O pochodzeniu łajdaków

Wydawnictwo: Lokator
debiut literacki
pore-ach

Niezwykła wyobraźnia literacka Wiśniewskiego oddaje hołd Calvino, Borgesowi czy twórcom z grupy OuLiPo. Pozornie zwykła i oswojona rzeczywistość ma swoją absurdalną, groteskową, czasem przerażającą podszewkę. Jego proza to odświeżający powiew niekonwencjonalności.

źródło opisu: https://tylkodobreksiazki.pl/pl/p/PRZEDSPRZEDAZ-O-...(?)

źródło okładki: https://tylkodobreksiazki.pl/pl/p/PRZEDSPRZEDAZ-O-...»

Gapcio | 2016-01-24

Intrygujący tomik krótkich opowiadań, popełnionych przez zafascynowanego grupą OuLiPo Tomasza Wiśniewskiego.
Jest to proza efektowna - głaszcze językiem, porywa paradoksami, uwodzi surrealizmem. Problem polega na tym, że opis na okładce wyrządza autorowi niedźwiedzią przysługę, bo porównania do Borgesa czy Calvino wysoko ustawiają poprzeczkę czytelniczych oczekiwań, a są oczywiście na wyrost.
Cały ten tom, przepełniony zmaganiami z nieprzyjazną rzeczywistością, z falsyfikatami ludzi i podróbkami przedmiotów, pobudzającymi skrajną podejrzliwość, to oczywiście alegoryczne odmalowanie zagubienia człowieka we współczesnym świecie. Autor bawi się językiem, często rozbierając idiomy na części pierwsze i pozbawiając je przenośnego znaczenia. Sam konstruuje w zamian własne przenośnie, niektóre wcale trafne.
To również próba niekonwencjonalnego spojrzenia na świat i stosunki międzyludzkie, próba odkrycia rządzących nimi mechanizmów, ukrytych i nieoczywistych. "O pochodzeniu...

warszafka | 2016-01-24
Przeczytana: 15 stycznia 2016

Zbiór kilkunastu obłędnych i oszałamiających opowieści "z metra" (cokolwiek to znaczy) utrzymanych w duchu surrealizmu, absurdu i groteski. Finezyjne, pełne humoru i ironii teksty z zaskakującymi puentami są czymś absolutnie odświeżającym na naszym polskim rynku wydawniczym, gdzie większość autorów smęci, cierpi i narzeka – tu kwitnie optymizm i radość. Moje skojarzenia literackie, to oprócz tych oczywistych: Topor, Michaux, Calvino, Vian – także Kafka i Woody Allen.

Aż sześciu krytyków w „Tygodniku Kulturalnym” jednogłośnie stwierdziło, że książka ta sprawiła im przyjemność. Wyobraźcie sobie, krytycy i PRZYJEMNOŚĆ !? (to chyba jakiś oksymoron), czy potrzeba większej rekomendacji i reklamy? Oczywiście dopisuję swój głos do tego szacownego gremium, i stwierdzam, że mnie również lektura sprawiła wiele radości. Już od pierwszych stron do mojej twarzy przykleił się uśmiech, który ni czorta nie chciał zniknąć jeszcze długo po skończeniu, mimo że: - podczas kolacji wybuchła rodzinna...

whodo | 2015-12-14
Przeczytana: 12 grudnia 2015

Nagrody, nagrodami, lokatorzy lokatorami, ale to po prostu jest cholernie dobra książka. Jednak by tradycji „recenzenckiej” stało się zadość sprawozdanie składam: świeżo wydane przez krakowskie wydawnictwo Lokator, a napisane przez Tomasza Wiśniewskiego „O pochodzeniu łajdaków” zdobyło Nagrodę Specjalną Krakowa – Miasta Literatury UNESCO w konkursie Promotorzy Debiutów.

Do rzeczy! Mamy tu do czynienia z nadzwyczaj dojrzałym debiutem, napisanym jednak z lekkością i swadą godną pozazdroszczenia. Gdyby nie spójność i pomysłowa struktura opowieści, można by rzecz, iż opowiadania napisane zostały wręcz od niechcenia, z chwilowego przesilenia, z nudy, ale nudy tutaj nie uświadczymy. Od początku wciągnięci zostajemy w sidła płynnej narracji, rządzonej przede wszystkim przez przyjemność czytania.

Bohaterem opowieści zamieszczonych w niewielkim tomie (ok. 90 stron), jest sam autor, który w miejskiej przestrzeni przeżywa różnorakie, fantastyczne przygody, czasem (o dziwo!) bardzo realne...

Ahsan | 2016-03-11
Przeczytana: marzec 2016

Powiem tak - odkąd zacząłem oceniać przeczytane książki w LCZ, tylko jednemu autorowi dałem 10/10 - Philip Roth za "Kompleks".
Ta książka jest po prostu wyborna!
Krótka, niecała setka. Za to treść najwyższego sortu - wariacje językowe, absurd, kompletnie odjechany absurd, nawiązania do mistrzów, w tym do wywodzących się ze "stajni" OuLiPo. Plus świetne wydanie, wyśmienite grafiki, Trójkowy Znak Jakości i pieczątka Miasta Literatury UNESCO. No i wydawnictwo LOKATOR.

