Córki Wawelu. Opowieść o jagiellońskich królewnach

Bardzo realistycznie oddane czasy "Złotego Wieku" w Polsce. Autorka, bez wprowadzania postaci Dosi, mogła opisać dobry kawałek historii. Tyle, że dzięki karlicy, ta opowieść jest bardziej przystępna dla ogółu.

Nie była to łatwa i przyjemna książka, a dość ciężka, miałam do niej trzy podejścia. Na pewno jest warta przeczytania, ale mogłaby być napisana trochę „lżej”.

Fantastyczna! Bardzo szeroko przedstawiony świat Złotego Wieku, z szczególnie z uwzględnieniem punktu widzenia kobiety - każdego stanu, zawodu czy roli społecznej. Dodatkowy plus za wplecenie fabuły, która sprawia, że nie czyta się jak suchego podręcznika.

Pasjonująca lektura. Polecam każdemu miłośnikowi historii.

Na półkach: , , , ,

Jest to niebywała książka, która przeprowadza czytelnika przez epokę średniowiecza. Praca, którą wykonała autorka pisząc tę książkę, jest po prostu niewiarygodna. Można porównać ją do pracy średniowiecznych skrybów, cierpliwie i mozolnie odkrywających tajemnice epoki. Po prostu zachwyt i wielkie brawa!

Po przeczytaniu opisu z okładki można by się spodziewać prawdziwie brawurowej powieści historycznej osadzonej w renesansowym Krakowie. Niestety! To co dostajemy nie ma z tym wiele wspólnego. Jakkolwiek uwielbiam porywające powieści pełne akcji, to też z miłą chęcią przeczytałabym bardziej naukową książkę historyczną. Natomiast, jak to prawdziwa stereotypowa kobieta,...

O połowę za długa. Autorka, której głównym atutem jest to, że potrafi ładnie pisać po polsku (co nie jest normą wśród polskich pisarzy) padła ofiarą zgromadzonej na temat Jagiellonów wiedzy. W związku z tym książka jest nierówna - fabularne wątki które czyta się z przyjemnością przeplatają się z elaboratami na temat historii XV wieku. Pomysł na książkę świetny, ale autorkę...

Cóż, przyznaję się, że się na niej nieco zawiodłam... oczekiwałam akcji wplecionej w czasy Jagiellonów, a akcji w tej książce (patrząc na jej objętość) prawie nie ma. Jednak! Książka pełna jest ciekawych faktów historycznych, opisów życia królewskiego w różnych jego dziedzinach - jak wyglądał poród, wychowanie, zamążpójście itp. Dla mnie najbardziej interesujące były...

Niezwykle napisana książka, narracja jakiej jeszcze nie spotkałam gdzie indziej. Ożywienie historii w sposób bardzo ciekawy.

Och, w końcu przeczytałam!!!! Zajęło mi to 1,5 roku (serio!), ale w końcu skończyłam. Opasłe tomisko, nie można powiedzieć. Na pewno p. Brzezińska się nad nim bardzo napracowała, ale moim zdaniem efekt jest mocno taki sobie. Przede wszystkim chaos. Nie utrzymano żadnej chronologii, a w związku z tym, że w XVI w. w okolicach tronu kręciło się wiele osób o takich samych...

Dyskusje

1 488
  • 2018
  • Historyczne
  • 2019
  • Historia
  • Audiobook
więcej mniej

Anna Brzezińska Córki Wawelu. Opowieść o jagiellońskich królewnach Zobacz więcej