Jest ilustratorką i autorką książek dla dzieci i dorosłych.
W 1984 ukończyła grafikę warsztatową na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Mieszka i pracuje w Toruniu, gdzie prowadzi zajęcia z przedmiotu Książka autorska na Wydziale Sztuk Pięknych. Tworzy głównie autorskie książki picturebooks, z których większość wydawana jest w Korei Południowej. Prawa do nich sprzedały się do krajów hiszpańskojęzycznych, a także do Chin, na Taiwan, do Japonii i Portugalii. Iwona Chmielewska jest laureatką wielu nagród. Najważniejsze z nich to Złote Jabłko na Biennale Ilustracji w Bratysławie i ilustratorski Oskar, Bologna Ragazzi Award 2011 w kategorii non fiction za ilustracje do koreańskiej książki A house of the mind: maum oraz Bologna Ragazzi Award 2013 w kategorii fiction dla książki Eyes. Jest też autorką wielokrotnie nagradzanego Pamiętnika Blumki (Książka Roku 2011 Polskiej Sekcji IBBY w kategorii Książka Obrazkowa). W latach 2007 i 2010 prowadziła warsztaty dla studentów ilustracji w University of Seoul. Indywidualne wystawy prac Chmielewskiej odbywały się w Seulu, Daegu i Nami (Korea). Brała udział w wystawach zbiorowych sztuki książki w Seulu, Bolonii, Rzymie, Bratysławie, Tokio, Kopenhadze, Frankfurcie, Lublanie, Warszawie i innych miastach świata. Książką Oczy autorka rozpoczęła współpracę z Wydawnictwem Warstwy.http://
Z opisu tej książki wynika, że przede wszystkim stawia ona pytanie o to, jakie jest i kim jest dziecko. Nie kłócę się z tym, ale jednocześnie uważam, że takie ujęcie zawartości nie jest pełne. Dlaczego? Sądzę, że nie można tutaj pominąć kwestii relacji pomiędzy dziewczynką a jej mamą (lub tatą, oczywiście). Opis wynika przecież z tego, co widzi i jak swoje dziecko czuje rodzic oraz jakie sam ma związane z tym współistnieniem emocje i przemyślenia. Każde porównanie musi wynikać z konkretnej sytuacji i doświadczenia. Końcówka, kiedy nareszcie ukazuje nam się dziewczynka, o której aż do tego momentu czytamy i którą poznajemy poprzez kolejne porównania i metafory, nadaje całości jeszcze innego wymiaru. Nie chcę jednak więcej zdradzać. Polecam przeczytać.
I pooglądać również. Nie można bowiem pominąć walorów artystycznych i estetycznych książeczki. Ponownie rozmyślam nad tym, jak cudnie byłoby mieć ją nie tyle w wersji drukowanej, co właśnie w takiej wyklejanej z rozmaitych materiałów, które faktycznie użyte zostały tutaj do opowiedzenia historii również za pomocą ilustracji. Dla mnie Iwona Chmielewska jest także mistrzynią wizualnego kreowania opowieści... Pięknie posługuje się nie tylko słowem, ale właściwie wszystkim, co ma pod ręką i co może się przydać tak wszechstronnej ilustratorce jak ona.
Zachęcam do sięgnięcia po "Gdzie jest moja córka?". Po prostu.
https://www.instagram.com/justynaczytuje/?hl=pl
https://www.facebook.com/JustynaCzytuje
"Królestwo dziewczynki" to piękna książka o dojrzewaniu. Książka mimo podjęcia tematu pierwszej miesiączki, która traktowana jest symbolicznie jako moment przekroczenia pewnej granicy między dzieciństwem a dorosłością i dyskomfortu, jaki powoduje, jest niezwykle czuła i subtelna. Autorka posługuje się metaforami, które odczytywać można zarówno jako trafne nawiązanie do bólu z powodu krwawienia i wszystkich innych fizycznych uciążliwości doświadczanych przez wiele kobiet w trakcie tych kilku nieprzyjemnych dni w miesiącu, jak i jako wskazanie na wewnętrzne przemiany niełatwego okresu dojrzewania i przeistaczania się w kobietę. To opowieść, w której na pewno odnajdzie się wiele dorastających dziewcząt, ale też już dorosłe kobiety, które nadal noszą w sobie małą dziewczynkę próbującą oswoić smoka. Bardzo mi się to porównanie pani Chmielewskiej podoba. Bo ani związana z pewnymi niewygodami fizyczność, ani dorosłość w ogóle nie są wcale takie proste...
"Królestwo dziewczynki" polecam jednak wszystkim. Sądzę, że pokolenie moich rodziców, a nawet moje, niewiele uwagi poświęcało na poruszanie kwestii dojrzewania młodych kobiet, zazwyczaj kwitując wszystko znamiennym: "taka natura, taka kolej rzeczy". Być może ta publikacja stanie się wstępem do zrozumienia, z czym mierzą się siostry, córki, żony, partnerki, przyjaciółki. Być może przyniesie ulgę samym czytelniczkom, czego im z całego serca życzę.
https://www.instagram.com/justynaczytuje/?hl=pl
https://www.facebook.com/JustynaCzytuje