978-83-61488-76-7
opowiadanie polskie, antologia
literatura piękna

Dwunastka pisarzy z grona najlepszych autorów polskiej literatury współczesnej obok dwunastki wybitnych ilustratorów. I ona, która mówi: "To ja, twoja antologia. Twój nowy portal społecznościowy. Mitologia twoja. (...) Tak, opowiadam o bohaterach nie z tego świata, wyświetlonych na kineskopach 2D, które lubiły wybuchnąć. Jestem ze świata książek z papieru, kin bez klimy. Jestem linkiem, którego nie klikałaś od lat". Oni kliknęli. Powstało dzieło słowem i obrazem przywołujące ulubione postaci z dzieciństwa: Pippi, Nemeczka, Rambo, Pana Maluśkiewicza, Szarika, Kapitana Nemo i innych. Nie są to jednak tylko fotografie z przeszłości, lecz nowe dotlenione historie, pełne nowych znaczeń i emocji. Rzecz na serio, dla całkiem dużych dzieci i dorosłych.

źródło opisu: Wydawnictwo Format, Centrum Kultury Zamek, 2011

źródło okładki: http://www.wformat.com/page.php?p=161

MagdaLena85 | 2016-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2016

Bajki na dobranoc bardziej dla dorosłych (przedział wiekowy odbiorców zbliżony z przedziałem wiekowym autorów: ok. 1975-1985) niż dla dzieci. To książka o tym jakie miejsce w obecnym życiu czy wyobraźni autora zajmuje jego ulubiony bohater z dzieciństwa oraz czy ten bohater odnajduje się w tym miejscu.
Mieszczę się w tym przedziale wiekowym, lecz niestety nie znalazłam moich ulubionych bohaterów. Czyżby żaden z autorów nie uległ prostocie Misia Uszatka czy Colargola? Liczyłam na choć jedną kalkę z takim bohaterem, to byłoby ciekawe.
Ogólnie fajne, ale na raz.

czytankianki | 2012-05-14
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 03 maja 2012

Najwiekszą zaletą tej książki jest jej oprawa. Kwadratowy format, gruby papier i nietuzinkowe ilustracje robią swoje - czytelnik ma wrażenie, że dostał do rąk coś nieprzeciętnego. Wrażenie niestety pryska po przeczytaniu kilku opowiadań. Być może to wina odgórnego zalecenia, autorzy mieli bowiem napisać opowiadanie na temat bohatera/idola dzieciństwa. O ile na długo zapamiętam tekst Bargielskiej, Rudzkiej i Rudnickiego, o tyle pozostałe zlewają się w jedną masę. Cóż, antologia na zadany temat nie często jest dobrą książką.

| 2012-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2012

Antologia – niezwykła.

Opowiadania zawarte w tomiku są podróżą sentymentalną wstecz, do źródeł czasu – powrotem do dzieciństwa. Sprawiły, że do moich drzwi zapukały nostalgia i tęsknota.
Kilkunastu młodych, uzdolnionych pisarzy i ilustratorów zostało zaproszonych do stworzenia niezwykłej książeczki, której tematem przewodnim jest świat miniony, widziany i zapamiętany oczami dziecka.
Przede wszystkim są to opowieści o trochę zapomnianych, ukrytych w zakamarkach pamięci bohaterach z przeszłości, z dobranocek i teleranków, tych prawdziwych i zmyślonych, rzeczywistych i baśniowych, idolach ówczesnych seriali, filmów, plakatów i książek. Korowód postaci wybranych przez autorów jest przebogaty i urozmaicony, możemy tu spotkać w różnych kontekstach; Pana Maluśkiewicza i wieloryba z wiersza Juliana Tuwima (w opowiadaniu Klimko-Dobrzanieckiego), Pippi (u Zyty Rudzkiej), wojownika Johna Rambo (u Łukasza Orbitowskiego), niewolnicę Isaurę (u Justyny Bargielskiej), Pinokia jako dziewczynkę...