Stąd do starożytności

8321202543
starożytność
historyczna
Michał

Zbiór Esejów autora, które prowadzą nas po starożytności.
Spis treści
Historia i literatura
Magister Platon
Platon i Heisenberg
Arystoteles po polsku
Władysław Tatarkiewicz i świat starożytny
Ditfurth nie spadł z nieba
Makrobiotyka
Sarkofag Konstancji
Kojmeterion
Moody i Plutarch
Pliniusz, czyli męczeństwo i śmierć uczonego
Sprawy olimpiad
Piękno i mądrość elegii
Bogini Demokracja

źródło opisu: www.merlin.pl

źródło okładki: www.allegro.pl

goskrzys | 2016-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2016

Nie podważam absolutnie ani wiedzy pana Krawczuka, ani jego zdolności pisarskich. W końcu jego dorobek literacki w dziedzinie wiedzy o starożytności jest naprawdę imponujący. Ale w "Stąd do starożytności" nie znalazłam w zasadzie nic odkrywczego, nic, co mogłoby na dłużej zapaść w pamięć.

Sporo tu utyskiwań na temat sytuacji w polskim świecie tłumaczeń, wydawców oraz naukowców, sporo mocno naciąganych powiązań współczesnego świata ze światem antycznym (Asterix w Krakowie - no, co ma piernik do wiatraka?). Widać, że autor jest naprawdę pasjonatem, że do kultury i literatury starożytnej podchodzi z zachwytem i uwielbieniem, którym chciałby też natchnąć czytelnika. Niestety, nie zaraża jakoś tym entuzjazmem - przynajmniej nie w tej książce. Czy naprawdę trzeba mieć komplet dzieł Herodota na półce, żeby uważać się za miłośnika literatury i człowieka obytego kulturalnie? Cóż, polemizowałabym...

To nie jest praca naukowa, raczej zdecydowanie popularnonaukowa, napisana w bardzo...

Iselor | 2018-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2018

Mam troszkę problem z tą książką :) Nie jest to bowiem w żaden sposób dzieło szczegółowe, typowo historyczne, poświęcone jakiemuś wydarzeniu, okresowi czy postaci. To zbiór esejów, w zasadzie nie powiązanych ze sobą, chyba że uznamy iż cechą wspólną jest tematyka starożytności. Profesor Krawczuk pisze więc o wkładzie w badania nad starożytnością naszego najsławniejszego historyka filozofii - Władysława Tatarkiewicza; pisze o wartości demokracji i jej idealnemu wyobrażeniu w świecie starożytnym i ile z tego dziś odziedziczyliśmy; o Tetydzie - bogince morskiej, matce Achillesa i jej roli w micie trojańskim; o problemie z obiektywną oceną osoby Poncjusza Piłata, itp. itd. Czy warto? Cóż, profesor Krawczuk napisał wiele ważniejszych i mądrzejszych książek, tę zaś można traktować jako...uzupełnienie wiedzy o starożytności i odskocznię od cięższych, poważniejszych pozycji naukowych :)

baggio1 | 2014-09-10
Przeczytana: 13 sierpnia 2014

Uwielbiam książki A. Krawczuka o starożytności.Mało kto tak pięknie potrafi snuć historię które wydarzyły się tysiące lat temu. Autor często pokazuję jak wielka rolę starożytność odciska na naszym świecie i jak mało z tego pamiętamy. Profesor Krawczuk jawi mi się jako człowiek przeniesiony w czasie z starożytnego Rzymu, i kiedy czytam jego dzieła jest tak jak bym sam na chwilę przenosił się w czasie.

Antoniuss | 2016-03-10
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: sierpień 2014

Zakręcony esej na temat związków pomiędzy nami a światem starożytnych. Właściwie ciężko go opisać, gdyż narracja jest bardzo płynna i dotyka przeróżnych tematów. Całość eseju jest na rodziały, jednak autor dosyć swobodnie przechodzi pomiędzy tematami. Jego lektura wymaga z tego powodu sporej uwagi. Warto ją poświęcić, gdyż pozycja ta zawiera sporo interesujących wniosków na temat misji historyka, mentalności starożytnych i tego jak w niektórych dziedzinach byli do nas podobni. A nawet nas wyprzedzali.

JWRJWR | 2017-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2017

Ciekawa i warta polecenia pozycja będąca zbiorem esejów na różne tematy.

anmyart | 2013-08-25

Dobra książka , lekka, szybko i przyjemnie się czyta.

Jarek | 2017-10-10
Przeczytana: 10 października 2017

Dobra książka, po przytłaczających nieco pierwszych rozdziałach, dalsze teksty są o wiele ciekawsze i krótsze. W sam raz na okazyjne czytania.

Michalina Mądrowska | 2018-12-07
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam