastanawiają się, co z tym dalej zrobić. Czytając, widzimy, jak sytuacja wygląda też właśnie ich oczami. Bardzo się wciągnęłam w tą historię i bardzo jestem ciekawa, jak potoczy się dalej w kolejnym tomie

boziaczek | 2018-09-24
Przeczytana: 21 września 2018

"Nowakowie" to powieść o czterech dniach z życia rodziny, rodziny na pozór idealnej, która jak to zwykle bywa boryka się z wieloma problemami. Nowakowie w jednej chwili doświadczają rozpadu i nieuchronnego końca czasów, gdy byli wszyscy razem. Autorka świetnie pokazuje każdą postać z osobna, jej emocje i sposób przeżywania rodzinnej tragedii, począwszy od dorosłych po czwórkę dzieci. Odejście ojca do innej kobiety, z którą tworzy od bardzo dawna związek, "otwiera" wszystkim oczy, że żyli poniekąd w kłamstwie i ułudzie szczęśliwej rodziny, że za rozpad małżeństwa nie można winić tylko ojca, ale złożyło się na to wiele czynników, począwszy od pierwszych chwil znajomości państwa Nowaków.
Książka jest dość dobrze pokazuje portrety psychologiczne bohaterów. Podobał mi się sposób, w jaki autorka odsłania kolejne sceny swojej opowieści. Jedyne do czego mam ogromne zażalenie to język i styl autorki - prostacki, męczący, wręcz "łopatologiczny", który tłumaczy nawet najdrobniejsze...

książek: 1935
Magda | 2018-06-06
Przeczytana: 2018 rok

Czasem przychodzi taka chwila, gdy szuka się czegoś wyjątkowego, innego. Tak miałam teraz – za dużo grzesznych romansów, ale i nieco za dużo losów z nie tego świata. Potrzebowałam odskoczni. I tak właśnie trafiłam na jakże życiową by się wydawało lekturę Barbary Sęk. Moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki. I niezapomniana przygoda.

Nowakowie. Prawdziwie szczęśliwa rodzina, taka porządna. Złego słowa nie da się powiedzieć. Tak widzą ich wszyscy. A jak jest naprawdę? Krzysztof, głowa rodziny, pracowity, dobrze zarabiający, kochający mąż i ojciec. Małgorzata – zajmuje się domem oraz dziećmi. Kochająca kobieta. I pociechy – nastolatkowie, zbuntowani, ale wszystko w normie oraz najmłodszy Kubuś, który świat widzi tylko w różowych okularach. Wszystko na pozór idealne. Fundament się kruszy, gdy wychodzi na jaw, że tak porządny Krzysztof prowadzi jednak podwójne życie. Jest ta druga, kochanka. Szczęśliwe życie pryska niczym bańka mydlana, a...

PrzeCzytajka | 2018-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2018

„Nowakowie – kruchy fundament” Barbary Sęk to pierwszy tom trylogii Nowakowie, którego premierę świętowaliśmy w czerwcu 2018 roku. Jest to rozszerzone i zmienione wydanie debiutanckiej książki autorki, która nosiła tytuł „Dlaczego ona?”

Od razu powiem Wam, że do jej lektury podchodziłam sceptycznie. Nie bardzo w sumie wiem dlaczego, może trochę dlatego, że obawiałam się banalnej fabuły, a może dlatego, że bałam się, tego co znajdę w środku.
Dziś powiem Wam, że niepotrzebnie nastawiałam się w ten sposób, bo powieść Barbary Sęk wciągnęła mnie do tego stopnia, że pół nocy nie przespałam, a wydarzenia zawarte w powieści przeżyłam tak głęboko, że trudno to wyrazić mi słowami.

„Nowakowie” to pozornie zwykła historia jednego mężczyzny i dwóch kobiet. Miłość, macierzyństwo, stabilizacja i bezpieczeństwo kontra zdrada, kłamstwa i skrywany żal. Nowakowie to rodzina jakich wiele dziś na świecie, w pięknym domu, pełnym harmonii żyją w poczuciu własnego bezpieczeństwa i jego nieskończoności....

Beti | 2018-05-29
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 26 maja 2018

Nowak to niezmiennie najpopularniejsze polskie nazwisko. W bazie PESEL nosi je 136 tysięcy mężczyzn i 137 tysięcy kobiet! Książkowa rodzina Nowaków wyróżnia się jednak na tle innych. Jest uznawana za idealną, szczęśliwą i spełnioną. Krzysztof, jak przystało na głowę familii ma intratne stanowisko i zarabia pieniądze, natomiast Małgorzata zajmuje się czworgiem dzieci. Jest zadbana, pogodna i zawsze w pełnej gotowości aby jak najlepiej zadbać o rodzinę. Przez prawie dwadzieścia lat powyższy układ się sprawdzał, jednak jak to w życiu bywa, coś zaczęło się psuć. Nie ma co ukrywać, że pojawiła się ta trzecia czyli kochanka i pozornie trwały fundament klanu Nowaków zaczął się kruszyć.

"Rodzina to misterna budowla. Bardzo delikatna materia. Drobny błąd konstrukcyjny... poluzowana cegła, jedna poluzowana cegła w końcu wypadnie, a wtedy wszystko zacznie się sypać. Pozostanie ruina." s.157

Barbara Sęk skupia się głównie na emocjach dzieci. Tomasz, Kasia i Łukasz są już...

shapeofmyheart1 | 2018-06-02

Trzy dni z życia, zwykła codzienność, czy arena dramatu rodzinnego... Co może się wydarzyć w zaledwie 72 godziny?
Zdziwicie się, jak dużo....

Z założenia nie przepadam za powieściami o rozwodach - wydają się być sztampowe, przewidywalne, dość jednostronne i często jawnie określające, po które stronie czytelnik powinien się opowiedzieć. I nie ukrywam, ze spodziewałam się, że z tą powieścią będzie podobnie.
Tymczasem otrzymałam powieść, która wbija w fotel, nie pozwala się oderwać, zaskakuje kreacja bohaterów, dbałością o szczegóły i wielostronnością narracji. Dawno żadna z powieści obyczajowych tak bardzo mnie nie zaskoczyła tkwiąc w głowie przez tak długo. Z niecierpliwością czekam na to, co autorka zaproponuje w kolejnych tomach.

To, co zaskakuje przede wszystkim to genialne skonstruowanie bohaterów, gdzie nikt nie jest bez winy, każdy ma coś na sumieniu, wszyscy wszystkich oskarżają stawiając na argumenty skrywane przez winnych głęboko w ich świadomości. Żona, która zdobywa...

Eliza Żywicka | 2018-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2018

Sama nie sądziłam, że dziś skończę czytać książkę #97 - "Nowakowie - Kruchy fundament" - Barbara Sęk.

400 stron połknęłam w niecałe 3 dni, bo inaczej nie da się tego nazwać, a to zaledwie 4 dni z życia rodziny Nowaków.

Cudowna książka, która cały czas trzyma w napięciu, dzięki przeplataniu opowieści o bohaterach.

Ogromnie dla mnie zaskakująca i przewrotna.

Do tej pory w literaturze nawet jeśli spotykałam podobne wątki, czy historie, zawsze kończyły się one zupełnie innymi wyborami bohaterów. Tutaj mogłam zobaczyć, jak życie wygląda od innej strony.

Z całego serca godna polecenia.

Dla mnie osobiście oprócz rozrywki, dała ogromną życiową lekcję i pozwoliła zrozumieć wiele spraw z mojego życia.

mdabrowska | 2018-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2018

Współczesne czasy pokazują, jak łatwo jest zrezygnować z małżeństwa, jak często nie chce się już nikomu o nie walczyć. Tak łatwo jest rozwieść się i żyć dalej. Nie generalizuję, wiem, że są rodziny, które przeżywają traumę z powodu spraw okołorozwodowych. Nie dziwi mnie zatem, że temat ten stał się tematem literackim. Sięgnęła po niego Barbara Sęk w książce "Nowakowie. Kruchy fundament". Pokazuje, jak łatwo poddać w wątpliwość idealne związki czy rodziny. Czasem odkrycie jednej tajemnicy pociąga za sobą całą falę następstw, które burzą pozorny ład.. Zapraszam!

anetapzn | 2018-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2018

Tytułowi Nowakowie, to rodzina 2+3, małżeństwo Małgorzaty i Krzysztofa Nowaków i ich troje dzieci. Tworzą z pozoru dostatnią, szczęśliwą, ba wręcz wzorcową rodzinę. Jak się szybko okazuje cała rzekoma idylla oparta jest na tytułowym kruchym (ba, bardzo kruchym) fundamencie.
Czy 20 minionych lat dla Nowaków było faktycznie fałszem?
Jak każde z nich odbiera swoja rodzinę, jak widzi to co się w niej dzieje? Kto jest bardziej winny, kto bardziej oszukuje...Krzysztof, który od lat prowadzi podwójne życie czy Małgorzata oszukująca, zatrzymująca męża metodą na dziecko, niedopuszczająca do siebie prawdy?
Barbara sęk nakreśliła świetny obraz mocno dysfunkcyjnej rodziny, rodziny, która w zasadzie nie istnieje. Pięcioro ludzi trzyma przy sobie siatka win, oszustw, oskarżeń, ułuda i zamknięte oczy.
Ogromnym plusem książki są nie tylko doskonale oddane stosunki w tej rodzinie, ukazanie ich z punktu widzenia każdego z jej członków, ale także pełnokrwiste, wielowymiarowe postaci bohaterów....