ORWO. Antologia

Okładka książki Legendarni fotografowie w Polsce. Capa, Seymour, Barbey i inni. Anna Brzezińska, Małgorzata Purzyńska
Ocena 5,0
Legendarni fot... Anna Brzezińska, Ma...
Okładka książki Epoha jedinorogow Władimir Arieniew, Peter S. Beagle, Anna Brzezińska, Kir Bułyczow, Piotr Gociek, Anna Kańtoch, Tomasz Kołodziejczak, Jacek Komuda, Joseph Sheridan Le Fanu, Światosław Łoginow, Paweł Majka, Olga Onojko, Radek Rak, Brandon Sanderson
Ocena 10,0
Epoha jedinorogow Władimir Arieniew,&...

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Bajki na dobranoc bardziej dla dorosłych (przedział wiekowy odbiorców zbliżony z przedziałem wiekowym autorów: ok. 1975-1985) niż dla dzieci. To książka o tym jakie miejsce w obecnym życiu czy wyobraźni autora zajmuje jego ulubiony bohater z dzieciństwa oraz czy ten bohater odnajduje się w tym miejscu.
Mieszczę się w tym przedziale wiekowym, lecz niestety nie znalazłam moich ulubionych bohaterów. Czyżby żaden z autorów nie uległ prostocie Misia Uszatka czy Colargola? Liczyłam na choć jedną kalkę z takim bohaterem, to byłoby ciekawe.
Ogólnie fajne, ale na raz.

Mieszczę się w tym przedziale wiekowym, lecz niestety nie znalazłam...

Najwiekszą zaletą tej książki jest jej oprawa. Kwadratowy format, gruby papier i nietuzinkowe ilustracje robią swoje - czytelnik ma wrażenie, że dostał do rąk coś nieprzeciętnego. Wrażenie niestety pryska po przeczytaniu kilku opowiadań. Być może to wina odgórnego zalecenia, autorzy mieli bowiem napisać opowiadanie na temat bohatera/idola dzieciństwa. O ile na długo zapamiętam tekst Bargielskiej, Rudzkiej i Rudnickiego, o tyle pozostałe zlewają się w jedną masę. Cóż, antologia na zadany temat nie często jest dobrą książką.

Antologia – niezwykła.

Opowiadania zawarte w tomiku są podróżą sentymentalną wstecz, do źródeł czasu – powrotem do dzieciństwa. Sprawiły, że do moich drzwi zapukały nostalgia i tęsknota.
Kilkunastu młodych, uzdolnionych pisarzy i ilustratorów zostało zaproszonych do stworzenia niezwykłej książeczki, której tematem przewodnim jest świat miniony, widziany i zapamiętany oczami dziecka.
Przede wszystkim są to opowieści o trochę zapomnianych, ukrytych w zakamarkach pamięci bohaterach z przeszłości, z dobranocek i teleranków, tych prawdziwych i zmyślonych, rzeczywistych i baśniowych, idolach ówczesnych seriali, filmów, plakatów i książek. Korowód postaci wybranych przez autorów jest przebogaty i urozmaicony, możemy tu spotkać w różnych kontekstach; Pana Maluśkiewicza i wieloryba z wiersza Juliana Tuwima (w opowiadaniu Klimko-Dobrzanieckiego), Pippi (u Zyty Rudzkiej), wojownika Johna Rambo (u Łukasza Orbitowskiego), niewolnicę Isaurę (u Justyny Bargielskiej), Pinokia jako dziewczynkę (u Julii Fiedorczuk), Muminki (u Małgorzaty Rejmer), Pchłę Szachrajkę z wiersza Jana Brzechwy(u Anny Nasiłowskiej), Pożyczalskich (u Ingi Iwasiów), oczywiście „nieśmiertelnego” psa Szarika (u Jakuba Żulczyka) i innych bezimiennych, tajemnych przyjaciół znanych tylko pisarzom. Ton opowiadań jest raz bardziej rzewny raz humorystyczny, ale wszystkie mają w sobie tę jedyną, niepowtarzalną atmosferę jaką nadaje naszemu życiu dzieciństwo.
Wspomnienia z przeszłości ujawniają nowe znaczenia i emocje. Czasem żal nas tamtych, czymś przejętych, zagubionych w świecie dorosłych. Nie jest prawdą, że krzywdy, radości, miłości, smutki doznawane w dzieciństwie są nieprawdziwe, na niby. Może mają mniejszy wymiar dla starszych, ale przeżywane i zapamiętywane są przez dzieci z równą mocą jak doświadczenia z całego życia. Niektóre zdarzenia są wyjaskrawione, inne zatarte, zepchnięte w podświadomość, o wszystkich możemy przeczytać w tej zachwycającej antologii. Możemy też znaleźć nasze wspomnienia i rozświetlić je trochę tak jak robiła to legendarna klisza fotograficzna pewnego wschodnio-niemieckiego producenta - ORWO.

Fragment (na zachętę) opowiadania Janusza Rudnickiego : „Zapytajcie, kiedy to było. To było w czasach, kiedy ludzie pisali do siebie listy ręcznie na papierze. A kiedy stało się coś bardzo strasznego, wysyłali telegramy. A kiedy stało się coś bardzo radosnego, też wysyłali telegramy. W tych czasach, wyobraźcie sobie, książka była królową świata. A biblioteki były jak pałace. A panie bibliotekarki były jak damy dworu, które unosiły się w powietrzu i bezszelestnie fruwały między regałami. Do biblioteki wchodziliśmy, zdejmując czapki z głów, rozmawialiśmy szeptem...Tak, tak, macie rację, jak w kościele. Z tym, że biblioteki biją kościół na głowę. Wiecie dlaczego? Ponieważ w kościele cuda są niewidzialne i dostępne wybranym, a w bibliotekach – widzialne i dostępne wszystkim. I namacalne. I mają zapach. Pirackich statków. Bezludnych wysp. Pustyni i puszczy, wojennych ścieżek Dzikich psów, żywicy, srebrnego jeziora. Kopalni. Gór Skalistych I Placu Broni.”

Te opowiadania niosą w sobie niesamowity ładunek emocjonalny – polecam wszystkim a szczególnie sentymentalnym. Zapomniałabym - świetne ilustracje!

Antologia – niezwykła.

Dodaj cytat z książki ORWO. Antologia