Porozumienie bez przemocy. O języku życia

Okładka książki Porozumienie bez przemocy. O języku życia
Marshall B. Rosenberg Wydawnictwo: Czarna Owca nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Nonviolent Communication: A Language of Life 3rd Edition
Czarna Owca
2020-01-01
2003-01-01
Marta Markocka-Pepol
nvc

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Jedna kultowych książek na temat porozumiewania się .
Powinno się ją polecać każdemu.

Jedna kultowych książek na temat porozumiewania się .
Powinno się ją polecać każdemu.

Bardzo wartościowa książka tłumacząca podstawowe założenia NVC. Z pewnością będę wracać do jej treści.

Zbierałam się do przeczytania tej książki od kilku lat, traktując ją jako kolejny poradnik. I bardzo się myliłam. Książkę polecam każdemu i chciałabym by kiedyś takiej komunikacji uczono wszystkich. Z pewnością będę do niej wracać. Gorąco polecam.

Genialna książka w dostępny i ciekawy sposób przedstawiająca metodę NVC (Nonviolent Communication, PorozumienieBezPrzemocy) w komunikacji i relacjach.

Jest to książka, która potrafi zmienić perspektywę w porozumiewaniu się z innymi, o ile ćwiczymy teorię we własnym życiu. Nie da rady inaczej, aby było lepiej. Dowiecie się z niej jak słuchać innych, jak wyrażać swoje uczucia, jak przełamywać wyuczone schematy komunikacji międzyludzkiej, jak formułować prośby, jak odróżniać potrzeby od strategii ich zaspokajania. Poznacie też język żyrafy (język potrzeb i uczuć) i język szakala (obwiniający, oceniający).

Jeśli chcecie tworzyć i mieć dobre relacje z ludźmi - dobre w znaczeniu oparte na szacunku i akceptacji, jeśli marzycie o zdobyciu umiejętności, które pozwoliłyby na poprawieniu jakości tych relacji, pogłębieniu poczucia własnej mocy sprawczej – ta książka jest dla was.

Większości z nas uczono od małego jak rywalizować, jak oceniać i porównywać się z innymi. Nawykowe sposoby myślenia i mówienia przeszkadzają jednak w komunikacji, powodują frustrację i brak zrozumienia.

Autor uświadamia, że wszystkie te działania wynikają z niezaspokojonych potrzeb. Metoda PBP opiera się na czterostopniowym modelu procesu porozumiewania – spostrzeżenia, uczucia, potrzeby, prośby. Niby proste, ale wprowadzanie zasad PBP nie jest łatwe, a samo mówienie tym językiem jest trudne. PBP wymaga ukazania najgłębszych uczuć, wymaga mówienia o własnych niezaspokojonych potrzebach. Jednak każdy może ćwiczyć i uczyć się rozpoznawać swój wewnętrzny i osądzający dialog! Dzięki tej metodzie komunikacja odbywa się w sposób konstruktywny, bez osądu, niesprawiedliwej interpretacji i niewłaściwych ocen.

W książce znajdziecie opisaną metodę PBP krok po kroku, przykłady z życia oraz sporo ćwiczeń. Obowiązkowa lektura dla każdego.

2035
1978

Kontrola języka, sprawia, że łapiemy też nasz mózg na niecnych sztuczkach. A rozróżnienie co jest, faktem, co domysłem a co nadinterpretacją, pomaga i w komunikacji i w uporządkowaniu naszych myśli.

Fascynująca książka. O tym że to że to co mówi jedna osoba nie zawsze jest tym, co słyszy druga. Że źródłem wielu konfliktów są niezaspokojone potrzeby.

Okazuje się, że "odkrycie" tych potrzeb, odpowiednie, zrozumiałe ich wyartykułowanie jest trudne, podobnie jak zrozumienie potrzeb drugiej strony. A to dopiero początek procesu. Rosenberg proponuje zastąpienie kompromisu, gdzie żadna ze stron nie jest do końca zadowolona, układem który uwzględnia w pełni potrzeby obu stron.

Czy "może zmienić świat", jak zachęca nas Jack Canfield na okładce? Ewentualnie "twoje życie"? Myślę że warto się zapoznać z ideą PBP/NVC, jest szansa, że najdzie nas refleksja nad tym co i jak mówimy. Choć w praktyce nie jest łatwo, jak ze wszystkim, trzeba niestety myśleć co się mówi, pisze. Przez cały czas.

Świetna książka. W miarę przystępnym językiem napisana. Mam nadzieję, że pomoże mi w poprawieniu komunikacji z moim nastoletnim synem.

Bardzo wartościowa książka. Uczy odpowiedzialności za swoje emocje i potrzeby. Pokazuje jak możemy komunikować się, aby zaspokoić swoje potrzeby, ale równocześnie nie krzywdzić opiniami czy osądami innych ludzi. Myślę, że jest to bardzo uniwersalna pozycja i z pewnością godna polecenia! :)

Cudowna, pełna nadziei na wartościowe relacje z ludzmi książka, która otworzyła mi oczy i zmieniła postrzeganie drugiej osoby

Trudna sztuka dialogu skupiająca się na potrzebach innych.

Trudna sztuka dialogu skupiająca się na potrzebach innych.