Inteligencja emocjonalna

Andrzej Jankowski
poradniki inteligencja emocje

Okładka książki Trwała przemiana Richard J. Davidson, Daniel Goleman
Ocena 7,3
Trwała przemiana Richard J. Davidson...
Okładka książki HBRs 10 Must Reads for New Managers Robert B. Cialdini, Michael D. Watkins, Daniel Goleman, Herminia Ibarra, John P. Kotter, William Oncken Jr., Donald L. Wass
Ocena 7,0
HBRs 10 Must R... Robert B. Cialdini,...
Okładka książki Siła dobra. Świat oczami Dalajlamy Dalajlama XIV, Daniel Goleman
Ocena 7,3
Siła dobra. Św... Dalajlama XIV, Dani...

1976 ocen

Książka, która dowiedzie ci, że oprócz inteligencji matematyczno-logicznej czy językowej jest jeszcze inteligencja zupełnie innego formatu i da ci dowody w postaci badań, że uczenie jej od małego będzie z korzyścią i dla jednostki, jak i całych społeczności. Neurobiologiczne podstawy działania mózgu mogą nudzić nastawionych na czysto psychologiczny punkt widzenia laików, ale w zakresie dowodzenia postawionej tezy książka jest zarzutu, tym bardziej, że - jak się okazuje - są podmioty, które czerpią już z naukowego dorobku i przekuwają go w praktykę. Dla "fana" koncepcji Gardnera (inteligencja wieloraka) doceniam wartość tej lektury jako popularyzującej zagadnienie, tym bardziej, że nie trzeba jej znać od dechy do dechy, aby zrozumieć najważniejszy kryjący się za nią zamysł.

Nie daje jednak ona odpowiedzi na to kosztem czego wprowadzić kolejną, wcale nieabsorbującą mało czasu i energii intelektualnej odnogę samorozwoju. Życie nie jest z gumy - nie rozciągnie się. Rodzice przyszłych pokoleń podołają, ale czy system podąży za nimi? Czas pokaże.

Zrozumiale napisana, sporo przykładów, scentek, opisów sytuacji itd. Podzielona na działy, rozdziały i króciótkie podrozdziały, przez co łatwo nawigować do wybranych treści, nie trzeba czytać od deski do deski.

Książka trochę "sucha" ;) nie jest to magiczny poradnik, a zbiór ważnych i ciekawych informacji. Pozycja warta przeczytania.

Książka bardzo wartościowa. Poleciłabym ją każdemu, ponieważ mówi o wielu istotnych zagadnieniach psychologicznych, tłumaczy ludzkie zachowania. Ja osobiście sięgnęłam po nią, aby lepiej zrozumieć niektóre osoby z mojego otoczenia oraz siebie i ta pozycja zdecydowanie mi w tym pomogła.

Wspaniała książka, procesy wyjaśnione w taki sposób, że wszystko układa się w spójną całość. Przykłady z życia ułatwiają zrozumienie. Czytałam z ogromnym zainteresowaniem, polecam naprawdę każdemu.

Sporo informacji popartych konkretnymi przykładami i rezultatami badań psychologicznych. Wszystko to pomaga zrozumieć mechanizmy jakimi kierują się nasze zachowania pod wpływem emocji. A przede wszystkim, że wszystko można zmienić; niestety w obie strony. Podobał mi się przytoczony przykład oduczania natręctwa mycia rąk poprzez praktyczne ćwiczenia, które miały taki sam efekt jak leczenie farmakologiczne antydepresantem Prozac.
Najbardziej jednak utkwiło mi w pamięci doświadczenie z zamknięciem oka szczurowi we wczesnym stadium życia co doprowadziło go do ślepoty przy równoczesnym ponad przeciętnie rozwiniętym wzrokiem drugiego oka. Co dowodzi jak ważne są wszelkie bodźce stymulujące układ nerwowy od najwcześniejszego dzieciństwa.
Warto, warto zapoznać się z tą pozycją, nawet jeśli pewne informacje są przestarzałe.

Bardzo wartościowa książka, oraz bardzo przyjemna do czytania. Polecam każdemu.

Bardzo wartościowa książka, oraz bardzo przyjemna do czytania. Polecam każdemu.

Uwrażliwia na sprawy emocji - myślę, że - skutecznie. Według mnie książka jest chaotyczna pod względem układu i doboru zagadnień.

Dobra książka.

Dobra książka.

Dużo ciekawostek, informacji o mózgu, emocjach, komunikacji. Niestety część info już dosyć przedawnionych.

Daniel Goleman Inteligencja emocjonalna Zobacz więcej
Daniel Goleman Inteligencja emocjonalna Zobacz więcej