Oto objawił się talent.
BRAĆ, BRAĆ, KUPOWAĆ I CZYTAĆ I WYSYŁAĆ BAGIETKI Z HAJSEM NA ADRES AUTORA! Bo bez pieniędzy i talent się nie rozwinie. Gorąco kibicuję i śledzę i liczę na więcej.

Jeśli chcesz przejść przez rzekę używając do tego szczudeł bądź czasami masz potrzebę złożenia puzzli z biletów, to znaczy, że trafiłeś pod odpowiedni adres. Nieposkromiona wyobraźnia kryje się w skromnej szacie debiutu Tomasza Wiśniewskiego.
I uprzejmie informuję, że bardzo lubię takowe surrealistyczne opowieści, niekonwencjonalne rozwiązania i mogę być nadzwyczajnie stronniczy.
Jedynie ubolewam nad szybką przemijalnością tych historyjek (podobno tworzonych przez około 40 parę minut w nieoszlifowanej wersji), wpadają one przez uszy do głowy, z nakazem dobrej zabawy literackiej, po czym błyskawicznie się ulatniają, pozostawiając po sobie zwoje niezapisanych papirusów.
A teraz wyobraźmy sobie, że jesteśmy myszami i urządzamy mieszkanie w żółtym serze. Prawda, że to przyjemna wizja?

Superchrupka | 2016-03-17

Świetne, zgrabne, dowcipne i z dystansem. Podoba mi się interpretacja świata według Wiśniewskiego. Dobrze się czyta między jednym łykiem kawy a drugim, w przerwie, w wolnej chwili (dosłownie chwilce!). Przyjemnie umila codzienność. Szkoda, że takie krótkie.

LOVEtoREAD | 2016-12-01

Naprawdę bardzo ciekawa książka. Ale zapewne nie dla wszystkich. Polecam osobom gotowym na dawkę metaforycznego i groteskowego humoru w oprawie naprawdę ciekawej wyobraźni. Moim zdaniem, po przeczytaniu każdego rozdziału warto się przez chwilę zastanowić. Bo wbrew pozorom, więcej w tym prawdy i odniesień do obecnej rzeczywistości niż może się wydawać. Zdecydowanie warto przeczytać te kilka stron dobrej, polskiej literatury.

Madlena | 2017-01-12
Na półkach: Przeczytane, 2017

Co ta książka zawiera: absurd na absurdalnym poziomie, ciekawe i niecodzienne spostrzeżenia, dużo ładnych (a i skądinąd trudnych!) słów.
Czego nie zawiera: sens, logika, nuda.

IvonaS | 2017-10-17
Przeczytana: 21 maja 2017

Nad całością lekko unosi się duch surrealizmu i chyba właśnie dlatego sięgnęłam po ten tom opowiadań. Główny bohater odkrywa mechanizmy rządzące międzyludzkimi relacjami i poddaje się im bez zdziwienia. Na dodatek z całej tej groteski bije optymizm i niespotykana radość. Cały dzień miałam poczucie, że nie ma na świecie żadnych poważnych spraw, z wszystkiego można się pośmiać. Porządek rzeczy został zburzony. Podobało mi się takie pozytywne nastawienie, może trochę mało poważne ale jeśli dzięki temu ponury dzień zamieni się w pozytywny to czemu nie! Miło poznać polskiego Rolanda Topora!
Więcej: http://iwonas.blogspot.de/2017/05/zburzony-porzadek-rzeczy.html

Katemeika | 2017-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2017

Niezwykły świat Tomasz Wiśniewskiego. W zasadzie taki mały światek. Czytać trzeba uważnie, by nie zatracić sensu, bo to przygody dziwne, niewielkie i niepospolite ;)
Szkoda jedynie, że wydawnictwo nie do końca stanęło na wysokości zadania. Książeczka wydana bardzo ładnie wizualnie, ale w tekście zdarzają się literówki, niewyłapane błędy gramatyczne, a formatowanie tekstu godne studenta 1. roku informatyki.

W Krakowie trwa Festiwal Conrada

Niemal stu gości z Polski i z zagranicy, ponad osiemdziesiąt spotkań, dyskusji, pasm filmowych i warsztatów. Kraków do 30 października przyjął rolę europejskiej stolicy literatury, gdzie spotkać można m.in. Michaela Cunninghama, autora słynnych „Godzin”, Australijczyka Richarda Flanagana, którego „Księga ryb Williama Goulda” jest już powieścią kultową, czy najmłodszą laureatkę nagrody Bookera, pisarkę Eleanor Catton.

Znamy nominowanych do Nagrody Conrada

Ogłoszono pięć tytułów nominowanych do tegorocznej Nagrody Conrada. Autor najlepszego debiutu 2015 otrzyma 30 000 zł, możliwość odbycia miesięcznego pobytu rezydencjalnego w Krakowie i pamiątkową statuetkę, a wszyscy nominowani zyskają możliwość promocji zarówno podczas Festiwalu Conrada, jak i na łamach „Tygodnika Powszechnego”.